Σαντορινη: Γινεται ενα ξενοδοχειο στο booking να μην υπαρχει?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλημερα, ειμαι νεο μελος εδω και χαιρετω ολη την παρεα! Θα ειμαι πολυ συντομη. Εχω φρικαρει λιγο και ελπιζω αδικα. Εχω κλεισει το ξενοδοχειο ............... στο Καμαρι της Σαντορινης για λιγες μερες τον Αυγουστο. Εκανα την κρατηση μεσω booking.com οπως κανω εδω και περιπου πεντε χρονια. Tα πληρωσα ολα μονομιας (αρκετα χρηματα), μιας και ηταν non-refundable. Τα εκλεισα ΠΟΛΥ βιαστικα γιατι ειδα σουπερ τιμη και σουπερ ξενοδοχειο, τελος παντων εγινε μεσα σε κλασματα δευτερολεπτων η κρατηση, μην τα πολυλογω. Προλαβα να δω οτι δεν υπηρχαν σχολια στο booking γιατι το μπουκινγκ γραφει οτι το καταλυμα ειναι 'ΝΕΟ'. Οποτε θεωρησα οτι δεν υπαρχουν σχολια γιατι ειναι οντως καινουριο. Το κλεινω λοιπον και μου ρχεται επιβεβαιωση στο μειλ οπως παντα. Οπως κανω παντα, τσεκαρω στη φορμα επιβεβαιωσης το τηλεφωνο για να τους παρω να δω αν ελαβαν την κρατηση. Βρισκω μονο ενα κινητο διαθεσιμο, το οποιο λιγο με παρεξενεψε. Τους παιρνω, μου απαντανε μετα απο 3 κλησεις και μου λενε ενα ξερο πηραμε την κρατηση. Με παρεξενεψε λιγο το γεγονος οτι δεν απαντουσαν και οτι δε μου σχολιασαν κατι παραπανω στο τηλεφωνο και ψαχνω στο google. Βρισκω οτι το ξενοδοχειο εμφανιζεται μονο σε ιστοσελιδες κρατησεων. Με αλλα λογια, δεν υπαρχει πουθενα καταχωρημενο, μονο σε σελιδες παρομοιες με το booking. Ολο αυτο με φρικαρει λιγο, πρωτη φορα δεν εμφανιζεται ξενοδοχειο ουτε ενα νορμαλ τηλ. Επισης δεν εχουν εμφανιστει ουτε σχολια ακομη παρολο που ανοιξε θεωρητικα στις αρχες Ιουνιου. Επισης, οι φωτο στο ιντερνετ μου φανηκαν κομματακι φτιαχτες, δεν ξερω πώς να το πω, ισως αν το δειτε κ σεις να μου πειτε. Τι να κανω? Να παρω την Ενωση Ξενοδοχων στη Σαντορινη να μου πουν αν υπαρχει οντως αυτο το πραγμα ή να ξαναπαρω το ξενοδοχειο? Δεν το εμπιστευομαι καθολου ο,τι κ να μου πει. Λετε να δικαιολογουνται ολα αυτα επειδη ειναι νεο ή να αρχισω να φρικαρω?? Ειμαι ΠΟΛΥ αγχωδης γενικα με κρατησεις κλπ και ισως ειμαι υπερβολικη, αλλα κατι μου κλωτσαει.
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πάρτε ένα τηλέφωνο στην ένωση. Εναλλακτικά αν δεν τους βρείτε κάντε ένα τηλέφωνο σε ένα άλλο ............ που έχει στο Ρέθυμνο και είναι σίγουρα υπαρκτό να τους ρωτήσετε. Καλή τύχη.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα
Επισης, οι φωτο στο ιντερνετ μου φανηκαν κομματακι φτιαχτες, δεν ξερω πώς να το πω, ισως αν το δειτε κ σεις να μου πειτε.
Ναι είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι όλες, αλλά αυτοί οι φοίνικες είναι από σχεδιαστικό πρόγραμμα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να σου πει τι η Ένωση ξενοδόχων; Συνδικαλιστικό όργανο είναι, το πολύ πολύ να τους πει αν είναι μέλος τους (λιγότερα από τα μισά καταλλύματα της Ελλάδας είναι μέλη σε συνδικαλιστικές ενώσεις, καλώς ή κακώς).

Αν έχεις βάσιμες αμφιβολίες για την ύπαρξη του καταλλύματος (προσοχή, μπορεί να είναι ακόμα κι ένα ημι-νόμιμο rent-a-room, ή η επίσημη ονομασία της εταιρίας να είναι άλλη), ενημέρωσε τη booking.com. Το πολύ πολύ, αν όντως δεν υπάρχει (που δε νομίζω, γιατί τα ελέγχουν και υπογράφουν και σκληρές συμβάσεις με όλα τα καταλλύματα), να σε στείλουν αλλού.

Άλλη απορία έχω: Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε να μείνουν στο Καμάρι από επιλογή;
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Να σου πει τι η Ένωση ξενοδόχων; Συνδικαλιστικό όργανο είναι, το πολύ πολύ να τους πει αν είναι μέλος τους (λιγότερα από τα μισά καταλλύματα της Ελλάδας είναι μέλη σε συνδικαλιστικές ενώσεις, καλώς ή κακώς).

Αν έχεις βάσιμες αμφιβολίες για την ύπαρξη του καταλλύματος (προσοχή, μπορεί να είναι ακόμα κι ένα ημι-νόμιμο rent-a-room, ή η επίσημη ονομασία της εταιρίας να είναι άλλη), ενημέρωσε τη booking.com. Το πολύ πολύ, αν όντως δεν υπάρχει (που δε νομίζω, γιατί τα ελέγχουν και υπογράφουν και σκληρές συμβάσεις με όλα τα καταλλύματα), να σε στείλουν αλλού.

Άλλη απορία έχω: Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε να μείνουν στο Καμάρι από επιλογή;
Επειδη στα Θηρα και στην Οια τα χτυπανε περισσοτερο τα δωματια. Τωρα εγινε, μη συζηταμε την τοποθεσια.Αμα τα ελεγχουν, γιατι τοτε οι φωτο ειναι φτιαχτες..Τελος παντων, εμενα με ενδιαφερει η ευθυνη της booking σ αυτο, δε μπορει να με στελνει σε κατι ανυπαρκτο, ουτε οι φωτο να ειναι ψευτικες ειναι αποδεκτο για μια εταιρια κολοσσο...τελος παντων, θα ξαναπαρω το καταλυμα λεω εγω και θα πω οτι και καλα ενδιαφερομαι για αλλες ημερομηνιες και θα ρωτησω γιατι δεν υπαρχουν σχολια και γενικα καποια αλλα πραγματα...
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
βασικα πού αλλου λετε να ρωτησω αν ξερουν το ξενοδοχειο?? να παρω το ταξι Σαντορινης να κλεισω και καλα μεταφορα εκει οποτε απο την απαντηση θα καταλαβω? Ας βγει και χαλι, θα επιμεινουμε να μετακινηθουμε, εμενα με αγχωνει να μην υπαρχει καν!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
΄Εχει και δωρεάν μεταφορά από/προς αεροδρόμιο.΄Εχουν δώσει και σε εσένα αυτήν την υπηρεσία;Πάρτους τηλ. και ρώτα για αυτό.Αν έχεις ακόμη αμφιβολίες από την συμπεριφορά τους επικοινώνησε με booking.Το να μην υπάρχουν σχόλια μετά από 15-20 μέρες λειτουργίας δεν νομίζω να είναι αρνητικό.Δεν νομίζω να μην υπάρχει καθόλου,το πολύ-πολύ να είναι μισο-τελειωμένο ή λίγο οικοδομή ακόμη....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μήπως να ρωτούσες εδώ; Αντιγράφω από το σάιτ:
"Το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος λειτουργεί από το 1935 ως Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Είναι νομοθετημένος σύμβουλος της Πολιτείας σε θέματα τουρισμού έχει εκ του νόμου ως μέλη όλα τα ξενοδοχειακά καταλύματα και τις οργανωμένες τουριστικές κατασκηνώσεις της χώρας".
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
11
΄Εχει και δωρεάν μεταφορά από/προς αεροδρόμιο.΄Εχουν δώσει και σε εσένα αυτήν την υπηρεσία;Πάρτους τηλ. και ρώτα για αυτό.Αν έχεις ακόμη αμφιβολίες από την συμπεριφορά τους επικοινώνησε με booking.Το να μην υπάρχουν σχόλια μετά από 15-20 μέρες λειτουργίας δεν νομίζω να είναι αρνητικό.Δεν νομίζω να μην υπάρχει καθόλου,το πολύ-πολύ να είναι μισο-τελειωμένο ή λίγο οικοδομή ακόμη....
ειχα ρωτησει γ αυτη την υπηρεσια, αλλα μου ειπαν χρεωνεται 25 ευρω, δεν ειναι δωρεαν. Ναι αυτο θα κανω μαλλον. Σκεφτηκα οτι μπορει οι εικονες να ηταν φτιαχτες γιατι ηταν το αρχικο σχεδιο/μακετα του αρχιτεκτονα σχεδιαστη και να μην προλαβαν να φωτογραφισουν ακομη το χωρο οπως τελικα διαμορφωθηκε. Φανταζομαι οτι η τελικη εικονα θα ειναι αυτη. Ευχαριστω πολυ για τη στηριξη ολους σας!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Μήπως να ρωτούσες εδώ; Αντιγράφω από το σάιτ:
"Το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος λειτουργεί από το 1935 ως Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Είναι νομοθετημένος σύμβουλος της Πολιτείας σε θέματα τουρισμού έχει εκ του νόμου ως μέλη όλα τα ξενοδοχειακά καταλύματα και τις οργανωμένες τουριστικές κατασκηνώσεις της χώρας".
ναι θα παρω να ρωτησω, αλλα φοβαμαι μη μου πουν δεν υπαρχει κ ανησυχησω τσαμπα
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
ναι θα παρω να ρωτησω, αλλα φοβαμαι μη μου πουν δεν υπαρχει κ ανησυχησω τσαμπα
Νομίζω πως είναι ο πλέον ασφαλής τρόπος να μάθεις αν υπάρχει ή όχι, για να αποφασίσεις ποιές θα είναι οι επόμενες κινήσεις σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μήπως να ρωτούσες εδώ; Αντιγράφω από το σάιτ:
"Το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος λειτουργεί από το 1935 ως Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Είναι νομοθετημένος σύμβουλος της Πολιτείας σε θέματα τουρισμού έχει εκ του νόμου ως μέλη όλα τα ξενοδοχειακά καταλύματα και τις οργανωμένες τουριστικές κατασκηνώσεις της χώρας".
Αυτό δε σημαίνει κι ότι ξέρει ποιά είναι τα μέλη του και τι επωνυμίες χρησιμοποιούν, ούτε ότι έχει το δικαίωμα να παρέχει σε τρίτους πληροφορίες για τα μέλη του... Μην προσπαθείτε να λύσετε οποιδήποτε πρόβλημα χρησιμοποιώντας ξεπερασμένους θεσμούς το προπερασμένου αιώνα. Μόνο η εφορία έχει πλήρη κατάλογο των τουριστικών επιχειρήσεων που λειτουργούν νόμιμα, αλλά φυσικά απαγορεύεται να σας πει το παραμικρό.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom