Αίγινα ΣΚ στην Αίγινα

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλημέρα σας παιδιά,

Μιας που μπαίνει η άνοιξη σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να πάμε ενα σκ μετά το Πάσχα στην Αίγινα.
θα ήθελα να μάθω που είναι προτιμότερο να μείνω αφού δυστυχώς δε θα χουμε αυτοκίνητο;βολεύει κάποια συγκοινωνία;
Επίσης συμφέρει να νοικιάσουμε ή θα μας βολέψει και το λεωφορείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι καλό Πάσχα!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η συγκοινωνία τις Αίγινας δυστυχώς δεν είναι καλή και δεν συμφέρει να μείνετε στην Πόλη της Αίγινας. Εγώ θα σας πρότεινα να μείνετε στον Μαραθώνα (από την πόλη της Αίγινας το ταξί χρεώνει 7€) ή στην Πέρδικα (το ταξί χρεώνει περίπου 12€ και επίσης είναι το πιο ωραίο ψαροχώρι της). Αν έχετε αμάξι συμφέρει να πάτε με το πλοίο Άγιος Νεκτάριος που είναι και το πιο φθηνό και το πήγαινε-έλα έχει 40€).
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Η συγκοινωνία τις Αίγινας δυστυχώς δεν είναι καλή και δεν συμφέρει να μείνετε στην Πόλη της Αίγινας. Εγώ θα σας πρότεινα να μείνετε στον Μαραθώνα (από την πόλη της Αίγινας το ταξί χρεώνει 7€) ή στην Πέρδικα (το ταξί χρεώνει περίπου 12€ και επίσης είναι το πιο ωραίο ψαροχώρι της). Αν έχετε αμάξι συμφέρει να πάτε με το πλοίο Άγιος Νεκτάριος που είναι και το πιο φθηνό και το πήγαινε-έλα έχει 40€).

από αυτά που μπυ πρότεινες έχει μαγαζιά για φαγητό και ποτό;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εμένα μου δημιουργήθηκε η απορία @Δημήτρης X. : χωρίς αυτοκίνητο, για ένα ΣΚ, γιατί δεν συμφέρει η πόλη της Αίγινας;
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Στην Πέρδικα έχει πολλές ταβέρνες (όλο τον χρόνο ανοιχτά, αν θες σου προτείνω κιόλας) και μπαράκια (ανάλογα με την εποχή).

Στον Μαραθώνα θα βρεις μόνο 2-3 ταβέρνες και καθόλου μπαράκια.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Και εμένα μου δημιουργήθηκε η απορία @Δημήτρης X. : χωρίς αυτοκίνητο, για ένα ΣΚ, γιατί δεν συμφέρει η πόλη της Αίγινας;
Η πόλη της Αίγινας δεν έχει κάτι να κάνεις εκτός από μία βόλτα στα σοκάκια. Η Αίγινα είναι για την γυρίσεις με αμάξι.

Άγιος Νεκτράριος
Ναός Αφαίας
Πέρδικα (ψαροχώρι)
Πόρτες (ψαροχώρι)
Αρχαίος Ελαιώνας (πεζοπορία)
Όρος (πεζοπορία)
Για χασαποταβέρνες στο Ανίτσαιο
Για φιλόζωους στο Κέντρο Αγρίας περίθαλψης στο Ανίτσαιο (ΕΚΠΑΖ)

και και και..
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ok μαζί σου. Έχω πάει Αίγινα μόνο ημερήσια και μόνο στην πόλη της. Η ερώτηση είναι γιατί δεν συμφέρει να την έχεις ως βάση για να κάνεις όλα τα υπόλοιπα, αφού φαίνεται να έχει τη μεγαλύτερη κίνηση και τις περισσότερες επιλογές σε φαγητό και ποτό; Υπενθυμίζω δεν υπάρχει αυτοκίνητο. Πιστεύω ότι θα έχει και τις καλύτερες επιλογές συγκοινωνίας προς όλα αυτά τα αξιοθέατα σε σχέση με την Πέρδικα πχ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για βάση συμφωνώ απόλυτα ότι η καλύτερη επιλογή είναι η πόλη της Αίγινας αλλά θέλει αμάξι. Το να κάνεις διαδρομές με ταξί θα στοιχίσει πάρα πολύ.

Τώρα για τα ΚΤΕΛ του νησιού δείτε τα δρομολόγια παρακάτω γιατί δεν τα προτείνω. Αν κάποιος έχει την υπομονή, και την όρεξη κάνει τις διαδρομές με το ΚΤΕΛ!

1.JPG
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Το κτελ ειναι καπως υποφερτο το καλοκαιρι , περιπου καθε 2 ωρες δρομολογια. Το Πασχα δεν ξερω. Περα απο τον ναο της Αφαιας δεν θα πηγαινα εκτος πολης αν δεν παιζει κολυμπι. Ωραιοτατα ουζερι και καφε και πολυ γραφικη η πολη. Γιατι να πας σε χωριουδακια?
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πάντως για να αποτρέψω κάθε πιθανό ξενέρωμα, υποθέτω για κάποιον που θέλει ένα απλό χαλαρωτικό Σ/Κ και δεν θέλει να γνωρίσει όλη την Αίγινα μπορεί να γίνει φθηνά και οικονομικά.

Όποτε μπορείτε Μένια να μείνετε στην Πόλη της Αίγινας και απλά το Σάββατο ή την Κυριακή σας να την περάσετε στην Πέρδικα σαν μονοήμερη (με ταξί, κτελ κτλ) για βόλτα, φαγητό και καφέ (είναι must).

Τις υπόλοιπες ώρες μπορείτε να βολτάρετε στην πόλη και το βράδυ για ποτάκι.

Για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες και για να προτείνω μέρη μπορείτε φυσικά να μου στείλετε μήνυμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.133
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom