Σαντορίνη Σαντορίνη 5ημερο Αυγουστος-Προτασεις

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλημερά σε ολους εδω μέσα στο φορουμ! Ηρθε λοιπον η ωρα να αναζητησω τις συμβουλες σας και τις προτασεις σας για να περασω ενα 5ημερο τον Αυγουστο στη μαγευτικη Σαντορινη με τη γυναικα μου! Και φυσικα, καθε συμβουλη και προταση σας θα εκτιμηθει στο ακεραιο για την ταξιδιωτικη ιστορια που θα ακολουθησει στο αμεσο μελλον!
Εχουμε και λεμε λοιπον, ταξιδευουμε και οι δυο μας για πρωτη φορα στη Σαντορινη, θα μεινουμε για 4 βραδια στο Μεγαλοχωρι σε ενα ωραιο ξενοδοχειο που εχω κλεισει εδω και καιρο! Επειδη πριν λιγες μερες παντρευτηκαμε θα θελαμε οι λιγες αυτες μερες των διακοπως μας να συνδυασουν
α. Ωραιες παραλιες για μπανιο
β. Μικρες εκδρομες σε οτιδηποτε αξιζει να επισκεφτεις στο νησι (το ηφαιστειο ισως, καποιο οινοπειο...)
γ. Προτασεις για φαγητο, καφε, και ποτο
δ. Οτιδηποτε θα μπορουσε να μας φανει χρησιμο σαν συμβουλη, να κανουμε ή ισως καλυτερα να αποφυγουμε ετσι ωστε να περασουμε με το καλυτερο δυνατο τροπο τις διακοπες μας.
Ελπιζω να μακροσκελες του μηνυματος να μην κουρασε, και συνοψιζω στις κατωθι κατηγοριες για να ειναι η απαντησεις πιο ευκολες
1. Παραλιες, ποιες ειναι εκεινες οι παραλιες που μου προτεινετε να επισκεφτω, τοσο για το φυσικο τους πλουτο,οσο και για την οργανωση που θα εχουν φυσικα οσον αφορα καποιο beach bar,
2. Φαγητο, προτασεις για ενα ρομαντικο δειπνο ισως, χωρις ομως να χρειαζεται να αφησω το ενα μου...νεφρο στο τελος της βραδιας, εννοωντας η αποδοση τιμης-παρεχομενων υπηρεσιων να ισορροπει στη λογικη...
3. Καφε- Ποτο, προτασεις για ενα ποτο και καφε προς το τελος της ημερας παντα, λαμβανοντας υποψη οτι τα πρωινα μεχρι το απογευμα θα αναλωθουμε σε εξευρενηση του νησιου και βουτιες...
4. Αξιοθετα εκτος απο τα προφανη, καλντερα και ηφαιστειο και τι αλλο θα μπορουσα να δω και δε πρεπει να παραλειψω...
5. Προιοντα του νησιου,γενικοτερες προτασεις απο οσουν εχουν επισκεφτει το νησι στο παρελθον και θελουν να το μοιραστουν εδω μεσα για να το ζησουμε και εμεις με τη σειρα μας!

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας για την βοηθεια σας! :) :) :)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πάνε χρόνια που είχα επισκεφτεί την Σαντορίνη. Αυτά που έχουν μείνει στο μυαλό μου είναι η μαγευτική Οία και η Καλντέρα, όπως ανέφερες. Υπάρχει μουσείο οίνου, το οποίο όμως δεν είχα επισκεφτεί αλλά φαίνεται πολύ καλό http://www.volcanwines.gr/main.html. Επίσης στην Οία υπάρχει ναυτικό μουσείο, το οποίο μου άρεσε αρκετά, αλλά και το λαογραφικό μουσείο, λίγο έξω από τα Φηρά http://www.mygreektrip.gr/santorini/emmanuel-lignos-folklore-museum.asp. Από προιόντα να πάρεις κρασί και φάβα. Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πέρα απο τα προφανή τα οποία γνωρίζεις,αλλά και τα υπόλοιπα που θα ανακαλύψεις στο φόρουμ, εγώ θα πρότεινα οπωσδήποτε επίσκεψη στο Ακρωτήρι στην αρχαία πόλη! Μιλάμε για συγκλονιστική εμπειρία, ειδικότερα αμα έχεις και ξενάγηση! Τσέκαρε το, αξίζει το κόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom