Σαντορίνη Σαντορίνη-μέσα μεταφοράς

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Γειά χαρά σε όλους!

Κατ'αρχήν θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους στο φόρουμ. Οι απαντήσεις και οι περιγραφές απο τις προσωπικές εμπειρίες του κάθε επισκέπτη αποτελούν πολύτιμη βοήθεια στους αναγνώστες και πιστεύω πως είναι και πιο αντικειμενικές σε σχέση με άλλους ιστότοπους ενημερωτικού περιεχομένου. Εδώ μπήκα τυχαία σήμερα γιατί έψαχνα πληροφορίες για Σαντορίνη αφού δεν έχω ξαναπάει στο μέρος αυτό και από τις συζητήσεις που διάβασα μπορω να πω ότι με έχετε καλύψει κατά πολύ ως προς το θέμα αυτό :clap:

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι το εξής:
1. πόσο κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο προς ξενοδοχείο στην περιοχή Φηροστεφάνι (2 άτομα). Το γραφείο εδώ στην κύπρο μου είπε πως περίπου είναι 15 ευρώ το άτομο. Αν είναι έτσι, για 2 άτομα που είμαστε θα χρειαστώ 60 ευρώ από και προς το αεροδρόμιο?????????????? :shock:
2. είναι βολικό να ενοικιάσω αυτοκίνητο ή το νησί το γυρίζεις ευκολότερα με μηχανάκι. Το λεωφορείο διάβασα ότι είναι η οικονομική επιλογή αλλά όχι και η ιδανικότερη.

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να έχω κάποια απάντηση σας σύντομα γιατί το σάββατο 14 Ιουλίου φεύγω...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
2)Εμείς νοικιάσαμε αμάξι και μας βόλεψε πολύ,πάρε ένα μικρής κατηγορίας και θα είσαι μια χαρά.Στα λεωφωρεία γινόταν χαμός.Από ότι κατάλαβα το κακό με αυτά είναι το εξής.Αν είσαι π.χ Περίσσα και θες να πας Καμάρι που είναι πολύ κοντά θα πρέπει να πάρεις το λεωφορείο για Φηρά και μετά να πάρεις το άλλο για Καμάρι..Ξαναλέω αν κατάλαβα σωστά.Οπότε σκέτη ταλαιπωρία.Πιστεύω ότι αμάξι είναι τέλεια,και οι δρόμοι μια χαρά μου φάνηκαν!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλα να περασεις.
1. το δικο μου κομπιουτερακι λεει 2 ατομα χ 15 χ2 = 60
Στην Ελλαδα παντως τα ταξι διαφερουν απο τα λεωφορεια γιατι δε χρεωνουν κεφαλια. Αν στην Κυπρο χρεωνουν "μπαλακια", αλλαζει το πραγμα και βγαινει ο λογαριασμος :haha::haha::haha:
2. Πριν 2 χρονια νοικιασα αυτοκινητο (κουβά) με 30 ευρω τη μερα. Για μηχανακι δεν ξερω, νοικιαζουν παντως παμπολλες γουρουνες.
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Καλα να περασεις.
1. το δικο μου κομπιουτερακι λεει 2 ατομα χ 15 χ2 = 60
Στην Ελλαδα παντως τα ταξι διαφερουν απο τα λεωφορεια γιατι δε χρεωνουν κεφαλια. Αν στην Κυπρο χρεωνουν "μπαλακια", αλλαζει το πραγμα και βγαινει ο λογαριασμος :haha::haha::haha:
2. Πριν 2 χρονια νοικιασα αυτοκινητο (κουβά) με 30 ευρω τη μερα. Για μηχανακι δεν ξερω, νοικιαζουν παντως παμπολλες γουρουνες.
Και το δικο μου κομπιουτεράκι 60 λέει και το διόρθωσα :)
Αλλά αφού στην Ελλάδα δεν χρεώνουν κεφάλια ούτε "μπαλάκια"... τότε 15 την κούρσα ή 30?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εννοω να νοικιασεις αυτοκινητο και να εισαι ανεξαρτητος
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αν και γενικά προτιμώ το μηχανάκι σε νησιά με τους γκρεμούς, τις ανηφόρες - στροφές και τους μεθυσμένους τουρίστες θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλές το αυτοκίνητο.... Θα φοβόμουν με μηχανάκι στο συγκεκριμένο νησί...
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
αν και γενικά προτιμώ το μηχανάκι σε νησιά με τους γκρεμούς, τις ανηφόρες - στροφές και τους μεθυσμένους τουρίστες θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλές το αυτοκίνητο.... Θα φοβόμουν με μηχανάκι στο συγκεκριμένο νησί...
Σωστά, και εγώ αυτό σκέφτομαι...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Γιατί βρε παιδιά? Μια χαρά βολεύει το μηχανάκι.
Κινείσαι πιο εύκολα και παρκάρεις πιο εύκολα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
1) Πέρυσι τον Οκτώβριο για διαδρομή Αεροδρόμιο - Ημεροβίγλι μας πήρε 25 ευρώ
2) Νοίκιασε καλύτερα κάτι. Τα λεωφορεία της διαδρομής Φηρά - Οία γεμίζουν ασφυκτικά και όταν είναι φίσκα δεν σταματάνε στις στάσεις. Όσον αφορά στην οδήγηση πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί ό,τι και να νοικιάσετε γιατί έχει πολλή κίνηση και τουρίστες που δεν ξέρουν να οδηγούνε.
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Πόσο περίπου κοστίζουν τα μηχανάκια; Οι τιμές με τα γραφεία ενοικιάσεων είναι οι ίδιες ή σηκώνει παζέρεμα το θέμα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Καλύτερα με τόσους γκρεμούς αυτοκίνητο.Δεν είναι και πολύ ακριβά.Εμάς τον Ιούνιο μας πήραν 25 ευρώ τη μέρα για ένα νισάν μικρα.Ήταν πολύ βολικό.Ένα μικρό αυτοκίνητο,καλό είναι για Σαντορίνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom