Αλβανία Πληροφορίες για τα Τίρανα

Ax_Eleni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας, νέο μέλος εδώ. ΣΚ στα Τίρανα λοιπόν, πολύ λίγο για να κάνω σχέδια από τη μία, απο την άλλη να περιφέρομαι δυο μέρες χωρίς πρόγραμμα δεν λέει επίσης. Καμιά πρόταση για φαγητό, ποτό, αξιοθέατο που δεν πρέπει να χάσω?
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητές φίλες και φίλοι, σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε το διάστημα 4/1/2024 έως 7/1/2024 για πρώτη φορά στα γειτονικά Τίρανα. Είναι η τελευταία πρωτεύουσα των Βαλκανίων που επισκεπτόμαστε. Μπορείτε να μας βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες: επισκέψιμα μέρη, διατροφή, ποτό κι άλλα tips, ενδεχομένως και κοντινή ημερήσια απόδραση; Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
Αγαπητές φίλες και φίλοι, σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε το διάστημα 4/1/2024 έως 7/1/2024 για πρώτη φορά στα γειτονικά Τίρανα. Είναι η τελευταία πρωτεύουσα των Βαλκανίων που επισκεπτόμαστε. Μπορείτε να μας βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες: επισκέψιμα μέρη, διατροφή, ποτό κι άλλα tips, ενδεχομένως και κοντινή ημερήσια απόδραση; Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
Πέρασα από Τίρανα με μοτό και έμεινα μια νύχτα , μου έκανε εντύπωση η ασφάλεια που ενοιωθα καθώς είχε παντού αστυνομία και η φιλοξενία των κατοίκων, ιδιαίτερα στους Έλληνες,παρόλο που τα περίμενα αλλιώς... Έχω τα καλύτερα να πω για τα φθηνά μαγαζιά που διασκέδαζαν με ζωντανή μουσική στα Ελληνικά..
Θα περάσετε πολύ καλά και θέλουμε ρεπορτάζ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Βόλτες στην κεντρική πλατεία και στο πάρκο.Δείτε και το τζαμί Efthem Bey.Αν σας ενδιαφέρουν τα μουσεία πηγαίνετε στο Εθνικό Ιστορικό.Για εκδρομές πηγαίνετε στο Dajti με το τελεφερίκ ή στο Δυρράχιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οπωσδήποτε επίσκεψη σε ένα από τα δύο BunkArt μουσεία.
Cable car.
Αν έχει καλό καιρό περίπατο στη λίμνη.
Βόλτα στη χίπστερ γειτονιά Blloku, στην οποία θα βρείτε πολύ καλά εστιατόρια και μπαράκια. Εκεί κοντά βρίσκεται και η βίλα του Ενβέρ Χότζα.
Τώρα που είπα Χότζα, εννοείται ανάβαση στην διαβόητη πυραμίδα (την έχουν ανακαινίσει όπως έχω μάθει και απλά την ανεβαίνεις με σκάλες πια, δε θέλει σκαρφάλωμα).
Komiteti-Kafe Museum.
Χαλαρωτικό περπάτημα στο κέντρο της πόλης, με τους πεζόδρομους, τα πάρκα, το ποτάμι.

Έχω πάει δύο φορές στα Τίρανα, τα αγαπώ και τα θεωρώ πολύ χαλαρωτικά! Καλά να περάσετε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Οπωσδήποτε επίσκεψη σε ένα από τα δύο BunkArt μουσεία.
Cable car.
Αν έχει καλό καιρό περίπατο στη λίμνη.
Βόλτα στη χίπστερ γειτονιά Blloku, στην οποία θα βρείτε πολύ καλά εστιατόρια και μπαράκια. Εκεί κοντά βρίσκεται και η βίλα του Ενβέρ Χότζα.
Τώρα που είπα Χότζα, εννοείται ανάβαση στην διαβόητη πυραμίδα (την έχουν ανακαινίσει όπως έχω μάθει και απλά την ανεβαίνεις με σκάλες πια, δε θέλει σκαρφάλωμα).
Komiteti-Kafe Museum.
Χαλαρωτικό περπάτημα στο κέντρο της πόλης, με τους πεζόδρομους, τα πάρκα, το ποτάμι.

Έχω πάει δύο φορές στα Τίρανα, τα αγαπώ και τα θεωρώ πολύ χαλαρωτικά! Καλά να περάσετε!
Δεν ακουγονται ασχημα...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν ακουγονται ασχημα...
Δεν είναι καθόλου!
Πήγα πρόσφατα κι η πόλη αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη.

Nouvelle vague, Radio bar (και τα 2 στην περιοχη Blloku) ειναι ωραία για ποτό. Το πρώτο έχει ενδιαφέροντα κοκτειλς.

Komiteti Cafe κουκλίστικο!
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είναι καθόλου!
Πήγα πρόσφατα κι η πόλη αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη.

Nouvelle vague, Radio bar (και τα 2 στην περιοχη Blloku) ειναι ωραία για ποτό. Το πρώτο έχει ενδιαφέροντα κοκτειλς.

Komiteti Cafe κουκλίστικο!
Ευχαριστώ!
Πέρασα από Τίρανα με μοτό και έμεινα μια νύχτα , μου έκανε εντύπωση η ασφάλεια που ενοιωθα καθώς είχε παντού αστυνομία και η φιλοξενία των κατοίκων, ιδιαίτερα στους Έλληνες,παρόλο που τα περίμενα αλλιώς... Έχω τα καλύτερα να πω για τα φθηνά μαγαζιά που διασκέδαζαν με ζωντανή μουσική στα Ελληνικά..
Θα περάσετε πολύ καλά και θέλουμε ρεπορτάζ...
Ευχαριστώ!
Οπωσδήποτε επίσκεψη σε ένα από τα δύο BunkArt μουσεία.
Cable car.
Αν έχει καλό καιρό περίπατο στη λίμνη.
Βόλτα στη χίπστερ γειτονιά Blloku, στην οποία θα βρείτε πολύ καλά εστιατόρια και μπαράκια. Εκεί κοντά βρίσκεται και η βίλα του Ενβέρ Χότζα.
Τώρα που είπα Χότζα, εννοείται ανάβαση στην διαβόητη πυραμίδα (την έχουν ανακαινίσει όπως έχω μάθει και απλά την ανεβαίνεις με σκάλες πια, δε θέλει σκαρφάλωμα).
Komiteti-Kafe Museum.
Χαλαρωτικό περπάτημα στο κέντρο της πόλης, με τους πεζόδρομους, τα πάρκα, το ποτάμι.

Έχω πάει δύο φορές στα Τίρανα, τα αγαπώ και τα θεωρώ πολύ χαλαρωτικά! Καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom