Σέριφος Σέριφος ή Σκόπελος

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
Γεια σε ολους σας....
Φετος σκέφτομαι να πάω Σκόπελο ή Σέριφο!!!! Θα με βοηθούσατε πολύ με την γνώμη σας.... Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
δεν εχω παει σε κανενα απο τα δυο νησια, αλλα φετος λεω να παω σεριφο!!:)
βασικα δεν θα εχουμε αμαξι κ απ'οτι εχω ακουσει ειναι καλυτερα σεριφο αν δεν εχεις μεσο μεταφορας..ειναι ολα μαζεμενα στο λιμανι(στο λιβαδι), καφετεριες, ταβερνες κτλ...εξαρταται βεβαια κ τι θες...η σεριφος δεν εχει ουτε πολυ βαβουρα και ξενυχτια, αλλα δεν ειναι κ νεκρα. ειναι κατι ενδιαμεσο..α!κ εχει γυρω στις 70 παραλιες!!:shock: αλλα υπαρχει περιπτωση να φυσαει! δες το θεμα εμ τη σεριφο, για πιο αναλυτικα!

η σκοπελος λογικα καπως ετσι θα ειναι κ αυτη..ισως με λιγοτερο κοσμο...παντως απο παραλιες μαλλον θα εχει καλυτερες η σκοπελος..!ειναι και πιο πρασινο νησι...δες φωτογραφιες κ διαλεξε...:)

αν πας μετα τον 15αυγουστο περιπου μπορω να σε προσανατολισω για σεριφο!χεχε
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Σκόπελο δεν έχω πάει αλλά Σέριφο που πήγα μου άρεσε πάρα πολύ. Το νησί έχει μια αρχοντιά. Από θάλασσες δεν τρελάθηκα βέβαια, όχι ότι είναι άσχημες σε καμία περίπτωση. Έχει καλό φαγητό. Η χώρα είναι κούκλα. Εμείς μέναμε κάτω στο λιμάνι και είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο.
Επίσης, για το βράδυ έχει ένα ωραίο μπαράκι στο λιμάνι, Όμιλος απ ότι θυμάμαι λεγόταν.
Δες το και από θέμα μετακίνησης τι σε συμφέρει περισσότερο.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πες μας πρώτα είδος διακοπών (budget, είδος παρέας, τόπος αναχώρησης, μέρες διαμονής και τι περίοδο, παραλίες και διασκέδαση που σας αρέσουν).
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
θελω να ειναι ησυχα...να εχει καλες παραλιες κ να ειναι σχετικα οικονομικα... δεν με ενδιαφερει τρελα η νυχτερινη ζωη!!!θα φυγω 20/8 κ θα παμε(εγω κ ο φιλος μου) για 15 μερες...περισυ ειχα παει Μηλο κ ηταν τελεια... κατι αντιστοιχο θα ηθελα...ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες σας...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Και τα δύο νησία έχουν υπέροχες παραλίες. Η Σέριφος 72 στον αριθμό χωρίς βλάστηση, μόνο αρμυρίκια σε ορισμένες. Η Σκόπελος μαγευτικά τιρκουάζ νερά, παραλίες πνιγμένες στο πράσινο, είναι πλέον το νησί με την περισσότερη βλάστηση στην Ελλάδα (αφού κάηκε η Θάσος). Οι χώρες και των δύο ειναι πανέμορφες, της Σερίφου κλασσική Κυκλαδίτικη, της Σκοπέλου θυμίζει Πήλιο. Αξέχαστα κάστρα και στις δύο. Νυχτερινή ζωή εντονότερη και μεγαλύτερη ποικιλία σε φαγητό/ποτό θα βρείτε στη Σκόπελο. 15 μέρες νομίζω θα σας κουράσει η Σέριφος, θα πρότεινα Σκόπελο, που κερδίζει και στη γραφικότητα των χωριών της. Ρίξτε και μια ματιά στα σπίτια που ενοικιάζονται στο , , ,,,,skopelos,greek,islands,greece,holidays,vacations, είναι το καλύτερα ενημερωμένο site για Ελληνικό νησί. Ό,τι επιπλέον χρειαστείς, εδώ είμαστε.
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες!!!!μαλλον σκοπελο θα παμε απο φωτογραφιες που ειδα οντως το νησι ειναι πολυ πρασινο...μιας κ περισυ πηγαμε σε κυκλαδιτικο νησι ας δουμε κ κατι διαφορετικο!!!!
 
Last edited by a moderator:

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Σκόπελο είχα πάει μικρή κ θυμάμαι κι εγώ πολύ πράσινο, όμορφα νερά κ αρκετά γραφική τη Χώρα (αν κ προσωπικά πιστεύω ότι τη γραφικότητα κ τον αισθησιασμό των Κυκλάδων δύσκολα τα ανταγωνίζεται "πράσινο νησί"!). Στη Σκόπελο να ξέρεις ότι θα δείτε κ πολλές οικογένειες χωρίς αυτό να σημαίνει΄πως δεν την προτιμούν κ αρκετά ζευγάρια. Πάντως το δεκαπενθήμερο μου φαίνεται πολύ, γιατί δεν συνδυάζετε καλύτερα Σκιάθο-Σκόπελο (αν θέλετε να δείτε λίγο περισσότερο νεολαία κ νυχτερινή ζωή) ή Σκόπελο-Αλόννησο (για πιο εναλλακτικές κ φυσιολατρικές καταστάσεις)??... Εγώ αυτό το δεύτερο θα έκανα! Μάλιστα σε δεκαπέντε μέρες μη σου πω ότι μπορείτε να πάτε κ στις τρεις Σποράδες, αλλά έστω τις δύο πιστεύω πως θα τις γυρίσετε ανετότατα...
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Σκοπελο ειχα παει πριν 2 χρονια και ειχα μεινει σε ενα υπεροχο δωματιο εγω και η κοπελα μου στο Λουτρακι... Βεβαια ειναι λιγο μακρια απο την χωρα αλλα ειχαμε αυτοκινητο οποτε δεν ειχαμε προβλημα μετακινησης!
Το λεω επειδη ηταν οικονομικο (50 η 55 ευρω και ειχαμε παει 10 αυγουστου)
Δεν θυμαμαι πιο ειναι αλλα αν θες να στο βρω απλα πες μου αν ενδιαφερεσαι για το μερος που σου λεω.
Σαν μερος αρκετα καλο αλλα οχι για βραδυ..εχει λιγες ταβερνουλες κ καφετεριες αν βαριεσαι καμια μερα να μετακινηθεις.

Παντως αν κανειςς 15 μερες θα σου προτεινω να πας και μισες μερες σκοπελο κ μισες μερες σκιαθο (η μεταφορα απο το ενα νησι στο αλλο 2 ατομα κ αυτοκινητο κοστιζει 40 ευρω,και κανει καμια ωρα-αξιζει φουλ)

Αυτα απο μενα...Καλα να περασεις!
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Αν και θα εχεις δει αρκετες φωτο παρε κ μερικες απο εναν φανταστικο φωτογραφο (=εμενα :D )
 

Attachments

  • 185,6 KB Προβολές: 168
  • 201,5 KB Προβολές: 145
  • 186,3 KB Προβολές: 164

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Σκόπελο Πάντως το δεκαπενθήμερο μου φαίνεται πολύ, γιατί δεν συνδυάζετε καλύτερα Σκιάθο-Σκόπελο (αν θέλετε να δείτε λίγο περισσότερο νεολαία κ νυχτερινή ζωή) ή Σκόπελο-Αλόννησο (για πιο εναλλακτικές κ φυσιολατρικές καταστάσεις)??... Εγώ αυτό το δεύτερο θα έκανα! Μάλιστα σε δεκαπέντε μέρες μη σου πω ότι μπορείτε να πάτε κ στις τρεις Σποράδες, αλλά έστω τις δύο πιστεύω πως θα τις γυρίσετε ανετότατα...
Παντως αν κανειςς 15 μερες θα σου προτεινω να πας και μισες μερες σκοπελο κ μισες μερες σκιαθο (η μεταφορα απο το ενα νησι στο αλλο 2 ατομα κ αυτοκινητο κοστιζει 40 ευρω,και κανει καμια ωρα-αξιζει φουλ)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος που έχει την δυνατότητα να κάνει 15ήμερες καλοκαιρινές διακοπές θα πρέπει να τρέχει σαν τρελός να δει, να δει, να δει, να δει νησιά. Πολλοί από εμάς ζούμε σε τέτοιους ρυθμούς που έχουμε ανάγκη από χαλάρωση, έστω και στην ίδια παραλία κάθε μέρα. Προσωπικά, θα πέρναγα και τις 15 μέρες μου στην Σκόπελο, σε ένα σπίτι στο άγριο σκηνικό του Αι-Γιάννη. Ακόμη και σε διαφορετική παραλία να πηγαίνουν καθημερινά, τις παραλίες του νησιού δεν τις καλύπτουν όλες σε 15 μέρες.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος που έχει την δυνατότητα να κάνει 15ήμερες καλοκαιρινές διακοπές θα πρέπει να τρέχει σαν τρελός να δει, να δει, να δει, να δει νησιά. Πολλοί από εμάς ζούμε σε τέτοιους ρυθμούς που έχουμε ανάγκη από χαλάρωση, έστω και στην ίδια παραλία κάθε μέρα. Προσωπικά, θα πέρναγα και τις 15 μέρες μου στην Σκόπελο, σε ένα σπίτι στο άγριο σκηνικό του Αι-Γιάννη. Ακόμη και σε διαφορετική παραλία να πηγαίνουν καθημερινά, τις παραλίες του νησιού δεν τις καλύπτουν όλες σε 15 μέρες.
Μα τα περισσότερα νησάκια έχουν πάνω από 15 παραλίες στο σύνολό τους οπότε σχεδόν όπου κι αν διαλέξει να παει κανείς για 15 μέρες κ σε διαφορετική παραλία να πηγαίνει κάθε μέρα δεν προλαβαίνει΄να τις γυρίσει όλες μα όλες. Αυτό από μόνο του δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε πρέπει να παραμείνει σε ένα μέρος μέχρι να το γυρίσει ολόκληρο. Το θέμα είναι τι προτιμά καθένας, ποια είναι τα γούστα του, η εκάστοτε διάθεσή του κτλ. Αν προτιμά κάποιος την απόλυτη χαλάρωση φυσικά είναι καλύτερο να μείνει κάπου ακόμη κ για πάνω από 15 μέρες. Αν όμως κάποιος έχει άδεια καλοκαιριού όλη κι όλη 15 μέρες, κ θέλει να δει κ ένα μέρος παραπάνω δεν βρίσκω το λόγο να το αποφύγει. Ειδικά συνδυάζοντας μια βδομάδα Σκόπελο κ μία Αλόννησο πχ μπορεί να κάνει ακριβώς αυτού του είδους τις διακοπές που προσφέρονται για χαλάρωση κ επαφή με τη φύση. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom