Σαντορίνη Σαντορίνη

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Δεν έχω μείνει στο συγκεκριμένο αλλά για τα Φηρά σαν τοποθεσία έχω να πω ότι είναι και γραφικά και με αρκετή ζωή. Είχα μείνει Φηροστεφάνι που είναι ενωμένο και πας Φηρά με τα πόδια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα. Έχει μείνει κάποιος στο Nautilus Dome λίγο έξω από τα Φηρά;
Χαίρετε. Δεν ξέρω πως είναι ως ξενοδοχείο, αλλά από τοποθεσία δεν... Είναι αρκετά έξω από Φηρά, πάνω στο δρόμο, πιο κοντά στη διασταύρωση για το λιμάνι. Αν είχε άμεση θέα στη καλντέρα, αλλά δεν.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Χαίρετε. Δεν ξέρω πως είναι ως ξενοδοχείο, αλλά από τοποθεσία δεν... Είναι αρκετά έξω από Φηρά, πάνω στο δρόμο, πιο κοντά στη διασταύρωση για το λιμάνι. Αν είχε άμεση θέα στη καλντέρα, αλλά δεν.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η θέα προς Καλντέρα. Τελικά έκλεισα στο winery hotel 1870 που είναι εντός της πρωτεύουσας. Σκεφτόμουν και το Lemon Suites αλλά δεν το προτίμησα τελικά. Το πρόβλημα μου είναι το αυτοκίνητο γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει parking, αλλά αν θυμάμαι καλά κάποια parking όπως μπαίνεις στα Φηρά. Ισχύει;
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η θέα προς Καλντέρα. Τελικά έκλεισα στο winery hotel 1870 που είναι εντός της πρωτεύουσας. Σκεφτόμουν και το Lemon Suites αλλά δεν το προτίμησα τελικά. Το πρόβλημα μου είναι το αυτοκίνητο γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει parking, αλλά αν θυμάμαι καλά κάποια parking όπως μπαίνεις στα Φηρά. Ισχύει;
Ναι υπάρχουν 2 πάρκινγκ στα φηρα σχετικά κοντά στο κέντρο και ένα λίγο πιο μακρυά, πηγαίνοντας χρόνια λογω καταγωγής και μένοντας στα φηρα η γνώμη μου είναι οτι μπορεί να ζοριστείς μερικές φορές αλλά θα βρεις
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η θέα προς Καλντέρα. Τελικά έκλεισα στο winery hotel 1870 που είναι εντός της πρωτεύουσας. Σκεφτόμουν και το Lemon Suites αλλά δεν το προτίμησα τελικά. Το πρόβλημα μου είναι το αυτοκίνητο γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει parking, αλλά αν θυμάμαι καλά κάποια parking όπως μπαίνεις στα Φηρά. Ισχύει;
Δεν μπορώ να θυμηθώ καθόλου. Δεν είχαμε και αυτοκίνητο όταν πήγαμε. (Σου απάντησαν ήδη βέβαια.)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ναι υπάρχουν 2 πάρκινγκ στα φηρα σχετικά κοντά στο κέντρο και ένα λίγο πιο μακρυά, πηγαίνοντας χρόνια λογω καταγωγής και μένοντας στα φηρα η γνώμη μου είναι οτι μπορεί να ζοριστείς μερικές φορές αλλά θα βρεις
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θυμάμαι το 2006 ότι βρίσκαμε parking μπαίνοντας, αλλά επειδή είναι πολλά τα χρόνια από τότε λέω μην άλλαξε κάτι.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί η συγκεκριμένη τοποθεσία. Η Οία είναι όντως πανέμορφη αλλά θεωρώ ότι η διαμονή προς τα φηρα βολεύει περισσότερο.
Εχουμε ξαναπαει Φηρα οποτε τωρα λεγαμε να μεινουμε και να κινηθουμε αποκλειστικα στην Οια..απλα οτι καταλυμμα ειναι μεσα στη Οια εχει πολυ πιο τσιμπιμενη τιμη απ οτι αυτο δυστυχως...
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εχουμε ξαναπαει Φηρα οποτε τωρα λεγαμε να μεινουμε και να κινηθουμε αποκλειστικα στην Οια..απλα οτι καταλυμμα ειναι μεσα στη Οια εχει πολυ πιο τσιμπιμενη τιμη απ οτι αυτο δυστυχως...
Δεν νομίζω πάντως ότι θα σας βολέψει το συγκεκριμένο γιατί στην ουσία είναι σε αλον οικισμο.. Είναι στη Φοινικιά, δεν ξέρω αν θα μπορείτε να κάνετε την απόσταση με τα πόδια
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Μιας και ο φίλος μας Zade δεν επανήλθε ποτέ με post για φαγητό και ποτό στη Σαντορίνη θα ρωτήσω ξανα την παρέα.
Προτάσεις για φαγητό (και ακριβό να είναι αρκεί να αξίζει τα λεφτά του) και για ποτό με θέα?
Πάω αύριο και δεν έχω κάνει κρατήσεις πουθενά και φοβάμαι οτι θα το μετανιώσω
** Το μεταξύ μας στην έξω γωνία ειναι στάνταρ επιλογή οπότε εξαιρείται
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μιας και ο φίλος μας Zade δεν επανήλθε ποτέ με post για φαγητό και ποτό στη Σαντορίνη θα ρωτήσω ξανα την παρέα.
Προτάσεις για φαγητό (και ακριβό να είναι αρκεί να αξίζει τα λεφτά του) και για ποτό με θέα?
Πάω αύριο και δεν έχω κάνει κρατήσεις πουθενά και φοβάμαι οτι θα το μετανιώσω
** Το μεταξύ μας στην έξω γωνία ειναι στάνταρ επιλογή οπότε εξαιρείται
Θα σου πρότεινα ακόμα μια επίσκεψη στον κρητικό (τεράστιες κυριολεκτικά μερίδες), το καντουνι και το μπρουσκο στον πύργο, την Πηνελόπη επίσης στον πύργο αλλά είναι για μεζέδες, βέβαια σε ένα πολύ ωραίο σκηνικό, αξίζει επίσης η Κατίνα στο Αμμουδι στην Οια.
Για ποτό θα σου πρότεινα το tango, το Franco και το καφενείο της ειρήνης για κρασακι.. Και τα 3 στα φηρα και με θέα.

Αα και μια κλασσική επιλογή για ποικιλία κρασιών είναι ο συναιτερισμος, Santo wines. Για φαγητό σαφώς υπάρχουν και τα ιδιαίτερα ακριβα εστιατόρια πάνω στην Καλντέρα που θα τα ανακαλύψεις και εσύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom