Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΜΟΥΝ ΡΩΜΗ ΓΙΑ 12 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ....ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ YES!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αν θα πας στο Καπιτωλειο που επιβαλεται μια επισκεψη εκει πισω ακριβως ειναι μια καφετερεια το capitolino ισως το πιο ωραιο παγωτο της Ρωμης
Για πολλους ειναι στη piazza Navone αλλα προσωπικα ψηφιζω capitolino

Oσο για το πολυδιαφημισμενο cafe Greco αριστερα στη Via Condoti δεν εκοψα και φλεβες.....
Για πολλους η καλλιτερη πανακοτα ειναι στο la ramba πισω απο τη piazza di spagna αν δοκιμασεις τη πανακοτα του la strada συνορα Χαλανδριου και Ψυχικου ετη φωτος καλλιτερη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν θα πας στο Καπιτωλειο που επιβαλεται μια επισκεψη εκει πισω ακριβως ειναι μια καφετερεια το capitolino ισως το πιο ωραιο παγωτο της Ρωμης
Για πολλους ειναι στη piazza Navone αλλα προσωπικα ψηφιζω capitolino
Βασικά αν φτάσεις στο Καπιτώλιο, ξέχνα τις καφετέριες και πήγαινε στο cafe του μουσείου. Είναι μια ταράτσα που βλέπεις πιάτο όλη τη Νότια & Νοτιοδυτική Ρώμη.... Circo Massimo, Τίβερης, κλπ, μέχρι τον Αγ. Πέτρο. Το καφέ έχει χωριστή ανεξάρτητη είσοδο στην πίσω πλευρά του Μουσείου (Piazzale Caffarelli).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Βασικά αν φτάσεις στο Καπιτώλιο, ξέχνα τις καφετέριες και πήγαινε στο cafe του μουσείου. Είναι μια ταράτσα που βλέπεις πιάτο όλη τη Νότια & Νοτιοδυτική Ρώμη.... Circo Massimo, Τίβερης, κλπ, μέχρι τον Αγ. Πέτρο. Το καφέ έχει χωριστή ανεξάρτητη είσοδο στην πίσω πλευρά του Μουσείου (Piazzale Caffarelli).
taver δεν ηξερα το φορουμ τοτε να ενημερωθω.....κριμα....θα ξαναπαω ομως Ρωμη 3 φορες μονο δεν λεει.......
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Στην Πιάτσα Σαν Εουστίκο, έχει ένα καφέ. Εκεί θα πιεις το καλλίτερο καπουτσίνο της Ρώμης.
 

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Παιδια οι συμβουλες σας ειναι καλύτερες από καθε τουριστικό οδηγό!! Και πάνω απ'ολα δοκιμασμενες. Γιατι μετά από τοσες ώρες ποδαρόδρομο στα αξιοθέατα ένα καπουτσίνο ή εινα παγωτάκι είναι οτι πρεπει!! Μήπως ομως έχετε υπ'οψη σας και κανενα μπαρακι για το βράδυ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδια οι συμβουλες σας ειναι καλύτερες από καθε τουριστικό οδηγό!! Και πάνω απ'ολα δοκιμασμενες. Γιατι μετά από τοσες ώρες ποδαρόδρομο στα αξιοθέατα ένα καπουτσίνο ή εινα παγωτάκι είναι οτι πρεπει!! Μήπως ομως έχετε υπ'οψη σας και κανενα μπαρακι για το βράδυ;
να δοκιμασεις την παραδοσιακή ρωμαική γρανίτα grattacecca από πάγο που ξύνεται μπροστά σου και σιρόπι της αρεσκείας σου. Θεσμός δεκαετιών στη Ρώμη. σε πάγκους δίπλα στον Τίβερη, lungotevere, ύψος Trastevere. δεν λες την ηλικία σου οπότε για μπαρακια με πολλoυς φοιτητές San Lorenzo (στάση Porta Maggiore), για λίγο μεγαλύτερες ηλικίες η καρδιά του κέντρου πάντα της νυχτερινής ζωής χτυπάει στο Testaccio (στάση Piramide). Γύρω από το λόφο συγκεντρωμένα δεκάδες μπαρ, ανοικτά κλαμπ και ο θεσμός του Ρωμαικού φαγητού:
Checchino dal 1887 | Benvenuti nel sito del ristorante Checchino
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα.η αληθεια ειναι οτι πρεπει σιγουρα να παρεις ενα λεξικο γιατι οι ιταλοι δεν εχουν καθολου καλη σχεση με τα αγγλικα.στην ρωμη βεβαια ειναι καλυτερη η κατασταση.μην πεσεις στην παγιδα και επισκεφτεισ ολα τα μουσεια που υπαρχουν διοτι εγω το εκανα και μου φυγανε τα μισα λεφτα,κανε καποιεσ επιλογες.οσο για το φαγητο υπαρχουν και τουριστικα τα οποια θα αναγνωρισεις αμεσως και καλο θα ηταν να τα προτιμησειες εστω και μια φορα.να φασ απειρα παγωτα φυσικα και ξεχνα τα outlet.πριν ενα μηνα ημουν μιλανο.οτι εχουν τα δικα τουσ τα εχουμε και εμεις,αν εχεισ αρκετα λεφτα αξιζει να παρεις ενα συλλεκτικο κομματι armani h κατι αλλο που δεν εχει εδω.χαχαχαχ καλα να περασεις.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Σχετικά με τα αξιοθέατα της Ιταλίας πάντως, αν κάποιος είναι εκπαιδευτικός και διαθέτει κάρτα ΕΛΜΕ έχει πολύ καλές εκπτώσεις ( 50%) συνήθως σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία. Επίσης τα πιτσιρίκια της Ε.Ε μπαίνουν παντού δωρεάν.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Σκέφτομαι να κλείσω για Ρώμη για Αύγουστο ή Σεπτέμβριο και ψάχνω για ξενοδοχείο. Θα έχω μαζί μου και τον ανηψιό μου (δεκατριών χρονών) και ψάχνω κάτι καθαρό (πάνω απ' όλα!!), με τιμές προσιτές και βολικό ως προς τις μετακινήσεις (είτε αυτές είναι με τα πόδια, είτε με συγκοινωνίες).
Έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Καμιά συμβουλή ως προς ποια περιοχή να κινηθώ? (για διαμονή μιλάω πάντα) π.χ. διαβάζω ότι στην περιοχή του Termini δεν αισθάνεσαι και μεγάλη ασφάλεια..αληθεύει?

Help!!!

:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για την ασφάλεια δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στην περιοχή του Termini,πάντα βέβαια να προσέχεις όπου κι αν είσαι,αυτό δεν έχει να κάνει...Άπλα στη συγκεκριμένη περιοχή νομίζω οτι θα βρείς κάτι μέτριο σε ξενοδοχείο,κι όσο αφορά την καθαριότητα,κτλ..Πόσο περίπου υπολογίζεις να δίνεις την ημέρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom