Σαμοθράκη Σαμοθράκη 2012

Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα σας!
Η κατάσταση έχει ως εξής: κλείσαμε με την κοπέλα μου ένα τριήμερο στην Σαμοθράκη τέλη Ιουλίου ΑΛΛΑ ακούω πολλά τα οποία δεν μου αρέσουν. Τι εννοώ; Ότι είναι μόνο για χύμα καταστάσεις, για χίπιδες, για "ναυαγούς"κλπ. Οκ, λατρεύουμε και οι δυο την φύση, αλλά θέλουμε και τις στοιχειώδης ανέσεις μας! Btw, θα μένουμε σε δωμάτια στα Θερμά και δεν θα έχουμε αμάξι. Ακούω τις απόψεις σας, όπως και τις προτάσεις σας για μέρη τα οποία θα μας "ταιριάξουν".
Ευχαριστώ όλους σας, και μη παρεξηγηθώ ε, δεν έχω τίποτα με τους χίπιδες και όσους ανέφερα αλλά... ζευγάρι είμαστε ψάχνουμε κάτι πιο "προσωπικό" και λιγότερο περιπετειώδες,;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εμένα δεν με λες ακριβώς χίπισσα, μολαταύτα πέρασα υπέροχα Σαμοθράκη! :D

Πιστεύω ότι με τα links που σου έδωσαν οι κοπέλες θα πήρες μια ιδέα. Εγώ απλά να σου πω ότι, καθώς πάτε για 3 μόνο μέρες, καλό θα ήταν να επικεντρωθείτε κυρίως στα γλυκά νερά του νησιού (που αποτελούν άλλωστε το ιδιαίτερο στοιχείο του), και όχι τόσο στη θάλασσα. Άλλωστε η περιοχή που θα μείνετε είναι πολύ βολική για εξορμήσεις στις βάθρες και τον Φονιά.

Από εκεί και πέρα, μην παραλείψετε μια βολτίτσα στη Χώρα και μία επίσκεψη στο Ιερό των Μεγάλων Θεών.
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί στο ίντερνετ περί του θέματος. Θα ήθελα όμως να διατυπώσω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις, και να μάθω τις προσωπικές σας γνώμες.
1) Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο, γνωρίζετε τι παίζει με τα κτελ; Επίσης κάτι άκουσα για ωτοστοπ, είναι ασφαλές;
2) Σκεφτόμαστε να πάρουμε το πλοίο που κάνει τον γύρο του νησιού (πόσες ώρες κάνει;) το οποίο λογικά θα μας πάει σε κάποιες παραλίες. Αξίζει να αφιερώσουμε άλλη μια μέρα (από τις 3 συνολικά) ώστε να πάμε στην Παχιά 'Αμμο; (Τους Κήπους τους έχουμε ήδη αποκλείσει).
3) Ποια είναι τα μαγαζιά που μας προτείνετε για φαί/ποτό? Ξαναθυμίζω, δεν έχουμε αμάξι και θα μένουμε στα Θέρμα.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
3 ήμερο στη Σαμοθράκη!:shock: Κ χωρίς αμάξι;;:shock::shock:
Βρε καλέ μου γιατί να το κάνεις αυτό σε ένα νησί με τόσες πολλές κρυφές γωνίτσες κ τόσα μέρη που ΔΕΝ προσεγγίζει το πούλμαν;;;; ( κ το λέω αυτό εγώ που σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ αποκλειστικά λεωφορείο στα νησιά που πάω.) Να φανταστείς πως μένοντας μια ολόκληρη βδομάδα στο οργανωμένο κάμπινγκ στα Θερμά κ χρησιμοποιώντας μόνο το πουλμανάκι του νησιού αλλά κ το εκδρομικό δικό μας πούλμαν συνδυαστικά δεν προλάβαμε να τη γυρίσουμε ολόκληρη!
Ναι, ωτοστόπ θα κάνετε οπωσδήποτε, δεν το συζητώ αυτό, δεν νοείται Σαμοθράκη χωρίς ωτοστόπ!:D Το νησί σαφώς δεν είναι μόνο για χίππιδες κτλ. αλλά αν μένετε Θερμά τσεκάρετε καλού κακού μήπως γίνεται κανένα φεστιβάλ τις μέρες που θα πάτε, γιατί αν έχει φεστιβάλ μουσικό θα έχει πολύ κόσμο λογικά ("εναλλακτικό" κυρίως!:cool:). Διαφορετικά μιλάμε για πολύ μα πολύ χαλαρές καταστάσεις που ελπίζω να τις έχετε υπόψη σας δλδ. Για τα δρομολόγια του πούλμαν θα ρωτήσετε πολλές φορές στην Καμαριώτισσα κ αλλού κ πάλι θα έχετε σημειωμένο για ώρα ανάγκης κανένα τηλέφωνο για ταξάκι (αλλιώς νοικιάστε αμάξι κ ησυχάζετε). Τον γύρο του νησιού θα τον κάνετε οπωσδήποτε αφού δεν θα χετε κ αμάξι, κ έτσι θα δείτε την παραλία Βάτος (για την Παχιά Άμμο θα ρωτήσετε μήπως τυχόν την προσεγγίζει το καραβάκι, αν κ νομίζω πως ούτε καραβάκι ούτε πούλμαν πηγαίνει. Το καραβάκι κάνει αρκετές ώρες -δεν θυμάμαι όμως πόσες ακριβώς- φεύγει πρωί κ γυρίζει νωρίς απόγευμα νομίζω.). Τον προφήτη Ηλία, τη Χώρα βράδυ, του Κήπους ή άλλες παραλίες κ πολλά άλλα σημεία δεν ξέρω πως θα δείτε χωρίς αμάξι (μόνο με ταξί ενδεχομένως ή με ωτοστόπ). Λογικά, όπως σας είπαν κ πιο πάνω θα επικεντρωθείτε σε βάθρες (του Φονιά, κ Γριά βάθρα αγφού θα μένετε κ Θερμά).
Για μέρη φαγητού και άλλες πολλές πληροφορίες δείτε τα τιπς περί Σαμοθράκης εδώ: http://www.travelstories.gr/189131-post11.html

Κ την πολύ όμορφη ιστορία της pattyy (που προτείνει κ μέρη για φαί ή πεζοπορείες) εδώ: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/31746-%F3%E1%EC%EF%E8%F1%DC%EA%E7-%E1%ED%E1%E6%E7%F4%FE%ED%F4%E1%F2-%EC%F5%F3%F4%DE%F1%E9%E1-%EC%FD%E8%EF%F5%F2-%EA%E1%E9-%ED%E5%F1%DC%E9%E4%E5%F2.html

Σε κάθε περίπτωση να περάσετε υπέροχα στο ατμοσφαιρικό κ μυστηριακό αυτό νησί!!!:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
15
Likes
0
eleva σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το Aurora festival που έγινε πέρυσι δεν θα γίνει φέτος, από κει και πέρα λες να παίζουν κι άλλα φεστιβάλ; Όσο για το αμάξι μη χτυπάς εκεί που πονάει :p θέλω πολύ να δω την χώρα βράδυ αλλά τα ταξί θα ναι πολύ τσιμπημένα φαντάζομαι ('Εχει κανείς καμιά ιδέα;; ) και γενικά από ότι κατάλαβα τα πούλμαν πρέπει να είναι πολύ αναξιόπιστα. Οπότε θα ναι θέμα "τύχης" να μετακινηθούμε δλδ από τα Θερμά ε; Εννοώ μόνο αν βρεθεί κανένας να μας μαζέψει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
eleva σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το Aurora festival που έγινε πέρυσι δεν θα γίνει φέτος, από κει και πέρα λες να παίζουν κι άλλα φεστιβάλ; Όσο για το αμάξι μη χτυπάς εκεί που πονάει :p θέλω πολύ να δω την χώρα βράδυ αλλά τα ταξί θα ναι πολύ τσιμπημένα φαντάζομαι ('Εχει κανείς καμιά ιδέα;; ) και γενικά από ότι κατάλαβα τα πούλμαν πρέπει να είναι πολύ αναξιόπιστα. Οπότε θα ναι θέμα "τύχης" να μετακινηθούμε δλδ από τα Θερμά ε; Εννοώ μόνο αν βρεθεί κανένας να μας μαζέψει.
Όταν είχα πάει Σαμοθράκη δεν είχα αυτοκίνητο, κατάφερα πάντως να γυρίσω μεγάλο μέρος του νησιού. Έμεινα βέβαια και μία εβδομάδα. Είχαμε πάρει κάποιες φορές ταξί και οι τιμές ήταν νορμάλ, μιλάμε όμως για το 2005. Όσο για τα λεωφορεία δεν ήταν αναξιόπιστα, στο έχει πει κάποιος αυτό;

Χώρα είχαμε πάει μεσημέρι και φύγαμε αργά το απόγευμα/νωρίς το βράδυ. Ήταν πολύ ωραία. Μην περιμένεις όμως ότι πρόκειται για κάποιο τρελά ζωντανό μέρος που αν δεν βγεις βράδυ χάνεις κάτι το συγκλονιστικό. Άλλωστε τα Θέρμα έχουν πολύ κόσμο και στα εναλλακτικά τους καφενεδάκια γίνεται χαμός.

Όσο για το γύρο του νησιού είναι ωραία εμπειρία, κάνεις μπάνιο σε διάφορες παραλίες, βλέπεις όμορφες πλευρές, και θυμάμαι ότι συμπεριλαμβανόταν και ένα νόστιμο barbeque στην τιμή! Όμως με 3 μόνο μέρες στη διάθεσή σου πότε θα το στριμώξεις; Έχεις βάλει πολλά στο πρόγραμμα και δε νομίζω να χαλαρώσετε λεπτό (όχι ότι θα έπρεπε, απλά επειδή ανέφερες ότι είστε ζευγάρι και θέλετε privacy και λοιπά).
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Όταν είχα πάει Σαμοθράκη δεν είχα αυτοκίνητο, κατάφερα πάντως να γυρίσω μεγάλο μέρος του νησιού. Έμεινα βέβαια και μία εβδομάδα. Είχαμε πάρει κάποιες φορές ταξί και οι τιμές ήταν νορμάλ, μιλάμε όμως για το 2005. Όσο για τα λεωφορεία δεν ήταν αναξιόπιστα, στο έχει πει κάποιος αυτό;

Χώρα είχαμε πάει μεσημέρι και φύγαμε αργά το απόγευμα/νωρίς το βράδυ. Ήταν πολύ ωραία. Μην περιμένεις όμως ότι πρόκειται για κάποιο τρελά ζωντανό μέρος που αν δεν βγεις βράδυ χάνεις κάτι το συγκλονιστικό. Άλλωστε τα Θέρμα έχουν πολύ κόσμο και στα εναλλακτικά τους καφενεδάκια γίνεται χαμός.

Όσο για το γύρο του νησιού είναι ωραία εμπειρία, κάνεις μπάνιο σε διάφορες παραλίες, βλέπεις όμορφες πλευρές, και θυμάμαι ότι συμπεριλαμβανόταν και ένα νόστιμο barbeque στην τιμή! Όμως με 3 μόνο μέρες στη διάθεσή σου πότε θα το στριμώξεις; Έχεις βάλει πολλά στο πρόγραμμα και δε νομίζω να χαλαρώσετε λεπτό (όχι ότι θα έπρεπε, απλά επειδή ανέφερες ότι είστε ζευγάρι και θέλετε privacy και λοιπά).
Αισιόδοξα τα όσα λες περί μεταφορών. Βασικά δεν θέλουμε να χαλαρώσουμε, προφανώς και θέλουμε να τα κάνουμε όλα αν μπορούν να γίνουν, αυτό που με φοβίζει είναι πχ. μην "ξεμείνουμε" σε καμιά ερημιά Δλδ οκ εγώ θα τις αντιμετωπίσω τις αντίξοες συνθήκες αν προκύψουν, η κοπέλα μου όμως; Αυτό εννούσα, ότι ως ζευγάρι θα ήθελα να μας προτείνετε τα λιγότερο επίφοβα που μπορούμε να κάνουμε μέσα σε 3 μέρες. Ευχαριστώ!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Γενικά για την Σαμοθράκη λέγεται ότι αυτό το νησί ή σου αρέσει πολύ ή δεν σου αρέσει καθόλου. Σ' , εμάς που δεν ανήκουμε στην κατηγορία των χίπις και των εναλλακτικών μας άρεσε πάρα πολύ κυρίως νομίζω για την χαλαρότητα που επικρατεί και όχι τόσο για την φύση. Είναι όλα σε αρκετά αργούς ρυθμούς. Πάντως το πολύ το χύμα και το εναλλακτικό βρίσκεται στα Θέρμα και στην προς τα κεί περιοχή ενώ στο υπόλοιπο νησί δεν το διακρίνεις και τόσο .....Ομως θα σε απογοητεύσω γιατί η γνώμη μου είναι ότι χωρίς αμάξι δύσκολα θα κινηθείς εκεί που θα έπρεπε. Δηλ η παχιά άμμος που είναι η καλύτερη παραλία είναι κανά 20 λεπτο απο την καμαριώτισα με αυτοκίνητο (για λεωφορείο δεν ξέρω) και πάνω στον δρόμο προς εκεί υπάρχει και μια ωραία ταβέρνα (στη μέση του πουθενά) νομίζω Ακρογιάλι λέγεται (μας την σύστησε ντόπια) που κάναμε καταπληκτικό φαγητό με ολόφρεσκα ψάρια. Η χώρα πάλι σούρουπο και βράδυ είναι εκπληκτική. Στα Θέρμα δεν ξέρω τι παίζει το βράδυ γιατί πήγαμε πρωί προκειμένου να ανεβούμε στις βάθρες αλλά όταν είδαμε τι παίζει δεν το συνεχίσαμε...και καθήσαμε σε ένα καφενεδάκι για καφέ όπου όλο ήταν πολύ χύμα...Γούστα είναι αυτά...
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Στα Θέρμα δεν ξέρω τι παίζει το βράδυ γιατί πήγαμε πρωί προκειμένου να ανεβούμε στις βάθρες αλλά όταν είδαμε τι παίζει δεν το συνεχίσαμε...και καθήσαμε σε ένα καφενεδάκι για καφέ όπου όλο ήταν πολύ χύμα...Γούστα είναι αυτά...
Εννοείς σας κακοφάνηκε το είδος του κόσμου, ή ότι έπαιζε πολύ περπάτημα και δύκολη πρόσβαση;
Γενικά ήθελα να αποφύγω το πολύ "χύμα", αλλά σύμφωνα με τα λέγομενά σου αυτό βρίσκεται εκεί που θα μένουμε (Θέρμα) και χωρίς αμάξι είμαστε εγκλωβισμένοι άρα και καταδικασμένοινα το υποστούμε!
(Και πάλι, μη παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα εναντίον αυτού του στυλ ανθρώπων αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω σε αυτές τις διακοπές.)
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Κυρίως λόγω του οτι είχε αρκετό περπάτημα έστω και για την πρώτη βάθρα και της δύσκολης πρόσβασης (για τις βάθρες λέω) αλλά και λόγω του κόσμου (το χύμα που λέγαμε είχε ψιλοκατασκηνώσει στην διαδρομή για βάθρες- με τα παρελκόμενα -δηλ να σου δώσω να καταλάβεις έκαναν μπάνιο με σαμπουάν στις βάθρες γυμνοί) και εγώ χωρίς παρεξήγηση δεν έχω κάτι με αυτού του είδους το στυλ ...
Επίσης στα Θέρμα λόγω του ότι υπάρχουν ιαματικά λουτρά υπάρχει και το οξύμωρο ότι έχει και πολλούς ηλικιωμένους που πάνε για λουτρά οι άνθρωποι...
Επρεπε να κλείσεις στην καμαριώτισα που είναι πιο ...και έχει και αρκετά ταβερνάκια για ούζα..φαγητά κλπ
Αν εξαιρέσω το χύμα στυλ ...μου άρεσε πολύ πάντως το νησί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom