Σαντορίνη Σαντορίνη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
έχω κλείσει δωμάτιο Καρτεράδος απ΄ότι βλέπω....με τα πόδια μέχρι Φηρά πόση ώρα είναι? Στο δωμάτιο λέει 10 λεπτά ενώ στους χάρτες μου το βγαζει μισάωρο!
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Υπολόγισε με πολύ άνετο περπάτημα 15-20 λεπτά.
Είναι η επιλογή των περισσοτέρων για οικονομική διαμονή και θα δεις πολύ κόσμο να πηγαινοέρχεται. Με το λεωφορείο είναι 2-3 στάσεις να φανταστείς.
Προσοχή στο κεντρικό μόνο όταν κινείσαι με τα πόδια γιατί όλοι το πατάνε το γκάζι, δεν αστειεύονται.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Υπολόγισε με πολύ άνετο περπάτημα 15-20 λεπτά.
Είναι η επιλογή των περισσοτέρων για οικονομική διαμονή και θα δεις πολύ κόσμο να πηγαινοέρχεται. Με το λεωφορείο είναι 2-3 στάσεις να φανταστείς.
Προσοχή στο κεντρικό μόνο όταν κινείσαι με τα πόδια γιατί όλοι το πατάνε το γκάζι, δεν αστειεύονται.
ωραια 15 λεπτά δεν είναι κάτι απλώς θα είμαστε με καρότσι, ελπίζω να βγαίνει με ασφάλεια. Έχω κλείσει εδώ και καιρό αρκετά οικονομικά όντως -με δωρεάν ακύρωση- και τώρα που ξανακοίταξα τίμες, τις έχουν ανεβάσει όλοι 100 ευρώ πάνω! Ευτυχώς που φέτος θα μας κάνανε σούπερ προσφορές για να τους ενισχύσουμε.........
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ωραια 15 λεπτά δεν είναι κάτι απλώς θα είμαστε με καρότσι, ελπίζω να βγαίνει με ασφάλεια
Δε νομίζω, είναι λίγο ταλαιπωρία και ειδικότερα όσο πλησιάζεις στα Φηρά που έχεις και ανηφορικά κομμάτια δρόμου. Θέλει προσοχή όπως είπα, πρόκειται για κεντρικό Ελληνικό δρόμο σε νησί, με ότι σημαίνει αυτό... Αν έχεις δωρεάν ακύρωση τσέκαρε και το Φηροστεφάνι για διαμονή, είναι προτιμότερο.

Ευτυχώς που φέτος θα μας κάνανε σούπερ προσφορές για να τους ενισχύσουμε...
Φάνηκε ότι κάτι τέτοιο αποδείχτηκε αστικός μύθος και έμεινε μόνο στις μεταξύ μας συζητήσεις. Για πολλούς λόγους δε συμβαίνει και δεν αναμένεται να συμβει πλέον. Μεγάλη κουβέντα.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, κράτησα σημειώσεις!Το Μεγαλοχώρι το είχα δει κ εγώ,είσης βλέπω έχει κ αρχαιολογικό μουσείο στα Φηρά, αξίζει? Και μια ερώτηση ακόμη, εγώ έχω κλείσει δωμάτιο Καρτεράδος απ΄ότι βλέπω....με τα πόδια μέχρι Φηρά πόση ώρα είναι? Στο δωμάτιο λέει 10 λεπτά ενώ στους χάρτες μου το βγαζει μισάωρο!!!!!
Εξαρταται και από το πού είναι στον καρτεραδο.. Μπορεί να είναι από τέταρτο έως μισάωρο. Θέλει προσοχή το περπάτημα ειδικά με το καρότσι αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το λεωφορείο ή δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει να νοικιάσετε αμάξι. Γνωστοί μου που πήγαν τώρα έκλεισαν με 25 ευρώ τη μέρα, τιμή καλή για τα δεδομένα του νησιού.

Για να πω την αλήθεια για τις τιμές δεν το βρίσκω παράλογο να μην πέσουν, καθώς γνωρίζοντας από ντόπιους κάτω που έχουν μαγαζιά και ξενοδοχεία αυτό που τους νοιάζει είναι να μην μπούνε μέσα φέτος.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εξαρταται και από το πού είναι στον καρτεραδο.. Μπορεί να είναι από τέταρτο έως μισάωρο. Θέλει προσοχή το περπάτημα ειδικά με το καρότσι αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το λεωφορείο ή δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει να νοικιάσετε αμάξι. Γνωστοί μου που πήγαν τώρα έκλεισαν με 25 ευρώ τη μέρα, τιμή καλή για τα δεδομένα του νησιού.

Για να πω την αλήθεια για τις τιμές δεν το βρίσκω παράλογο να μην πέσουν, καθώς γνωρίζοντας από ντόπιους κάτω που έχουν μαγαζιά και ξενοδοχεία αυτό που τους νοιάζει είναι να μην μπούνε μέσα φέτος.
ωραία ευτυχώς που σας ρώτησα....Αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό μνμα πού έμειναν οι γνωστοί σου να πάρω ένα τηλεφωνο!Για Σεπτέμβρη θα βρω σίγουρα διαθεσιμότητα. Το δωμάτιο το είχα κλείσει κυρίως για να έχω κάτι σίγουρο με το σκεπτικό οτι θα ακυρώσω αν βρω κάτι πιο κοντά όταν θα πλησιάζουν οι μέρες!Όντως δεν έχουν βγάλει προσφορές σε τιμές-ειδικά για τους Έλληνες (!), ζω σε τουριστικό νησί και τα βλέπω.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
ωραία ευτυχώς που σας ρώτησα....Αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό μνμα πού έμειναν οι γνωστοί σου να πάρω ένα τηλεφωνο!Για Σεπτέμβρη θα βρω σίγουρα διαθεσιμότητα. Το δωμάτιο το είχα κλείσει κυρίως για να έχω κάτι σίγουρο με το σκεπτικό οτι θα ακυρώσω αν βρω κάτι πιο κοντά όταν θα πλησιάζουν οι μέρες!Όντως δεν έχουν βγάλει προσφορές σε τιμές-ειδικά για τους Έλληνες (!), ζω σε τουριστικό νησί και τα βλέπω.
Sorry που πετάγομαι, αλλά νομίζω η @travellersoul. εννοούσε 25 ευρώ τη μέρα για αμάξι, όχι δωμάτιο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω γιατί δεν υπογραμμίζεται αρκετά αλλά ο δεύτερος καλύτερος λόγος για να πάει κανείς στη Σαντορίνη είναι ο αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτηρι, είναι πραγματικά κάτι το μοναδικό. Φυσικά ξεναγό, δινει στην ξενάγηση αλλη διασταση.

Άλλη μια ψήφος για το μεταξύ μας για φαγητό.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν ξέρω γιατί δεν υπογραμμίζεται αρκετά αλλά ο δεύτερος καλύτερος λόγος για να πάει κανείς στη Σαντορίνη είναι ο αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτηρι, είναι πραγματικά κάτι το μοναδικό. Φυσικά ξεναγό, δινει στην ξενάγηση αλλη διασταση.

Άλλη μια ψήφος για το μεταξύ μας για φαγητό.
Ισχύει αυτό που λες. Συχνά δεν το έχω στο νου μου γιατί έχω επισκεφθεί τον αρχαιολογικό χώρο πάνω από 3 φορές. Όπως επίσης επειδή αναφέρθηκε αξίζει και το αρχαιολογικό μουσείο στα φηρα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και το μουσείο αξίζει στα Φηρά και το Ακρωτήρι, και προσωπικά θα προσέθετα και την αρχαία Θήρα που ήταν χτισμένη στο βουνό που χωρίζει το Καμάρι από την Περισσα. Γενικά στην αρχαία Θήρα, που ήταν ουσιαστικά ή κλασσική και ρωμαϊκή πρωτεύουσα του νησιού (το Ακρωτήρι να πω εδώ πως ήταν μυκηναϊκή πόλη- μια χιλιετία δηλαδή παλαιότερο), σώζονται σημαντικά ερείπια και ευρήματα. Απίστευτη είναι και ή super (σχεδόν αεροπλανικη) θέα του νησιού που έχει κανείς από την περιοχή της αρχαίας Θήρας
 
Μηνύματα
93
Likes
61
ωραία παιδιά, πολύ καλές πληροφορίες!!! Τα μουσεία στα νησιά πολύ συχνά έχουν τρομερό ενδιαφέρον......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom