Σέριφος Σέριφος για ένα σαββατοκύριακο

νησί για σαββατοκύριακο από αθήνα

  • Σίφνος

    Votes: 0 0,0%
  • Σέριφος

    Votes: 3 30,0%
  • Κύθνος

    Votes: 2 20,0%
  • Σπέτσες

    Votes: 5 50,0%

  • Total voters
    10

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Καλησπέρα σας!! θα ήθελα τη βοήθειά σας , αν και βρήκα και κάποια άλλα σχετικά τόπικ με παλαιότερες ημερομηνίες. Σκέφτομαι να πάω για ένα σκ στη Σέριφο. ουσιαστικά δηλαδή να φτάσω σάββατο πρωί από αθήνα και να επριστρέψω κυριακή βράδυ. Σε ποιες 2 παραλίες θα μου προτείνατε να πάω και κυρίως σε ποιο σημείο να κλείσω ξενοδοχείο? Στη Χώρα ή στο Λιβάδι? από το λιμανι για να πάω στη Χώρα είναι μακριά με τα πόδια? Επίσης το ξενοδοχείο με ενδιαφέρει να είναι μέσα στο κέντρο ώστε να μπορώ να κυκλοφορήσω άνετα το βράδυ. Αλλά ποια περιοχή θεωρείται το κέντρο?επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποια μαζαγια για φαί και ποτό? ΕΛπίζω να μην ρώτησα πολλά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα εισαι χωρίς μεταφορικό μέσο?
Επειδή είναι λίγος ο χρόνος, θα πρότεινα να μείνεις Λιβαδάκια οπότε Σαββατο να κάνεις κατευθείαν μια βουτιά εκεί στην παραλία του καμπινγκ. Για φαγητό αρκετές επιλογές έχει το Λιμάνι.
Αργα το απογευματακι είναι η καλύτερη ώρα για βόλτα στην Χωρα (εχει καθε μισάωρο λεωφορεια, 10' διαδρομη), φαγητό στου Λούη, ρακόμελα στον Στρατο ή κοκτειλ στον Γαιδαρο.
Πιο αργά ποτάκι στο yacht στο Λιμάνι. Περισσότερες επιλογές για φαγητό έχει στο Λιμάνι βέβαια (Καλή για ψαρικά, porto vecchio ιταλικο, Μπακακάκι για κρεατικά).
Αν έχετε μεταφορικό μέσο θα πρότεινα να πάτε για μπανιο Αγιο Σωστη, εμένα είναι η αγαπημένη μου ή Βαγια που είναι η αγαπημένη πολλών άλλων :)
 
Last edited:

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Θα εισαι χωρίς μεταφορικό μέσο?
Επειδή είναι λίγος ο χρόνος, θα πρότεινα να μείνεις Λιβαδάκια οπότε Σαββατο να κάνεις κατευθείαν μια βουτιά εκεί στην παραλία του καμπινγκ. Για φαγητό αρκετές επιλογές έχει το Λιμάνι.
Αργα το απογευματακι είναι η καλύτερη ώρα για βόλτα στην Χωρα (εχει καθε μισάωρο λεωφορεια, 10' διαδρομη), φαγητό στου Λούη, ρακόμελα στον Στρατο ή κοκτειλ στον Γαιδαρο.
Πιο αργά ποτάκι στο yacht στο Λιμάνι. Περισσότερες επιλογές για φαγητό έχει στο Λιμάνι βέβαια (Καλή για ψαρικά, porto vecchio ιταλικο, Μπακακάκι για κρεατικά).
Αν έχετε μεταφορικό μέσο θα πρότεινα να πάτε για μπανιο Αγιο Σωστη, εμένα είναι η αγαπημένη μου ή Βαγια που είναι η αγαπημένη πολλών άλλων :)
Σ ευχαριστω πολυ γθα τις πληροφορίες. Θα ειμαι χωρις μεταφορικό μέσο. Θα ηθελα να παω στη παραλία ψιλή άμμο!εκει στο λιμάνι που λες εχει καλη θαλασσα; Επισης μεχρι τι ωρα εχει λεωφορείο το βραδυ. Σ ευχαριστω πολυ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν ξερω ποσο συχνα ειναι τα δρομολογια για Ψιλη Αμμο...Αν κ σε πολλους αρεσει η ψιλη αμμος επειδη ειναι ψιλη η αμμος ονομα κ πραγμα, εμενα δεν με τρελενει αυτη η παραλια επειδη ειναι πολυ ρηχη στην αρχη της.
Στα Λιβαδακια ( δεν ειναι μπροστα στο λιμανι) ειναι αρκετα καλη με αμμο κ αρμυρικια για σκια.
Το βραδυ εχει λεωφορεια μεχρι τις 12 σιγουρα...βεβαια μπορεις να παρεις κ ενα ταξι, δεν ειναι πολυ ακριβο απλα πρεπει να εχεις το νουμερο για τους καλεσεις διοτι εχει λιγα το νησι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λεωφορείο έχει και προς το Γάνεμα, που είναι μια υπέροχη παραλία και αξίζει να τη δεις. Επίσης η ψιλή άμμος που αναφέρεις έχει, αλλά ίσως χρειαστείς ταξί για επιστροφή.
Θα σε συμβούλευα πάντως να ρωτήσεις κι επιτόπου, γιατί μιλάμε για ένα νησί στο οποίο αν φυσάει με συγκεκριμένο άνεμο, π.χ. βόρειο, κάποιες παραλίες δεν αξίζουν, και αντιστοιχα για άλλους ανέμους.
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Μηπως εχετε υπόψιν σας και κάποιο ξενοδοχείο;ή δωματια;στο Booking βρηκα το Thea serifos και μου φάνηκε καλο. Ειναι στα Λιβαδακια. Πόση ωρα ειναι απ τη χώρα αυτο;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ωραίο φαίνεται, εγώ συνηθως προτιμώ τα bungalows στο Κοραλλι επειδή είναι μπροστα στην θάλασσα (βέβαια δεν έχεις άμεση θεα στην θάλασσα επειδή μεσολαβει το καμπινγκ, αλλά μπορεις με το που ξυπνησεις να κανεις την βουτια σου). Από Λιβαδακια θέλεις 5-10' χαλαρο περπατημα μεχρι την σταση του λεωφορειου στο λιμανι και από εκει το λεωφορειο κανει για Χώρα περιπου 15' (5χλμ ειναι)
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Βρήκα επίσης και το Asteroskoni of Serifos!γνωρίζετε αν είναι κοντά στο κέντρο?στο ΛΙβάδι?φαίνεται να είναι κοντά στο ΛΙμάνι αλλά προς επαλήθευση ....

Με ενδιαφέρει ως επί τω πλείστω η άμεση πρόσβαση στο κέντρο με τα πόδια διότι δεν θα έχουμε κανένα μεταφορικό μέσο
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είναι σε ωραίο σημείο και με ωραία θέα αλλά εγώ δεν θα πήγαινα σε αυτό χωρις μεταφορικό είναι μακρυα σε μια διαδρομη που πχ ειδικά το βραδυ δεν περπατιέται εύκολα και απομονωμένο από τα υπόλοιπα. Κοίταξε αυτά που είναι στα Λιβαδάκια ή στο Λιβάδι (δες χαρτη του booking εκεί που είναι μαζεμένα τα πολλά).
Ωραια δωμάτια είναι επίσης τα Ασταρτη στα Λιβαδάκια και το Αλίκτυπο στο Λιβάδι ( τα δευτερα πολύ ωραία δωμάτια δυστυχως χωρις καθόλου θεα αλλά ακριβως στο κέντρο του Λιμανιου).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Είναι σε ωραίο σημείο και με ωραία θέα αλλά εγώ δεν θα πήγαινα σε αυτό χωρις μεταφορικό είναι μακρυα σε μια διαδρομη που πχ ειδικά το βραδυ δεν περπατιέται εύκολα και απομονωμένο από τα υπόλοιπα. Κοίταξε αυτά που είναι στα Λιβαδάκια ή στο Λιβάδι (δες χαρτη του booking εκεί που είναι μαζεμένα τα πολλά).
Ωραια δωμάτια είναι επίσης τα Ασταρτη στα Λιβαδάκια και το Αλίκτυπο στο Λιβάδι ( τα δευτερα πολύ ωραία δωμάτια δυστυχως χωρις καθόλου θεα αλλά ακριβως στο κέντρο του Λιμανιου).
Στο Αλικτυπτο έχουμε κλείσει για Αύγουστο. Έχεις προσωπική εμπειρία;
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Στο Αλικτυπτο έχουμε κλείσει για Αύγουστο. Έχεις προσωπική εμπειρία;
Εκλεισα εκει τελικά!πηγα με τον σύντροφο μου. Εξαιρετικά δωματια. Πολυ καλη οικοδέσποινα. Κεντρικότατα. Ολα ειναι διπλα σου. Μαγαζιά για φαι για ποτ. Ιδανικό μερος για να μείνεις απο αποψη τοποθεσίας. Οικονομικο και πολυ προσεγμένο. Και πολυ ωραια δωματια εσωτερικά. Κυκλαδίτικα. Καλα να περασετε
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εκλεισα εκει τελικά!πηγα με τον σύντροφο μου. Εξαιρετικά δωματια. Πολυ καλη οικοδέσποινα. Κεντρικότατα. Ολα ειναι διπλα σου. Μαγαζιά για φαι για ποτ. Ιδανικό μερος για να μείνεις απο αποψη τοποθεσίας. Οικονομικο και πολυ προσεγμένο. Και πολυ ωραια δωματια εσωτερικά. Κυκλαδίτικα. Καλα να περασετε
Τέλεια... Σας ευχαριστουμε πολύ. Τι τιμη είχατε ανά βράδυ? Μεταφορικό μέσο χρειάστηκε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom