Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Αφού το ζητήσατε, ορίστε!

Κοκκάρι, Μεγάλο και Μικρό Σεϊτάνι και Ποτάμι ή Σεϋχέλλες , Νας και Μεσακτή;

Βαθύ και Καρλόβασυ ή Άγιος Κήρυκος και Εύδηλος;

Διακοπές στη Σάμο ή στην Ικαρία;

Θα δούμε αν ο @James θα κάνει το ψυχικό και θα το δώσει στην Ικαρία. :innocent:
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιτέλους ένα σοβαρό war με συγκρίσιμα πάνω απ' όλα μεγέθη, όχι ότι να ναι.
(Το επόμενο δικό μου, το σκέφτομαι καιρό τώρα :haha:).
Θα επανέλθω με απάντηση μετά ψήφου, αλλά πάνω απ' όλα τεκμηρίωση.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θέε μου το είπαν και το έκαναν.....

Να επαναλάβω για όσους διαβάζουν ότι πρόκειται για μάχη χριστιανών με λιοντάρια αλλά ας μη βιαζόμαστε.

Περιμένω λίγο να δω τι προθέσεις έχετε για να δω αν χρειάζεται να βγάλω τα μεγάλα όπλα, ή να κάνουμε εκείνο....το ψυχικό.

Μείνετε συντονισμένοι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Εμένα μου αρέσουν και έχω περάσει καλά και στα 2 νησιά.

Από θέμα παραλιών προτιμώ της Σάμου. Της Ικαρίας δεν είναι άσχημες, αλλά γίνονται επικίνδυνες όταν φυσάει και επιπλέον της Σάμου είναι και καρτποσταλικές και ελκυστικές στην πράξη, δηλαδή όταν κολυμπάς.

Από θέμα δρόμων/ προσβασιμότητας ας μη γελιόμαστε. Και τα 2 νησιά επιδέχονται βελτίωση αρκετή. Αλλά στην Ικαρία οι δρόμοι είναι πολύ πιο επικίνδυνοι, στενοί και έχουν γκρεμούς χωρίς προστατευτικό. Μας έλεγαν γνωστοί για παραλία Τραπάλου και χωρίς τζιπ δεν πήγαινες. Μέχρι Καρκινάγρι έφτανες. Ακόμα ένας πόντος για τη Σάμο.

Μοναστήρια: Ενδεικτικά η Ικαρία έχει την εντυπωσιακή και ταυτόχρονα κατανυκτική μονή Θεοκτίστης με το παρεκκλήσι σε βράχο και σπηλιά και ιστορία αιώνων. Από τα πιο ωραία της Ελλάδας για μένα.
Επίσης Ιερά Μονή Ευαγγελίστριας στο Μουντέ, επίσης με μεγάλη ιστορία.
Όμως και η Σάμος έχει κατανυκτικά προσκυνήματα και μοναστήρια όπως της Παναγίας Σπηλιανής (μου θυμίζει λίγο την Παναγία Καβουράδαινα στη Λέρο που είναι σε σπηλιά). Ισοπαλία για μένα.


Το άλλο θέμα είναι τα χωριά- οικισμοί. Η Σάμος, εκτός από τα παραθαλάσσια έχει και εκπληκτικά ορεινά χωριά όπως Βουρλιώτες, Μανωλάτες, Πλάτανος με θέα, γραφικότητα, καλό φαγητό. Στην Ικαρία πέρα από Εύδηλο, Άγιο Κήρυκο, Χριστό Ραχών, Καρκινάγρι, Αρμενιστή και άντε 2-3 ακόμα τα πιο πολλά μοιάζουν οικισμοί και όχι χωριά. Όμως επειδή έχει γραφικά μέρη και στα δύο νησιά και μάλιστα οι οικισμοί στην Ικαρία έχουν πιο άγρια ομορφιά, κάπως ισόπαλα βρίσκω τα 2 νησιά.

Λόγω της ιδιαιτερότητας της Ικαρίας και το στυλ κόσμου που μαζεύει, συχνά μέρη όπως το Νας έχουν αλλοιωθεί από τα σκουπίδια. Σκουπίδια σε γκρεμούς και όχι μόνο...Πολλοί είχαν κάνει την ανάγκη τους σε εμφανή σημεία. Κρίμα γιατί το Νας και ιδιαίτερη ομορφιά έχει και ωραίο ηλιοβασίλεμα.




Από φαγητό θα το δώσω στην Ικαρία. Φάγαμε καλά και στα δύο νησιά αλλά στην Ικαρία καλύτερα. Πιο καλά τα μαγειρευτά. Μπόνους το παγωτό(νομίζω "Συνταγές της γιαγιάς") από κατσικίσιο γάλα, με βότανα κλπ. Μούρλια.

Από ανθρώπους μια χαρά μας φέρθηκαν και στα 2 νησιά. Αν και λένε για τους Ικαριώτες πως είναι χαλαροί, βαριόνται κλπ., εμάς μας εξυπηρέτησαν καλά.

Μπαράκια τώρα. Ε, εκεί το δίνω στη Σάμο. Ειδικά στο Βαθύ ατμοσφαιρικά, πάνω στο κύμα και τα κοκτέιλ με βάση το σαμιώτικο κρασί είναι όλα τα λεφτά.

Οπότε ψηφίζω Σάμο, γιατί κερδίζει στα σημεία, έστω και με μικρή διαφορά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπόν, την σβήνω την ψηφοφορία και την φτιάχνω ξανά για να φαίνονται τα ονόματα μας στις ψήφους. Ψηφίστε ξανά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να επαναλάβω ότι χαίρομαι να βλέπω τέτοια war από τα οποία κρατάμε πάντα ιδέες και σημειώσεις. Αν και είναι δύσκολο να πιάσει τη δημοφιλία του Κρήτη-Πελοπόννησος όπως είναι λογικό, έχει οπωσδήποτε την αξία του.
Τα δύο νησιά τα επισκέφτηκα πρώτη φορά σε πολύ κοντινές περιόδους (καλοκαίρι 2011-Πάσχα 2012) και έκτοτε επανήλθα πολλές φορές στη Σάμο γιατί βολεύει στο πήγαινε-έλα, αλλά μόνο μια φορά στην Ικαρία το καλοκαίρι του 2021. Θεωρώντας ότι έχω γυρίσει αρκετούτσικα αρχίζω κι εξηγούμαι αναλυτικα:

Πρόσβαση & υποδομές: Αεροδρόμια και στα δύο, με της Σάμου να έχει το προβάδισμα χωρίς να αποτελεί κάτι το εξαιρετικό, έχοντας μεγάλη συχνότητα πτήσεων και σχεδόν πάντα χαμηλές τιμές. Για την Ικαρία η σύνδεση είναι απλά ικανοποιητική με τις τιμές σταθερά υψηλές. Στα λιμάνια, τρία για τη Σάμο & δύο για την Ικαρία, με το γεγονός ότι από τη Σάμο και συγκεκριμένα το Πυθαγόρειο ξεκινούν όλα τα πλοία για τα Δωδεκάνησα να αποτελεί ατού.
Καλά για δρόμους δε το συζητώ, διπλανά νησιά και μάλιστα περίπου ισομεγέθη και είναι η μέρα με τη νύχτα, με την Ικαρία να έχει ίσως το χειρότερο οδικό δίκτυο που έχω δει στην Ελλάδα.
Στις συγκοινωνίες είναι επιεικώς απαράδεκτες και οι δύο, χειρότερες στην Ικαρία βέβαια, με τα λεωφορεία να είναι λίγα και να μην εξυπηρετούν ως συνήθως, αν και αυτό έχει την εξήγηση του. Ψήφο στη Σάμο.

Ποικιλομορφία-Φύση: Μαγική και στα δύο νησιά. Από πυκνά δάση, καταρράκτες, βάθρες, λιμνούλες, παραλίες, κοιλάδες και λαγκάδια, ότι μπορεί κανείς να φανταστεί αρκεί να έχει όρεξη να εξερευνήσει. Ισοπαλία για να είμαι δίκαιος.

Πόλεις: Γενικά το τσιμεντάκι το αγαπάνε και οι δύο, δε το τσιγκουνεύονται ως γνήσιοι Έλληνες, μιας και θέλει προσπάθεια να καταστρέψεις κάτι όμορφο αλλά τα καταφέρνουν επάξια. Έχω πολύ πρόσφατη εικόνα και από τα δύο, Βαθύ, Πυθαγόρειο & Καρλόβασι ποτέ δε με συγκίνησαν τόσο, ένα μικρό κλικ παραπάνω σε Εύδηλο και Κήρυκο. Ικαρία χωρίς κάποιο σημαντικό λόγο.

Χωριά: Αυτά της Ικαρίας όσο σημαντική αξία κι αν έχουν απέναντι στον επισκέπτη ειδικά το καλοκαίρι, βλέποντας τα καθαρά και μόνο σαν ομορφιά υστερούν σίγουρα απέναντι στα της Σάμου, χωρίς τα δεύτερα να αποτελούν κάτι το τρομερό. Σάμος κι εδώ οριακά.

Αρχαιολογικό/ιστορικό ενδιαφέρον: Τι να πει κανείς τώρα εδώ, για δύο νησιά με τέτοια πλούσια ιστορία ανα τους αιώνες. Τα μνημεία και οι αρχαιολογικοί χώροι αρκετοί, ίσως όχι τόσο αναδειγμένα όσο θα έπρεπε και στα δύο νησιά εκατέρωθεν, γεγονός αν μη τι άλλο λυπηρό. Ψήφο στη Σάμο λαμβάνοντας υπόψιν τις σπουδαίες προσωπικότητες του νησιού που αντανακλούν στο σήμερα, ακόμα κι αν με εκνευρίζει το γεγονός ότι τόσες φορές και πάντα κάτι στραβώνει προκειμένου να μη μπορώ να δώ το Ευπαλίνειο όρυγμα.

Προορισμοί - δραστηριότητες: Νομίζω ότι πρέπει να τονιστεί το γεγονός ότι και στα δύο νησιά απαιτούνται μέρες, βδομάδα και πάνω σίγουρα προκειμένου να μπορείς να δεις τα νησιά και να κάνεις δραστηριότητες που ποικίλουν και στα δύο. Ισοπαλία για να είμαι δίκαιος.

Φαγητό: Άσχημα δε θα φας σε κανένα από τα δύο νησιά, αντιθέτως, ωστόσο το προβάδισμα για μένα το έχει η Ικαρία θα πω συμφωνώντας με την @alma ,είτε σε μεζεδάκια, είτε σε πρόχειρο φαγητό αλλά και σε ότι ταβέρνα δοκιμάσαμε να φάμε. Το γλυκοπωλείο στον Αρμενιστή (αν μιλάμε γι αυτό) είναι επικό! Οριακή ψήφος κι εδώ.

Κρασί: Χρειαζόταν ολόκληρη παράγραφος θα μου πείτε; Προφανώς, όταν μιλάμε για δύο νησιά με σπουδαία παράδοση στην Οινολογία και πολλές ξακουστές ετικέτες. Δυνατή η Σάμος, έχει ποικιλίες τις οποίες αγοράζω στάντανρντ κάθε φορά, ωστόσο το Ικαριώτικο κρασί είναι παγκοσμίως γνωστό και ιδιαίτερο. Το οινοποιείο στο κτήμα Αφιανέ με τα βραβευμένα κρασιά του (afianeswines.gr) μπορεί να σας το επιβεβαιώσει, δοκιμάζοντας ακόμα και κρασί φτιαγμένο με το παραδοσιακό αρχαίο τρόπο, από πιθάρια θαμένα στη γη. Ικαρία μακράν.

Παράδοση-Μουσική-Έθιμα: Είναι επίσης αδύνατο να μην αναφερθεί κανείς. Σόρρυ Σάμο αλλά δε φαίνεσαι. Νησί -σταθμός κάθε μουσικού (δεν είναι τυχαία απέναντι από την Αμοργό), φεστιβάλ, μουσικές συναντήσεις είναι τα πιο απλά, φτάνοντας θέλοντας και μη στο θέμα πανηγύρια. Ένα μοναδικό έθιμο που κρατάει από την αρχαία Ελλάδα, με αξιοζήλευτη συχνότητα όμως καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου. Πολλά αντίστοιχα μπορεί να βρει κανείς στην ελληνική επικράτεια αντάξια συναγωνισμού και μυστηριακής έξτασης (βλέπε Όλυμπο Καρπάθου), πουθενά όμως μ' αυτή τη συχνότητα. Οι άνθρωποι θα έλεγε κανείς ότι ζούνε γι' αυτό. Ικαρία χωρίς συναγωνισμό.

Παραλίες: Προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός θα επιλέξω συγκεκριμένα, παρόλο που στη Σάμο δεν έχω βουτήξει παρά σε έλάχιστες και σίγουρα όχι στις καλές. Η Ικαρία δε φημίζεται για τις θάλασσες της. Τι να το κάνω εγώ να έχει παραλιάρες και να μη μπορώ να βουτήξω λόγω ρευμάτων και κυμάτων, φαινόμενο που είναι αρκετά έντονο τους θερινούς μήνες στο Ικάριο. Νότια βέβαια έχει μια από τις καλύτερες παραλίες που έχουν δει τα μάτια μου, τις Σευχέλλες. Σάμος, για να δείτε ότι είμαι δίκαιος, περιμένοντας να έχω και καλύτερη άποψη κολυμπώντας σε Σειτάνια, Ποτάμια κτλ.

Οικονομία-κόστη: Τι θέμα είναι πάλι αυτό θα μου πείτε, απαντώντας ότι όταν συγκρίνουμε δύο αντίστοιχα μέρη πρέπει να τα συγκρίνουμε όλα. Χαίρομαι λοιπόν που βάζω στην εξίσωση αυτό το θέμα, διαπιστώνοντας ότι και τα δύο νησιά προσπαθούν και έχουν καταφέρει να κρατήσουν τις τιμές χαμηλά ακόμα και τις εποχές που ζούμε, όντας από τα λίγα στην Ελλάδα. Με χαρά λοιπόν, ισοπαλία.

Νύχτα-Διασκέδαση: Πολύ σεβαστή της Σάμου, έχω περάσει τέλεια όσο κι αν κράζω το Πυθαγόρειο για την αισθητηική των παραλιακών μαγαζιών τύπου 80s και «come with me για να τη βρεις και να σμιξουμε together, οι αναμνήσεις σου απ' το Greece θα σου μείνουν για Forever», έχει ένα από τα καλύτερα μπαράκια της χώρας. Σε Βαθύ και καρλόβασι έχω περάσει τέλεια, ξενυχτώντας και βρίσκοντας αρκετά για τα δεδομένα νησιού, εκτός καλοκαιριού μάλιστα. Αλλά...
Αλλά η Ικαρία είναι κάτι διαφορετικό. Που είναι ο κόσμος αναρωτιόμασταν τις δύο πρώτες μέρες πίνοντας τσίπουρα στα ήσυχα καφενεδάκια του Αρμενιστή, με το κόσμο να βρίσκεται στριμωγμένος στα μπαράκια αλλά κυρίως το πεζόδρομο του Χριστού Ραχών την ώρα που βγαίνει ο ήλιος. Σε ορεινό χωριό σε νησί. Που θα το ξαναδείς αυτό;
Ικαρία οριακά, κι όταν χαράζει στο Αιγαίο είναι όμορφα σου λέω.

Άνθρωποι: Να κι ένα από τα αγαπημένα μου θέματα σε ταξίδια ανά την Ελλάδα. Προφανώς δε θα ακούτε πρώτη φορά το πόσο παράξενοι και περίεργοι είναι οι Ικαριώτες, σε σημείο που αναρωτιόμασταν πως θα βγάλουμε άκρη. Δε μιλάω για κακές συμπεριφορές προς θεού, απλά έχουν το δικό τους κώδικα, δε πολυγουστάρουν, λες και δε τους νοιάζει καμιά φορά ο τουρίστας. Τα παραδείγματα πολλά, δε θα τα αναφέρω να μη κουράσω, ωστόσο οφείλω να πω πως για πιο εμπεριστατωμένη άποψη οφείλω μια επίσκεψη εκτός θερινής σεζόν, κάτι που αποτελεί ΚΑΝΟΝΑ ίσως στα περισσότερα τα μέρη της χώρας μας. Πολύ πιο ευχάριστοι και φιλόξενοι στη Σάμο, αν εξαιρέσεις κάτι κανίβαλους στα βουνά τις ημέρες του Πάσχα. Ψήφος στη Σάμο ξεκάθαρα.
(οι πληροφορίες ότι δέχτηκα απειλές από τον @James γι αυτή τη ψήφο δεν επιβεβαιώνονται :haha: )

Συμπέρασμα: Είναι μια ψηφοφορία που οδηγεί στην ισοπαλία σωστά;
Όχι.
Όχι γιατί την Ικαρία δε μπορώ να τη συγκρίνω με κάτι άλλο. Με τίποτα ίσως απ' όσα έχω δει, πουθενά δε μπορώ να πω ότι υπάρχει ένα παρόμοιο μέρος.
Με την αφέλεια και τον ωχαδερφισμό της ίσως; Ναι, μ' αυτόν τον αξιολάτρευτο. Δεν είναι τυχαίο που ζουν 100 χρόνια ο καθένας (αν και στη γειτονική Θύμαινα φέτος μου παν ότι είναι μύθος, αυτοί έχουν τα πρωτεία), δεν είναι τυχαίο που λέξεις όπως άγχος, συνέπεια, ταχύτητα παίζει να μη τους αγγίζουν καν, να μη γνωρίζουν την ερμηνεία τους. Όχι δεν είναι φήμη, είναι κάτι παραπάνω.
Είναι αυτό και είναι πασίγνωστο, το νησί έχει ταυτότητα, ίσως από τα ελάχιστα που ισχύει κάτι τέτοιο, αν το αποδέχεσαι έχει καλώς, αν όχι από δω παν΄κι άλλοι.
Αυτό είναι και το μειονέκτημα της Σάμου ίσως, πολλά καλά - τίποτε χαρακτηριστικό αν θα μπορούσα να το πω χοντροκομένα.

Θα μπορούσα να γράφω ώρες, ωστόσο το συμπέρασμα έχει βγει.
Μεταξύ των δύο Ικαρία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Περιμένω λίγο να δω τι προθέσεις έχετε για να δω αν χρειάζεται να βγάλω τα μεγάλα όπλα, ή να κάνουμε εκείνο....το ψυχικό.
Δεν ξέρω αν το είδες αλλά ξαναμπήκε η ψηφοφορία και τώρα η Σάμος είναι πίσω. Πρέπει να ξαναψηφίσουμε, οι προηγούμενες ψήφοι χάθηκαν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Λοιπόν, την σβήνω την ψηφοφορία και την φτιάχνω ξανά για να φαίνονται τα ονόματα μας στις ψήφους. Ψηφίστε ξανά!
Κι ήθελα να το πω. Παρόλο που είχα κλικάρει την επιλογή να φαίνεται ποιος ψήφισε τι, για κάποιον λόγο δεν φαινόταν...Τώρα είναι οκ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι ήθελα να το πω. Παρόλο που είχα κλικάρει την επιλογή να φαίνεται ποιος ψήφισε τι, για κάποιον λόγο δεν φαινόταν...Τώρα είναι οκ.
Δυστυχώς δεν γίνεται να διορθωθεί εκ των υστέρων. Μόνο the hard way, δηλαδή διαγράφοντας την ψηφοφορία και φτιάχνοντας καινούργια.
Με αυτό το κόλπο όμως η Ικαρία προηγείται μέχρι στιγμής. Λέτε να το έκανα επίτηδες? :twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom