Σαντορίνη Σαντορίνη

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Η Σαντορίνη είναι ένα από τα λίγα ελληνικά νησιά που δεν έχω πάει μέχρι σήμερα όχι γιατί πιστεύω πως δεν είναι όμορφη και άξια για κάποιον να την επισκεφθεί,, αλλά ίσως γιατί στην σκέψη των ορδών των τουριστών και έχοντας προτίμηση σε πιο απομονωμένες και ήρεμες διακοπές πάντα με κέρδιζε κάποιος άλλος προορισμός.

Σε πρόσφατη αναζήτηση μου όμως σε low cost εταιρείες είδα πως οι τιμές που προσφέρονται για Σεπτέμβρη αλλά ακόμα και Οκτώβρη είναι αρκετά ελκυστικές .

Μας έχουν απομείνει 3 μέρες άδεια με ένα ΣΚ στο σύνολο 5 και ψάχνουμε προορισμό. Να σημειώσω πως δεν μας ενδιαφέρουν παραλίες, γκουρμέ εστιατόρια, κοσμική και νυχτερινή ζωή, αλλά θα θέλαμε να γνωρίζουμε τον τόπο, να χαλαρώσουμε και να γεμίσουμε εικόνες .

Πιστεύεις πως είναι καλή επιλογή η Σαντορίνη για την περίοδο για αυτό που αναζητάμε και αν ναι, έχεις να μου προτείνεις μέρη για να ψάξω φτηνό κατάλυμα, όχι απαραίτητα ξενοδοχείο. Μας αρκούν δυο καθαρά κρεβάτια και ίσως ένα μικρό κουζινάκι για προετοιμασία καφέ και κάτι προχείρου να φάμε.
Διαμονή θα βρείτε οικονομικά πιστεύω ακομα και στα φηρα, διαφορετικά φηροστεφανι ή ημεροβίγλι.. Αν έχετε μεταφορικο θα πρότεινα ακομα και τον πύργο, πανέμορφο και γραφικό χωριό, όχι τόσο τουριστικοποιημενο και σίγουρα θα σου πρότεινα και τα μαγαζάκια που έχει στην πλατεία του χωριού πριν ανέβεις ψηλά ή και ανεβαίνοντας το μαγαζί της Πηνελόπης.
Πιστεύω είναι πολύ όμορφη εποχή για να πας γιατί δεν έχει τόσους τουρίστες, θα δείτε την αυθεντική ομορφιά του νησιού χωρίς κόσμο στην πιο αληθινή της μορφή.. Από μέρη υπάρχουν πολλά για να δεις και μαγαζιά απλά και όμορφα, τώρα είναι ζήτημα ποια θα είναι ανοιχτά και λόγω εποχής και κυρίως λόγω της κατάστασης.
Πιστευω πάντως ότι είναι ευκαιρία να πάτε και ότι η καλντερα θα είναι κυριολεκτικά για εσάς και μόνο!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Διαμονή θα βρείτε οικονομικά πιστεύω ακομα και στα φηρα, διαφορετικά φηροστεφανι ή ημεροβίγλι.. Αν έχετε μεταφορικο θα πρότεινα ακομα και τον πύργο, πανέμορφο και γραφικό χωριό, όχι τόσο τουριστικοποιημενο και σίγουρα θα σου πρότεινα και τα μαγαζάκια που έχει στην πλατεία του χωριού πριν ανέβεις ψηλά ή και ανεβαίνοντας το μαγαζί της Πηνελόπης.
Πιστεύω είναι πολύ όμορφη εποχή για να πας γιατί δεν έχει τόσους τουρίστες, θα δείτε την αυθεντική ομορφιά του νησιού χωρίς κόσμο στην πιο αληθινή της μορφή.. Από μέρη υπάρχουν πολλά για να δεις και μαγαζιά απλά και όμορφα, τώρα είναι ζήτημα ποια θα είναι ανοιχτά και λόγω εποχής και κυρίως λόγω της κατάστασης.
Πιστευω πάντως ότι είναι ευκαιρία να πάτε και ότι η καλντερα θα είναι κυριολεκτικά για εσάς και μόνο!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Θα κοιτάξω τιμές και διαθεσιμότητα στα μέρη που αναφέρεις . Ο πύργος μάλλον είναι περισσότερο κοντά σε αυτό που αναζητάμε.
Σκοπεύαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 2 ή 3 μέρες για να έχουμε ελευθερία κινήσεων αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα βρούμε στο δεύτερο μισό του Οκτωβρίου που σκοπεύουμε να έρθουμε.
Και η ιδέα και μόνο της άδειας καλντέρας με ξεσηκώνει!

https://bluedolphins.book-onlinenow.net/mobile/index.aspx?Page=3
Για μένα η Σαντορίνη μπαίνει στα 3 ομορφότερα, πιο ρομαντικά και πιο μυστηριώδη μέρη του πλανήτη. Απλά την αποφεύγω πριν τα τέλη Οκτώβρη και μετά τα μέσα Μαρτίου.
Καλησπέρα @Yorgos !
Έχεις υπόψη σου σε ποιες περιοχές θα μπορούσαμε να βρούμε οικονομικά καταλύματα μακριά απο τον όχλο για τέλος Οκτωβρίου.
Δεν μας ενδιαφέρουν πολυτέλεια και τουριστικά καταλύματα . Τα βασικά για να χαλαρώσουμε και να γνωρίσουμε όσο τον δυνατό το πραγματικό χρώμα του νησιού.
Ίσως φέτος να είναι αυτή η μοναδική μας ευκαιρία να γνωρίσουμε την Σαντορίνη όπως της αξίζει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Θα κοιτάξω τιμές και διαθεσιμότητα στα μέρη που αναφέρεις . Ο πύργος μάλλον είναι περισσότερο κοντά σε αυτό που αναζητάμε.
Σκοπεύαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 2 ή 3 μέρες για να έχουμε ελευθερία κινήσεων αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα βρούμε στο δεύτερο μισό του Οκτωβρίου που σκοπεύουμε να έρθουμε.
Και η ιδέα και μόνο της άδειας καλντέρας με ξεσηκώνει!
Η εικονα του νησιου αρχες ιουλη ηταν το λιγοτερο τραγικη απο θεμα τουριστικης αποψης αλλα ταυτοχρονα και τοσο ωραια γιατι ησουν χαλαρα και μονος σου σχεδον και απολαμβανες το νησι..τωρα για οκτωβρη στη θεση σου δε θα το τολμαγα γιατι λογικα μπορει να μην υπαρχει σχεδον κανενα καταλυμα ανοικτο και ισως να μαστε παλι σε λοκνταουν(αν δεις ολη τη τρομοκρατια που επικρατει ηδη)...εδω και για σεπτεμβρη πολυ φοβαμαι οσοι κοιταμε να παμε διακοπες,δεν ειναι σιγουρο οτι θα παμε...οποτε θα σου προτεινα να πατε τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβρη για να σαι σιγουρη οτι θα πας και απο τιμες θα ειναι και πιο κατω λογικα απ οτι τωρα....
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
.... οκτωβρη στη θεση σου δε θα το τολμαγα γιατι λογικα μπορει να μην υπαρχει σχεδον κανενα καταλυμα ανοικτο και ισως να μαστε παλι σε λοκνταουν(αν δεις ολη τη τρομοκρατια που επικρατει ηδη)...εδω και για σεπτεμβρη πολυ φοβαμαι οσοι κοιταμε να παμε διακοπες,δεν ειναι σιγουρο οτι θα παμε...οποτε θα σου προτεινα να πατε τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβρη για να σαι σιγουρη οτι θα πας και απο τιμες θα ειναι και πιο κατω λογικα απ οτι τωρα....
Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε το υπόλοιπο της άδειας πριν από μέσα Σεπτεμβρίου γιατί ακόμα θα τρέχουν οι καλοκαιρινές άδειες. Για αυτό και είμαστε σε αναζήτηση προορισμού έστω και με τη σπάθα ενός νέου lockdown (μακριά από μας) πάνω από τα κεφάλια μας

Είμαστε άνθρωποι αισιόδοξοι σε γενικές γραμμές και εξακολουθούμε να ελπίζουμε πως θα βρούμε μιαν άκρη έστω εντός συνόρων να μας υποδεχτεί.
Η ιδέα που είχε πέσει αρχικά στο τραπέζι, για ένα σύντομο ταξίδι μας στην Βιέννη λόγω του πολύ χαμηλού κόστους αεροπορικων εισιτηρίων που βρήκαμε. έχει σχεδόν εξατμιστεί.....

Στραφήκαμε λοιπόν προς τον εσωτερικό τουρισμό τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας και παρακολουθώντας στενά τις εξελίξεις
Το ενδεχόμενο να μην βρούμε αρκετά διαθέσιμα καταλύματα μέσα Οκτώβρη πέρασε από το μυαλό μου για αυτό αλλά θέλω να πιστεύω πως ακόμα θα υπάρχουν κάποια που εξυπηρετούν και εκτός καλοκαιρινής σεζόν.Αυτό που μας απασχολεί περισσότερο απο την διαμονή είναι το μεταφορικο μέσον καθως σκοπευουμε να έρθουμε αεροπορικως. Δεν έχω ιδέα αν και κατα πόσο θα βρούμε αυτοκίνητο προς ενοικίαση τον Οκτώβρη και σε τι τιμές για αυτό και ζήτησα την βοήθεια των πιο έμπειρων .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πριν λίγες ημέρες το νησί είχε κόσμο, αλλά τόσο όσο για τα γούστα μου. Την μεγάλη διαφορά έκανε η απουσία των κρουαζιερόπλοιων. Φηρά και Ημεροβίγλι που περπατήσαμε πρωί και μεσημέρι άντε να συναντήσαμε στο διάβα μας καμιά 30αριά άτομα. Η κατάσταση ήταν διαφορετική στην Οία με το ηλιοβασίλεμα αλλά κι εκεί πάλι δεν γινόταν το πατείς με πατώ σε που μου έχουν αναφέρει άλλες εποχές.
Εμείς μέναμε Ακρωτήρι που ήταν ήρεμο, σε εξαιρετικό στούντιο με πρωινό στα 75 ευρώ (όχι μέσω booking). Την τιμή την θεωρώ για την εποχή και για Σαντορίνη πολύ καλή (στην Ανάφη πληρώναμε 45 για απλό δίκλινο χωρις πρωινό)
Φάγαμε σε 3 διαφορετικά μέρη που αν και δεν τα λες φθηνά εντούτοις η ποιότητα μας άφησε ευχαριστημένους (στο Μisteli στο Ακρωτήρι, στο Μεταξύ μας στην Έξω Μεριά όπου απαιτείται κράτηση και στη Καλή Καρδιά προς το Φάρο στο Ακρωτήρι για πιο σπιτική κουζίνα)
Eίχα 35 χρόνια να πάω Σαντορίνη και την καταφχαριστήθηκα. Είναι μοναδικό μέρος, παρά την υπέρμετρη τουριστικοποίηση και θα συμφωνήσω με τον @Yorgos την καλντέρα δεν χορταίνεις να την βλέπεις.
Για τους λάτρεις του Ασύρτικου καθώς και σπάνιων ποικιλιών σταφυλιού (ξέρατε ότι υπάρχει ποικιλία Κατσανό; ) το νησί είναι must. Τα οινοποιεία ήταν σχεδόν άδεια από επισκέπτες κάτι που μας βοήθησε να κουβεντιάσουμε με κάποιοους παραγωγούς, να δοκιμάσουμε και να αγοράσουμε κρασιά που δεν βρίσκουμε εύκολα στην Αθήνα.

Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε το υπόλοιπο της άδειας πριν από μέσα Σεπτεμβρίου γιατί ακόμα θα τρέχουν οι καλοκαιρινές άδειες. Για αυτό και είμαστε σε αναζήτηση προορισμού έστω και με τη σπάθα ενός νέου lockdown (μακριά από μας) πάνω από τα κεφάλια μας

Είμαστε άνθρωποι αισιόδοξοι σε γενικές γραμμές και εξακολουθούμε να ελπίζουμε πως θα βρούμε μιαν άκρη έστω εντός συνόρων να μας υποδεχτεί.
Η ιδέα που είχε πέσει αρχικά στο τραπέζι, για ένα σύντομο ταξίδι μας στην Βιέννη λόγω του πολύ χαμηλού κόστους αεροπορικων εισιτηρίων που βρήκαμε. έχει σχεδόν εξατμιστεί.....

Στραφήκαμε λοιπόν προς τον εσωτερικό τουρισμό τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας και παρακολουθώντας στενά τις εξελίξεις
Το ενδεχόμενο να μην βρούμε αρκετά διαθέσιμα καταλύματα μέσα Οκτώβρη πέρασε από το μυαλό μου για αυτό αλλά θέλω να πιστεύω πως ακόμα θα υπάρχουν κάποια που εξυπηρετούν και εκτός καλοκαιρινής σεζόν.Αυτό που μας απασχολεί περισσότερο απο την διαμονή είναι το μεταφορικο μέσον καθως σκοπευουμε να έρθουμε αεροπορικως. Δεν έχω ιδέα αν και κατα πόσο θα βρούμε αυτοκίνητο προς ενοικίαση τον Οκτώβρη και σε τι τιμές για αυτό και ζήτησα την βοήθεια των πιο έμπειρων .
Να πάτε όσο προλαβαίνετε. Σαντορίνη έτσι δεν θα ξαναδείτε.

IMG_0661_1.jpg
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Να πάτε όσο προλαβαίνετε. Σαντορίνη έτσι δεν θα ξαναδείτε.
Inchallah που λένε σε άλλους τόπους. Θα πάμε αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες!
Τα όσα προ ανέφερες πολύ χρήσιμα και σε ευχαριστώ. Θα κάνω αναζητησή στις περιοχές που αναφέρεις για διαθεσιμότητα.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε το υπόλοιπο της άδειας πριν από μέσα Σεπτεμβρίου γιατί ακόμα θα τρέχουν οι καλοκαιρινές άδειες. Για αυτό και είμαστε σε αναζήτηση προορισμού έστω και με τη σπάθα ενός νέου lockdown (μακριά από μας) πάνω από τα κεφάλια μας

Είμαστε άνθρωποι αισιόδοξοι σε γενικές γραμμές και εξακολουθούμε να ελπίζουμε πως θα βρούμε μιαν άκρη έστω εντός συνόρων να μας υποδεχτεί.
Η ιδέα που είχε πέσει αρχικά στο τραπέζι, για ένα σύντομο ταξίδι μας στην Βιέννη λόγω του πολύ χαμηλού κόστους αεροπορικων εισιτηρίων που βρήκαμε. έχει σχεδόν εξατμιστεί.....

Στραφήκαμε λοιπόν προς τον εσωτερικό τουρισμό τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας και παρακολουθώντας στενά τις εξελίξεις
Το ενδεχόμενο να μην βρούμε αρκετά διαθέσιμα καταλύματα μέσα Οκτώβρη πέρασε από το μυαλό μου για αυτό αλλά θέλω να πιστεύω πως ακόμα θα υπάρχουν κάποια που εξυπηρετούν και εκτός καλοκαιρινής σεζόν.Αυτό που μας απασχολεί περισσότερο απο την διαμονή είναι το μεταφορικο μέσον καθως σκοπευουμε να έρθουμε αεροπορικως. Δεν έχω ιδέα αν και κατα πόσο θα βρούμε αυτοκίνητο προς ενοικίαση τον Οκτώβρη και σε τι τιμές για αυτό και ζήτησα την βοήθεια των πιο έμπειρων .
Κατά τη γνώμη μου δε θα έχεις πρόβλημα. Είχα πάει Δεκέμβρη πέρυσι και επειδη γινόντουσαν εργασίες στο σπίτι μας είχα μείνει σε ξενοδοχείο που εξυπηρετούσε και τότε και για το μεταφορικό σε περίπτωση που πας μπορώ να σου δώσω στοιχεία για να επικοινωνήσεις, το μόνο που ίσως να είναι αρκετά περιορισμένο είναι τα μαγαζιά, ωστόσο θα υπάρχουν σίγουρα κάποια που θα λειτουργούν. Εγώ είμαι υπέρ στο να πας και κυρίως γιατί θα δεις το νησί σε μια έκφανσή του που ελάχιστοι γνωρίζουν.
Αν χρειαστείς συγκεκριμένα στοιχεία και πληροφορίες για να κλείσεις είτε διαμονή είτε αυτονόητο πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Κατά τη γνώμη μου δε θα έχεις πρόβλημα. Είχα πάει Δεκέμβρη πέρυσι και επειδη γινόντουσαν εργασίες στο σπίτι μας είχα μείνει σε ξενοδοχείο που εξυπηρετούσε και τότε και για το μεταφορικό σε περίπτωση που πας μπορώ να σου δώσω στοιχεία για να επικοινωνήσεις, το μόνο που ίσως να είναι αρκετά περιορισμένο είναι τα μαγαζιά, ωστόσο θα υπάρχουν σίγουρα κάποια που θα λειτουργούν. Εγώ είμαι υπέρ στο να πας και κυρίως γιατί θα δεις το νησί σε μια έκφανσή του που ελάχιστοι γνωρίζουν.
Αν χρειαστείς συγκεκριμένα στοιχεία και πληροφορίες για να κλείσεις είτε διαμονή είτε αυτονόητο πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
Σε ευχαριστώ πολύ travellersoul !
Οι πληροφορίες σου είναι θησαυρός, και η προθυμία σου να τις μοιραστείς αξιοσημείωτη.
Θα σε ενοχλήσω για να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία μόλις πάρουμε την τελική απόφαση και κλείσουμε τα εισιτήρια .
Να είσαι πάντα καλά!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Πιστεύεις πως είναι καλή επιλογή η Σαντορίνη για την περίοδο για αυτό που αναζητάμε και αν ναι, έχεις να μου προτείνεις μέρη για να ψάξω φτηνό κατάλυμα, όχι απαραίτητα ξενοδοχείο. Μας αρκούν δυο καθαρά κρεβάτια και ίσως ένα μικρό κουζινάκι για προετοιμασία καφέ και κάτι προχείρου να φάμε.
Το Ημεροβιγλι, το Ακρωτήρι και η Οία αξίζει να μείνεις , για να έχεις θέα, ενδεικτικά δες τιμές με κριτήρια 15 - 20 Σεπτεμβρίου στο χάρτη :cool:
 

Attachments

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Ευχαριστώ πολύ hawk!
[/QUOTE

Αυτή η πλευρα έχει απίστευτη θέα, ειδικά αν βρεις στην Οία , που τωρα υπάρχουν καταλύματα, αξίζει να μείνεις εκεί, αλλά γενικά φέτος παιζουν καλυτερες τιμές παντου , αν θες δες το μήνυμά μου που έβαλα ένα Video :cool:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
@Thalassaki με μία γρηγορη αναζήτηση που εκανα στο booking εχει δωμάτια που βλέπουν καλντέρα με πολυ καλές τιμές σε Φηροστεφάνι και Ημεροβίγλι. Ψάξε το καλά, δες Οία και Ακρωτηρι αν έχετε αυτοκινητο δεν θα εχετε πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom