ΣΟΣ:Απαραιτητα χαρτια για invitation letter

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λοιποοον εχω ενα προβληματακι ..
Θελει να ερθει μια φιλη μου απο Ρωσια να μεινει μονιμα Ελλαδα,κανει και μαθηματα ελληνικων τον τελευταιο χρονο,αλλα της εχουν πει οτι χρειαζεται ενα invitation letter προκειμενου να φυγει απο Ρωσια και να ερθει Ελλαδα και επειδη δεν εχει καποιον αλλο γνωστο εδω προσφερθηκα να της το κανω εγω .

Εχει κανει καποιος κατι αντιστοιχο;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είναι η γνωστή φίλη;;:bleh::bleh: (μπα, θα το ήξερα!)
Από invitation letter έχω εμπειρία μόνο για περιπτώσεις που είναι σύντομη η παραμονή και για συγκεκριμένο λόγο. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που ρωτάς.
Κοινώς δε σε βοηθάω και πολύ, το ξέρω:D
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν θες για μή μόνιμα έχω να ρωτήσω φίλους...
Για μόνιμα δεν ξέρω... (εκτός αν είναι παρόμοια η διαδικασία...)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ημουνα σιγουρος οτι θα ησουν το πρωτο ποστ Ζωιτσα :) Οχι,οχι δεν ειναι για το Ολγακι νομιζω θα το ηξερες πολυ πιο πριν απο εμενα ..
Φιτζ μου ειπε οτι στο invitation letter να γραψω για 2 μηνες αρχικα .. Ρωτα οπως και να χει για να διασταυρωσουμε αποψεις

edit: Βασικα αυτο που θελω να διασφαλισω ειναι οτι απο την πλευρα μου αυτο που κανω ειναι νομιμο με το invitation letter και δεν θα χρειαστει κατι παραπανω .. Μην χρειαστει πχ γαμος για να ερθει το κοριτσι και να τρεχουμε να κρυφτουμε υστερα ..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έχουμε και λέμε

Το invitation είναι ένα χαρτί που απλά γράφεις ότι καλείς το Χ άτομο να μείνει στην Ελλάδα. Σημαντικό είναι να αναφερθούν οι ημερομηνίες της διαμονής, ο τόπος διαμονής και ο λόγος επίσκεψης. Καλό είναι να γραφτεί τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά. Με το invitation θα πάει στην πρεσβεία στη Ρωσία ώστε να πάρει τη βίζα.

Αυτοί οι φίλοι μου είχαν οργανώσει ένα event για τον BEST στα Χανιά ( BEST Chania ) οπότε ήταν πολύ συγκεκριμένος ο λόγος και ήταν πολύ formal τα invitations που έφτιαξαν οπότε δεν παρουσιάστηκε σε κανέναν πρόβλημα. Γενικά πάντως μου είπαν ότι σε μεμονωμένα άτομα για μεγάλο χρονικό διάστημα δε δίνουν εύκολα... Κάτι Ekaterinburgέζες που ήθελαν να ξανάρθουν ;) είχαν φάει τάπα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ορέστη Διάβασε την τελευταία παράγραφο στην ιστορία μου
'Ναχοτκα" . Ακόμα χρειάζονται πρόσκληση για να ταξιδέψουν!!!
προχώρα δεν υπάρχει πρόβλημα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Έχουμε και λέμε

Το invitation είναι ένα χαρτί που απλά γράφεις ότι καλείς το Χ άτομο να μείνει στην Ελλάδα. Σημαντικό είναι να αναφερθούν οι ημερομηνίες της διαμονής, ο τόπος διαμονής και ο λόγος επίσκεψης. Καλό είναι να γραφτεί τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά. Με το invitation θα πάει στην πρεσβεία στη Ρωσία ώστε να πάρει τη βίζα.

Αυτοί οι φίλοι μου είχαν οργανώσει ένα event για τον BEST στα Χανιά ( BEST Chania ) οπότε ήταν πολύ συγκεκριμένος ο λόγος και ήταν πολύ formal τα invitations που έφτιαξαν οπότε δεν παρουσιάστηκε σε κανέναν πρόβλημα. Γενικά πάντως μου είπαν ότι σε μεμονωμένα άτομα για μεγάλο χρονικό διάστημα δε δίνουν εύκολα... Κάτι Ekaterinburgέζες που ήθελαν να ξανάρθουν ;) είχαν φάει τάπα...
Ναι αλλα απο την στιγμη που θελει να ερθει για μονιμα δεν θα υπαρχουν και ημερομηνια αναχωρησης,μονο ημερομηνια αφιξης .. Αυτο ειναι που φοβαμαι οτι θα υπαρξει προβλημα ..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για αυτό δεν ξέρω...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για μονιμη παραμονη με ενα απλο invitation letter μου φαινεται πολυ περιεργο. Για παραμονη μικρης διαρκειας αρκει ενα voucher απο ξενοδοχειο. Τωρα με την απλοποιηση ακομα και τις confirmation της booking δεχονται...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχουμε και λέμε

Το invitation είναι ένα χαρτί που απλά γράφεις ότι καλείς το Χ άτομο να μείνει στην Ελλάδα. Σημαντικό είναι να αναφερθούν οι ημερομηνίες της διαμονής, ο τόπος διαμονής και ο λόγος επίσκεψης. Καλό είναι να γραφτεί τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά. Με το invitation θα πάει στην πρεσβεία στη Ρωσία ώστε να πάρει τη βίζα....
Εκτός από αυτά, (τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια) έπρεπε να γράψεις στην πρόσκληση και τον τρόπο κάλυψης των εξόδων διαμονής (αν επρόκειτο για ξενοδοχείο), εισιτηρίων, ιατροφαρμακευτικής κάλυψης κλπ.
Ακόμα και σε περιπτώσεις που η πρόσκληση ήταν για ιατρικό συνέδριο.
Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ισχύει ακόμα αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom