Σαντορίνη Σαντορίνη

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω να πάω Σαντορίνη πάνω από δέκα χρόνια και είχα πάει μόνο καλοκαίρι.

Είναι τελείως άκαιρο/άσχετο να πάω Νοέμβρη; Θα βρω τίποτα ανοιχτό ή θα είναι καταθλιπτικά; Αν έχει πάει κάποιος φθινόπωρο, θα εκτιμούσα πολύ ένα σχόλιο!
Είχα πάει Νοέμβρη (κάπου στις αρχές) πριν 5 χρόνια. Ήταν πολλά μαγαζιά και ξενοδοχεία κλειστά και γενικά ήταν λίγο ψόφια τα πράγματα. Οι περισσότεροι που κυκλοφορούσαν ήταν Κινεζοι οπότε φέτος δε θα είναι ούτε αυτοί. Σαφώς βλέπεις το μέρος υπό άλλη οπτική και γενικά μ' αρέσει η ησυχία αλλά εν τέλει παραήταν ήσυχα. Κι επειδή φέτος κλείνουν νωρίτερα κ απ' το αναμενόμενο πολλές επιχειρήσεις, θα το σκεφτόμουν διπλά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Βρήκαμε στο Φυροστεφανι δωμάτιο με μπαλκόνι με μερική θέα στην Καλντέρα αλλά με τα ίδια και λιγότερα βρήκαμε πολύ καλύτερες παροχές (μέχρι και ιδιωτικό jacuzzi) στο Ακρωτήρι που είναι πιο απομονωμένο και με μια διαφορετική θέα στην Καλντέρα.
Ακόμα ζυγίζουμε τα υπέρ και τα αναρωτιόμαστε τι μας ταιριάζει περισσότερο. Για παράδειγμα θα μας χρειαστεί το jacuzzi μήνα Οκτώβρη ή θα απολαύσουμε και θα μας είναι χρησιμότητες οι φθινοπωρινές βόλτες χωρίς αυτοκίνητο στα στενά της Καλντέρας.
Αν έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα καταλύματα σε αυτές τις δυο περιοχές αλλά απαραίτητα με θέα θάλασσα που πιστεύεις πως κυμαίνονται στο budget μας είμαι πρόθυμοι να τα αναζητήσω.


Συμφωνώ και επαυξάνω.Το booking το χρησιμοποιώ μόνο για να δω φωτογραφίες και διαθέσιμες παροχές. Πάντα καλώ προσωπικά για να πάρω τιμές και να παζαρέψω.
Επίσκεψη στο Ακρωτήρι για τον αρχαιολογικό χώρο και διαμονή στο Φηροστεφάνι για ατέλειωτες βόλτες με τα πόδια και θέα Καλντέρας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, κράτησα σημειώσεις!Το Μεγαλοχώρι το είχα δει κ εγώ,είσης βλέπω έχει κ αρχαιολογικό μουσείο στα Φηρά, αξίζει? Και μια ερώτηση ακόμη, εγώ έχω κλείσει δωμάτιο Καρτεράδος απ΄ότι βλέπω....με τα πόδια μέχρι Φηρά πόση ώρα είναι? Στο δωμάτιο λέει 10 λεπτά ενώ στους χάρτες μου το βγαζει μισάωρο!!!!!
Ναι έχει πολύ ενδιαφέρον το αρχαιολογικό μουσείο... αν το πετύχεις ανοιχτό. Καρτεραδος-Φηρα 10 λεπτά με τα ποδια; Ούτε ο Μπολτ.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Ναι έχει πολύ ενδιαφέρον το αρχαιολογικό μουσείο... αν το πετύχεις ανοιχτό. Καρτεραδος-Φηρα 10 λεπτά με τα ποδια; Ούτε ο Μπολτ.
χαχα ο Μπολτ ίσως το κατάφερνε!Τελικά για την ιστορία έμεινα Φηροστεφάνι και μια χαρούλα κατηφόριζα με ποδαράκια ΚΑΙ καρότσι μαζί μη ξεχνιόμαστε!Και το αρχαιολογικό το συστήνω χωρίς συζήτηση, μικρό αλλά πολύ ενδιαφέρον έχει τρομερά εκθέματα μέσα.Δεν θα σχολιάσω το γεγονός οτι η τουαλέτα του δεν λειτουργούσε βέβαια, γιατί σε τέτοιο παράδεισο όπως η Ελλάδα, δεν θα πρέπει να παραπονιόμαστε για λεπτομέρειες:haha::haha:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επίσκεψη στο Ακρωτήρι για τον αρχαιολογικό χώρο και διαμονή στο Φηροστεφάνι για ατέλειωτες βόλτες με τα πόδια και θέα Καλντέρας
Μετά απο δύο συνεχόμενες ακυρώσεις πτήσεων για τις ημερομηνίες που είχαμε άδεια η επίσκεψη στην Σαντορίνη δυστυχώς αναβάλλεται . Προτιμήσαμε ένα mini road trip στην ηπειρωτική Ελλάδα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Μετά απο δύο συνεχόμενες ακυρώσεις πτήσεων για τις ημερομηνίες που είχαμε άδεια η επίσκεψη στην Σαντορίνη δυστυχώς αναβάλλεται . Προτιμήσαμε ένα mini road trip στην ηπειρωτική Ελλάδα.
τι να κάνουμε? κάθε εμπόδιο για καλό ας πούμε κι εύχομαι να περάσετε καλά στο μίνι ταξιδάκι!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εγώ τελικά τα κατάφερα με την ryanair (έχω χάσει λίγο το μέτρημα στις προσπάθειες, ήταν να γίνει Μάιο πάντως:)) είμαι στο νησί τωρα και είχε σήμερα λιγο ψιλόβροχο και φυσάει διαολεμενα :)

Έχω μια ερώτηση. Το πρωτο ΚΤΕΛ αναφέρει ότι ξεκινάει 07:15 και επιστρέφει πίσω στις 07:25.
Το Google map συμφωνεί ότι η διαδρομή είναι 10 λεπτά.
Η πτήση είναι πρωινή και πετάει 08:20 με κλείσιμο πύλης την 07:50.
Το βλεπω για οριακα.
Βγαινει η τσαμπα ανυσηχω;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Εγώ τελικά τα κατάφερα με την ryanair (έχω χάσει λίγο το μέτρημα στις προσπάθειες, ήταν να γίνει Μάιο πάντως:)) είμαι στο νησί τωρα και είχε σήμερα λιγο ψιλόβροχο και φυσάει διαολεμενα :)

Έχω μια ερώτηση. Το πρωτο ΚΤΕΛ αναφέρει ότι ξεκινάει 07:15 και επιστρέφει πίσω στις 07:25.
Το Google map συμφωνεί ότι η διαδρομή είναι 10 λεπτά.
Η πτήση είναι πρωινή και πετάει 08:20 με κλείσιμο πύλης την 07:50.
Το βλεπω για οριακα.
Βγαινει η τσαμπα ανυσηχω;
Η λογικη λεει οτι βγαινει πανευκολοτατα αλλα μη σε παρω και στο λαιμο μου..παντως το ταξι για αεροδρομιο πρεπει να ναι κανα 20ε αν θυμαμαι καλα...εμεις ειχαμε παρει ταξι(ιουλη μηνα)φτασαμε γρηγορα και απλα καθομασταν και νυσταζαμε στο αεροδρομιο σιχτιριζοντας το 20αρικο που χαμε σκασει! :rolleyes-80:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σημασία έχει να μην έχει αέρα και σας σπάσει τα νεύρα. Βασικά πιστεύω καλύτερο είναι να νοικιάσετε αμάξι από το να περιμένετε λεωφορεία και ταξί. Το να κάτσετε μόνο περιμετρικά της καλντέρας, δεν λέει και πολλά. Το προηγούμενο ΣΚ κάναμε 220 χιλιόμετρα εντός Σαντορίνης με ενοικιαζόμενο και δεν το μετανιώσαμε στιγμή.

Must visit για φαγητό το εστιατόριο "Μεταξύ μας" στο χωριό Έξω γωνιά. Και το Μεγαλοχώρι πανέμορφο. Φάρος και Ακρωτήρι επιβλητικό σημείο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Την Παρασκευή είχε τέλεια μέρα.

Τελικά προλάβαμε μια χαρά με το πρώτο ΚΤΕΛ. Στις 07:30 είχαμε ηδη μπει αεροδρόμιο και είχαμε περάσει έλεγχο. Μόλις φτάσαμε στην πυλη (20 μέτρα πιο κάτω από τον έλεγχο) βάλανε ανακοίνωση ότι ξεκινάει σε λίγο η επιβίβαση.

Το γλιτωσα το 20αρικο :)
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εγώ τελικά τα κατάφερα με την ryanair (έχω χάσει λίγο το μέτρημα στις προσπάθειες, ήταν να γίνει Μάιο πάντως:)) είμαι στο νησί τωρα και είχε σήμερα λιγο ψιλόβροχο και φυσάει διαολεμενα :)

Έχω μια ερώτηση. Το πρωτο ΚΤΕΛ αναφέρει ότι ξεκινάει 07:15 και επιστρέφει πίσω στις 07:25.
Το Google map συμφωνεί ότι η διαδρομή είναι 10 λεπτά.
Η πτήση είναι πρωινή και πετάει 08:20 με κλείσιμο πύλης την 07:50.
Το βλεπω για οριακα.
Βγαινει η τσαμπα ανυσηχω;
βγαινει ναι. ένα τεταρτάκι το πολύ κάνει για αεροδρόμιο και είναι ακριβέστατοι στις ώρες αναχώρησης, εγώ πήγα παντού με την συγκοινωνία του νησιού και δεν άργησαν ποτέ λεπτό κανένα δρομολόγιο!Καλά να περάσετε!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Καλημέρα. Έχει μείνει κάποιος στο Nautilus Dome λίγο έξω από τα Φηρά;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom