Σεϋχέλλες ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ?

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά help!Έχω κανονίσει να πάω στις Σευχέλλες το Σεπτέμβρη για 9 διανυκτερεύσεις:clap:. Επειδή είναι αρκετούτσικες οι μέρες, ενώ αρχικά είχα σκοπό να μείνω μόνο στο Πραλέν, αποφάσισα να μείνω και 3 μέρες από τις 9 και στο Μάχε. Έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις και ταξιδιωτικές ιστορίες για Σευχέλλες που υπάρχουν στο site και ομολογώ ότι έχω αρχίσει να φοβάμαι :shock: το γεγονός ότι απ' ότι κατάλαβα η ζωή εκεί είναι πανάκριβη :( !? Το πακέτο το έχω κλείσει και έχω αντιληφθεί ότι είναι πανάκριβα τα ξενοδοχεία, αλλά έχω μια μικρή ελπίδα ότι εκεί αν το ψάξεις λίγο καλύτερα μπορεί να την περάσεις και λίγο πιο οικονομικά...ισχύει αυτό που λέω ή παραμιλάω..:roll:? Please θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με οικονομικά εστιατόρια, εκδρομές, μετακινήσεις κλπ...αν υπάρχουν!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ξεκινάμε από το γεγονός ότι είναι έγκλημα να μην μείνεις στο La Digue!!

Η meli ξέρει να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες για κόστος τουρισμού εκεί, αφού εγώ τα είχα όλα πληρωμένα. Μη χάσεις το La Digue....
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Ξεκινάμε από το γεγονός ότι είναι έγκλημα να μην μείνεις στο La Digue!!

Η meli ξέρει να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες για κόστος τουρισμού εκεί, αφού εγώ τα είχα όλα πληρωμένα. Μη χάσεις το La Digue....
Ναι, το έχω καταλάβει ότι είναι must το La Digue, πιθανόν να το κάνω έτσι..thanx GTS! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη (meli help!):roll:
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Έλα! Κι εγώ τον είχα αυτό σαν υποψήφιο τίτλο για την ιστορία μου και νομίζω θα το τραγουδάω μέχρι να πάω :haha:!!Ωραία ξεκινάω να το διαβάζω και θα επανέλθω με τυχόν απορίες, thanx!!
 

adriana_66

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σευχελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
σευχελλες
Γεια σε όλους! Είμαι νέο μέλος και είμαι πολύ χαρούμενη που υπάρχει ένα τέτοιο φορουμ. Πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο!! Κάποια πράγματα για μένα τώρα, λοιπόν καταρχήν λατρεύω τα ταξίδια..γι αυτό και σας ήρθα, γενικά θεωρώ οτι όλα τα μέρη έχουν μια ξεχωριστή ομορφιά. Παρόλο ταύτα μου αρέσουν οι εξωτικοί προορισμοι( ίσως με έχει επηρεασει η ταινία γαλάζια λίμνη)που είχα δει πάνω από 100φορές! Θέλω να πάω σευχέλλες! Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω μαζέψει και το τρελό ποσό! Πάντως είναι πάνω από χίλλια. Εχω βρει προσφορα στο Μαχε αλλά έχω τρομάξει, με αυτά που λένε δηλ οτι η ζωή ειναι πανάκριβη. Η προσφορα περιέχει μόνο πρωινό και σκέφτομαι πόσα θα μου φύγουν αν τρώω έξω για βράδυ. Αυτό που θα ήθελα να μάθω πόσο ακριβα είναι πια να φάει κάποιος εξω και δεύτερον αυτές οι εκδρομές στα άλλα νησάκια πόσο είναι περίπου? Μου έχουν πει οτι ξεκινούνουν από 80-? Το κακό είναι οτι η προσφορά πρέπει να κλειστεί άμεσα και δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι μήπως και δεν φτάσει ο προυπολογισμός μου. Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι....ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
adriana_66 συμπολεμίστρια και συνοδοιπόρισα!!Κι εγώ τις ίδιες απορίες μ' εσένα έχω. Έχω διαβάσει κάθε πιθανή πληροφορία που υπάρχει για Σευχέλλες κι έχω ψιλοτρομοκρατηθεί.
Κατ' αρχάς διάβασε στις ταξιδιωτικές ιστορίες την ιστορία που γράφει τώρα meli και τις υπόλοιπες, και μετά αν έχουμε τυχόν απορίες θα επανέλθουμε!!;)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Λοιπον,μια συντομη απαντηση...
Ειναι υπεροχος προορισμος οντως..Απο εκει και περα ,την ακρη σου μπορεις να την βρεις και να μην σου βγει πανακριβο το ταξιδι...Αλλα σε καμια περιπτωση,τονιζω,ΔΕΝ ειναι φτηνος προορισμος. Μην περιμενετε τιμες Ασιας,Ταυλανδης π.χ,Μαλαισιας κ.λ.π....
Ενα απλο παραδειγμα,η μπυρα στο σουπερμαρκετ ,ειναι πιο ακριβη αποτι στην Ελλαδα. Το ιδιο και το νερο!! Οι εκδρομες ειναι πανακριβες 100 ευρω το ατομο. Τωρα που κατρακυλαει και το ευρω....:roll:
Ευκολα μπορεις να την πατησεις στο φαγητο και να πληρωσεις ακριβα,αλλα ειναι καποια tips ,που σκοπευω να γραψω στην ιστορια μου,που σε βοηθανε πολυ στο να την βγαλεις οικονομικα. Τα δε γνωστα =προτεινομενα απο διαφορους οδηγους εστιατορια,εγω τα εβγαλα ολα Χ. Πανακριβα ,χωρις λογο..
Απλως αυτο τον καιρο,εχω παρα πολυ δουλεια,θα φυγω για 1 μηνα κι εχω στρωθει και στο διαβασμα για Αγιο Δομηνικο,και πραγματικα δεν προλαβαινω...:roll:
Μολις βρω χρονο θα συνεχισω..:)
 

adriana_66

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σευχελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
σευχελλες
Η ερώτηση σου ήταν αν μπορείς να ελπιζεις για σευχελλες...όπως ήταν και σε μένα. Λοιπόν επειδή πήρα πάνω από 10 πρακτορεία, έψαξα για προσφορές, διαβάζω οτι βρω για σευχέλλες το θέμα έχει ως εξής. Ακόμα και με 1440ευρώ να βρεις πακέτο( που συχνά περιλαμβάνει μόνο πρωινο) βάλε το φαγήτο που λένε ότι είναι τσουχτερό διότι με το πρωινό μόνο δεν θα την παλέψεις, βάλε και τις εκδρομούλες που στοιχίζουν 100ευρώ και σίγουρα δεν θα κάνεις μόνο μια. Εγώ που έχω low πορτοφόλι με την έννοια οτι μέχρι 1600 το πολύ δεν με παίρνει, έστω και στο 2 αστέρων ξενοδοχείο που βρήκα. Γνώμη μου πάντα, είναι οτι το πιο φτηνό ταξίδι που μπορεί κανείς να κάνει στις σευχέλλες είναι τουλάχιστον 2000! Βέβαια αν πάρεις το πακέτο των 5 ημερώ που για μένα δεν αξίζει γιατι θα νομίζεις οτι δεν πήγες πότε και τζάμπα η ταλαιπωρία τότε με τρελή οικονομία ίσως τα καταφέρεις και με 1500. Απλά μια φορά πάει κάνεις σευχέλλες, το να μείνει σε φτνο ξενοδοχείο οκ, αλλά το να μην απολαύσει τις εκδρομές, να μην φάει όσο θέλει δεν λέει. Από κει και πέρα μας εύχομαι να πάμε. Αν πας πρώτη περιμένω εντυπώσεις!!!!!
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ θα πάω αρχές Σεπτεμβρίου για 9 δ/ν και το πακέτο το οποίο έχω βρει με ξενοδοχεία 4* και 3* είναι γύρω στις 2000 ευρώ για Μαχέ-Πραλέν και λίγο πιο πάνω δηλ. γύρω στα 2.200 ευρώ αν το κάνεις Πραλέν-Λα ντιγκ ή και τα τρία μαζί. Το έχω ψάξει για να τα κλείσω όλα μόνη μου αλλά δε με συμφέρει καθόλου, τα ξενοδοχεία έχουν εξωπραγματικές τιμές αν θές να μείνεις κάπου καλά...Όσον αφορά τη ζωή εκεί έχω αντιληφθεί ότι π.χ. το φαγητό γενικά είναι ακριβό, τύπου τιμές Ελλάδας, αλλά επειδή έχω ακούσει ότι παίζει να βρεις και κάτι πιο οικονομικό περιμένω λεπτομέρειες από τη meli.
Επίσης να σου πω ότι έχω βρει και προσφορά για τις δικές μου όμως συγκεκριμένες ημερομηνίες (οι οποίες διαμορφώνουν και τα αεροπορικά εισιτήρια) για 9 δ/ν δηλ. 6 δ/ν σε Πραλέν και 3 σε Μαχέ με 1445 ευρώ με όλα πληρωμένα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Να διευκρινισω οτι αυτά που περιγραφω,χρειαζεσαι αυτοκινητο και να κινηθεις μεμονωμενα για να τα βρεις. Επισης ενδεικτικα να πω οτι το ταξιδι για 15 μερες,3 ατομα μου κοστισε κατω απο 4000. Στην τιμη αυτη ειναι μεσα ολα τα παντα. Φαγητα,εισητηρια,αυτοκίνητο,ποδηλατα. Μετακινησεις και στα 3 νησια και ολες τις σχετικες κουταμαριτσες που παιρνουμε(σουβενιρ) στα ταξιδια. Ακομα και μια εσωτερικη πτηση για Αθηνα.
 

mariapatra

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεϋχέλλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιτή
Ναι, το έχω καταλάβει ότι είναι must το La Digue, πιθανόν να το κάνω έτσι..thanx GTS! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη (meli help!):roll:
Συμφωνώ απόλυτα με τον GTS. Τον Νοέμβριο του '09 επισκέφτηκα τις Σευχέλλες για γαμήλιο ταξίδι. Επειδή είχα διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες του forum γιαυτό το μέρος προσπάθησα να κλείσω ξενοδοχείο μόνο στο La Digue. Δυστυχώς άργησα να κάνω κράτηση και όλα τα ξενοδοχεία ήταν κλεισμένα. Έμεινα στο Praslin 5ημέρες και την προτελευταία το ίδιο το ξενοδοχείο με μετέφερε σε άλλο στο Mahe επειδή η πτήση ήταν πολύ πρωινή. Έχωντας λποιπόν επισκεφτεί και τα 3 νησιά σου λέω οτι το La Digue είναι απλά α π ί σ τ ε υ τ ο!!!! Μετακίνηση μόνο με ποδήλατα, φύση, παραλίες, νεαρόκοσμος ( σε σχέση με τα 2 υπόλοιπα). Η μονοήμερη εκδρομή είναι απλά μια μικρή γεύση και δεν σου αφήνει τα περιθώρια να ανακαλύψεις το νησί όπως πρέπει. Με τον άντρα μου συμφωνήσαμε πως αν ποτέ επιλέξουμε τις Σευχέλλες για ταξίδι, όλες μας οι ημέρες θα έιναι σε αυτό το νησί.
Καλό σας ταξίδι και να περάσετε υπέροχα!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom