Μήλος Σέριφος Σέριφος ή Μήλος ?

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους! Όπως είπα και σε άλλο θέμα έχουμε κλείσει τον Αύγουστο για Μήλο! Ύστερα όμως από καλύτερο ψάξιμο είδαμε πως τελικά ίσως να μην είναι αυτό που θέλουμε! Παντού διαβάζουμε πως δεν είναι καθόλου γραφικό νησί πως η χωρά δεν είναι γραφική και άλλα πολλά και πως αξίζουν μόνο οι παράλιες! Επειδή όμως δεν είμαστε και τύποι που θα κολυμπάμε όλη μέρα θέλουμε να έχει και γραφικότητα! Διαβάσαμε πως πάρα πολύ όμορφα είναι στην Σέριφο! Ξέρει κάποιος να μας πει αν είναι αυτό που ψάχνουμε ?

- Νορμάλ νυχτερινή ζωή για ζευγάρι δηλαδή χαλαρό ποτάκι
- Καλό φαγητό (σχετικό βέβαια)
- Όμορφες παραλίες να κάνεις το μπάνιο σου

Και πάνω απ όλα γραφικότητα! Η γενικά τι άλλο νησί έχετε να προτείνετε στα γούστα μας ?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα. Όπως είπαμε και στο άλλο θέμα, η Μήλος ενδείκνυται για τα τοπία και τις παραλίες της. Μονάδικά τα μέρη που θα δεις, όμορφο χωριό η Πλάκα, αλλά μέχρι εκεί.
Σε αυτά που αναφέρεις πιο κάτω, η Σέριφος ανταποκρίνεται και με το παραπάνω.
Και ωραία νυχτερινή ζωή έχει σε Χώρα και Λιβάδι, και καλό φαγητό διαθέτει, και πολύ όμορφες παραλίες να κάνεις το μπανάκι σου.
Σε θέμα γραφικότητας, η χώρα είναι για μένα μία από τις πιο όμορφες των Κυκλάδων.
Το μόνο αρνητικό που βρήκα, είναι οι λίγο τσιμπημένες τιμές τη περίοδο αιχμής. Γενικά όμως είναι πολύ καλή επιλογή.
Ας πούνε βέβαια και οι υπόλοιποι την άποψη τους πάνω στα δύο αυτά νησιά. Για μένα πάντως είναι δύο καλές επιλογές, με τις ιδιαιτερότητες της η καθε μια.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα. Όπως είπαμε και στο άλλο θέμα, η Μήλος ενδείκνυται για τα τοπία και τις παραλίες της. Μονάδικά τα μέρη που θα δεις, όμορφο χωριό η Πλάκα, αλλά μέχρι εκεί.
Σε αυτά που αναφέρεις πιο κάτω, η Σέριφος ανταποκρίνεται και με το παραπάνω.
Και ωραία νυχτερινή ζωή έχει σε Χώρα και Λιβάδι, και καλό φαγητό διαθέτει, και πολύ όμορφες παραλίες να κάνεις το μπανάκι σου.
Σε θέμα γραφικότητας, η χώρα είναι για μένα μία από τις πιο όμορφες των Κυκλάδων.
Το μόνο αρνητικό που βρήκα, είναι οι λίγο τσιμπημένες τιμές τη περίοδο αιχμής. Γενικά όμως είναι πολύ καλή επιλογή.
Ας πούνε βέβαια και οι υπόλοιποι την άποψη τους πάνω στα δύο αυτά νησιά. Για μένα πάντως είναι δύο καλές επιλογές, με τις ιδιαιτερότητες της η καθε μια.
Φίλε μου όπως κατάλαβα δεν χρειάζεται να το κουράζω άλλο μέσα μου! Πρέπει να ακυρώσω την Μήλο και να κλείσω για Σέριφο! Κάθισα και ξεσκόνισα ότι γράφετε για Μήλο και Σέριφο! Στην 1η διαβάζω για μαγικές παραλίες και τοπία αλλά για μια αδιάφορη Χώρα! Για την 2η διαβάζω για μια από τις ποιο μαγικές Χώρες στις Κυκλάδες για πολύ ωραίες παραλίες για μαγαζιά με φαγητό γλυκό ποτό τα πάντα όλα σε ωραία σημεία! Ε δεν θέλει και πολύ σκέψη! Άκυρο αλλά και το καράβι μου βγαίνει αρκετά φτηνότερα!

Από θέμα ξενοδοχείου βρήκα αυτά τα 2 και πήρα τηλέφωνο!

Εδω https://www.booking.com/hotel/gr/anastasia-serifos.el.html μου είπαν πως έχει 65 την βραδιά αλλά χωρίς μπαλκόνι με θέα στο σοκάκι!

Εδω https://www.booking.com/hotel/gr/pounti-serifos.el.html μου είπαν 75 με θέα!

Ποιο αξίζει σαν τοποθεσία κατά την γνώμη σου? Επίσης 4 η 5 βράδια ? Θα έχουμε και αμάξι μαζί!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ βασικό το γεγονός ότι διαθέτεις αμάξι. Θα δεις το νησί από άκρη σ' άκρη, όλες τις καλές του παραλίες, και ότι άλλο θέλεις. Το Λιβάδι που κοιτάς σαν τοποθεσία είναι το λιμάνι του νησιού, κι εκεί που βρίσκονται όλα. Από εκεί ξεκεινάς και εκεί καταλήγεις το βράδυ. Είναι οκ. Για δωμάτιο τώρα δε ξέρω, είναι θέμα γούστου κι επιλογής (κυρίως γυναικείας, για να μην ακούς γρίνια για κανένα χρόνο μετά).
Ούτε στα βράδια μπορώ να σε βοηθήσω. 4 η 5 είναι μικρή διαφορά. Π.χ. αν είχες 6-7 θα σου έλεγα τα 3-4 Σέριφο και τα υπόλοιπα Κύθνο. Τώρα ειναι αποκλειστικά στο τι θέλεις.
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Δεν είμαι ο πλέον αντικειμενικός για να σε συμβουλέψω καθώς έχω περάσει αρκετά καλοκαίρια της εφηβείας μου στη Σέριφο. Είναι ένα νησί ήρεμων τόνων, σε σύγκριση με τις υπόλοιπες κυκλάδες. Το νησί προσπαθεί να διατηρήσει την άγρια ομορφιά του, παρά τη μεγάλη αύξηση του τουρισμού. Πέρα από το οργανωμένο camping και κανα 3-4 ταβερνες λίγο πριν την παραλία, οι υπόλοιπες παραλίες είναι ελεύθερες προς όλους και να κάτσει με τις ώρες να λιαστεί. Επίσης είναι από τα λόγα νησία των κυκλάδων τα οποία παρά το μικρό τους μέγεθος, έχουν νυχτερινή ζωή, τόσο στο λιμάνι όσο και ψηλά στη Χώρα. Τα καλοκαίρια υπάρχει αστικό λεωφορείο ανα 1 ώρα που κάνει το δρομολόγιο Λιμάνι-Χώρα. Θα βρεις πολύ ωραίο φαγητό και γλυκό, καθώς και μαγαζιά να πιεις το βράδυ τα ποτά σου. Μην περιμένεις βέβαια οχλαγωγία όπως στη Σύρο, Πάρο κλπ. Τώρα σε ό,τι αφορά τις τιμές, τα τελευταία λόγω αύξησης της τουριστικής κίνησης, η τιμές έχουν πάρει κι αυτές μια ανοδική πορεία. Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να βρει να βρει προσφορές μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη του. Υπάρχει το Λιβάδι που είναι στο λιμάνι και το Μεγάλο Λιβάδι που είναι αρκετά μακριά. Διάσιμες παραλίες είναι η Ψιλή Άμμος(καλύτερη παραλία της Ευρώπης για το 2003), Αή Σώστης, Βαγιά, Πλατύς Γιαλός, Λιβαδάκια και φυσικά το must-visit Γάνεμα. Αν θες περισσότερη βοήθεια σε ό,τι αφορά τη Σέριφο ρώτα με ελέυθερα. ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.381
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μα ποιος διαδίδει τέτοια πράγματα για τη Μήλο βρε παιδιά;
Το νησί είναι πανέμορφο. Έχω πάει δυο φορές, πέρσι ήμουν εκεί δέκα μέρες. Η Πλάκα είναι πανέμορφη με εξαιρετική θέα, τα Πολωνια επίσης γραφικά, ο Αδάμαντας είναι όμορφος παραθαλάσσιος με λίγα μπαράκια για ένα χαλαρό ποτό, οι δε παραλίες ασυγκριτες. Περάσαμε και αυθημερόν στην πανέμορφη Κίμωλο.
Είδαμε ηλιοβασίλεμα στο Σαρακηνικο και μειναμε εκεί μονες μας μέχρι να βγει το φεγγάρι, σε ένα εξωπραγματικό τοπίο. Δεν είναι Μύκονος από άποψη νυχτερινής ζωής όμως είναι ένα πανέμορφο νησί που δεν ασφυκτιά από κόσμο.
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Είχα πάει στη Σέριφο πριν από τρία χρόνια, καλοκαίρι του '15. Οι εντυπώσεις μου είναι πάρα πολύ καλές. Για τη Μήλο δεν μπορώ να σου πω, δεν έχω πάει, αν και είναι ένα νησί που θέλω να επισκεφτώ. Όσα γράφτηκαν στα προηγούμενα μηνύματα για τις παραλίες και τη ζωή στο νησί ισχύουν. Έχω μόνο να προσθέσω ότι αν αποφασίσετε να πάτε Σέριφο, καλύτερα να μείνετε στο Λιβάδι, το λιμάνι του νησιού, γιατί το θεωρώ πιο ζωντανό για αργά το βράδυ σε σχέση με την Χώρα. Όχι ότι στη Χώρα της Σερίφου τα πράγματα είναι ψόφια αλλά από κάποια ώρα και μετά έβλεπα ότι όλοι κατέβαιναν προς Λιβάδι μεριά για να συνεχίσουν τη βραδιά τους. Εγώ έμενα Λιβάδι. Το λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή Λιβάδι - Χώρα και τούμπαλιν πολύ καλό και βολικό και με δρομολόγια μέχρι αργά το βράδυ, νομίζω, αν θυμάμαι καλά, το τελευταίο δρομολόγιο ήταν στις 2:00 ή 2:30 από Χώρα για Λιβάδι. Αν πάρετε δικό σας αυτοκίνητο, το προτείνω, να πάτε και σε παραλίες στο βόρειο μέρος του νησιού, Συκαμιά δηλαδή και κάποια άλλη που δεν θυμάμαι το όνομά της. Το θέμα πάρκινγκ στη Χώρα, που δεν επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτων, και αναγκαστικά το αφήνεις στις παρυφές της πολύ μεγάλο θέμα. Μία φορά κάναμε το λάθος να πάρουμε αυτοκίνητο για να ανεβούμε στη Χώρα από το Λιβάδι και παρκάραμε τόσο μακριά από την είσοδό της που περπατούσαμε τουλάχιστον για ένα τέταρτο μέχρι να φτάσουμε και σε ανηφόρα. Αυτά. Κατά τ' άλλα είναι ένα πανέμορφο νησί με ωραίες παραλίες και μπορώ να σου πω με περισσότερες επιλογές σε παραλίες σε σχέση με τη Φολέγανδρο για παράδειγμα που πήγα την επόμενη χρονιά ή την Αμοργό που ήμουν πέρυσι.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπερα παιδια.....θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ,ποσο στοιχιζει απο Πολλωνια με αυτοκινητο να περασει στην Κιμωλο καποιος ,για μια μονοημερη εκδρομη (με επιστροφη φυσικα ) και τι ακριβως να επισκεφτει εκτος απο την υπεροχη παραλια Πρασσα για τη μια και μοναδικη μερα εκει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.381
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν θυμάμαι καλά είναι δέκα ευρώ το αυτοκίνητο ανά σκέλος. Θα επισκεφτείτε τη χώρα του νησιού που είναι πανέμορφη.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Η Μήλος είναι απίστευτη. Δεν νομίζω να βρεις άλλο νησί με τόσο όμορφες και διαφορετικές παραλίες.
Η χώρα της δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλα οκ...
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Πήγα στην Σέριφο πέρυσι αρχές Σεπτέμβρη (αφορμή ο αγώνας τρεξίματος Serifos Sunset Race) για ΠΣΚ.
Πρώτη φορά σε Ελληνικό νησί και ευτυχώς ήταν ακριβώς όπως το ήθελα.
Νορμάλ κόσμος (βέβαια "offseason", ίσως Ιούλιο/Αύγουστο να έχει πολύ παραπάνω)
μικρό νησί (δλδ σε 3-4 έχεις επισκεφτεί σχεδόν όλες τις παραλίες - είχα μηχανάκι, πολύ εξυπηρετικό!)
Ανοργάνωτες παραλίες Πολύ βασικό για μένα, καθώς δεν είμαι τύπος που του αρέσουν οι full οργανωμένες παραλίες (έχει 1-2 παραλίες που έχει λίγες ξαπλώστρες)
Νορμάλ τιμές, βασικά δεν ξέρω αν ειναι νορμαλ, αλλά πιο πολύ αναμενόμενες, νορμάλ φαγητό - δεν δοκίμασα ψαρικά.
Νυχτερινή ζωή, απλά πράγματα, όχι κάτι ξέφρενο, λίγα πράγματα στην Χώρα (απίστευτη θέα!) και λίγα στο Λιμάνι.

Εγώ πήγα παρεάκι, αλλά και για ζευγάρι πιστεύω θα είναι πολύ καλά.
Ελπίζω να βοήθησα!
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Παιδια να ρωτησω....εχει κανει κανεις τη διαδρομη με αυτοκινητο για την παραλια του Γεροντα? Ειναι βατη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom