Σίφνος Σίφνος

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
καλημέρα σε όλους! σας διαβάζω εδώ κ μέρες και μου αρέσει πολύ το φιλικό κλημα που επικρατεί έτσι αποφάσισα να μπω κ εγω στην παρέα σας!!! προσπαθώντασ να αποφασίσω που να παω φέτος διακοπές και αφού ενημερώθηκα για αρκετα νησια (και όχι μόνο νησιά!) κατέληξα στη σίφνο. σκεφτόμαστε να παμε με το φίλο μου γύρω στις 10/7. την επιλέξαμε γτ πρώτα απο όλα είναι απο τα νησιά που δεν έχουμε επισκεφεί και γτ όπωσ διάβασα συνδιάζει ολα αυτά που 8έλαμε. ωραιέσ παραλιες , ρομαντική χώρα ,καλο φαγητό και διασκεδαση οπως τη θέλουμε (χωρίς πολύ βαβούρα κ το χαμο τησ μυκόνου , αλλα με 2-3 εναλλακτικές για να μη βαρεθούμε). θα ήθελα όμως να μάθω τι παίζει στο νησί απο πλευράς τιμών γτ δυστυχως τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε δεν ειναι πολλά (φοιτητές βλέπετε!) ύπάρχουν οικονομικά καταλύματα? μηχανάκι ή αυτοκίνητο? πλησιάζονται οι τιμέσ ενοικίασης μεταφορικού μέσου η ούτε να το σκεφτόμαστε? κ τέλος φαγητο κ ποτό είναι σε φυσιολογικές τιμές ήήήήήή μύκονος??? (πίτσα με την οποία με το ζόρι έτρωγαν 2 ατομα 25 ευρώ!!! :shock: )
ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ! :bleh: ) ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! ;)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Πηγα σαν φοιτητης το 1995. Απο τα ωραιοτερα νησια που εχω παει. Μετακινηση με λεωφορειο ;)
Αξεχαστη εμπειρια
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μαρία καταρχήν καλώς ήρθες στη παρέα μας...

Στο θέμα μας τώρα. Σίφνος. Για πολλούς η μικρογραφία της Μυκόνου- στη χώρα τουλάχιστον και σε ό,τι αφορά το lifestyle αν θέλεις ειδικώς το βραδυνό.
Το νησί είναι όντως πολύ όμορφο, το φαγητό τους είναι εξαιρετικό- μαζί με της Φολεγάνδρου για μένα το καλύτερο των Κυκλάδων, οι θάλασσες καθαρές με ωραία νερά- δεν θα έλεγα ωστόσο το ίδιο και για τις παραλίες. Αν εξαιρέσεις τη Χρυσοπηγή και κανά δυο άλλες, δεν είναι αυτό που λέμε πήγα στη Σίφνο για τις παραλίες της.
Το βράδυ τα σοκάκια της Χώρας είναι συνήθως γεμάτα κόσμο που πίνει έξω το ποτό του- σε τιμές Αθήνας. Κατάλλυμμα οικονομικό μπορεί να βρείτε και έξω από τη Χώρα, σε ό,τι αφορά φαγητό-ποτό ωστόσο δεν θεωρείται οικονομικό νησί.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
συμφωνω με τους παραπανω!!

εχω να πω οτι αν και πηγα μονο μια φορα τη λατρεψα!!!και θελω να την ξαναδω συντομα!!εχει μια υπεροχη ατμοσφαιρα!!αλλιωτικη!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μενα μου αρεσε η Σιφνος.
Το χωριο Καστρο ειναι παρα πολυ γραφικο ...ειχα καταεντυπωσιαστει!
Θα συμφωνησω για τις παραλιες με τη φανταστικη μοντ.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Εχω περάσει τις ημέρες του Πάσχα , πολλές φορές στην Σιφνο!
Το Κάστρο, για μένα, ειναι το ωραιοτερο νησιώτικο χωριό.
Ναι συμφωνω οτι ειναι σχετικά ακριβο νησί και δεν έχει καλές παραλίες.
Παντως σιγουρα θα περάσεις υπέροχα!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Ευχαριστώ πολύ παιδια για την άμεση ανταπόκριση!!! μάλλον η σίφνος βγαίνει απ το πρόγραμμα των διακοπών για φέτος! Αλλα δεν πειράζει , σίγουρα θα βρώ το νησάκι μου για αυτό το καλοκαίρι! ;)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Η Σίφνος είναι σχετικά ακριβή, οικονομικό κατάλυμα όμως μπορείς να βρεις σε πολλά μέρη του νησιού. Δυστυχώς θέλει αμάξι για τις μετακινήσεις, εγώ είχα πάρει το δικό μου και δεν κοίταξα καθόλου τι παίζει από τιμές εκεί.
Ένα tip: Υπόψη ότι δεν έχει ξαπλώστρες στις περισσότερες παραλίες, γεγονός που γέμιζε γκρίνια πολλές παρέες (εμένα δεν με χάλασε καθόλου).
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Ένα tip: Υπόψη ότι δεν έχει ξαπλώστρες στις περισσότερες παραλίες, γεγονός που γέμιζε γκρίνια πολλές παρέες (εμένα δεν με χάλασε καθόλου).

Ούτε κ εμένα με χαλάει! αντιθέτωσ θα έλεγα! Σευχαριστώ πολυ αδιάφορε
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Πήγα πέρσι σίφνο και θα συμφωνήσω ότι από πλευράς διαμονής δεν είναι και από τα φθηνότερα νησιά. Βρήκα ένα -πολύ ωραίο βέβαια- δωμάτιο με 70 ευρώ για ιούλιο και ήταν από τα πιο φθηνά που βρήκα.
Όργωσε το ίντερνετ και πιστεύω ότι αν δεν έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις, θα βρεις και φθηνότερα.
Όσο για τις παραλίες συμφωνώ με τη twinkie, δεν είναι το πιο δυνατό της σημείο, ωστόσο δεν θα μείνεις και παραπονεμένη!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν θέλεις εμείς είχαμε μείνει και με 60 ευρώ σε έναν καταπληκτικό ιδιοκτήτη (μας έστειλε στα καλύτερα - κρυμένα και μη - εστιατόρια/ταβέρνες του νησιού). Γενικώς ακριβούλικο νησί αλλά τα αξίζει (σα μπούσουλα έχω την τιμή ποτού..9-10 ευρώ το ποτό). Παραλίες μέτριες προς το καλό, 1-2 οργανωμένες αλλά με πολύ ήπιο τρόπο. Πολύ ωραία νυχτερινή ζωή με όμορφα μπαράκια γεμάτα ωραίο κόσμο. Αν την απέρριψες για φέτος βαλτη στο πρόγραμμα για τις επόμενες χρονιές οπωσδήποτε. Καλά να περάσετε!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Αν θέλεις εμείς είχαμε μείνει και με 60 ευρώ σε έναν καταπληκτικό ιδιοκτήτη (μας έστειλε στα καλύτερα - κρυμένα και μη - εστιατόρια/ταβέρνες του νησιού). Γενικώς ακριβούλικο νησί αλλά τα αξίζει (σα μπούσουλα έχω την τιμή ποτού..9-10 ευρώ το ποτό). Παραλίες μέτριες προς το καλό, 1-2 οργανωμένες αλλά με πολύ ήπιο τρόπο. Πολύ ωραία νυχτερινή ζωή με όμορφα μπαράκια γεμάτα ωραίο κόσμο. Αν την απέρριψες για φέτος βαλτη στο πρόγραμμα για τις επόμενες χρονιές οπωσδήποτε. Καλά να περάσετε!
σ ευχαριστώ πολυ !!! μπορείς να μου στείλεισ στο site του ξενοδοχείου???
τι άλλο θα μου προτινες εκτόσ τησ σίφνου???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom