Σαντορίνη Σαντορίνη

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
να ζητήσω παλι μια βοήθεια από όσους έχετε πάει ήδη στο νησί? Υπάρχει μια πιθανότητα να βρω δωμάτιο στο χωριό Μεσαριά. Η άλλη μου επιλογή είναι Φηροστεφάνι! Ασυζητητί καλύτερο το Φηροστεφάνι, αλλά στη Μεσαριά γλυτώνω κάποια αρκετά χρήματα.....οπότε το σκέφτομαι σοβαρά. Όσοι έχετε γνώση, μπορείτε να μου πείτε, περι αποστάσεων κυρίως. Βολεύει σαν σημείο ή είναι εκτός τελείως? Πολιτισμό έχει?Έχω καταλάβει πως οι αποστάσεις στο νησί είναι μικρές.Υπενθυμίζω πως το πιθανότερο θα κινούμαι αποκλειστικά με τοπικά λεωφορεία........
Είναι στη μέση του νησιού σχεδόν γι αυτό λέγεται και μεσαρια, οπότε τα λεωφορεία από και προς φηρα για κάποιες παραλίες περνάνε από εκεί. Κατά τ άλλα θα πρέπει να χρησιμοποιείς τα φηρα σαν ενδιάμεσο προορισμό για οπουδήποτε αλλού.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
να ζητήσω παλι μια βοήθεια από όσους έχετε πάει ήδη στο νησί? Υπάρχει μια πιθανότητα να βρω δωμάτιο στο χωριό Μεσαριά. Η άλλη μου επιλογή είναι Φηροστεφάνι! Ασυζητητί καλύτερο το Φηροστεφάνι, αλλά στη Μεσαριά γλυτώνω κάποια αρκετά χρήματα.....οπότε το σκέφτομαι σοβαρά. Όσοι έχετε γνώση, μπορείτε να μου πείτε, περι αποστάσεων κυρίως. Βολεύει σαν σημείο ή είναι εκτός τελείως? Πολιτισμό έχει?Έχω καταλάβει πως οι αποστάσεις στο νησί είναι μικρές.Υπενθυμίζω πως το πιθανότερο θα κινούμαι αποκλειστικά με τοπικά λεωφορεία........
Αστοχη έκφραση περι πολιτισμού για ένα γραφικό χωριό στο κεντρο του νησιού, κατά σημέια ωραιότατο, λίγα χιλιόμετρα από τα φηρά, που περπατιούνται κιόλας. Εχει και ωραία φαγάδικα. Καρτεράδος πιο κοντά αλλά θα διάλεγα Μεσαριά, τα βράδια όμως επιστρέφω σπίτι όσο έχει φως, δεν γουστάρω περπάτημε 4-5 χιλιόμετρα βράδυ.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
πολιτισμό λέγοντας, εννοώ 2 βασικά πράγματα: φαρμακείο και σούπερ μάρκετ!Ας πούμε αν ήταν ένα χωριουδάκι χωρίς τίποτα, εφόσον δεν διαθέτω αμάξι,θα το απέρριπτα αυτομάτως. Θα έχω μικρό παιδάκι μαζί. Τώρα καταλαβαίνω οτι είναι ενδιάμεσα, οπότε με βολεύει από αεροδρόμιο, αλλά θα πρέπει να πηγαίνω Φηρά για όλα τα υπόλοιπα. Παραλίες δεν με ενδιαφέρουν και γενικά νωρίς μαζεύομαι λόγω παιδιού. Το μόνο πρόβλημα θα είναι αν έχουν αραιώσει τα δρομολόγια και παιδευτώ στο πήγαινε-έλα. Αλήθεια Φηρά-Ημεροβίγλι πάει με πόδια είναι οκ ο δρόμος?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
πολιτισμό λέγοντας, εννοώ 2 βασικά πράγματα: φαρμακείο και σούπερ μάρκετ!Ας πούμε αν ήταν ένα χωριουδάκι χωρίς τίποτα, εφόσον δεν διαθέτω αμάξι,θα το απέρριπτα αυτομάτως. Θα έχω μικρό παιδάκι μαζί. Τώρα καταλαβαίνω οτι είναι ενδιάμεσα, οπότε με βολεύει από αεροδρόμιο, αλλά θα πρέπει να πηγαίνω Φηρά για όλα τα υπόλοιπα. Παραλίες δεν με ενδιαφέρουν και γενικά νωρίς μαζεύομαι λόγω παιδιού. Το μόνο πρόβλημα θα είναι αν έχουν αραιώσει τα δρομολόγια και παιδευτώ στο πήγαινε-έλα. Αλήθεια Φηρά-Ημεροβίγλι πάει με πόδια είναι οκ ο δρόμος?
Εφοσον πας χωρις αυτοκινητο και με μικρο παιδι, σου τα λεω εχοντας περασει απο τα ιδια, μην σκεφτεσαι ποιο ειναι το φτηνοτερο δωματιο μονο. Εχεις να καλυψεις 2 αναγκες, αναγκη για κανενα θαλασσινο μπανιο και αναγκη για αξιοθετα-ζωη.
Αν δεν μεινεις εκει που εχει αξιοθεατα-ζωη και δεν κανετε ουτε θαλασσινο μπανιο, θα σας φανε τα λεωφορεια (και αν δεν εχει το βραδυ, ταξι) για να καλυψετε και τις δυο αναγκες σας.
Οσο πιο μικρο ηταν το παιδι, τοσο μεγαλυτερη πρoτεραιοτητα εδινα στη θαλασσα κοντα στο δωματιο. Τωρα θελει μπαρακια :p.
Οποτε πορεψου αναλογα.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εφοσον πας χωρις αυτοκινητο και με μικρο παιδι, σου τα λεω εχοντας περασει απο τα ιδια, μην σκεφτεσαι ποιο ειναι το φτηνοτερο δωματιο μονο. Εχεις να καλυψεις 2 αναγκες, αναγκη για κανενα θαλασσινο μπανιο και αναγκη για αξιοθετα-ζωη.
Αν δεν μεινεις εκει που εχει αξιοθεατα-ζωη και δεν κανετε ουτε θαλασσινο μπανιο, θα σας φανε τα λεωφορεια (και αν δεν εχει το βραδυ, ταξι) για να καλυψετε και τις δυο αναγκες σας.
Οσο πιο μικρο ηταν το παιδι, τοσο μεγαλυτερη πρoτεραιοτητα εδινα στη θαλασσα κοντα στο δωματιο. Τωρα θελει μπαρακια :p.
Οποτε πορεψου αναλογα.
στείλτο μου και εγώ μπαράκια θέλω αλλά έμπλεξα με πάνες! 😛 😛
Θάλλασα σίγουρα δν θα θέλω γιατί και θα κρυώνω εκείνο τον καιρό και ζω σε νησί είμαι χορτασμένη δεν με νοιάζει....Πιο πολύ θέλω βόλτάρισμα, μουσεία ό,τι υπάρχει και να βγάλω κάποιες φωτογραφίες που χρειάζομαι. Τώρα αν κάτσει κανά μπανάκι και βολέψει οκ.....Περισσότερο με προβληματίζει το να μην ταλαιπωρηθούμε με λεωφορεία και εκεί έχεις point, αλλά δν έχω εικόνα των αποστάσεων. Δλδ τι να πω, ενδεχομένως εγώ να το πηγαίνω και περπατητό μέχρι Φηρά και τώρα να το έχω μεγαλοποιήσει στο μυαλό μου οτι θα είμαι όλα μέρα μέσα στα λεωφορεία!(είμαι μουρλή περπαταώ πολύ) Αν δεν γνωρίζεις ένα μέρος.......
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Φηρά - Ημεροβίγλι το περπατας μέσα από τη καλντέρα, δεν βγαίνεις καθόλου στον δρόμο. Εγώ με μικρο παιδί θα προτιμούσα να μείνω στα Φηρά και να πάρω το λεωφορείο να πάω Πύργο/Οία ή οπου αλλού θέλεις. Εχει και δωμάτια στα Φηρά που δεν βλέπουν στη καλντέρα και ειναι σε λογικές τιμές.

To Πάσχα του 2018 είχα μείνει εδώ https://www.summertime-santorini.com/ με τα παιδιά μου που δεν είχαμε μεταφορικό μέσο και μας βόλεψε. Μονο που αν εχεις καρότσι πρεπει να το δεις γιατι εμας μας είχε δώσει δωμάτιο που ανεβαίναμε σκάλα. Οπως και να χει στα Φηρά, Φηροστεφάνι υπάρχει μεγάλος αριθμός δωματίων που δεν βλεπουν καλντερα και οι τιμές είναι χαμηλότερες.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Φηρά - Ημεροβίγλι το περπατας μέσα από τη καλντέρα, δεν βγαίνεις καθόλου στον δρόμο. Εγώ με μικρο παιδί θα προτιμούσα να μείνω στα Φηρά και να πάρω το λεωφορείο να πάω Πύργο/Οία ή οπου αλλού θέλεις. Εχει και δωμάτια στα Φηρά που δεν βλέπουν στη καλντέρα και ειναι σε λογικές τιμές.

To Πάσχα του 2018 είχα μείνει εδώ https://www.summertime-santorini.com/ με τα παιδιά μου που δεν είχαμε μεταφορικό μέσο και μας βόλεψε. Μονο που αν εχεις καρότσι πρεπει να το δεις γιατι εμας μας είχε δώσει δωμάτιο που ανεβαίναμε σκάλα. Οπως και να χει στα Φηρά, Φηροστεφάνι υπάρχει μεγάλος αριθμός δωματίων που δεν βλεπουν καλντερα και οι τιμές είναι χαμηλότερες.
όμορφο φαίνεται κ αυτό!Έχω δει πανέμορφα δωμάτια πάντως!Στα Φηρά έχω βρει καλή περίπτωση, αλλά έλεγα μήπως καθόταν με το πρόγραμμα "Τουρισμός για όλους" και γλύτωνα κάποια χρήματα αν και δεν μου έχουν απαντήσει και δεν το βλέπω.....:rolleyes:
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κι ας το δούμε το όλο, δύσκολο, θέμα με τον ιό και ως ευκαιρία για επαναπροσδιορισμό του τί θέλουμε και ως επισκέπτες και ως φιλοξενούντες. Quality over quantity και γνωριμία με το κοντινό μας πριν στραφούμε στο μακρινό/εξωτικό :)
Αν αναπαραστήσουμε με δύο κύκλους τις δυνατές καταστάσεις δύο συνόλων, του επισκέπτη και του φιλοξενούντα και διαγραμμίσουμε την κοινή τομή θα διαπιστώσουμε ότι ο μεν επισκέπτης βρίσκεται στις θετικότερες, λόγω ευχάριστης αναμονής όμορφων και παραγωγικών στιγμών, ελευθερίας, γνώσης και βελτίωσης, σίσθησης ευημερίας, ο δε φιλοξενών επισης σε θετικές, λόγω προσδοκιών οφέλους, καθώς επίσης γνώσης, βελτίωσης, προσδοκίας ευημερίας. Και οι δύο πλευρες εχουν λόγους να είναι χαρούμενες, στα peak τους αναδύουν τα καλύτερα τους στοιχεία, γιαυτό και η έννοια ταξίδι εμπεριέχει εξαρχής θετική αύρα. Δυστυχως, ως ΕΝΑ, που γινόμαστε πλέον όλοι λόγω ιού, επαναπροσδιορίζουμε το τι Μπορούμε όχι το τι Θέλουμε.

"Quality over quantity" εχει να κανει με τη διεισδυτικότητα στα πράγματα και κατά πόσο προσπαθεί κανείς να θεασθεί την ουσία των πραγμάτων, συνεπώς ο καταναλωτής ταξιδιώτης του μαμ κακά και νάνι μπορεί να ικανοποιηθεί με μονοδιάστατο quality και περισσότερο quantity. Κανοντας την εκδρομή με το καίκι στην παλια και νέα καμένη, που μου το παρουσίασαν σαν tourist trap, πήρε δευτερόλεπτα να επιβεβαιώσω πόσο ανήμπορα μυρμηγκάκια είμαστε, όταν άγγιξα απαλά κάποιο καυτό σημείο μιας μικρής λακκουβίτσας ηφαιστειακού χώματος και κάηκα. Κάνε τη βόλτα, δες τα τοποθετημένα αισθητήρια, διαβασε την λεπτομερή ιστορία και το μέγεθος αυτού του φαινομένου, πάρε μια μοναδική εμπειρία του περπατώντας το, αφουγκράσου το, μείνε και ένα χειμώνα χωρίς να ανάβεις θερμοσίφωνο για ζεστό νερό σε περιοχή που το δίκτυο επηρεάζεται από τη γεωθερμία και το νερό ειναι χλιαρό. Η εμπειρία περιγράφεται αλλά δεν μεταφέρεται.

"Γνωριμία με το κοντινό μας πριν στραφούμε στο μακρινό/εξωτικό!"
Την ευτυχία πιθανότατα θα τη βρεις στην αυλή του παππού σου...

Φιλοσοφίες προσπαθωντας να ξεπεράσω το μεγάλο κακό που μας έκαναν! μας έκλεψαν ένα καλοκαίρι! Τα ευχολόγια τύπου ας είμαστε καλά, πέραν του υποθετικού χαρακτήρα τους ειναι πολύ φθηνα- σε απόλυτες τιμές φυσικά- για τέτοια απώλεια, πόσα καλοκαίρια μείναν ρε γαμώτο.
DSCN5131 - Copy.JPG
,
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
γυρισαμε και εμεις απο σαντορινη πριν 1 μερα, το ταξιδι εγινε με το νυχτερινο δρομολογιο με το πλοιο olympus,
Είχε κόσμο το νησί αλλα όχι πανικο , χωρις συνωστισμο και γενικα το απολαυσαμε.
Το νησι σχετικά είναι ακριβο χωρίς μέσες επιλογές, η θα φάς σουβλάκια στη πλατεία με 2,70 η θα φας σε εστιατοριο απο 20 ε το ατομο χωρίς ποτά,
Απο νυχτερινη ζωή δε μας κάλυψε, η θα πιναμε ποτό στη καλντερα ησυχα και ακριβα η επομενη επιλογη μπαρακια στο κεντρο των φηρών τυπου pub με πολυ δυνατή μουσική η club μεσες λυσεις χαλαρο μπαρακι κτλ δεν υπαρχουν
Οι δρομοι του νησιου επιεικως μετριοι για τη φήμη του, πολλες λακουβες και ελλειπη σήμανση, απουσια ασφάλειας στους γρεμνους χωρις μπαρες και καγκελα ακομα και σε σημεια πεζοπορειας οποτε προσοχη
Καναμε και την εκδρομη στο ηφαιστειο , σχετικα ακριβή στα 26 ε αλλα εντυπωσιακα τα πετρώματα της παγωμένης λάβας, οι θερμες πηγές αδιαφορες, ένα καφέ νερό λιγο πιο ζεστό τίποτα το ιδιαίτερο η θηρασία δίνει την εικόμα νησίου 40 χρόνια πίσω λες και έχει σταματήσει ο χρόνος
Απο παραλίες εντυπωσιακή η παραλια κολουμπο, ήσυχη καθαρή με ενα εντυπωσιακο βράχο που προσφέρει σκιά όλη τη μέρα, 10 -15 ατομα είμασταν εκεί. στη κόκκινη παραλια χαμός αλλα όμορφή.
Η γενιή εικονα που μας άφησε το νησί ειναι υπερβολικα τουριστικοποιημένο, εκτός απο τη καλντέρα και τη θεα καθώς και τις μαυρες παραλιες δεν έχει κάτι άλλο ιδιαιτερο!
Υ.Γ πολλα ιπποειδή στο νησί μουλαρακια αλογα γαιδουρια τα οποια ακομα και στα σκαλια ηταν ιδιαιτερα περιποιημενα και παχουλα, δεν είδα εικόνες κακοποιησης και χαιρομαι που υπαρχουν άνθρωποι που διασωζουν τη παραδοση αυτη
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
Έχω να πάω Σαντορίνη πάνω από δέκα χρόνια και είχα πάει μόνο καλοκαίρι.

Είναι τελείως άκαιρο/άσχετο να πάω Νοέμβρη; Θα βρω τίποτα ανοιχτό ή θα είναι καταθλιπτικά; Αν έχει πάει κάποιος φθινόπωρο, θα εκτιμούσα πολύ ένα σχόλιο!
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Έχω να πάω Σαντορίνη πάνω από δέκα χρόνια και είχα πάει μόνο καλοκαίρι.

Είναι τελείως άκαιρο/άσχετο να πάω Νοέμβρη; Θα βρω τίποτα ανοιχτό ή θα είναι καταθλιπτικά; Αν έχει πάει κάποιος φθινόπωρο, θα εκτιμούσα πολύ ένα σχόλιο!
προσωπικά επέστρεψα πριν 2 εβδομάδες, δλδ μέσα Σεπτέβρη και ήταν πάρα πάρα πολύ καλά από άποψη κόσμου για τα γούστα μου, αλλά οι ντόπιοι έλεγαν πως ήταν σαν Νοέμβρη άλλων ετών. Άρα μπορεί φέτος τον Νομέμβρη να είναι πιο άδεια, αλλά όλα κλειστά δεν ξέρω γιατι θεωρητικά έχει τουρισμό όλο το έτος......Νοεμβρη μου έλεγαν πως γεμίζει κινέζους ας πούμε(άλλες χρονιές εννοείται). Έχει και ντόπιους αρκετούς. Μη σε πάρω στο λαιμό μου δεν ξέρω ειδικά φέτος πως θα είναι, αλλά εγώ θα πήγαινα γιατί μου αρέσει νησί φθινόπωρο και κυρίως μου αρέσει η έλλειψη συνωστισμου!!!Πάντως αυτό που είχες δει καλοκαίρι, μην το περιμένεις...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
προσωπικά επέστρεψα πριν 2 εβδομάδες, δλδ μέσα Σεπτέβρη και ήταν πάρα πάρα πολύ καλά από άποψη κόσμου για τα γούστα μου, αλλά οι ντόπιοι έλεγαν πως ήταν σαν Νοέμβρη άλλων ετών. Άρα μπορεί φέτος τον Νομέμβρη να είναι πιο άδεια, αλλά όλα κλειστά δεν ξέρω γιατι θεωρητικά έχει τουρισμό όλο το έτος......Νοεμβρη μου έλεγαν πως γεμίζει κινέζους ας πούμε(άλλες χρονιές εννοείται). Έχει και ντόπιους αρκετούς. Μη σε πάρω στο λαιμό μου δεν ξέρω ειδικά φέτος πως θα είναι, αλλά εγώ θα πήγαινα γιατί μου αρέσει νησί φθινόπωρο και κυρίως μου αρέσει η έλλειψη συνωστισμου!!!Πάντως αυτό που είχες δει καλοκαίρι, μην το περιμένεις...
Σε ευχαριστώ πολύ. Ακριβώς αυτά θέλω να αποφύγω (δεν ξαναπατάω με φουλ τουρισμό), απλά δεν θέλω κιόλας να πάω και να μην βρίσκω ένα ωραίο μέρος για φαί με θέα!

Σεπτέμβρης είναι θα ήταν σίγουρα ιδανικά αλλά μόνο ο Νοέμβρης (άντε τέλη Οκτώβρη) είναι διαθέσιμος για μένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom