Σέριφος Σέριφος ή Σίφνος;

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Έχετε επισκεφθεί τα νησιά αυτά; Περάσατε όμορφα; Σκέφτομαι φέτος το δεκαπενταύγουστο να επισκεφθώ ένα από τα δύο αλλά δεν ξέρω ποιο! Ότι εμπειρίες έχετε είναι καλοδεχούμενες!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Το δεκαπενταύγουστο θα γίνετε χαμός σε όποιο από τα δύο και να πας... Πήγαινε κάπου αλλού να το ευχαριστηθείς...
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σε οποιο απο τα δυο νησια αποφασισεις να πας καλο ειναι να κοιταξεις για δωματια απο τωρα.
Τωρα το που περασε ο καθενας μας καλα και πιο απο τα νησια
να προτιμισεις ειναι πολυ υποκειμενικο.Εχω παει και στα δυο και πιστευω οτι η Σιφνος
δεν συγκρινετε με τη Σεριφο,περισοτερα μερη να πας(Καστρο,Πλατυς γιαλος,Χρυσοπηγη),καλυτερη διασκεδαση,φαγητο,παραλιεςκαι οδικο δυκτιο.
Τωρα αν εισαι τυπος που σου αρεσει το απολυτο αραγμα εκει που τρως πρωινο εκει να κολυμπας εκει ταβερνα και διασκεδαση(αυτο εμενα με τρελαινει)καλη αι η σεριφος.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Εχω πάει και στα δύο ,προτείνω Σίφνο για τους λόγους
που προανέφεραν.:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω εχω παει και στα δυο και δινω κι εγω ψηφο στη Σιφνο για τουs λογουs που λεει ο Driver.
Η Σεριφοs δεν εχει πολλα να δειs και να κανειs.Η Χωρα ειναι χτισμενη αμφιθεατρικα πανω σε ενα λοφο με ωραια θεα.Απο κει και περα καποιεs ακτεs ειναι βραχωδειs και αποτομεs , και απο αμμουδιεs θυμαμαι οτι εχει λιγεs..το Λιβαδι , την Ψιλη αμμο και τον Αυλομωνα.Δεν εχει τιποτα το υπερβολικο , ενδεικνυται για χαλαρωση και ξεκουραση.

Η Σιφνοs εχει ομορφουs παραδοσιακουs οικισμουs με γραφικα δρομακια στο Καστρο και στην Απολλωνια και χρυσεs αμμουδιεs.Εγω εμενα στον Πλατυ γιαλο , γυρισα ολο το νησι με μηχανακι και γενικα μου αφησε πολυ καλεs εντυπωσειs (για Αιγαιο). Α! εχει και καλη κουζινα ;)
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικός στο Θιβέτ
Και εγώ έχω πάει στα νησιά αυτά και ψηφίζω Σίφνο για τους λόγους που ανέφερε η go2dbeach και ο DRIVER . Θα πρότεινα κράτηση στο πλοίο από τώρα για να βρείτε σίγουρα .
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Αν πας Σιφνο 15αυγουστο καλυτερα να κυκοφορεις αν μπορεις με μηχανακι
γιατι θα εχεις προβλημα παρκαρισματος με αυτοκινητο.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!!!Θα κοιτάξω να κλείσω αύριο κιόλας για Σίφνο.Βρήκα και έναν ωραίο ξενώνα μέσω internet (έτσι φαίνεται τουλαχιστον),Σιφνέικα κονάκια λέγεται,αν έχει δωμάτιο θα κλείσω.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Ψηφίζω Σίφνο χωρίς δεύτερη σκέψη!Μικρό και γραφικό μέρος, σεληνιακό τοπίο με ωραία μέρη να επισκεφτείς (τη Χρυσοπηγή για βουτιές, το αρχαίο λιμάνι Σεράλια με ένα καταπληκτικό εστιατόριο-τα Βατράχια- τον Αρτεμώνα με τα αρχοντικά, το Κάστρο με την υπέροχη θέα και άλλα πολλά), ωραίο κόσμο, διασκέδαση και καλό φαγητό.Καλύτερα να μείνεις στον Αρτεμώνα γιατί έχει εύκολη πρόσβαση (με τα πόδια) στη χώρα (Απολλωνία) όπου είναι όλα τα cafe bars κλπ και είναι γενικά ωραίο σαν μέρος. Οι Καμάρες είναι αρκετά μακριά από τα παραπάνω μέρη.Μπορείς να επισκεφτείς την παραλία τους όμως: ρηχά και ήρεμα νερά και ένα καλό beach bar με πολύ νέο κόσμο.Εγώ είχα μείνει σε πάμφθηνα αλλά πολύ καλά και πεντακάθαρα δωμάτια στον Αρτεμώνα.Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις το παραδοσιακό μαστέλο και κοκτέιλ μαρτίνι σοκολάτα!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Και εμένα η ψήφος μου στη Σίφνο.

Από την άλλη η Σέριφος είναι πολύ ξερός ο τόπος. Κάτι λίγοι θάμνοι μόνο.
Μου είχε πιαστεί η ψυχή.
Βεβαίως το 15αύγουστο είναι ωραία.

Τα θετικά της Σίφνου τα ανέπτυξαν εκτενώς οι συνάδερφοι νωρίτερα.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
thanks!!!!!!!! Πολύτιμες οι πληροφορίες σας!!!!
 

vangelis1972

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Καλο μηνα σε ολους

Ψαχνοντας στο δικτυο για προορισμο καλοκαιρινων διακοπων, βρηκα αυτο το
πολυ ενδιαφερον site.
Πετυχα μαλιστα και την ακριβη ερωτηση, Σιφνο η Σεριφο;

Απο οτι φαινεται Σιφνο, απλως εχω μια μικρη ανησυχια για την Σιφνο.
Μου ειπαν οτι ειναι σαν Μυκονος πια.
Δεν εχω παει στην Μυκονο, και ουτε θελω (χωρις να θελω να θιξω τους
οπαδους αυτου του νησιου), αλλα ηθελα να ξαναθεσω την ερωτηση
"Σιφνο η Σεριφο" με αυτο υποψη.

Ευχαριστω.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom