Σαμο, Λεσβο ή Κερκυρα, χωρις αμαξι, 3 μερες στα κουτουρου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις ανακαλύψαμε οτι έχουμε 3 μέρες διακοπές ακόμη. Βάσει πτησεων, μπορούμε να πάμε μόνο Σάμο, Λέσβο, Κέρκυρα. Έχω παει μόνο στην τελευταία.

Ο περιορισμός είναι ότι αμάξι δε θα έχουμε, αλλά ίσως μας αφήσουν να νοικιάσουμε μηχανάκι. Ίσως και όχι, με τη σκισμενη άδεια που έχω, οπότε το κριτήριο της συγκοινωνίας είναι σημαντικό.

Ποιο προτείνετε που
- Να είναι χαλαροί στην ενοικίαση μηχανών, χαχα
- Οι συγκοινωνίες να είναι ανθρωπινες
- Να προλάβουμε να δούμε και κάτι, είναι μεγάλα νησιά και τα τρία
- Να έχει καμία οικονομική διαμονή και να αποφυγουμε βρετανιλες
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω επισκεφθεί Λέσβο κ Κέρκυρα (Σάμο δεν έχω πάει). Λεσβος χάλια συγκοινωνίες, Κέρκυρα ικανοποιητικοτατες!
Ως προς την ενοικίαση μηχανής δεν γνωρίζω, αλλά στην Κέρκυρα πολύ περισσότερες επιλογές στην ενοικίαση αυτοκινήτου. Και όπου υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά μιας "υπηρεσίας", συνήθως υπάρχει και μεγαλύτερη χαλαρότητα.
Όσο για τις βρετανιλες πώς ακριβώς τις προσδιοριζεις? Αν εννοείς κάποια νεαρά παιδιά της βρετανικής εργατικής τάξης που τα πίνουν στον Κάβο της Κέρκυρας, πολύ απλά αποφεύγεις τον παράδεισο τους🙂. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες Βρετανών τουριστών και δεν είναι ωραίο να αναπαραγαγουμε κλισεδουρες🙂😉. Και γενικώς οι Βρετανοί αγαπούν την Κέρκυρα διαχρονικά (βλεπε και Durrels- εξάλλου το νησί το πρωτο μισό του 19ου αιώνα ήταν υπό βρετανική κυριαρχία). Και εξ' όσων γνωρίζω και η Camilla Parker Bowles 🙂 την επισκέπτεται συχνά 😄
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
3 μέρες είναι πολύ λίγες. :)

Θα πω για Λέσβο που ξέρω.
Παίρνετε την πρώτη πτήση, φτάνετε "αξημέρωτα". Με ταξί ή τα αστικά κτελ πάτε στην πόλη. Κάνετε βόλτα που θα έχει και δροσιά μέχρι να πάρετε το κτελ ΚΤΕΛ Λέσβου - Δρομολογία Υπεραστικών Λεωφορείων για Μόλυβο. Μένετε εκεί όλες τις μέρες. Κάνεις και μια κρούση για μηχανάκι εκεί για να εξερευνήσετε την περιοχή. Με μηχανάκι μπορείτε να δείτε αρκετά πράγματα στο βόρειο τμήμα του νησιού: Εφταλού, Πέτρα, Συκαμιά, Μανταμάδο και κανά "ξεχασμένο" χωριό στο βουνό. Χωρίς μηχανάκι περιορίζεσαι στον Μόλυβο και πέριξ. Βλέπω πάντως ότι λειτουργεί και τοπική συγκοινωνία Μόλυβος, Πέτρα, Άναξος, Εφταλού ΚΤΕΛ ΛΕΣΒΟΥ - Τοπικά Δρομολόγια Μολύβου. Στην επιστροφή θα φτάσετε με το κτελ γύρω στις 17:30 Μυτιλήνη οπότε θα έχετε το χρόνο για ακόμα μια μικρή βόλτα μέχρι να φύγετε με τη βραδινή πτήση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως ως μέγεθος νησιού για 3 ημέρες μου φαίνεται εκ πρώτης όψεως ιδανικότερη η Σάμος (ειδικα εάν έχει καλές συγκοινωνίες), αλλά εδώ μάλλον θα σε βοηθήσουν άλλοι πιο ειδήμονες 😉.
Επίσης ο Μόλυβος και τα περιξ του που σου προτείνει η katkats είναι ένα πραγματικά ονειρεμένο μέρος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περιμένουμε το γνωστό συμφορουμιτη, αν και θυμάμαι ότι είχε πει για σαπιες συγκοινωνίες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω επισκεφθεί Λέσβο κ Κέρκυρα (Σάμο δεν έχω πάει). Λεσβος χάλια συγκοινωνίες, Κέρκυρα ικανοποιητικοτατες!
Ως προς την ενοικίαση μηχανής δεν γνωρίζω, αλλά στην Κέρκυρα πολύ περισσότερες επιλογές στην ενοικίαση αυτοκινήτου. Και όπου υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά μιας "υπηρεσίας", συνήθως υπάρχει και μεγαλύτερη χαλαρότητα.
Όσο για τις βρετανιλες πώς ακριβώς τις προσδιοριζεις? Αν εννοείς κάποια νεαρά παιδιά της βρετανικής εργατικής τάξης που τα πίνουν στον Κάβο της Κέρκυρας, πολύ απλά αποφεύγεις τον παράδεισο τους🙂. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες Βρετανών τουριστών και δεν είναι ωραίο να αναπαραγαγουμε κλισεδουρες🙂😉. Και γενικώς οι Βρετανοί αγαπούν την Κέρκυρα διαχρονικά (βλεπε και Durrels- εξάλλου το νησί το πρωτο μισό του 19ου αιώνα ήταν υπό βρετανική κυριαρχία). Και εξ' όσων γνωρίζω και η Camilla Parker Bowles 🙂 την επισκέπτεται συχνά 😄
Δεν ξέρω ποιας τάξης είναι οι εμετανθρωποι (είναι μαρξιστικής θεώρησης ο διαχωρισμός σε τάξεις, οπότε όχι ιδιαίτερα ευφυής κατά τη γνώμη μου), και με υψηλού εισοδήματος και άλλων ηλικιών που συνεργάστηκα / συγκατοικησα τα ίδια προβλήματα ειχα, οπότε προσπαθώ να τους αποφεύγω παγκοσμίως, ιδίως όταν ειναι σε μεγαλους αριθμούς.

Ναι, τα δρομολόγια που βλέπω ονλαιν στην Κέρκυρα είναι πυκνοτατα, εφικτό φαίνεται ακόμη και χωρίς μηχανάκι. Για 3 μέρες τι θα προτείνατε;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω ποιας τάξης είναι οι εμετανθρωποι (είναι μαρξιστικής θεώρησης ο διαχωρισμός σε τάξεις, οπότε όχι ιδιαίτερα ευφυής κατά τη γνώμη μου), και με υψηλού εισοδήματος και άλλων ηλικιών που συνεργάστηκα / συγκατοικησα τα ίδια προβλήματα ειχα, οπότε προσπαθώ να τους αποφεύγω παγκοσμίως, ιδίως όταν ειναι σε μεγαλους αριθμούς.

Ναι, τα δρομολόγια που βλέπω ονλαιν στην Κέρκυρα είναι πυκνοτατα, εφικτό φαίνεται ακόμη και χωρίς μηχανάκι. Για 3 μέρες τι θα προτείνατε;
Αν και έχω 9 χρόνια να βρεθώ Κέρκυρα, σίγουρα σε ένα τριήμερο θα κοιταζα να απολαύσω την πόλη και τα αξιοθέατα της (στα must Παλαιο Φρούριο κ Μουσείο Ασιατικής Τέχνης, βόλτες στο Καμπιελο, την πιο παλιά γειτονιά της πολης) και επιπλέον θα κοιταζα για βόλτα κ μπάνιο προς Παλαιοκαστριτσα κ πέριξ (απίστευτη φυσική ομορφιά η περιοχή), αλλά κ προς την περιοχή του Πελεκα (υπέροχο ηλιοβασίλεμα στο παρατηρητηριο του Κάιζερ, κ εάν νοικιάσετε μηχανάκι, ρίχνετε κ βουτιά στην κοντινή Γλυφάδα). Τέλος θα πήγαινα κ στο παλατι της πριγκίπισσας Σισυ, στο Αχιλλειον (ειναι κοντά σχετικά στην πόλη)
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αν πάτε Κέρκυρα και επισκεφθείτε το Αχίλλειον, και είστε με συγκοινωνία, θα πρότεινα να κάνετε το εξής: Γυρνώντας από Αχίλλειον, με το λεωφορείο, θα κατεβείτε στη στάση Ξενοδοχείο Αίγλη. Από κει που θα κατεβείτε θα περπατήσετε λίγο προς τα κάτω ώσπου να βρείτε το εστιατόριο Νήσος. Δίπλα από το εστιατόριο ξεκινάει μια κατηφορίτσα που σας βγάζει στη πεζογέφυρα που ενώνει τη πλευρά που θα είσαστε με το Κανόνι. Θα περπατήσετε λοιπόν εκεί (εγώ είχα ενθουσιαστεί) και φτάνοντας απέναντι κάθεστε για ένα καφέ να δείτε και τα αεροπλάνα που θα προσγειώνονται/απογειώνονται ή παίρνετε από το Κανόνι το λεωφορείο για τη πόλη... Ε δε ξέρω εμένα μου είχε αρέσει πολύ η όλη φάση
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για Σάμο έχει φέτος και το Samos Pass (300€), αν και δεν έχει βγει ακόμα η ΥΑ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα με προβλημάτιζε πάρα πολύ να βρεθώ σε κάποι από αυτά τα τρία νησιά χωρίς αυτοκίνητο/μέσο, νομίζω είναι αναγκαίο κακό σε τέτοια μεγέθη.
Προσωπικά θα διάλεγα Σάμο, ως καλύτερη σύνδεση μεταξύ των πόλεων της, αν και αντικειμενικά για να δεις τα καλύτερα αξιοθέατα σε οποιοδήποτε νησί απ' αυτά δε γίνεται με τα υπάρχοντα μέσα.
Βασικά θα διάλεγα Σάμο, θα πήγαινα στο λιμάνι και θα έφευγα για κανένα μικρό νησάκι αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα. :haha:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Pel

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οπως ποιο;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom