Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

JOANNOULA

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Γεια σας παιδια,
Παμε με το ζευγαρι μου πρωτη φορα Σαντορινη σε λιγες μερες και θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας.
Θα ενοικιασουμε αυτοκινητο για 3 μερες (απο τις 7 συνολικα που θα μεινουμε στο νησι) και θα ηθελα λιγο να μου πειτε τι μπορουμε να δουμε αυτες τις 3 μερες. ειμαστε ατομα που μας αρεσει να βρισκουμε μικρα χωριουδακια και να βρισκουμε μερη τα οποια δεν ειναι τουριστικα με καμια καλη ταβερνουλα που πανε ντοπιοι κτλ.
Επισης θελουμε να επισκεφτουμε τον αρχαιολογικο χωρο ακρωτηριου και να ξεναγηθουμε απο ξεναγο γιατι εχουμε ακουσει οτι αξιζει παρα πολυ αλλα δεν βρισκω κατα ποσο υπαρχουν ξεναγοι εκει να σου κανουν την ξεναγηση και να μην αναγκαστουμε να κλεισουμε tour που σε πανε με το λεωφοριο (τα οποια ειναι ακριβουτσικα) απο την στιγμη που θα εχουμε αυτοκινητο. ειναι προσβασιμη η περιοχη με αυτοκινητο?
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
η επιλογη σας για Σαντορινη ειναι πολυ καλη. Αν και δεν θεωρω απαραιτητο να νοικασετε αυτοκινητο μια που οι συγκοινωνιες ειναι πολυ καλες και τακτικες, εν τουτοις θα ειναι βολικο για να μην εχετε το μυαλο σας στα ωραρια των λεωφορειων.Θα παρετε εναν χαρτη του νησιου και θα πατε σε ολα τα χωριουδακια του,που ειναι πολυ ομορφα και γραφικα γιατι οι αποστασεις δεν ειναι πολυ μεγαλες. Οσον αφορα το ακρωτηρι, ειναι προσβασιμο με αυτοκινητο και μαλιστα μπορειτε να το συνδιασετε την επισκεψη σας εκει με μπανιο σε μια απο τις πιο αξιολογες παραλιες της Σαντορινης, την Κοκκινη παραλια (αν βρειτε να καθισετε γιατι επικρατει πανικος).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Κοίταξες σε κανένα γραφείο μέσω internet(viva,airtickets,petas κτλ);
Δεν βρήκες άκρη;Θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ! Με πλοίο ψαχνω και λεω μηπως κάποιος ξερει το κοστος
Τα παραπάνω γραφεία βγάζουν εισιτήρια και για πλοία.Βάλε τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν και θα δείς το κόστος.Μετά αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις την αγορά του εισιτηρίου ή όχι.
 

emma93

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Γύρισα πριν λίγες μέρες από Σαντορίνη και ήθελα να αναφέρω μία πολύ όμορφη παραλία που δεν είναι από τις γνωστές (πχ κόκκινη, περίσσα κλπ) αλλά αξίζει όπωσδηποτε να την επισκεφτείτε. Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να το γράψω οπότε το αναφέρω εδώ για τους επόμενους ταξιδιώτες ;)!Η παραλία λέγεται Eros beach είναι στο δρόμο προς περίσσα, περνάμε την ταμπέλα που στρίβεις για ακρωτήρι (δεν στρίβουμε αλλά συνεχίζουμε ευθεία για περίσσα) λίγο πιο κάτω έχει μία ταμπέλα Eros beach και Theros beach bar. Μπορείτε να καθήσετε είτε στο beach bar είτε χύμα, έχει αρκετό χώρο. Σαν θάλασσα μην περιμένετε κάτι μαγικό (αν και εγώ δεν είχα πρόβλημα), όπως είναι γενικά στη Σαντορίνη, αλλά σαν τοπίο είναι φοβερό με βράχια ψηλά στο χρώμα της άμμου. Εμένα μου άρεσε πιο πολύ από όλες τις παραλίες και προτείνω όπωσδηποτε μία επίσκεψη.
 

dimitros89

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Γεια σας,

Αυτό το καλοκαίρι λέμε να πάμε Σαντορίνη.
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές:
1)Θα κλείσω για 8 ημέρες και προβληματίζομαι για τις ημερομηνίες. 23/7 ή 30/7. Το ξέρω, είναι μια βδομάδα διαφορά, όμως η δεύτερη περίοδος συμπίπτει με τις διακοπές του 15αύγουστου. Είμαστε ένα ζευγάρι που θέλουμε να πηγαίνουμε σε μέρη κοσμοπολίτικα όμως ψάχνουμε και το ρομαντικό.
2)Αυτοκίνητο ή μηχανάκι; Ποιο είναι πιο οικονομικό και ποιο είναι πιο βολικό;
3)Θα μένουμε στα Φηρά. Ποιο άλλο μέρος θα μας προτείνατε να επισκεφτούμε; Έχω ακούσει για την Οία πολύ καλά λόγια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Γεια σας,

Αυτό το καλοκαίρι λέμε να πάμε Σαντορίνη.
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές:
1)Θα κλείσω για 8 ημέρες και προβληματίζομαι για τις ημερομηνίες. 23/7 ή 30/7. Το ξέρω, είναι μια βδομάδα διαφορά, όμως η δεύτερη περίοδος συμπίπτει με τις διακοπές του 15αύγουστου. Είμαστε ένα ζευγάρι που θέλουμε να πηγαίνουμε σε μέρη κοσμοπολίτικα όμως ψάχνουμε και το ρομαντικό.
2)Αυτοκίνητο ή μηχανάκι; Ποιο είναι πιο οικονομικό και ποιο είναι πιο βολικό;
3)Θα μένουμε στα Φηρά. Ποιο άλλο μέρος θα μας προτείνατε να επισκεφτούμε; Έχω ακούσει για την Οία πολύ καλά λόγια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης

Καλησπέρα, Δημήτρη!
Καταρχάς, έχετε επιλέξει το σωστό νησί, αφού πληροί τα κριτήρια που θέτετε.

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημά σου, η διαφορά μεταξύ των δυο αυτών περιόδων έγκειται στο ότι τη κατά τη δεύτερη έχει περισσότερο κόσμο απ' ότι κατά την πρώτη.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα, πιο οικονομικό θεωρείται το μηχανάκι. Κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να επιλέξετε μηχανάκι για να μην έχετε πρόβλημα με το παρκάρισμα.

Για την τρίτη ερώτησή σου έχω να πω αρκετά.
- Αρχικά, η Οία είναι πανέμορφη! Να πάτε για να δείτε το ηλιοβασίλεμα, αλλά να είστε εκεί σχετικά νωρίς (στις 6 για παράδειγμα), ώστε να προλάβετε να απολαύσετε την γραφικότητά της και να γλιτώσετε την ουρά που σχηματίζεται στα σοκάκια προκειμένου να φτάσουν σε σημείο που να βλέπουν το ηλιοβασίλεμα από τις 7 (περίπου) και μετά. Έτσι θα προλάβετε να βρείτε και τραπέζι σε κάποια καφετέρια αν θέλετε να απολαύσετε τη δύση του ηλίου πίνοντας καφέ. Σημειωτέον ότι οι τιμές στην Οία είναι αρκετά τσιμπημένες (γενικά).

- Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να επισκεφθείτε το Ημεροβίγλι. Είναι κτισμένο στο υψηλότερο σημείο του νησιού προς τη μεριά της Καλντέρας, οπότε η θέα είναι υπέροχη. Επίσης, έχει ηρεμία σε αντίθεση με άλλα μέρη, όπως τα Φηρά και η Οία. Θα ήταν πολύ ωραίο, αφού το απολαύσετε, να κατηφορίσετε με τα πόδια προς τα Φηρά περνώντας μέσα από τα γραφικά σοκάκια του Φηροστεφανιού. Καλό θα ήταν να πάτε ώρες που δεν έχει πολλή ζέστη. Εμείς προτιμήσαμε απόγευμα για να δούμε και το ηλιοβασίλεμα. View attachment 115706
View attachment 115712
-Πολύ καλή επιλογή για εξερεύνηση αποτελεί το Μεγαλοχώρι, από τα πιο γραφικά μέρη του νησιού. Εκτός των άλλων, έχει κάποιες ταβέρνες και μαγαζιά για ποτό.
20140813_133031.jpg

20140813_135312.jpg

- Για μπάνιο θα πρότεινα την κόκκινη παραλία (έχει κοκκινόμαυρη άμμο),
View attachment 115708
την Περίσσα (έχει μαύρη άμμο, πολλά beach bars), τον Περίβολο (ομοίως με την Περίσσα)
και τη Βλυχάδα (φοβερή παραλία με μαύρη άμμο, νομίζεις ότι βρίσκεσαι κάπου εξωτικά.)
View attachment 115711
- Οπωσδήποτε να επισκεφθείτε το ηφαίστειο. Υπάρχουν πολλές εκδρομές. Αν ρωτήσετε σε ταξιδιωτικά γραφεία στα Φηρά, θα σας ενημερώσουν για το τι περιλαμβάνει η κάθε εκδρομή.
-Για βραδινή βόλτα και φαγητό είναι ωραία στο Καμάρι, κοσμικό μέρος με πολλά εστιατόρια - ταβέρνες. Αν θέλετε να διασκεδάσετε το βράδυ, τα Φηρά αποτελούν το κατάλληλο μέρος, διαθέτουν πολλά σχετικά μαγαζιά και έχουν πολύ κόσμο. Αν κατά την παραμονή σας στο νησί λαμβάνει χώρα κάποιο πανηγύρι, πηγαίνετε. Είναι φοβερά (προσωπική γνώμη)!
Σαντορίνη βρίθει από ιστορία. Θα το διαπιστώσετε αν επισκεφθείτε τον αρχαιολογικό χώρο στο Ακρωτήρι και το αρχαιολογικό μουσείο στα Φηρά.
- Τέλος, αν έχετε χρόνο, να πάτε στον Σκάρο (υπάρχει μονοπάτι). Πρόκειται για ένα βράχο μπροστά από το Ημεροβίγλι. Η θέα από εκεί είναι μαγευτική (ειδικά όταν δύει ο ήλιος)!
View attachment 115716

Ελπίζω να βοήθησα! Αν έχεις οποιεσδήποτε πρόσθετες απορίες, μη διστάσεις να με ρωτήσεις. Καλά να περάσετε! Η Σαντορίνη είναι μαγευτικό νησί!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ευχαριστώ πολύ!!

Με βοήθησες αφάνταστα!
Παρακαλώ! Χαίρομαι που βοήθησα!
Θυμήθηκα και κάτι άλλο. Αν είστε λάτρεις του κρασιού, μην παραλείψετε να πάτε στο συνεταιρισμό Santo Wines. Εκεί μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες ποικιλίες ντόπιου κρασιού αγναντεύοντας την Καλντέρα. Τα σαντορινιά κρασιά είναι από τα καλύτερα στην αγορά. (Το καλύτερο γλυκό ντόπιο κρασί είναι το Βινσάντο.) Επίσης, από εκεί μπορείτε να αγοράσετε κρασί, διάφορα τοπικά προϊόντα (π.χ. κάπαρη, ντοματοπολτό) και αναμνηστικά. Ο συνεταιρισμός βρίσκεται πάνω από το λιμάνι, στη διασταύρωση για Πύργο, Φηρά και Μεγαλοχώρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.483
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom