Σαντορίνη Σαντορίνη

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία. Απλώς σκόρπιες πληροφορίες που ισχύουν για φέτος.

Όλες οι πληροφορίες προέκυψαν από 4ήμερο που έκανα εγώ, συγκεκριμένα από τις 4 έως τις 8 ιουλίου.


1)Πολλά καταλύματα ΔΕΝ έχουν ανοίξει και ΔΕΝ προβλέπεται να ανοίξουν. Ειδικά κάποια μεγάλα super lux δεν θα μπουν καν στον κόπο. το ίδιο ισχύει και με μεγαζιά και φαγητό/ποτό.

2)Οι τιμές ΔΕΝ έχουν πέσει στα Τάρταρα όπως κάποιοι φανταζόντουσαν/ευχόντουσαν. Είναι σίγουρα οικονομικότερα από πέρσι και πρόπερσι, αλλά δεν βρίσκεις νορμάλ δωμάτιο με 30-40 € ή κάτι παρόμοιο, τουλάχιστον όχι σε σχετικά καλό μέρος. Τώρα άμα πας σε κάποιο χωριό στου διαόλου τη μάνα, ίσως βρίσκεις.

3)ΜΗΝ κλέισετε διαμονή μέσω booking. οι περισσότεροι που άνοιξαν έχουν αφήσει τις περισνές τιμές. Βρείτε πιο κατάλυμα θέλετε, πάρ'τε τους τηλέφωνο και ρωτήστε. Μπορεί να μιλάμε και για 25 € τη βραδιά διαφορά. (Που όχι δεν δικαιολογείται γιατί το booking έχει κάποιο fee)

4)Το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα/μηχανάκια. Αν θέλετε να νοικιάσετε, τηλέφωνο, τηλέφωνο τηλέφωνο. ΟΧΙ διαδικτυκαή πλατφόρμα.

5) θα δείτε πολλά κλειστά. Φανταστείτε ότι αν και Ιούλιος, φαντάζει σαν να είναι αρχή σεζόν μικρού νησιού. Σαν τέλη Μαΐου με Αρχές ιουνίου.

6)Το κλασικό τουρ με το κραβάκι για Ηφαίστειο, θερμές πηγές Θηρασιά ξεκίνησε Δευτέρα 7 Ιουλίου. 26 € όπως και πέρσι.

7) Αυτό είναι το καλύτερο. Όπως μου είπαν και οι ντόπιοι φέτος είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ χρονια για να έρθει κανείς. Ούτε άπειρος κόσμος , ούτε τρομερή φασαρία και "πόλεμος" για τα στοιχειώδη. Μπορείς να απολαύσεις ότι θέλεις. Φανταστείτε ότι από πέρσι η Σαντορίνη είχε 70 % πληρότητα για φέτος. Ε όλα αυτά άλλαξαν λόγω COVID. Ακόμα και τρομερά πολυσύχναστες διαδρομές ή ταβέρνες/ οινοποιεία που έκανες κράτηση τον Απρίλιο για τον Ιούλιο, είναι φοβερά χαλαρές. Φανταστείτε ότι γενικά για να δεις το ηλιοβασίλεμα στο οινοποιείο της Santo Wines ( που είναι ΤΟΠ δραστηριότητα) πέρσι ήθελε να κλείσεις μήνες πρίν, τώρα έκλεινες μια μέρα πριν και έβρισκες.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ σημαντικά τα όσα μας γράφεις για το δημοφιλέστερο ίσως ελληνικό προορισμό.

Επιβεβαιώνεις ουσιαστικά αυτό που λέμε εδώ και καιρό, ότι είναι προτιμότερο ειδικά φέτος να ψάχνουμε τηλεφωνικά και όχι ηλεκτρονικά, όπως επίσης και ότι οι τιμές δεν έχουν πάρει τη κάτω βόλτα όπως νομίζαμε, καθώς πλέον είμαστε στην αρχή της κορύφωσης ίσως της σεζόν και τα συμπεράσματα είναι ξεκάθαρα.
 
Last edited:
Μηνύματα
93
Likes
61
έχω κλείσει για Σαντορίνη αρχές Σεπτέμβρη και με έχεις ξεσηκώσει να πάω αύριο!!!!!!!Ελπίζω όταν πάω να μην είναι εντελώς άδεια τα πάντα αν και πιστεύω Αύγουστο θα ανέβει σχετικά. Επειδή δεν θέλω να νοικιάσω αμάξι, είδες καθόλου τα λεωφορεία αν έχουν τακτικά δρομολόγια? Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πηγαίνοντας στη Σαντορίνη χρόνια και έχοντας καταγωγή από εκεί σας διαβεβαιώνω ότι όντως ειναι η καλύτερη χρονιά για να την επισκεφθεί κάνεις. Επίσης να ενημερώσω ότι αν και δεν θα ισχύει τώρα ότι τον Ιούνιο οι ξαπλώστρες στην περίσσια δεν είχαν χρέωση πέρα του καφέ που έπαιρνες άμα ήθελες. Ωστόσο από Ιούλιο και μετά επειδή τώρα περιμένουν να δουλέψουν όλοι δε νομίζω ότι θα ισχύει κάτι τέτοιο.
Πάντως όποιος πάει εχω αρκετά να προτείνω για να μη χαλάσει και μια περιουσία.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
93
Likes
61
Πηγαίνοντας στη Σαντορίνη χρόνια και έχοντας καταγωγή από εκεί σας διαβεβαιώνω ότι όντως ειναι η καλύτερη χρονιά για να την επισκεφθεί κάνεις. Επίσης να ενημερώσω ότι αν και δεν θα ισχύει τώρα ότι τον Ιούνιο οι ξαπλώστρες στην περίσσια δεν είχαν χρέωση πέρα του καφέ που έπαιρνες άμα ήθελες. Ωστόσο από Ιούλιο και μετά επειδή τώρα περιμένουν να δουλέψουν όλοι δε νομίζω ότι θα ισχύει κάτι τέτοιο.
Πάντως όποιος πάει εχω αρκετά να προτείνω για να μη χαλάσει και μια περιουσία.
Όσο για το ξενοδοχείο κατά τη γνώμη μου επέμεινε στο τηλέφωνο, από εκεί και πέρα αν δε βγάλεις άκρη πιστεύω ότι και εκεί έχεις πιθανότητα να βρεις δωμάτιο ανάλογα και το μπάτζετ σου βέβαια, κρίμα ωστόσο να χαθούν τα λεφτά έτσι.
Ναι όταν βρεις χρόνο, εμένα με ενδιαφέρει να μας πεις κάποιες πληροφορίες για πιο οικονομικές επιλογές!Εγώ θα μείνω μάλλον κοντά στα Φηρά. Η αλήθεια είναι δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω πολλά για το νησί ακόμα...Τα κλασικά, Οια, Ημεροβίγλι κτλ. Πες μας κάτι το οπόιο κατά τη γνώμη σου πρέπει να δει/κάνει κάποιος οπωσδήποτε!Επίσης προσωπικά με ενδιαφέρει να αγοράσω τοπικά προιόντα(φάβα, κρασί κτλ), οπότε θα ήθελα τις προτάσεις ενός ντόπιου για ποιότητα και καλές τιμές!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Μόλις είδα αυτό


σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω πλάνα φετινών διακοπών , πιστεύω πως φέτος τα νησιά μας θα θυμηθούν παλιές καλές εποχές , χωρίς τουρισμό στο 90% , όπως είναι τώρα τραγικά τα πράγματα , που πας Σαντορίνη και δεν ακούς Ελληνικά πουθενά :cool:
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
[
Ναι όταν βρεις χρόνο, εμένα με ενδιαφέρει να μας πεις κάποιες πληροφορίες για πιο οικονομικές επιλογές!Εγώ θα μείνω μάλλον κοντά στα Φηρά. Η αλήθεια είναι δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω πολλά για το νησί ακόμα...Τα κλασικά, Οια, Ημεροβίγλι κτλ. Πες μας κάτι το οπόιο κατά τη γνώμη σου πρέπει να δει/κάνει κάποιος οπωσδήποτε!Επίσης προσωπικά με ενδιαφέρει να αγοράσω τοπικά προιόντα(φάβα, κρασί κτλ), οπότε θα ήθελα τις προτάσεις ενός ντόπιου για ποιότητα και καλές τιμές!
Εγώ ενδιαφέρομαι επίσης για καλές επιλογές για φαγητό, κυρίως στην Φηρά !

Επίσης ποια πράγματα πρέπει απολύτως να κάνει κάποιος; Σκεφτόμασταν να πάρουμε το καραβάκι που πάει στο ηφαίστειο αξίζει; Μια άλλη μέρα λέγαμε να κάνουμε την βόλτα από Οια μέχρι Φηραμε τα πόδια, καλή ιδέα; Το ηλιοβασίλεμα από το Santo Wines αξίζει η να ανέβουμε καλύτερα στον Σκαρο με δικά μας εφόδια:

Για παραλίες δεν ενδιαφερόμαστε τόσο για πάμε Μήλο μετά 😁
 
Last edited by a moderator:

KonstaK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πηγαίνοντας στη Σαντορίνη χρόνια και έχοντας καταγωγή από εκεί σας διαβεβαιώνω ότι όντως ειναι η καλύτερη χρονιά για να την επισκεφθεί κάνεις. Επίσης να ενημερώσω ότι αν και δεν θα ισχύει τώρα ότι τον Ιούνιο οι ξαπλώστρες στην περίσσια δεν είχαν χρέωση πέρα του καφέ που έπαιρνες άμα ήθελες. Ωστόσο από Ιούλιο και μετά επειδή τώρα περιμένουν να δουλέψουν όλοι δε νομίζω ότι θα ισχύει κάτι τέτοιο.
Πάντως όποιος πάει εχω αρκετά να προτείνω για να μη χαλάσει και μια περιουσία.
Εχεις να προτεινεις καποια καταλυμα στα Φηρα;
 
Last edited by a moderator:

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Εχεις να προτεινεις καποια καταλυμα στα Φηρα; Σκαφτομαι να κλεισω καπου αλλου, και αν τελικα προχωρησει η κρατηση στο πρωτο και δεσμευτει το ποσο χωρις καμια ενημερωση, θα κινηθω διαφορετικα. Σιγουρα παντως δεν θα τα χαρισω!
Πάρε ένα τηλέφωνο στο Ακρωτήρι , στον κόκκινο βίλα

https://kokkinosvillas.gr/
έχει πολύ καλή προσφορά , επισης πολύ καλή θέα και υπέροχο πρωινό :cool:
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ναι όταν βρεις χρόνο, εμένα με ενδιαφέρει να μας πεις κάποιες πληροφορίες για πιο οικονομικές επιλογές!Εγώ θα μείνω μάλλον κοντά στα Φηρά. Η αλήθεια είναι δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω πολλά για το νησί ακόμα...Τα κλασικά, Οια, Ημεροβίγλι κτλ. Πες μας κάτι το οπόιο κατά τη γνώμη σου πρέπει να δει/κάνει κάποιος οπωσδήποτε!Επίσης προσωπικά με ενδιαφέρει να αγοράσω τοπικά προιόντα(φάβα, κρασί κτλ), οπότε θα ήθελα τις προτάσεις ενός ντόπιου για ποιότητα και καλές τιμές!
Καλά προφανώς σε αυτά που πρέπει να δεις ειναι η Οία, το Ημεροβίγλι και το Φηροστεφανι. Από εκεί και πέρα ιδιαίτερα γραφικό χωριό ο πύργος, προτείνω να ανεβεις μέχρι το Καστέλι και στα φηρα να μην αρκεστείς στο εμπορικό κέντρο αλλά από τη Μητρόπολη να πάρεις τα σκαλακια προς τα κάτω για τα κάτω φηρα. Φαγητό αναμφίβολα στο Μεταξύ μας, είναι στην έξω γωνία και θες αμάξι αλλά αξίζει, διαφορετικά στον πύργο στο μπρουσκο για μεζεδες ή στο καντουνι για φαγητο, τέλος άλλη επιλογή για φαγητό που παθαίνουν σοκ από τις μερίδες όσοι πάνε είναι ο Κρητικός. Από χωριά μπορείς να δεις και το Μεγαλοχωρι και όταν πας στην Οία να κατέβεις με το αμάξι κάτω να κάνεις βόλτα στο Αμμουδι.Για τοπικά προϊόντα ή αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία προτιμά το συναιτερισμο Santo Wines, ωστόσο αν θες κρασι θα πρότεινα το οινοποιείο του Γαβαλα στο Μεγάλο χωριό.

Εγώ ενδιαφέρομαι επίσης για καλές επιλογές για φαγητό, κυρίως στην Φηρά !

Επίσης ποια πράγματα πρέπει απολύτως να κάνει κάποιος; Σκεφτόμασταν να πάρουμε το καραβάκι που πάει στο ηφαίστειο αξίζει; Μια άλλη μέρα λέγαμε να κάνουμε την βόλτα από Οια μέχρι Φηραμε τα πόδια, καλή ιδέα; Το ηλιοβασίλεμα από το Santo Wines αξίζει η να ανέβουμε καλύτερα στον Σκαρο με δικά μας εφόδια:

Για παραλίες δεν ενδιαφερόμαστε τόσο για πάμε Μήλο μετά 😁
Επιλογές για φαγητό έδωσα και παραπάνω αν και δεν είναι στα Φηρα. Στα Φηρα για να είμαι ειλικρινής κυριαρχούν σε μεγάλο βαθμό τα τουριστικά μαγαζιά, τα οποία πηγαίνοντας χρόνια εκεί αποφεύγω οπότε πέρα από μαγαζιά τύπου σουβλάκι ή κρέπα δεν έχω επισκεφθεί τα τελευταία χρόνια, ωστόσο μπορείς να πας φηροστεφανι που είναι κοντά στο mama thira και στο ακταιον. Για την εκδρομή στο ηφαίστειο δεν έχω αντικειμενικη άποψη αλλά αν σας ενδιαφέρει πολύ μπορείτε να την κάνετε και να τροφοδοτήσετε με τη δική σας γνώμη και εμπειρία. Η διαδρομή από φηρα προς Οία με τα πόδια είναι αξίζει σίγουρα αλλά θέλει κουράγια.. Είναι τουλάχιστον 3 ώρες δρόμος με τα πόδια και ο ήλιος δεν αστευευται. Το ηλιοβασίλεμα είναι εξίσου όμορφο και από τα δύο σημεία, αν υπάρχει χρόνος εγώ θα έβλεπα ενα από Santo wines, ένα στην Οία και ένα στο σκαρο, αν όχι αυτό που θα άφηνα έξω θα ήταν το Santo wines και θα επέλεγα τα άλλα δύο.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Καλά προφανώς σε αυτά που πρέπει να δεις ειναι η Οία, το Ημεροβίγλι και το Φηροστεφανι. Από εκεί και πέρα ιδιαίτερα γραφικό χωριό ο πύργος, προτείνω να ανεβεις μέχρι το Καστέλι και στα φηρα να μην αρκεστείς στο εμπορικό κέντρο αλλά από τη Μητρόπολη να πάρεις τα σκαλακια προς τα κάτω για τα κάτω φηρα. Φαγητό αναμφίβολα στο Μεταξύ μας, είναι στην έξω γωνία και θες αμάξι αλλά αξίζει, διαφορετικά στον πύργο στο μπρουσκο για μεζεδες ή στο καντουνι για φαγητο, τέλος άλλη επιλογή για φαγητό που παθαίνουν σοκ από τις μερίδες όσοι πάνε είναι ο Κρητικός. Από χωριά μπορείς να δεις και το Μεγαλοχωρι και όταν πας στην Οία να κατέβεις με το αμάξι κάτω να κάνεις βόλτα στο Αμμουδι.Για τοπικά προϊόντα ή αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία προτιμά το συναιτερισμο Santo Wines, ωστόσο αν θες κρασι θα πρότεινα το οινοποιείο του Γαβαλα στο Μεγάλο χωριό.
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, κράτησα σημειώσεις!Το Μεγαλοχώρι το είχα δει κ εγώ,είσης βλέπω έχει κ αρχαιολογικό μουσείο στα Φηρά, αξίζει? Και μια ερώτηση ακόμη, εγώ έχω κλείσει δωμάτιο Καρτεράδος απ΄ότι βλέπω....με τα πόδια μέχρι Φηρά πόση ώρα είναι? Στο δωμάτιο λέει 10 λεπτά ενώ στους χάρτες μου το βγαζει μισάωρο!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom