Σαντορίνη Σαντορίνη

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
Φηρά- Ημεροβίγλι είναι περίπου 30-40 λεπτά ανάλογα από το πού θα ξεκινήσει κανείς και είναι πολύ ωραία βόλτα για φωτογραφίες. Εφόσον σας αρέσει η φωτογραφία, ωραία γειτονιά είναι και τα Κάτω Φηρά. Θα κατεβείτε από τα σκαλιά μπροστά από το ξενοδοχείο Ατλαντίς απέναντι από τη Μητρόπολη.
Το λεωφορείο σταματά μπροστά από τον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου και μετά συνεχίζει για το χωριό. Εξαιρετική βόλτα (off-the beaten track) είναι τα χωριά Εμπορείο και Μεγαλοχώρι. Το δίκτυο των λεωφορείων είναι αρκετά ικανοποιητικό. Με νοικιασμένο αυτοκίνητο σίγουρα όλα γίνονται πιο εύκολα, αλλά και χωρίς βγαίνει. Η Σαντορίνη είναι μικρή, αλλά έχει πράγματα να δεις και να κάνεις και δε θα βαρεθείτε.

https://ktel-santorini.gr/images/ktel.pdf
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Φηρά-Σκάρος-Ημεροβίγλι-Οία με τα πόδια και σαν πεζοπορία αξίζει φουλ.

Και ειδικά τέτοια εποχή που δν έχει τοση ζέστη θα είναι όνειρο. Το Φηρά-Οία είναι περίπου 10χλμ με τα πόδια, οπότε υπολόγισε ένα 3ωρο. Είναι μια γεμάτη μέρα που μπορεί να είναι η μια από τις 4. Κάθεστε στην Οία όλη την υπόλοιπη μέρα και γυρίζετε με λεωφορείο μετά το ηλιοβασίλεμα.
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η προοπτική μίας ολόκληρης μέρας να ασχοληθούμε με αυτήν την πεζοπορία και (όπως γράφεις) να επιστρέψουμε με το λεωφορείο μετά το ηλιοβασίλεμα. Όπως το σκέφτομαι τώρα, να ξεκινήσουμε, κάπου να σταματήσουμε για καφέ, ίσως φαγητό ημεροβίγλι και να συνεχίσουμε για Οία. Είχα διαβάσει παλιότερα (ή έτσι θυμάμαι) ότι έχει κάτι σαν πεζόδρομο μέχρι την Οία; Επίσης στο Σκάρο αξίζει κάποια μέρα να μείνουμε για το ηλιοβασίλεμα; Θυμάμαι είχα δει στο youtube το βίντεο του Δούση από τις Εικόνες, που το πρότεινε νομίζω.

Φηρά- Ημεροβίγλι είναι περίπου 30-40 λεπτά ανάλογα από το πού θα ξεκινήσει κανείς και είναι πολύ ωραία βόλτα για φωτογραφίες. Εφόσον σας αρέσει η φωτογραφία, ωραία γειτονιά είναι και τα Κάτω Φηρά. Θα κατεβείτε από τα σκαλιά μπροστά από το ξενοδοχείο Ατλαντίς απέναντι από τη Μητρόπολη.
Το λεωφορείο σταματά μπροστά από τον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου και μετά συνεχίζει για το χωριό. Εξαιρετική βόλτα (off-the beaten track) είναι τα χωριά Εμπορείο και Μεγαλοχώρι. Το δίκτυο των λεωφορείων είναι αρκετά ικανοποιητικό. Με νοικιασμένο αυτοκίνητο σίγουρα όλα γίνονται πιο εύκολα, αλλά και χωρίς βγαίνει. Η Σαντορίνη είναι μικρή, αλλά έχει πράγματα να δεις και να κάνεις και δε θα βαρεθείτε.

https://ktel-santorini.gr/images/ktel.pdf
Θεωρείς ότι αξίζει να συνεχίσουμε από το Ημεροβίγλι μέχρι Οία την πεζοπορία (εννοώ ότι το ενδιάμεσο της διαδρομής αξίζει την πεζοπορία) ή να πάμε με λεωφορείο προς Οία;
Για τα Κάτω Φηρά που αναφέρεις το είχα δει και στον Δούση, που ανέφερα νωρίτερα και έλεγε ότι αξίζει πολύ, οπότε σίγουρα θα πάμε και εκεί. Και επειδή είναι και κοντά στο κατάλυμά μας, μάλλον θα πάμε την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε.
Για το Ακρωτήρι το χωριό αξίζει να πάμε; Εννοώ μετά τον αρχαιολογικό χώρο να πάμε στο χωριό πάλι με λεωφορείο και να επιστρέψουμε μετά στα Φηρά;
Για το Εμπορειό και το Μεγαλοχώρι αν προλάβουμε μάλλον θα το βάλουμε στο πρόγραμμά μας.

Για την ερώτηση που έκανα για το Speedrunner Jet και το Champion Jet 2 για το αν είναι και τα δύο ανοιχτά για να κάνεις καμιά βόλτα ή μόνο το ένα, γνωρίζει κάποιος κάτι;

Για μένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα να βαρεθώ και ας έμενα και όλες τις μέρες στα Φηρά (που λέει ο λόγος). "Παλεύω" το ταξίδι στη Σαντορίνη τουλάχιστον μια πενταετία για να μην πω παραπάνω, οπότε η προσμονή είναι πολύ μεγάλη ώστε να βαρεθώ.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η προοπτική μίας ολόκληρης μέρας να ασχοληθούμε με αυτήν την πεζοπορία και (όπως γράφεις) να επιστρέψουμε με το λεωφορείο μετά το ηλιοβασίλεμα. Όπως το σκέφτομαι τώρα, να ξεκινήσουμε, κάπου να σταματήσουμε για καφέ, ίσως φαγητό ημεροβίγλι και να συνεχίσουμε για Οία. Είχα διαβάσει παλιότερα (ή έτσι θυμάμαι) ότι έχει κάτι σαν πεζόδρομο μέχρι την Οία; Επίσης στο Σκάρο αξίζει κάποια μέρα να μείνουμε για το ηλιοβασίλεμα; Θυμάμαι είχα δει στο youtube το βίντεο του Δούση από τις Εικόνες, που το πρότεινε νομίζω.


Θεωρείς ότι αξίζει να συνεχίσουμε από το Ημεροβίγλι μέχρι Οία την πεζοπορία (εννοώ ότι το ενδιάμεσο της διαδρομής αξίζει την πεζοπορία) ή να πάμε με λεωφορείο προς Οία;
Για τα Κάτω Φηρά που αναφέρεις το είχα δει και στον Δούση, που ανέφερα νωρίτερα και έλεγε ότι αξίζει πολύ, οπότε σίγουρα θα πάμε και εκεί. Και επειδή είναι και κοντά στο κατάλυμά μας, μάλλον θα πάμε την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε.
Για το Ακρωτήρι το χωριό αξίζει να πάμε; Εννοώ μετά τον αρχαιολογικό χώρο να πάμε στο χωριό πάλι με λεωφορείο και να επιστρέψουμε μετά στα Φηρά;
Για το Εμπορειό και το Μεγαλοχώρι αν προλάβουμε μάλλον θα το βάλουμε στο πρόγραμμά μας.

Για την ερώτηση που έκανα για το Speedrunner Jet και το Champion Jet 2 για το αν είναι και τα δύο ανοιχτά για να κάνεις καμιά βόλτα ή μόνο το ένα, γνωρίζει κάποιος κάτι;

Για μένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα να βαρεθώ και ας έμενα και όλες τις μέρες στα Φηρά (που λέει ο λόγος). "Παλεύω" το ταξίδι στη Σαντορίνη τουλάχιστον μια πενταετία για να μην πω παραπάνω, οπότε η προσμονή είναι πολύ μεγάλη ώστε να βαρεθώ.
Δεν έχω κάνει τη διαδρομή Ημεροβιγλι - Οία, αλλά πιστεύω ότι το κυριότερο κομμάτι είναι αυτό μέχρι το Ημεροβιγλι. Ο Σκάρος είναι ο βράχος μπροστά από το Ημεροβιγλι. Αρα το ηλιοβασίλεμα θα το δείτε απο το Ημεροβιγλι. Έχει ένα εκκλησάκι, νομιζω Αγ. Γεωργιος, που είναι ιδανικό σημείο για το ηλιοβασίλεμα. Υπάρχει μονοπάτι και για ένα εκκλησάκι, τη Θεοσκεπαστη, που είναι χτισμένο στην μπροστινή πλευρά αλλά είναι επικίνδυνο. Υπολογίστε ότι θα "χασετε" χρόνο και με τις φωτογραφίες. Η Σαντορίνη είναι ιδανική. Το χωριό Ακρωτηρι είναι όμορφο αλλά όχι τόσο εντυπωσιακό όσο το Εμπορειο. Θα πρέπει να δείτε τα δρομολόγια των λεωφορείων και να υπολογίσετε τον χρόνο. Για τα πλοία δεν έχω άποψη.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Δεν έχω κάνει τη διαδρομή Ημεροβιγλι - Οία, αλλά πιστεύω ότι το κυριότερο κομμάτι είναι αυτό μέχρι το Ημεροβιγλι. Ο Σκάρος είναι ο βράχος μπροστά από το Ημεροβιγλι. Αρα το ηλιοβασίλεμα θα το δείτε απο το Ημεροβιγλι. Έχει ένα εκκλησάκι, νομιζω Αγ. Γεωργιος, που είναι ιδανικό σημείο για το ηλιοβασίλεμα. Υπάρχει μονοπάτι και για ένα εκκλησάκι, τη Θεοσκεπαστη, που είναι χτισμένο στην μπροστινή πλευρά αλλά είναι επικίνδυνο.
Άρα ένα ηλιοβασίλεμα θα το δούμε από το Ημεροβίγλι και από το εκκλησάκι που λες ότι είναι ωραία. Τώρα για άλλα πράγματα που είναι επικίνδυνα, όπως λες, πριν μερικά χρόνια μπορεί και να το επιχειρούσα αλλά όχι τώρα.
Υπολογίστε ότι θα "χασετε" χρόνο και με τις φωτογραφίες.
Εννοείς ότι θα χάσουμε χρόνο πηγαίνοντας προς Ημεροβίγλι ή Οία (αν πάμε τελικά) με τα πόδια;
Η Σαντορίνη είναι ιδανική. Το χωριό Ακρωτηρι είναι όμορφο αλλά όχι τόσο εντυπωσιακό όσο το Εμπορειο.
Θα κοιτάξουμε μάλλον μήπως μπορέσουμε να συνδυάσουμε τον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου με τον Εμπορειό, αλλά όπως και να έχει θα τα συζητήσουμε και μεταξύ μας.
Ευχαριστώ πολύ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή δεν έχω άποψη, το Speedrunner Jet είναι ανοιχτό και μπορείς να καθίσεις και έξω και τέλος πάντων να κάνεις καμιά βόλτα να ξεπιαστείς; Και το Champion Jet 2 είναι κλειστό οπότε είσαι καθηλωμένος στο κάθισμά σου; Τιμή έχουν την ίδια οπότε θα προτιμούσα να ταξιδέψουμε με κάποιο που θα μπορούσαμε να μην ήμασταν σε μια καρέκλα.
Πολύ αμφιβάλλω αν σε κάποιο από τα 2 αφήνουν να κάτσεις έξω (μόνο όταν καταπλεουν σε λιμάνι για λίγο). Από το να πληρώνω "κερατιάτικα" στη Seajets θα προτιμούσα να γυρίσω είτε αεροπορικώς, είτε με το Blue Star Delos το μεσημέρι να ευχαριστηθώ και θαλασσινό ταξίδι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Πολύ αμφιβάλλω αν σε κάποιο από τα 2 αφήνουν να κάτσεις έξω (μόνο όταν καταπλεουν σε λιμάνι για λίγο). Από το να πληρώνω "κερατιάτικα" στη Seajets θα προτιμούσα να γυρίσω είτε αεροπορικώς, είτε με το Blue Star Delos το μεσημέρι να ευχαριστηθώ και θαλασσινό ταξίδι
Το ρωτάω γιατί στο ferryhopper το γράφω σαν ανοιχτό κατάστωμα το Speedrunner Jet.
Επειδή είμαστε από Μακεδονία, θα μείνουμε ένα βράδυ (Μεγάλη Πέμπτη) στον Πειραιά και λέγαμε μήπως να φτάναμε νωρίτερα, να κάνουμε και καμιά βόλτα στο Πασαλιμάνι. Ενώ με το Delos θα φτάσουμε τα μεσάνυχτα. Θα βόλευε πάρα πολύ αν ήταν νωρίτερα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ρωτάω γιατί στο ferryhopper το γράφω σαν ανοιχτό κατάστωμα το Speedrunner Jet.
Επειδή είμαστε από Μακεδονία, θα μείνουμε ένα βράδυ (Μεγάλη Πέμπτη) στον Πειραιά και λέγαμε μήπως να φτάναμε νωρίτερα, να κάνουμε και καμιά βόλτα στο Πασαλιμάνι. Ενώ με το Delos θα φτάσουμε τα μεσάνυχτα. Θα βόλευε πάρα πολύ αν ήταν νωρίτερα.
Ναι, εννοεί απλά ότι το πλοίο διαθέτει και ανοιχτό κατάστρωμα και όντως έχει. Αμφιβάλλω όμως αν αφήνουν να κάτσεις εκεί σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Χώρια ότι δεν έχει και σκιαστρο κιόλας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η προοπτική μίας ολόκληρης μέρας να ασχοληθούμε με αυτήν την πεζοπορία και (όπως γράφεις) να επιστρέψουμε με το λεωφορείο μετά το ηλιοβασίλεμα. Όπως το σκέφτομαι τώρα, να ξεκινήσουμε, κάπου να σταματήσουμε για καφέ, ίσως φαγητό ημεροβίγλι και να συνεχίσουμε για Οία. Είχα διαβάσει παλιότερα (ή έτσι θυμάμαι) ότι έχει κάτι σαν πεζόδρομο μέχρι την Οία; Επίσης στο Σκάρο αξίζει κάποια μέρα να μείνουμε για το ηλιοβασίλεμα; Θυμάμαι είχα δει στο youtube το βίντεο του Δούση από τις Εικόνες, που το πρότεινε νομίζω.


Θεωρείς ότι αξίζει να συνεχίσουμε από το Ημεροβίγλι μέχρι Οία την πεζοπορία (εννοώ ότι το ενδιάμεσο της διαδρομής αξίζει την πεζοπορία) ή να πάμε με λεωφορείο προς Οία;
Για τα Κάτω Φηρά που αναφέρεις το είχα δει και στον Δούση, που ανέφερα νωρίτερα και έλεγε ότι αξίζει πολύ, οπότε σίγουρα θα πάμε και εκεί. Και επειδή είναι και κοντά στο κατάλυμά μας, μάλλον θα πάμε την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε.
Για το Ακρωτήρι το χωριό αξίζει να πάμε; Εννοώ μετά τον αρχαιολογικό χώρο να πάμε στο χωριό πάλι με λεωφορείο και να επιστρέψουμε μετά στα Φηρά;
Για το Εμπορειό και το Μεγαλοχώρι αν προλάβουμε μάλλον θα το βάλουμε στο πρόγραμμά μας.

Για την ερώτηση που έκανα για το Speedrunner Jet και το Champion Jet 2 για το αν είναι και τα δύο ανοιχτά για να κάνεις καμιά βόλτα ή μόνο το ένα, γνωρίζει κάποιος κάτι;

Για μένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα να βαρεθώ και ας έμενα και όλες τις μέρες στα Φηρά (που λέει ο λόγος). "Παλεύω" το ταξίδι στη Σαντορίνη τουλάχιστον μια πενταετία για να μην πω παραπάνω, οπότε η προσμονή είναι πολύ μεγάλη ώστε να βαρεθώ.

Από το Ημεροβίγλι μέχρι την Οία κάνεις ουσιαστικά πεζοπορία την περίμετρο του νησιού από διαφορετικά viewpoints, δεν έχει χωριουδάκια/οικισμούς στο ενδιάμεσο, ούτε πεζόδρομο, είναι πεζοπορικό μονοπάτι. Αυτή η διαδρομή θεωρείται στις τοπ πεζοπορικές διαδρομές παγκοσμίως και τέλος Απρίλη/αρχές Μάη νομίζω είναι ιδανική περίοδος για να την κάνει κάποιος, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Επειδή είναι τέτοια εποχή, νομίζω ότι με 40-50 ευρώ θα βρείτε να νοικιάσετε αμάξι έστω για 1 μέρα. Θα σας λύσει τα χέρια στο να πάτε στα μικρά χωριά τύπου Ακρωτήρι, Μεγαλοχώρι, Πύργος ή τις παραλίες Βλυχάδα, Περίσσα. Με τα λεωφορεία δηλαδή θα φάτε όλη την μέρα στο περίμενε και στις αλλαγές, δεν αξίζει.

Για τα πλοία ειλικρινά δεν θυμάμαι, των Μινωικών το Σαντορίνη Παλας είναι σίγουρα κλειστού τύπου, αλλά τα άλλα δυο δεν θυμάμαι. Πάτα στο google τα ονόματα τους και θα δεις φωτογραφίες.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
Άρα ένα ηλιοβασίλεμα θα το δούμε από το Ημεροβίγλι και από το εκκλησάκι που λες ότι είναι ωραία. Τώρα για άλλα πράγματα που είναι επικίνδυνα, όπως λες, πριν μερικά χρόνια μπορεί και να το επιχειρούσα αλλά όχι τώρα.

Εννοείς ότι θα χάσουμε χρόνο πηγαίνοντας προς Ημεροβίγλι ή Οία (αν πάμε τελικά) με τα πόδια;

Θα κοιτάξουμε μάλλον μήπως μπορέσουμε να συνδυάσουμε τον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου με τον Εμπορειό, αλλά όπως και να έχει θα τα συζητήσουμε και μεταξύ μας.
Ευχαριστώ πολύ
Η διαδρομή Φηρά-Οία ει, όπως γράφτηκε, περίπου 3 ώρες, αλλά στο δρόμο έχει άπειρα σημεία για φωτογράφιση, αυτό εννοώ Οπότε θα σας πάρει περισσότερο χρόνο. Η Σαντορίνη είναι εξαιρετική για όσους αγαπούν τη φωτογραφία.
Κι εγώ προτείνω να κοιτάξετε για αυτοκίνητο. Η κίνηση είναι σε νορμάλ επίπεδα αυτή την εποχή. Η βενζίνη βέβαια είναι στο 2,16!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Από το Ημεροβίγλι μέχρι την Οία κάνεις ουσιαστικά πεζοπορία την περίμετρο του νησιού από διαφορετικά viewpoints, δεν έχει χωριουδάκια/οικισμούς στο ενδιάμεσο, ούτε πεζόδρομο, είναι πεζοπορικό μονοπάτι. Αυτή η διαδρομή θεωρείται στις τοπ πεζοπορικές διαδρομές παγκοσμίως και τέλος Απρίλη/αρχές Μάη νομίζω είναι ιδανική περίοδος για να την κάνει κάποιος, το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Άρα την προτείνεις να την κάνουμε. Και επειδή εγώ είμαι πολύ της φωτογραφίας και μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον αυτό το "διαφορετικά viewpoints" που γράφεις μάλλον θα πείσω και τους άλλους να το κάνουμε.
Η διαδρομή Φηρά-Οία ει, όπως γράφτηκε, περίπου 3 ώρες, αλλά στο δρόμο έχει άπειρα σημεία για φωτογράφιση, αυτό εννοώ Οπότε θα σας πάρει περισσότερο χρόνο. Η Σαντορίνη είναι εξαιρετική για όσους αγαπούν τη φωτογραφία.
Ένας από τους κύριους λόγους που θέλω να πάω Σαντορίνη είναι η φωτογραφία, γιατί καλά όταν τα βλέπεις αλλά η φωτογραφία "σε ταξιδεύει".
Κι εγώ προτείνω να κοιτάξετε για αυτοκίνητο. Η κίνηση είναι σε νορμάλ επίπεδα αυτή την εποχή. Η βενζίνη βέβαια είναι στο 2,16!
Θυμάμαι το 2012 είχαμε πάει στα Χανιά διακοπές και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση που έβλεπα τη βενζίνη πάνω από 2€. Που να ήξερα ότι σε μερικά χρόνια θα ήταν στην καθημερινότητά μας.
Πάντως θα το σκεφτούμε σοβαρά για αυτοκίνητο.

Όσο για το καράβι (ήδη κλείσαμε να πάμε με το Blue Star Delos), αλλά για την επιστροφή βολεύει καλύτερα (αν και ακριβότερο) το Champion Jet 2 που φεύγει 12 το μεσημέρι και άρα θα είμαστε το απόγευμα στον Πειραιά. Ε θα μείνουμε που θα μείνουμε στον Πειραιά να βγούμε και λίγο έξω να τον δούμε.

Όσο για το καράβι, βρήκα ένα βίντεο και πιστεύω ότι θα μπορούμε να βγούμε έξω να ξεμουδιάσουμε λίγο ή τέλος πάντων καμιά βόλτα μέσα στο καράβι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom