Σαντορίνη Σαντορίνη

Camelia

Member
Μηνύματα
32
Likes
11
Καλησπερα, αξιζει για μονοημερη Σαντορινη ; Θα ειμαστε Ιο και θελουμε να παμε αυθημερον αλλα χωρις μεσο . ΣΚεφτομασταν να νοικιαζαμε εκει καποιο μηχανακι γιατι δεν ξερουμε κατα ποσο θα μας κουρασει η μετακινηση με λεωοφορειο μιας και θα μεινουμε λιγες ωρες στο νησι. Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη παραλια και μαγαζι για καφε/ φαγητο ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα, αξιζει για μονοημερη Σαντορινη ; Θα ειμαστε Ιο και θελουμε να παμε αυθημερον αλλα χωρις μεσο . ΣΚεφτομασταν να νοικιαζαμε εκει καποιο μηχανακι γιατι δεν ξερουμε κατα ποσο θα μας κουρασει η μετακινηση με λεωοφορειο μιας και θα μεινουμε λιγες ωρες στο νησι. Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη παραλια και μαγαζι για καφε/ φαγητο ;
Αν πάτε λίγες ώρες δε νομίζω ότι έχει νόημα να πάτε σε κάποια παραλία. Ειναι μέτριες και σε καμία περίπτωση δε θα έχανα κάτι από τα υπόλοιπα για να χαλάσω έστω κι ένα λεπτό.

Με μηχανάκι Ναι, μπορείτε να κινηθείτε αρκετά καλά. Έχοντας ας πούμε 12 ώρες εύκολα βλέπετε Φηρά, φηροστεφανι , ημεροβιγλι και Οία και αν σας ενδιαφερει ο αρχαιολογικος είο χωρος στο Ακρωτηρι περνάτε και για μια φωτογραφία από την κόκκινη παραλία. Ε ακόμη και μια ωρίτσα στον Πύργο την περνάτε.

Για δείπνο, αν επιστρέφετε βράδυ, θα πήγαινα στο Οναρ στο Φηροστεφανι.
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπερα, αξιζει για μονοημερη Σαντορινη ; Θα ειμαστε Ιο και θελουμε να παμε αυθημερον αλλα χωρις μεσο . ΣΚεφτομασταν να νοικιαζαμε εκει καποιο μηχανακι γιατι δεν ξερουμε κατα ποσο θα μας κουρασει η μετακινηση με λεωοφορειο μιας και θα μεινουμε λιγες ωρες στο νησι. Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη παραλια και μαγαζι για καφε/ φαγητο ;
PK Cocktail Bar | PaliaKameni Cocktail Bar
Για καφέ στα Φηρά, υπέροχη θέα!!
 

Camelia

Member
Μηνύματα
32
Likes
11
Ωραια σας ευχαριστω!
Δεν θα εχουμε πολλες ωρες στη διαθεση μας , θα φτασουμε νωρις το μεσημερι και αν δεν κανω λαθος εχει επιστροφη στις 7-8 το απογευμα απλα δεν θα ηθελα να χασουμε το μπανιο μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραια σας ευχαριστω!
Δεν θα εχουμε πολλες ωρες στη διαθεση μας , θα φτασουμε νωρις το μεσημερι και αν δεν κανω λαθος εχει επιστροφη στις 7-8 το απογευμα απλα δεν θα ηθελα να χασουμε το μπανιο μας.
ΠΑιδιά αν είναι να πάτε για μπάνιο στη Σαντορίνη, μάλλον είναι καλύτερα να μην πάτε.
Εγώ στις λίγες ώρες που έχετε θα πήγαινα μια Οία για περπάτημα, μετά Πύργο για μια βόλτα, μετά Ημεροβίγλι κι από κει όλο περπατητό μέχρι τα Φηρά για τη θέα και την αρχιτεκτονική. Μπάνιο στην παραλία και να χάσεις έστω και 15 λεπτά από τα παραπάνω = έγκλημα, κατ' εμέ.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Επέστρεψα απο Σαντορινη. Συμφωνώ με τον φίλο Γιώργο πως δεν αξίζει ουτε 10 λεπτά καμία παραλία της Σαντορίνης.

Για φαγητό που είναι και αυτο που έλειπε απο το συγκεκριμένο ποστ παραθέτω τα παρακάτω που τα δοκίμασα

Μεταξύ μας στην έξω γωνία
Λεύκες στη φοινικιά (το κορυφαιο αλλα και το πιο ακριβό. Σιγουρα 80 ευρω τα 2 ατομα με ορεκτικο σαλατα και κυριως)
Καντουνι στον Πυργο

Θεωρώ πως είναι ρίσκο να φας κάτι στην καλντέρα με θέα, δεν λέω πως δεν υπάρχουν καλα μαγαζιά αλλα επειδή ειναι ενα γενικευμενο tourist trap, φατε στα χωριουδακια και απολαυστε την θεα με ενα ποτακι στην καλντερα.

Για γλυκό: Μελενιος στην Οια
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πάνε 11 χρόνια από την τελευταία φορά που επισκέφθηκα το νησί και φέτος τον Αύγουστο θα βρεθούμε εκεί για 10 με 11 ωρες μιας και φεύγουμε μετά για Φολεγανδρο! Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο όποτε τι έχετε να μας προτείνετε κυρίως για την φίλη μου που δεν έχει επισκεφθεί το νησί;

Σημειωτέον θα έχουμε και τις χειραποσκευές μας μαζί!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάνε 11 χρόνια από την τελευταία φορά που επισκέφθηκα το νησί και φέτος τον Αύγουστο θα βρεθούμε εκεί για 10 με 11 ωρες μιας και φεύγουμε μετά για Φολεγανδρο! Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο όποτε τι έχετε να μας προτείνετε κυρίως για την φίλη μου που δεν έχει επισκεφθεί το νησί;

Σημειωτέον θα έχουμε και τις χειραποσκευές μας μαζί!
Τις βαλίτσες ίσως σας αφήσουν να τις αφήσετε στα εκδοτήρια εισιτηρίων, αν και Αύγουστο είναι όλοι πιο στριμμενοι στο νησί. Αλλιώς έχει αρκετά μέρη με υπηρεσίες όπως αυτό, που ειναι και κεντρικό:
Luggage Santorini
Έχει καιβτουαλετα, χώρο για να αλλάξετε κλπ.

Μπορείτε να νοικιάσετε ένα μηχανάκι ή μια γουρουνα ακριβώς δίπλα, οπότε το να πάτε Πύργο (1 ωρίτσα), Οία (2 ωρίτσες, αποφύγετε το ηλιοβασίλεμα) και μετά να παραδώσετε το μηχανάκι και να κινηθείτε περπατητα στον άξονα ημεροβιγλι-Φηρα είναι εύκολο και η διαδρομή είναι φοβερή. Ιδανικά φεύγετε από Οία 2 ώρες πριν το ηλιοβασίλεμα που έρχονται όλοι, εκείνη την ώρα ο δρόμος προς φηρα είναι άδειος στην κατεύθυνση σας, όσο είναι κάτι άδειο αυγουστιατικα.

Αν έχετε το μηχανάκι που λέγαμε, εγώ θα πήγαινα μέχρι το ακρωτήρι. Και η διαδρομή είναι ωραία, η κόκκινη παραλία έχει φωτογραφικό ενδιαφέρον και αν σας ενδιαφέρει ο αρχαιολογικός είναι τρομερος. Έχρι αποσταση και θα κανετε strech το εντεκαωρο σας, αλλα εγω θα πήγαινα. Δηλαδή θα έμενα 2 ώρες Οία, 1 ώρα Πύργο, 2 ώρες ακρωτήρι και πέριξ, άλλες 2 ώρες οι διαδρομές και σε μένουν άλλες 4 ώρες για ημεροβιγλι-φηροστεφανι-φηρα με φαγάκι. Αν δε θέλετε να τρέχετε, κόβετε το Ακρωτήρι.

Αν δεν μπορείτε να πάρετε μηχανάκι, με το λεωφορείο τουλάχιστον στην Οία πηγαίνετε και γυρίζετε άνετα. Στην επιστροφή λέτε να σας αφήσει Ημεροβιγλι, ξαναλέω η διαδρομήπρος Φηρά είναι το χάιλάιτ του νησιού.

Για φαγητό το Μεταξύ μας στην Έξω Γωνιά δεν ειναι προσβασιμο χωρίς μέσο, ενώ το Οναρ στο Φηροατεφανι είναι,.Και.με.φοβερή θέα, οπωσδήποτε κράτηση μέρες πριν,.πείτε ότι είστε νεονυμφοι.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Τις βαλίτσες ίσως σας αφήσουν να τις αφήσετε στα εκδοτήρια εισιτηρίων, αν και Αύγουστο είναι όλοι πιο στριμμενοι στο νησί. Αλλιώς έχει αρκετά μέρη με υπηρεσίες όπως αυτό, που ειναι και κεντρικό:
Luggage Santorini
Έχει καιβτουαλετα, χώρο για να αλλάξετε κλπ.

Μπορείτε να νοικιάσετε ένα μηχανάκι ή μια γουρουνα ακριβώς δίπλα, οπότε το να πάτε Πύργο (1 ωρίτσα), Οία (2 ωρίτσες, αποφύγετε το ηλιοβασίλεμα) και μετά να παραδώσετε το μηχανάκι και να κινηθείτε περπατητα στον άξονα ημεροβιγλι-Φηρα είναι εύκολο και η διαδρομή είναι φοβερή. Ιδανικά φεύγετε από Οία 2 ώρες πριν το ηλιοβασίλεμα που έρχονται όλοι, εκείνη την ώρα ο δρόμος προς φηρα είναι άδειος στην κατεύθυνση σας, όσο είναι κάτι άδειο αυγουστιατικα.

Αν έχετε το μηχανάκι που λέγαμε, εγώ θα πήγαινα μέχρι το ακρωτήρι. Και η διαδρομή είναι ωραία, η κόκκινη παραλία έχει φωτογραφικό ενδιαφέρον και αν σας ενδιαφέρει ο αρχαιολογικός είναι τρομερος. Έχρι αποσταση και θα κανετε strech το εντεκαωρο σας, αλλα εγω θα πήγαινα. Δηλαδή θα έμενα 2 ώρες Οία, 1 ώρα Πύργο, 2 ώρες ακρωτήρι και πέριξ, άλλες 2 ώρες οι διαδρομές και σε μένουν άλλες 4 ώρες για ημεροβιγλι-φηροστεφανι-φηρα με φαγάκι. Αν δε θέλετε να τρέχετε, κόβετε το Ακρωτήρι.

Αν δεν μπορείτε να πάρετε μηχανάκι, με το λεωφορείο τουλάχιστον στην Οία πηγαίνετε και γυρίζετε άνετα. Στην επιστροφή λέτε να σας αφήσει Ημεροβιγλι, ξαναλέω η διαδρομήπρος Φηρά είναι το χάιλάιτ του νησιού.

Για φαγητό το Μεταξύ μας στην Έξω Γωνιά δεν ειναι προσβασιμο χωρίς μέσο, ενώ το Οναρ στο Φηροατεφανι είναι,.Και.με.φοβερή θέα, οπωσδήποτε κράτηση μέρες πριν,.πείτε ότι είστε νεονυμφοι.
Ευχαριστω πολύ πολύ για τις πληροφορίες! Είμαστε κορίτσοπαρέα οποτε απορρίπτεται η γουρούνα και το μηχανάκι όπως και το να δηλώσουμε νεόνυμφοι ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω πολύ πολύ για τις πληροφορίες! Είμαστε κορίτσοπαρέα οποτε απορρίπτεται η γουρούνα και το μηχανάκι όπως και το να δηλώσουμε νεόνυμφοι ;)
Παρακαλώ και καλά να περάσετε. Ασυμβατότητα πάντως δε βλέπω σε κανένα από τα 2 που ανέφερες, 2021 έχουμε, εκτός κι αν είστε μονός αριθμός οπότε υπάρχει ένα θεματάκι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Υπαρχει κανεις που να γνωριζει ποσο μπορει να μου κοστισει το ταξι απο Οια προς Ημεροβιγλι?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπαρχει κανεις που να γνωριζει ποσο μπορει να μου κοστισει το ταξι απο Οια προς Ημεροβιγλι?
Κανονικά είναι 4 ευρώ η σημαία και 1€/χιλιόμετρο , περίπου 14-15€ σύνολο. Αλλά εξαρτάται και από το μήνα και την ώρα, πχ μετά το ηλιοβασίλεμα σε υψηλή περίοδο και με τίγκα Αμερικάνους το νησί ζητάνε τα διπλά, χειμώνα χωρίς ταξίμετρο πας και με 10.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom