Σίφνος Σέριφος Σέριφος-Σίφνος

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Σίφνος ή Σέριφος?
δίλημμα που με απασχόλησε και έλυσα με την επίσκεψή μου και στα δύο νησιά φέτος full season, μαλιστα.
Λοιπόν, για όσους αναρωτιέστε, σας το κάνω ξεκάθαρο: η Σέριφος είναι νησί για να ξεκουραστείς, μικρές διαδρομές, καταπληκτικά νερά, αλμυρίκια στις αμμουδιές, ανοργάνωτες παραλίες, με το μαγιώ όλη μέρα, πρέπει να έχεις την ομπρέλλα σου ή την τέντα σου, το νεράκι σου και τα λοιπά σου πριν βγεις στον πηγαιμό για την βουτιά, κουκλίστικη Χώρα με 1-2 σημεία για χαλαρό ποτό.
Η Σίφνος είναι από τις πιο οργανωμένες Κυκλάδες, πεντακάθαρη, σκουπιδοντενεκέδες παντού, pet friendly, πιο χτισμένη συγκριτικά με τη Σέριφο, μεγαλύτερες διαδρομές και με στροφές, περισσότερες παραλίες για να επιλέξεις αλλά λιγότερο εντυπωσιακές, όχι αλμυρίκια, πιο πολλοί και κουκλίστικοι οικισμοί, περισσότερη νυχτερινή ζωή(δηλαδή τύποι που φοράνε μακριά παντελόνια για να πιούνε ένα ποτό και τύπισσες βαμμένες και κομμωτηριασμένες), μάλλον θέλεις λίγες περισσότερες μέρες για να πεις ότι την γνώρισες, για να ξεκουραστείς ακόμα περισσότερες.
Για να σας το κάνω πιο παραστατικό και με λίγα λόγια: στη Σίφνο πάνε γιωτ, στην Σέριφο ιστιοπλοικά.
Η Σέριφος μοιάζει να είναι "επαρχία" σε σχέση με την Σίφνο.
Στη Σίφνο συναντάς οικογένειες με παιδάκια (πόσα παιδάκια???) και ζευγάρια ρομαντζάδα στα σοκάκια
Στη Σέριφο συναντάς μεγάλες παρέες με 20άρηδες και Γάλλους (μα πόσοι Γάλλοι??) καθώς και Ιταλούς.

Τώρα, να σας δώσω τα δικά μου tips για το καθένα:
ΣΕΡΙΦΟΣ
  • Κολυμπήστε οπωσδήποτε στην Βαγιά (προσοχή, καθόλου αλμυρίκι, αλλά μικρή καντίνα που κάνει νόστιμα σουβλάκια και περιποιημένη χωριάτικη) και στην Ψιλλη Άμμο(καταπληκτική δροσιά στο αλμυρίκι). Και ο Αγ. Σώστης λένε ότι είναι ωραία αλλά δεν πήγα. Το διάσημο Γάνεμα φέτος γέμισε πέτρες γεγονός που αποτελούσε το θέμα συζήτησης ντόπιων και επισκεπτών. Ηρεμία θα βρείτε στο Λια, λίγος κόσμος, ντόπιοι και κάποιοι γυμνιστές. Περπάτημα και ολίγον από σκαρφάλωμα για να φτάσεις. Ηρεμία βρίσκεις και στον Κουταλά, γραφικό και ήσυχο κολπάκι μετά το Γάνεμα, ολιγον οικογενειακό κάποιες ώρες. Αμέσως μετά τον Κουταλά, κρυμμένο από τον δρόμο και από τους μη μυημένους είναι το Μαλλιάδικο. Ρώτα γιατί δεν θα το βρεις, και οι τουριστικοί οδηγοί δεν το αναφέρουν, αλλά η ησυχία στο αλμυρίκι αξίζει πολλά. Κακός χωματόδρομος και αφήνεις το αυτοκίνητο στα μισά αλλά είναι σούπερ σου λέω. Και για Συκαμιά μας είπαν τα καλύτερα αλλά ήταν τρατζικ.
  • Καλή επιλογή για διαμονή είναι τα Λιβαδάκια, σε μικρή απόσταση από το λιμάνι αλλά κοντά σε ωραία αμμωδη παραλία (την ομώνυμη). Επιλέξτε δωμάτια που είναι από την κάτω πλευρά του δρόμου για να είστε εύκολα τσουπ στη θάλασσα. Εκεί έχει και καμπιγκ(στο τέλος της παραλίας)Εγώ έμενα στο Δορκάς, απλά δωμάτια, σε κήπο, περιποιημένα και καθαρά με δικό τους βεραντάκι και με 50€ φουλ σεζόν. Μην επιλέξετε να μείνετε στο λιμάνι, πολύ κίνηση, πολύ φασαρία και δεν υπάρχει πάρκιν. Η Σέριφος δεν έχει πολλούς οικισμούς και όλοι κατεβαίνουν στο λιμάνι για τις πρωινές προμήθειες...
  • Βόλτα στη Χώρα οπωσδήποτε, μία από τις πιο ωραίες Χώρες των Κυκλάδων!Ποτό στον Βάτραχο ή στο Αερινό (αν δεν σε πάρει ο αέρας). Έχει και τακτικά δημοτικά λεωφορεία που σε ανεβάζουν στην Χώρα από το λιμάνι. Στάση εκεί στον Στράτο για ωραίο γλυκό και καλές τιμές, είναι και σε κεντρικό σημείο, καλό αυτό για να κόψετε κίνηση...
  • Βόλτα στο Λιμάνι επίσης must το βραδάκι για φαγητό στην Καλή θα έλεγα. Και ποτό μονο στο yacht club για να δεις ωραίες φατσούλες και να δοκιμάσεις ωραία κοκτέηλς.
  • Φαγητό: α)ΟΧΙστον Αλέξανδρο & Βασιλεία στα Λιβαδάκια, κάπου εδώ είχα διαβάσει άλλο μέλος να γράφει τα καλύτερα αλλά εγώ νομίζω ότι ήταν το χειρότερο φαγητό στη Σέριφο. β)ΟΧΙ στη Συκαμιά, ένα γενικά διαφημισμένο εστιατόριο με σπιτικό φαγητό αλλά μερίδες για δείγμα και τιμές δυσανάλογες. γ)ΝΑΙ στο Μέγα Λιβάδι στην δεύτερη και τελευταία ταβέρνα που θα συναντήσετε. Ωραίο μέρος αυτό πάνω στη θάλασσα, για βραδινό φαγητάκι είναι σούπερ. την παραλία δεν την συστήνω γιατί η αμμουδιά ήταν στενή, η θάλασσα ρηχή και τα πιτσιρίκια πολλά!δ) ΝΑΙ σουβλάκια, πιτόγυρα και τέτοια στην Χώρα αυτό που είναι δίπλα στον Βάτραχο πάνω στα σκαλιά, σουβλάκι ωραίο με θέα στην πλατεία, λίγος χώρος για να κάτσεις, κάθεσαι και στο σκαλί.
  • Γενικά, δοκιμαστε αυτό το παραδοσιακό τους γλυκό που είναι ουσιαστικά ο κορμός, δεν θα ξετρελαθείτε κιόλας. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την ξινομυζήθρα που βάζουν στην χωριάτικη, μακάρι να μπορούσα να φέρω από αυτήν και στην Αθήνα. ΜΗΝ πίνετε νερό απο τη βρύση (γαστρεντερίτιδες φουλ)
ΣΙΦΝΟΣ
  • Το πού να μείνεις είναι ένα καλό ερώτημα γιατί το νησί είναι καπως μεγάλο και κινδυνεύεις να μείνεις πολύ κεντρικά, πάνω στη φασαρία ας πούμε, ή στο πουθενά. Αν βρεις σε Κάστρο ή Αρτεμώνα είσαι σούπερ. Εγώ έμενα στο Αγνάντι με καταπληκτική θέα στο Κάστρο αλλά μόνο αυτό. Γενικά θέλουν ανακαίνιση και μία κάποια φροντίδα...Δεν το συστηνω...και για 60€, νοου.
  • Η Σίφνος έχει σούπερ οικισμούς: 1)το Κάστρο είναι μαγεία, με 2-3 μόνο εστιατόρια και τίποτα άλλο, περπατάς και χάνεσαι. Πηγαινε όσο έχει ακόμα φως για να φωτογραφήσεις και να κατεβεις στο εκκλησάκι των 7 Μαρτύρων. Στα Σεράλια, το μικρό λιμανάκι από κάτω, μην πας για κανένα λόγο, αλλά για κανένα, στο ορκίζομαι. 2)Ο Αρτεμώνας που ουσιαστικά είναι "κολλητός" με την Απολλωνία είναι επίσης μαγεία. Ψώνισε ντόπια κουλουράκια με γλυκάνησο, θα σου μυρίσουνε, θα καταλάβεις από ποιό ζαχαροπλαστείο, και φάε γλυκό στον Πέζουλα, σε μία μοναδική αυλή, μόνο βράδυ όμως....Μοσχοβολάει και το νυχτολούλουδο, μαγεία σου λέω! 3)Η Απολλωνία που είναι η Χώρα έχει ένα στενό που λέγεται ευφανταστα ΤΟ ΣΤΕΝΟ που τα συγκεντρώνει όλα: όσα θέλεις να φας, να πιείς, να ψωνίσεις. Ωραία μαγαζάκια, ωραίο shopping φίλη μου στην Σίφνο, αν διαθέτεις δηλαδή... Μην ξεχάσεις να πας στον Πολυχώρο Ραμπαγάς, δεν υπάρχει το μέρος. Ακόμα και το πρωί κάτω από τα δέντρα για πρωινό (τσουχτερό) αλλά χαλαρό και δροσερό είναι σούπερ. 4)Οι Καμάρες που είναι το λιμάνι και αυτό που αξίζει εκεί είναι το φαγητό μόνο και το ηλιοβασίλεμα θα έλεγα. Θα σου πω και παρακάτω.
  • Η Σίφνος έχει άπειρες εκκλησίες και μοναστήρια, δεν καταλαβα γιατί, αν το βρείτε να μου πείτε. Οι οδηγοί σου υπόσχονται θέα, ιστορία κλπ, ...Εγώ πήγα μόνο στην διάσημη Χρυσοπηγή που είναι γραφική και έχει δίπλα μία καταπληκτική παραλία (Αποκοφτός) με αλμυρίκα (τα μοναδικά της Σίφνου νομίζω,χαχαχα) και καταπληκτική ταβέρνα τον Λεμπέση. Και στους 7 Μάρτυρες πήγα στο Κάστρο, πιο γραφική κατά τη γν'ωμη μου, κολυμπάνε κιόλας από τα βράχια της αλλά πολύ ντάλα βρε παιδί μου.
  • Παραλίες: 1)ΟΧΙ στον Πλατύ Γιαλό εκτός αν έχεις κόλλημα με το Πόρτο Ράφτη. Κοσμοσυρροή, ξαπλώστρες κολλητές, άμμος ανακατεμένη, μωρά (γιατί πήγαινε εκεί ο Σημίτης, ειλικρινά αναρωτιέμαι..)κλπ αλλά ωραία κεραμικά, να το λέμε.
    2)ΟΧΙ Κόλπος Λαζάρου που μάλλον είναι νέα ανακάλυψη, δηλαδή έχουν φτιάξει ένα μπιτσόμπαρο σε ένα κολπάκι και μπαίνεις από ξύλινα deck σε μία θάλασσα στην οποία επεπλεαν σκουπίδια. Τσου και πάλί τσου. 3)ΝΑΙ δαγκωτό στην Χερόννησο μέσα στο μικρό λιμανάκι, τα παιδάκια μπορεί να μην τα γλιτώσεις αλλά κολυμπάς ανάμεσα σε μικρές ψαρόβαρκες και όσο ανοίγεσαι τα νερά αλλαζουν χρώμα και είναι υπέροχα. Ντουζ (αμέ!)και ωραία ταβερνούλα. 4)ΟΧΙ στην Πουλάτη, εκτός αν σου αρέσει το κολύμπι από τα βράχια. Κατεβαίνεις πολλάααα σκαλιά και βουτάς από βράχια. Ωραία νερά αλλά πεθαίνεις στην κούραση να επιστρέψεις +χωματόδρομος. ΟΚ, κάτι διαφορετικό και ασυνήθιστο, το δέχομαι. 5)ΝΑΙ στον Αποκοφτό στην Χρυσοπηγή απο δίπλα, στο είπα και από πάνω.6)Συμπαθητικούλης ο Φάρος με τα πιτσιρίκια, δεν τα γλιτώνεις είπαμε (3 παραλιούλες μικρές, η πιο δεξιά νομίζω είναι και η πιο συμπαθητική)7)ΝΑΙ στο Βαθύ. αλλά όχι στην παραλία με την βουή, στην διπλανή, την κρυμμένη με την άμμο που είσαι μόνος σου!χα! σας την έσκασα! Εκεί, στην κεντρική παραλία, είναι και οι διάσημες Ελιες, το ακριβό ξενοδοχείο... 8) στις Καμάρες πάλι καφέ και ξαπλώστρες και ρηχά νερά και παιδάκια, διαλέγεις, από τις Καμάρες κρατώ ένα μπιτσόμπαρο τον Ίσαλο και το άλλο το διπλανό του που σου προσφέρουν καταπληκτική θέα στο ηλιοβασιλεμα... Και τώρα έχω να σας κάνω ΤΗΝ αποκάλυψη. Ετοιμαστείτε. Κάτι που το ανακαλύψαμε μόνοι μας και ξαναπήγαμε και ξετρελαθήκαμε!! Δεν το είχαμε διαβάσει πουθενά αλλά ο κόσμος το έχει ανακάλύψει γιατί γεμίζει νωρίς. Κρατήστε σημειώσεις. Πηγαίνοντας προς την Χερόννησο, μικρή πινακιδούλα για να κάνεις αριστερά με το μαγικό όνομα "Βρουλάκια" ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. Αν έχετε τζιπ, πιο εύκολα. Χωματόδρομος άσχημος, αλλά αξίζει 100%. Κόλπος μικρός με 2 ταβερνάκια και ένα κεραμοποιείο. Ξαπλώστρες, αμέ, και ντουζ γιατί στη Σίφνο έχει υποδομές ακόμα και στο τέλος του κόσμου, Μεγάλες κροκάλες αλλά ξεπέρασέ το αλήθεια, ΑΞΙΖΕΙ! και το ταβερνάκι το απλό, όχι το μοδάτο, αυτό με τα κρεμασμένα ψάρια για να γίνουν λιαστά, πρέπει να είναι καλό, δεν κάτσαμε μαμώτο....Δεν πιάνει κινητό, εννοείται!! Μούρλια!
  • Κεραμικά, κάπως παραδοσιακά βρίσκεις στη Σίφνο, αλλά πάρε το κατιτίς σου, μία γάστρα, ένα φλάρο, ένα κάτι τελοσπάντων. Τα πιο "μοντέρνα" τα βρήκα στο ΣΤΕΝΟ, τα πιο χρηστικά στον Πλατύ Γιαλό.
  • Φαγητό: θα φάτε στον Λεμπέση, μην το επαναλαμβάνω. Γενικά έχει εστιατόρια με σπιτικό φαγητό. Δοκιμάστε το μαστέλο τους (αρνάκι με άνηθο), δοκιμαστε και την μυζήθρα (πάλι) και την ρεβυθάδα ΠΑΝΤΟΥ αλλά η καλύτερη νομίζω στην Μερώπη στις Καμάρες. Γενικά δεν θα πεινάσετε στην Σίφνο, θα φάτε καλά και θα φύγετε ικανοποιημένοι.
Αυτάααα και εις άλλα με υγεία!
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σας. Θα επισκεφτώ φέτος αυτά τα 2 νησιά :) Έχω κάνει τις σημειώσεις μου εννοείται αλλά θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος πιο πρόσφατα να μας πει νεότερες συμβουλές !! Ευχαριστώ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Δεν έχω συμφωνήσει περισσότερο με ποστ!
Σέριφο και φέτος τα ίδια ακριβώς ισχύουν...σίφνο είχα πάει το 2015 οπότε δεν έχω πρόσφατο feedback.
 
Μηνύματα
1
Likes
2
Γεια σας. Θα επισκεφτώ φέτος αυτά τα 2 νησιά :) Έχω κάνει τις σημειώσεις μου εννοείται αλλά θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος πιο πρόσφατα να μας πει νεότερες συμβουλές !! Ευχαριστώ

κατερινα δε ξερω αν ηδη πηγες αλλα σιγουρα λογικα θα εχεις αποφασισει...κατι νεοτερο δεν εχω να σου πω και εγω γιατι ''λογω ευνοικων συνθηκων'' φετος και περσι πηγα Συρο.. Σιφνο πηγα και εγω το 15 και είναι περιπου οπως πολύ ωραια τα περιγραφει ο villia...
θυμαμαι και εγω στη προετοιμασια ταλαντευτηκα αρκετα αναμεσα σε αυτά τα 2 νησια,αλλα με κερδισε η Σιφνος πρωτον γιατι ηθελα κατι που να εχει μια καποια ζωη και διασκεδαση μιας και ηταν οι πρωτες διακοπες χωρις τα παιδια και το είχαμε αναγκη και δευτερον γιατι η σεριφος με δυσκολεψε πολύ στα καταλυματα,ισως δεν εχει μεγαλη υποδομη και οι τιμες ηταν αρκετα τσιμπημένες...ετσι πηγαμε Σιφνο και ηταν από τις καλυτερες επιλογες!!!
Μειναμε λιγο εξω από τον Αρτεμωνα σε κατι πολύ ωραια με καταπληκτικη θεα στο καστρο,με 50 ευρω..Τον αρτεμωνα τον θεωρω πολύ καλη επιλογή γιατι είναι πανέμορφος και ακομα και με τα ποδα αν δεν υπαρχει Ι.Χ κατεβαίνεις στην απολλωνια.
Να ξεκινησω από τις βολτες όλα ξεκιναν στο Στενο στην απολλωνια, εχει τα παντα να φας,να πιεις το ποτο σου να δεις και να κανεις ατελειωτη περατζαδα με πολύ καλο κοσμο(Η Σιφνος δεν εχει λετσοτουρισμο)ζευγαρια,οικογενειες και θα ακους μονο ελληνικα-ιταλικα-Γαλλικα!!εμεις αφιερώσαμε και δυο βραδια στο καστρο,ομορφη πολύ πιο χαλαρη κατασταση για γλυκο και ποτο και φυσικα θα εχεις ενημερωθεί για το περιβοητο μπαρακι του ''Κουβανου'' αξιζει να πας,αλλα μια συμβουλη,πιες μονο μπυρα και αυτή με το κουτακι και δεν υπονοω τιποτα για βομβες ποτα,θα καταλάβεις όταν πας..
Εννοείτε ότι θα επισκεφτείς εκκλησιες,τουλάχιστον τη Χρυσοπηγή αλλα και την καταπληκτικη εκκλησια των 7 μαρτυρων οπου θα κατεβεις αυτά τα καταπληκτικα πανω από τη θαλασσα σκαλακια και θα βγαλεις υπεροχες φωτογραφιες..
Οι θαλασσες οπως θα εχεις διαβασει δεν είναι το ατου του νησιου,επισης οι θαλασσες στο αιγαιο είναι μια πονεμενη ιστορια καθως και τα 3 τελευταια καλοκαιρια μας εδερνε ο ανεμος,να σκεφτεις ότι στη φανταστικη παραλια ''Βρουλακια''που αναφερει ο φιλος δε μας χρεωσε ξαπλωστρες λογω αερα!!η διαδρομή για να πας εκει είναι οντως λιγο δυσκολη με μεγαλη κατηφορα και χωματοδρομο αλλα αξιζει..
Προτείνω λοιπον τη παραλια Γλυφο εινα ακριβως διπλα από τη παραλια του φαρου η οποια δε με τρελανε και πας με μονοπατακι από τη παραλια του φαρο περνας μπροστα από μια ταβερνα,δεν φαινεται δηλαδή από τη παραλια..πας με τα ποδια είναι διπλα και είναι πολύ καλυτερη,με αρμυρίκια ομορφη ανοργανωτη,πας νωρις και διαλέγεις οποιο θες!!Στον αποκοφτο παλι είναι και αυτή ομορφη ακριβως πισω από τη χρυσοπηγη,με αρμυρικια ανοργανωτη και αυτή.θα συμφωνησω για το Βαθυ περπατα και φυγε από τη βαβουρα και το στενο κομματι της παραλιας και πηγαινε κοντα στο ξενοδοχειο εκει που ανοιγει η παραλια και είναι πολύ πιο ομορφα..
Φαγητο εχει πολύ καλο η σιφνος μου εμεινε μια ταβερνα πανω στη παραλια της φασολους η παραλια δε λεει τιποτα αλλα η γαριδομακαρανοδα του μαγαζιου αξιζει...
Τελος απειρα κεραμικα μη ξεχαζεις να παρεις ένα φλαρο θα καταλάβεις όταν φτασεις σιφνο θα τον δεις παντου και σε όλα τα μεγεθη,θα βαζεις μεσα το κερακι σου και θα είναι φανταστικος στη βεραντα σου!!
Το τελευταιο που θα σου πω από τις διακοπες μου είναι ότι επειδή με ''ετρωγε'' εκανα μονοημερη στη σεριφο δε ξερω αν βολευουν τωρα τα δρομολογια,πετυχα λοιπον μια μερα με πλοια της γραμμης το αρτεμις το πρωινο που κανει τοπικα εκει στις κυκλαδες και γυρισα αργα το απόγευμα με ένα χαι σπιντ.Σιγουρα με μια μερα δε μπορω να σου πω πολλα αλλα και η σεριφος εμεινε στη καρδια μου πανεμορφη χωρα(ανεβήκαμε από το λιμανι με το λεφωρειακι του κτελ σε 5 λεπτα),πιο αυθεντικη,όχι τοσο τουριστικη με μια απιστευτη πλατεια να κατσεις στου στρατου να πιεις το καφε-ουζο-ρακι να χαζεύεις με τις ωρες,λες και εισαι σε άλλη εποχη..Μην κανεις το λαθος που καναμε και κατεβεις από τη χωρα στο λιμανι με τα ποδια από το μονοπατι είναι πολύ-πολύ κουραστικο!!!
κατεβήκαμε στο λιμανι,καναμε μπανιο σε αυτή τη πολύ μεγαλη ωραια παραλια που εχει ακριβως μπροστα νομιζω μεγαλο λιβαδι λεγεται φαγαμε προχειρα,σουβλακια δηλαδη και φυγαμε το απόγευμα..αυτά τα λιγα παντως με κερδισε και η σεριφος και επιφυλάσσομαι για το μελλον!!!!!
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!
Κανονίζω να πάω διακοπές με το αγόρι μου για 4-5 ημέρες αλλα ακόμη δεν έχουμε καταλήξει σε κάποιο νησί, είμαστε κυρίως ανάμεσα στην σιφνο ή την σεριφο. Δεν θα έχουμε μαζί μας αυτοκίνητο η μηχανή οπότε θα χρησιμοποιούμε το κτελ ή τα ταξι του νησιου.
Εαν εχετε παει σε καποιο απο τα δυο ή και στα δυο θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις εντυπώσεις σας!
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eχω παει και στα 2.Και στα 2 νησια οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες.Σεριφο ειχα παει και εγω χωρις αμαξι μια χαρα σε πανε στις πιο γνωστες παραλιες και στην Χωρα μην σε αποτρεψει αυτο.Σιφνος λιγο πιο οργανωμενο νησι.Αν δεν εχετε αμαξι για Σιφνο διαλεξετε διαμονη στην Απολλωνια (Χωρα) και στην Σεριφο κοντα στο λιμανι στο Λιβαδι ,οπου και στα 2 νησια συγκεντρωνουν την κινηση ,την νυχτερινη ζωη και τα εστιατορια του νησιου.Τωρα αναλογα τι θελετε να κανετε και να δειτε οποτε γραφω αναλυτικα και διαλεγετε

Παραλιες:αν θελετε καλυτερες παραλιες μακραν η Σεριφος, εχει εξαιρετικες .Οι παραλιες απο την αλλη ειναι το αδυναμο χαρτι της Σιφνου δεν θα ευχαριστηθειτε μπανιο (μονο ο Πλατυς Γυαλος αξιζε).

Φαγητο:Σιφνος,Σιφνος και παλι Σιφνος το νησι του Τσελεμεντε με ενα σωρο επιλογες απο καλο φαγητο και εξαιρετικη παραδοσιακη κουζινα και ταβερνακια ακριβως πανω στο νερο.

Νυχτερινη ζωη :Μοιαζουν λιγο και στα 2 νησια αλλα πιστευω Σιφνος πιστευω καλυτερα και περισσοτερες επιλογες σε coctail bar.

Γραφικα σοκακια: Aν θελετε κυκλαδιτικα σοκακια και ινσταγκραμικες φωτογραφιες τοτε η Σιφνος ειναι top.Ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου για Κυκλαδες.Θα βαρεθειτε να βλεπετε σοκακια Απολλωνια,Αρτεμωνας,Καστρο ,Ανω Πεταλι .Στην Σεριφο δεν υπαρχει δυστυχως τοσο εντονα αυτο ,το μονο που θυμιζει Κυκλαδες ειναι η Χωρα , η οποια ειναι πανεμορφη με απιστευτη θεα ,αλλα ειναι ο μονος οικισμος που θυμιζει Κυκλαδες στο νησι .


YΓ:Kαι τα 2 νησια ειναι πανεμορφα με τον δικο τους τροπο και θα ξαναπηγαινα.Αν πατε Σιφνο οπωσδηποτε για ποτο στον Κουβανο.Οπου και να πατε θα περασετε τελεια
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Να κάνω ένα Update σχετικά με ποτό-φαγητό για την Σέριφο γιατί έχουν αλλάξει κάποια πραγματάκια από το πρώτο ποστ.
Στο φαγητό έχει προστεθεί στις καλές προτάσεις το Μπακακάκι για ψητά στο Λιβάδι και το blue bamboo με πολύ ωραίο ταϋλανδεζικο σε μια πολύ ωραία αυλή. Δουλεύει μόνο απόγευμα -βραδυ και είναι ό,τι πρέπει για να το συνδυάζεις με ένα ωραίο κοκτειλάκι. Ωραίο φαγητό έχει επίσης και η Θαλάμη. Η Καλή κ ο Τάκης που αποτελούσαν σταθερή αξία, με έχουν απογοητεύσει τις τελευταίες φορές και οι τιμές ειδικά στον Τάκη έχουν ανέβει αδικαιολόγητα. Δυστυχώς, το Μ.Λιβάδι έχει λίγο πέσει κ έχει κάπως παραμεληθεί η περιοχή.
Κατά τα λοιπά τα πράγματα είναι λίγο standard στην Σέριφο σχετικά με την διασκέδαση, όλοι το απόγευμα ξεκινάνε στου Στράτου στην πλατεία της Χώρας, έπειτα στον Γάιδαρο στα στενάκια της Χώρας(το οποίο έχει εξαπλωθεί κ πάρει κ το παλιο αερινο) και τέλος στο Yacht για after ποτακι.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Να κάνω ένα Update σχετικά με ποτό-φαγητό για την Σέριφο γιατί έχουν αλλάξει κάποια πραγματάκια από το πρώτο ποστ.
Στο φαγητό έχει προστεθεί στις καλές προτάσεις το Μπακακάκι για ψητά στο Λιβάδι και το blue bamboo με πολύ ωραίο ταϋλανδεζικο σε μια πολύ ωραία αυλή. Δουλεύει μόνο απόγευμα -βραδυ και είναι ό,τι πρέπει για να το συνδυάζεις με ένα ωραίο κοκτειλάκι. Ωραίο φαγητό έχει επίσης και η Θαλάμη. Η Καλή κ ο Τάκης που αποτελούσαν σταθερή αξία, με έχουν απογοητεύσει τις τελευταίες φορές και οι τιμές ειδικά στον Τάκη έχουν ανέβει αδικαιολόγητα. Δυστυχώς, το Μ.Λιβάδι έχει λίγο πέσει κ έχει κάπως παραμεληθεί η περιοχή.
Κατά τα λοιπά τα πράγματα είναι λίγο standard στην Σέριφο σχετικά με την διασκέδαση, όλοι το απόγευμα ξεκινάνε στου Στράτου στην πλατεία της Χώρας, έπειτα στον Γάιδαρο στα στενάκια της Χώρας(το οποίο έχει εξαπλωθεί κ πάρει κ το παλιο αερινο) και τέλος στο Yacht για after ποτακι.
Η ταρατσα του Αερινου δεν υπαρχει πλεον?Εγινε Γαιδαρος?
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Πολύ ωραία τα λέτε. Συμφωνώ σε όλα σχεδόν. Φανταστικά νησιά και τα δυο, πολύ κοντά μεταξύ τους αλλά πολύ διαφορετικά. Έχω περάσει φανταστικά και στα δυο, όσες φορές έχω πάει.
Να προσθέσω ότι το πολύ καλό Ταυλανδέζικο που ανέφερες πωλείται, οπότε είναι ίσως αβέβαιο το άνοιγμα του φέτος. Επίσης στη Σέριφο πολύ ωραίες καταδυτικές βουτιές για αρχάριους μέχρι ότι επίπεδο είστε.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η ταρατσα του Αερινου δεν υπαρχει πλεον?Εγινε Γαιδαρος?
Σαν χώρος υπάρχει, αλλά ναι έχει ενσωματωθεί στον Γάιδαρο που είναι απέναντι...σε φουλ season επί της ουσίας ο κόσμος του Γάιδαρου πιάνει όλα τα σκαλάκια σχεδόν μέχρι να βγείς στην αρχή της πλατείας.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom