ΣΚ Τρικαλα Κορινθιας

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημερα στην παρεα. Σας διαβαζω καιρο αλλα τωρα σας γραφω για να ρωτησω κι εγω καποιες πληροφοριες.

2 ατομα ενδιαφερομαστε για ΣΚ τωρα τον Αυγουστο, στην εν λογω περιοχη.

Αρχικα ειδα ενα ωραιο ξενοδοχειο στη Ζαρουχλα, το Styga Mountain Resort, αλλα καποια σχολια ανεφεραν κακο δρομο προς το ξενοδοχειο, κι αυτο ειναι κατι που δεν επιθυμω.

Οποτε λεω μηπως μεινουμε στα Τρικαλα κι εδω θα ηθελα να ρωτησω ποια συνοικια απο τις 3 αξιζει πιο πολυ για διαμονη; υπο την εννοια να εχει και επιλογες για φαγητο που να μη χρειαζεται να παρω αμαξι παλι για να παω, να μπορουμε να περπατησουμε κλπ

Οσο για διαδρομες κοντινες εχω υποψην τη λιμνη Δοξα, υπαρχει γενικα προταση του τι μπορουμε να δουμε σε ενα ΣΚ περα απο αυτο; Αφιξη Σαβ γυρω στις 12 και να γυρισουμε Αθηνα Κυριακη απογευμα-βραδακι.

Τελος, θα ηθελα σας παρακαλω πληροφοριες για το δρομο, να ειναι ασφαλτος οπωσδηποτε, μη με στειλετε σε καποιο κατσικοδρομο χααχα σας ευχαριστω πολυ!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Τα μεσαία Τρίκαλα έχουν τις περισσότερες επιλογές και μετά τα άνω.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Οσο για διαδρομες κοντινες εχω υποψην τη λιμνη Δοξα, υπαρχει γενικα προταση του τι μπορουμε να δουμε σε ενα ΣΚ περα απο αυτο; Αφιξη Σαβ γυρω στις 12 και να γυρισουμε Αθηνα Κυριακη απογευμα-βραδακι
Η περιοχή, κατά την γνώμη μου, έχει κατά κύριο λόγο φυσιολατρικό ενδιαφέρον. Επειδή έχετε περιορισμένο χρόνο, θα πρότεινα πρώτα από όλα αυτό που γράφεις και εσύ, δηλαδή την λίμνη Δόξα. Από τα κορυφαία ορεινά τοπία.
Μπορείτε να κάνετε και μία βόλτα μέχρι το λεγόμενο χιονοδρομικό, περίπου 10χλμ από τα Τρίκαλα. Φυσικά δεν έχει χιόνι τώρα αλλά είναι ωραία ασφάλτινη διαδρομή που κινείται σε ελατόδασος.
Από κεί και πέρα, υπάρχουν κάποια αξιόλογα μοναστήρια όπως η μονή του αγίου Βλασίου,λίγο έξω από τα Άνω Τρίκαλα. Συνδυάζεται και με την βόλτα προς το χιονοδρομικό.
Επίσης πολύ κοντά στην λίμνη του Δόξα βρίσκεται και η μονή του αγίου Γεωργίου.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Τρίκαλα Κορινθίας 20 - 22 Αυγουστου 2021 .

Θέλαμε να παμε κάπου κοντά με την κοπέλα μου, είχαμε γυρίσει από τις καλοκαιρινές μας διακοπές, για φορά επισκεφτήκαμε τα Τρίκαλα Κορινθίας, γιατί μας αρέσει πολυ .

Α. Με την πρωτη τη Παρασκευή πηγαμε στην Ψιτοσυναντηση ( Μεσαία Τρίκαλα) πηραμε :

Α. Μια σταβλισια μπριζόλα, που έπιανε όλο το τραπέζι.
Β. Ένα γεμιστο μπιφτέκι αγριογουρουνο με γραβιέρα.
Γ. Μια σαλάτα χωριάτικη, τεράστια.
Δ. Ένα τζατζίκι, μεγάλη ποσότητα, πεντανόστιμο.
Ε. Στο τέλος, έχει γιαουρτακι με γλυκό βυσσινο.

Συνολο 30 ευρώ .

Ουτε μπορουσαμε να σηκωθουμε από το πολυ φαγητό, ποιοτικο φαγητό, τιμές πολυ καλές. Ο Αντρέας ( που έχει και το Ενθύμιο Suites) είναι εγγύηση.

Το Σάββατο, , το πρωι , πηγαμε στο Τζίνι για καφε, πολυ ωραια θέα .

Πηγαμε στη Λίμνη Δασιου, η οποία δεν είχε νερό, καλη η διαδρομή αλλά χωματόδρομος, δε μας είπε κανέναν πως δεν είχε νερό, ουτε μας περασε απο το μυαλό.

Δ. Πηγαμε στο μοναστήρι του Αγίου Βλασίου.

Ε. Το απόγευμα πηγαμε παλι στην Ψιτοσυναντηση, πηραμε :

Α. Ένα κεμπαπ, πεντανοστιμο .
Β. Ένα λουκάνικο αγριογουρουνο, πολυ νόστιμο.
Γ. Μια σαλάτα του Καίσαρα.
Δ. Ένα τζατζίκι.

Συνολο 30 ευρώ.

Το βράδυ Κατηφορισαμε για το Ξυλόκαστρο, ήταν όλα γεμάτα, γυρίσαμε πισω στα Τρίκαλα.

Την Κυριακή πηραμε το δρόμο για το εκκλησάκι του Αγίου Φανουρίου, στη Λίμνη Δόξα, αντί όμως να παμε από το δρόμο που παει στην Λίμνη Δόξα, μέσω Γκούρα, ο οποιος είναι ασφαλτοδρομενος, πηγαμε από τον άλλο, κακο δρόμο.
Τις προηγουμενες φορές είχαμε σταματήσει εκεί που έχουν τα πόνυ και τα άλογα και πανε βόλτα τα παιδακια .
Προχωρήσαμε ακόμα, φτάσαμε στο εκκλησάκι, απλά υπέροχο τοπίο, νομίζω η καλύτερη εκδρομούλα, εάν είσαι στα Τρίκαλα Κορινθίας είναι.

Γυρίσαμε πισω στα Τρίκαλα.

Πηγαμε για έναν καφέ παλι στο Τζίνι, πηραμε :

Ενα γαλακτομπούρεκο .
Μια πορτοκαλοπιτα .
2 Freedom Capucino .

Συνολο : 14 ευρώ.

Πηραμε το δρόμο για τον γυρισμό στην Αθήνα.

Προσωπικά μου αρέσουν πολυ τα Τρίκαλα Κορινθίας, είναι κοντά, είναι πανεμορφα , αξίζει να τα επιστρέφει κάποιος :cool:
 

Attachments

Last edited:

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
11 - 13 Αυγουστου 2023 .


Την Παρασκευή με το που φτάσαμε πηγαμε για φαγητο :


Ψυτοσυναντηση ( Μεσαία Τρίκαλα Κορινθίας) .


Πήραμε :


Α ) 1 μπιφτέκι αγριογουρουνο με γραβιέρα ( πεντανόστιμο και τεράστιο) .
Β) 1 σταβλισια χοιρινή μπριζόλα ( τεράστια και πεντανόστιμη) .
Γ ) 1 σαλάτα Caesar ( πολυ νόστιμη και τεράστια)
Δ) 1 Coca Zero.


Όλα πεντανοστιμα και μερίδες μεγάλες, ο Αντρέας κανει πολυ σωστή δουλειά.


Πληρώσαμε 45 ευρώ .


Το Σάββατο, ξεκινήσαμε να παμε στην Ευρωστινη, στο Ρέμα των Μυλων, η διαδρομή, ήταν πολυ ευκολη και ομορφη.


Φτάσαμε στο Ρέμα , πηραμε το κατω μέρος , ήταν πολυ όμορφα, είδαμε και τις παπιες , που έχουν εκεί. Πηγαμε και στο πανω μέρος ( πανω απο το δρόμο εννοώ) , αλλά το κάτω μέρος ήταν καλυτερο.


Στο γυρισμό, περασαμε από το κέντρο του χωριου, αλλά δεν καθίσαμε για φαγητο.


Πριν βγουμε απο το χωριό, υπάρχει η εκκλησία Αγίου Γεωργίου της Ζάχολη, με τους 17 τρούλους.


Υπάρχει και η ιστορία με τα επτά φυτεμενα κυπαρίσσια


Τα Εφτά Κυπαρίσσια - Άγιος Γεώργιος Ζάχολης


επίσης στο πισω μέρος της εκκλησίας υπάρχει μια σκάλα πολυ απότομη, που δυσκολα να την κατέβει άνθρωπος .


Είδαμε και 5 αετους να πετουν .


Φυγαμε και γυρίσαμε στα Τρίκαλα Κορινθίας.


Πηγαμε για φαγητο στο :


Χάνι του Χανιά ( Άνω Τρίκαλα Κορινθίας) .


Πήραμε :


Α ) 1 μπριζόλα σταβλισια ( πεντανόστιμη και τεράστια) .
Β ) 1 λουκάνικο αγριογουρουνο.
Γ ) Σαλάτα χόρτα ( πολυ νόστιμη και πολυ μεγάλη ποσοτητα ) .
Δ) Τυρόπιτα ( τεράστια και πεντανοστιμη ) .
Ε) Μια μερίδα ταλαγανι ( πολυ νόστιμο , τεράστια μερίδα, με ντοματούλα) .


Πολυ νόστιμα όλα, αν και έχω παει 5 φορές στα Τρίκαλα Κορινθίας, δεν είχα παει στο συγκεκριμένο, όλα ήταν τέλεια.


Πληρώσαμε 35.50 ευρώ.


Μετά πηγαμε για καφε το :


Ροδον ( Μεσαία Τρίκαλα Κορινθίας)


Πήραμε :


Α) Έναν Cappuccino.
Β) Μια πορτοκαλοπιτα ( πολυ νόστιμη, μικρή ποσοτητα όμως και ακριβή) .


Πληρώσαμε 9.50 ευρώ.


Το Τζινι, που έχει απιστευτη θέα ήταν κλειστό.


Γυρίσαμε στο δωμάτιο.


Την Κυριακή, περασαμε απο την Ιερά Μονή Αγίου Βλασιου, ειδαμε και τον πλατανο , στο πισω μέρος της Μονής, στον οποιο ο Παπαφλεσας μίλησε για την εξέγερση κατά των Τούρκων , την Παραμονή της Ελληνικής Επαναστασης του 1821 .


Μετά ξεκινήσαμε να παμε στη Λίμνη Δόξα , αλλά τελικά δεν πηγαμε ( εχω παει άλλες 3 φορές όμως) .


Πηγαμε ξανά για φαγητό στο :


Χάνι του Χανιά ( Άνω Τρίκαλα Κορινθίας) .


Πήραμε :


Α) Μια μερίδα γουρουνόπουλο στο φουρνο ( πεντανοστιμο και τεράστια μερίδα) .
Β) Μια μερίδα γεμιστο μπιφτέκι ( τεράστια μερίδα και πεντανοστιμο ) .
Γ) Σαλάτα χόρτα ( πολυ φρέσκια και τεράστια μερίδα)
Δ) Μια τυρόπιτα .
Ε) Σαγανάκι ( πολυ νόστιμο και μεγάλη μερίδα) .


Πληρώσαμε 36.50 ευρώ.


Ξεκινήσαμε για τον γυρισμό, είπαμε να παμε έως το Δερβένι μια βόλτα, πηγαμε , μέσω Ξυλοκάστρου, ομορφο είναι αλλά είχε πολυ θάλασσα, και για 13 Αυγουστου, πολυ λίγο κόσμο ( λογικά λόγω του αέρα) .


Πήραμε το δρόμο του γυρισμου για την Αθήνα.


Τα Τρίκαλα Κορινθίας, πολυ όμορφα, και το καλοκαίρι, το φαγητό είναι απίθανο , τρως και χορταίνεις.


Επίσης εάν ψάχνεις, έχει κι άλλες δραστηριότητες να κάνεις, ειδικά το Φθινόπωρο, την Άνοιξη και το καλοκαίρι.

Το χειμώνα είναι δυσκολα γιατί, έχει χιόνι γενικά , δεν σε τραβάει να κάνεις διαδρομές κλπ


Νομίζω πως είναι ο ιδανικός κοντινός προορισμος 😎
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@Eagle Fly πού μείνατε δεν μας είπες.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ πήγα ταξίδι του μέλιτος στα Τρίκαλα Κορινθίας, τον περασμένο Φεβρουάριο.

Μείναμε στα Κάτω Τρίκαλα, στον Ξενώνα Πέρα Αλώνια. Υπέροχος ξενώνας, σε μια ήσυχη τοποθεσία, μέσα στο πράσινο. Πεντακαθαροι χώροι, κοινόχρηστοι και μη, ευρύχωρα δωμάτια, parking έξω από το κατάλυμα, ο συνδυασμός πέτρας και ξύλου είναι απίστευτα μοναδικός. Μεγάλο συν το υδρομασάζ στο μπάνιο αλλά και το τζάκι (παρέχονται ξύλα έξω από το δωμάτιο καθημερινά). Πρωινό πλούσιο, το οποίο ανανεώνεται κάθε μέρα. Οι ιδιοκτήτες ευγενικοί και πρόθυμοι.

Πρωινό, brunch και ποτάκι στο καφέ Αλφαβητάριο: το επισκεφθήκαμε όλες τις ώρες της ημέρας, καταρχάς η διακόσμηση του χώρου σε ταξιδεύει στο παρελθόν, το πάντρεμα πέτρας και ξύλου κάνουν το χώρο ακόμα πιο ζεστό.
Το τζάκι στο κλειστό χώρο της βεράντας και η ξυλόσομπα στον εσωτερικό χώρο, απογειώνουν την ατμόσφαιρα. Πολύ ωραία μουσική, προσωπικό ευγενέστατο, πρόθυμο και εξυπηρετικό. Το μαγαζί είναι πεντακάθαρο σε όλους τους χώρους, η τουαλέτα άψογη σε όλα. Το μενού πλούσιο σε ποσότητες και ποικιλία, καλύπτει όλα τα γούστα (πχ vegan), πολλές επιλογές σε ροφήματα (τσάι, σοκολάτες, καφέ, κρασί, ποτό) και τα πιάτα εύγευστα, χορταστικά και σε καλές τιμές. Επίσης υπάρχουν διαθέσιμα επιτραπέζια παιχνίδια.

Φαγητό: φάγαμε καλά στη Ψητοσυνάντηση (μεγάλες μερίδες νορμάλ τιμές ωραίες γεύσεις), στη Πινακωτή (πολύ γευστικά και χορταστικά, σωστές τιμές), και στο Όπως Παλιά (ωραίο μέρος, γευστικά πιάτα, λίγο πιο τσιμπημένες τιμές).

Φεβρουάριο που πήγαμε, επισκεφθήκαμε το Χιονοδρομικό κέντρο Ζήρειας, όπου αράξαμε σε ξαπλώστρες έξω στον ήλιο (με σκούφους και γάντια) και ήπιαμε το καφεδάκι μας βλέποντας τον κόσμο να κάνει σκι, πήγαμε στον Άγιο Βλάσιο, που ήταν πάνω στο δρόμο μας, δυστυχώς η λίμνη Δασίου ήταν κλειστός ο δρόμος λόγω χιονιού, πήγαμε στη λίμνη Δόξα (από τον χωματόδρομο επειδή είμαστε μαζόχες - βασικά με μπέρδεψε το google maps αλλά η διαδρομή γ@μ@ει και έχω ψηλό αμάξι), μπήκαμε στο εκκλησάκι του Αγίου Φανουρίου, επισκεφθήκαμε το μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου (μας κέρασαν οι μοναχοί απίστευτο γλυκό τριαντάφυλλο και τσίπουρο), ψωνίσαμε διαφορά από το μοναστήρι και επιστρέψαμε.

Γενικά, η πρώτη εντύπωση ήταν λίγο έως πολύ ουδέτερη, μας άρεσε πολύ η περιοχή.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
πήγαμε στη λίμνη Δόξα (από τον χωματόδρομο επειδή είμαστε μαζόχες - βασικά με μπέρδεψε το google maps αλλά η διαδρομή γ@μ@ει και έχω ψηλό αμάξι),


Το ίδιο λάθος κάναμε κι εμείς, απλά υπάρχουν δυο δρόμοι, η μια από εκεί που πήγες ( με τον χωματόδρομο) , αλλά υπάρχει και μια διαδρομή μέση Γκούρας ( που είναι το μόνο χωριό που έχει βενζινάδικο) , περνας από το Στενό Κορινθίας, και άλλα δυο χωριά νομίζω,που είναι ασφαλτοστρωμένος , μετά βγαίνεις στη Λίμνη Δόξα , χωρίς ταλαιπωρία.

Το Google Maps, ακολουθήσαμε κι εμείς, αλλά μας έδειχνε το χωματόδρομο, οχι τον άλλον, που σου ειπα.

Εγώ έμαθα για το δρόμο αφου εσπασα το αμάξι δυο φορες, στο χωματόδρομο :cool:
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ενδείκνυται ο καιρός για μερικές μέρες στα Τρίκαλα Κορινθίας την επόμενη εβδομάδα??
και σε πόσες μέρες παίρνεις μια γεύση από την γύρω περιοχή??
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ενδείκνυται ο καιρός για μερικές μέρες στα Τρίκαλα Κορινθίας την επόμενη εβδομάδα??
και σε πόσες μέρες παίρνεις μια γεύση από την γύρω περιοχή??

Ναι τώρα είναι ο ιδανικός καιρός, αυτό που λες ' και σε πόσες μέρες παίρνεις μια γεύση από την γύρω περιοχή?? ' είναι πολυ γενικό .

Αμα θες να πας στα γυρω γυρω, θέλει δρόμο, εξαρτάται απο τον καιρό που έχει, το κεφι για οδήγηση, και τι αμάξι έχεις ( γιατί αμα έχει χιόνι ή παγο είναι δυσκολα τα πραγματα ) .
Στο λέει ανθρωπος που έχει παει με μικρό αμάξι με χιόνι στα Τρίκαλα Κορινθίας, με αλυσίδες, τα ρίσκαρα όλα.

Αλλά έχω παει και με καλό αμάξι φίλου μου τετρακινητο, που δεν είχαμε προβλημα με τον κακό καιρό.

Μπορεις να πας στη Ευρωστινη πχ ( δες το μήνυμα που έχω γράψει σε αυτο το νημα ) , να πας γυρω χωρια κλπ, να πας στη Λίμνη Δόξα , να πας και στη Μονή του Αγίου Γεωργίου

Μια Κυριακή στη Λίμνη Δόξας και στα χωριά του Φενεού Κορινθίας

αμα θες να κατεβείς στο Δερβένι, για βόλτα κλπ :cool:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ναι τώρα είναι ο ιδανικός καιρός, αυτό που λες ' και σε πόσες μέρες παίρνεις μια γεύση από την γύρω περιοχή?? ' είναι πολυ γενικό .

Αμα θες να πας στα γυρω γυρω, θέλει δρόμο, εξαρτάται απο τον καιρό που έχει, το κεφι για οδήγηση, και τι αμάξι έχεις ( γιατί αμα έχει χιόνι ή παγο είναι δυσκολα τα πραγματα ) .
Στο λέει ανθρωπος που έχει παει με μικρό αμάξι με χιόνι στα Τρίκαλα Κορινθίας, με αλυσίδες, τα ρίσκαρα όλα.

Αλλά έχω παει και με καλό αμάξι φίλου μου τετρακινητο, που δεν είχαμε προβλημα με τον κακό καιρό.

Μπορεις να πας στη Ευρωστινη πχ ( δες το μήνυμα που έχω γράψει σε αυτο το νημα ) , να πας γυρω χωρια κλπ, να πας στη Λίμνη Δόξα , να πας και στη Μονή του Αγίου Γεωργίου

Μια Κυριακή στη Λίμνη Δόξας και στα χωριά του Φενεού Κορινθίας

αμα θες να κατεβείς στο Δερβένι, για βόλτα κλπ :cool:
.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom