Ιταλία Σαλέντο και ελληνόφωνα χωριά. Προτάσεις?

Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Σκεφτόμαστε με την παρέα ένα πενταήμερο οδικώς στηην περιοχή του Σαλέντο και τα γκρεκάνικα χωριά, κάπου μέσα στον Φλεβάρη ή Μάρτη.
Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιον ωραίο ξενώνα στα χωριά αυτά? Προφανώς λόγω εποχής δεν ενδιαφερόμαστε για παραθαλάσσιο μέρος. Από την αναζήτηση που έκανα σε αγροτοτουριστικά καταλύματα δεν βρήκα κάτι προσιτό και ενδιαφέρον. Σκέφτομαι να αποφύγουμε το Λέτσε για διαμονή και να κινηθούμε μόνο στα χωριά της περιοχής.
Μήπως οι ιταλολάτρεις του φόρουμ έχουν κάποιο τιπ?
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
πωπω ζηλευω
είναι ενα ταξιδι που θαθελα να κανω
πες μας εντυπωσεις!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως τα ελληνόφωνα στην περιοχή της Απουλίας (Kalimera κλπ) ήταν μάλλον απογοητευτική εμπειρία με μικρή εξαίρεση το γρεκάνικο μουσείο στην προαναφερθείσα πόλη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως τα ελληνόφωνα στην περιοχή της Απουλίας (Kalimera κλπ) ήταν μάλλον απογοητευτική εμπειρία με μικρή εξαίρεση το γρεκάνικο μουσείο στην προαναφερθείσα πόλη
για τα ίδια χωριά λέμε. το Σαλέντο είναι στην Puglia. κι εγώ έχω ακούσει μέτρια σχόλια. δεν λένε τίποτε και ειδικά μπροστά στο Lecce. όποιος πάει για άλλο λόγο, τουριστικό δηλ και εκτός αναζήτησης "ελληνικών ιχνών" θα απογοητευτεί.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εγώ δεν έχω ακούσει και τα καλυτέρα για τα εν λόγω χωριά. Σε αυτά της Puglia δεν έχω πάει, αλλά έχω πάει στα άλλα της Calabria και ήταν ψιλοχάλια.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Για τα ελληνοφωνα χωρια θα συμφωνησω, ωστοσο η Puglia εχει πολυ ομορφα κομματια στο βορειο, κυριως, κομματι της (Trulli district ) και φυσικα το Λετσε- μια απο τις ομορφοτερες και πιο ζωντανες πολεις της Ιταλιας κατ'εμε. Στα συν και το οτι η περιοχη δεν κατακλυζεται απο τουριστες, αν εξαιρεσουμε το Alberobello βεβαια.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Τελικά το έκανες το ταξίδι στα Ελληνόφωνα χωριά?
Το έκανα εν μέρει το συγκεκριμένο ταξίδι, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη γνώμη για τα γκρεκάνικα χωριά.
Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με τους προλαλήσαντες για το Lecce, υπέροχο και υποτιμημένο. Επίσης, πολύ ενδιαφέρον και το Alberobello με τα trulli.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Το έκανα εν μέρει το συγκεκριμένο ταξίδι, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη γνώμη για τα γκρεκάνικα χωριά.
Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με τους προλαλήσαντες για το Lecce, υπέροχο και υποτιμημένο. Επίσης, πολύ ενδιαφέρον και το Alberobello με τα trulli.
Το Lecce είναι ασφαλώς στο πρόγραμμα μου, το Alberobello το έχω ήδη δει. Ένα άλλο μέρος που έχω εντοπίσει και έχω στο πρόγραμμα μου είναι τα Sassi di Matera Sassi di Matera - Wikipedia, the free encyclopedia
matera - Αναζήτηση Google
Οι διακοπές που κάνω είναι σε πολύ χαλαρό ρυθμό. προτιμώ να δω λιγότερα πράγματα, να μπω στην ζωή και την νοοτροπία των ντόπιων.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη περιοχή και προβλέπω ότι το φαγητό θα είναι πολύ καλό.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όσο για το φαγητό... σίγουρα, στην Ιταλία πας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ τα έχω κάνει και είχα περάσει ΤΕΛΕΙΑ σε εκείνο το ταξίδι. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ιδωθούν από το πρίσμα της ομορφιάς αυτά τα χωριά. Δεν έχουν και μεγάλη τύχη, σε αυτή την περίπτωση. Πάντως, είναι πολύ συμπαθητικά. Εμείς τα γυρίσαμε σε αναζήτηση της ελληνόφωνης μουσικής. Μπορώ να πω με ασφάλεια ότι το να ακούς ''το κλάμα του εμιγκράντου'' από αυτοσχέδια χορωδία γριών που στήθηκε για σένα και μόνο σε ένα άσκημο χωριό είναι ξεχωριστή εμπειρία.
Το Λέτσε είναι καταπληκτικό και θυμάμαι με μεγάλη συμπάθεια και ένα μουσειάκι μοντέρνας τέχνης. Είχε μια εξαιρετική έκθεση, θυμάμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom