Σαντορίνη Φολέγανδρος Σαντορινη - Φολεγανδρος

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γεια σας γεια σας!

Φετος θελαμε να παμε Φολεγανδρο με το φιλο μου, αλλα καθοτι ερχομαστε απο Λονδινο αυτο δεν ηταν εφικτο μεσω Αθηνας οποτε αποφασισαμε να το σπασουμε 3 βραδια Σαντορινη και 3-4 Φολεγανδρο. Θα πάμε Σαντορίνη 16-19 και Φολέγανδρο 19-22/23 Ιουλίου.

Σαντορίνη αποφασίσαμε να μείνουμε Περίβολο και συγκεκριμένα εδώ roomsmary-perivolos.com κύριως λόγω οικονομικού καταλύματος. Θα είμαστε χωρίς αμάξι, οπότε θα πάρουμε τα λεωφορεία για ότι χρειαστούμε. Νομίζω ότι τα λεωφορεία είναι μέχρι αργά σχετικά για Περίσσα από Φηρά το βράδυ ε; Νομίζω τελευταίο είναι στις 12-12.30 το βράδυ απ'ο,τι είδα;

Τι θα προτείνατε να δούμε σ'αυτες τις 3 μέρες για να είμαστε και σχετικά χαλαρά και να μην τρέχουμε; Φαγητό, ποτό, παραλίες, αξιοθέατα, οτι εχετε ευχαριστηση.

Φολέγανδρο θα μείνουμε στη Χώρα. Αν έχετε οποιεσδήποτε προτάσεις και για εκεί, για παραλίες, φαγητό, ποτό, γλυκό ευπρόσδεκτες! :)

Ευχαριστώ πολύ για όλα εκ των προτέρων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι τα λεωφορεία είναι μέχρι αργά σχετικά για Περίσσα από Φηρά το βράδυ ε; Νομίζω τελευταίο είναι στις 12-12.30 το βράδυ απ'ο,τι είδα;
Ακριβώς, το ζήτημα είναι όμως ότι μένετε αρκετά μακριά και ίσως κάποια βράδια δε σας καλύψει το 00:30 επιστροφή και χρειαστεί ταξί. Αυτό είναι και ανασταλτικός παράγοντας για να δείτε και το υπόλοιπο νησί, καθώς θα χρειάζεται πολλές φορές να αλλάξετε λεωφορείο ή να φτάσετε Φηρά για να συνεχίσετε με κάποιο άλλο. Πάντως στο τριήμερο που έχετε στη διάθεση σας προλαβαίνετε να κάνετε πολλά έστω και με τέτοια μετακίνηση. Προσωπικά θα πήγαινα Ακρωτήρι για τον αρχαιολογικό χώρο, Οία, Πύργο, Ημεροβίγλι κτλ. Δε ξέρω και τι έχετε δει βέβαια.
Φολέγανδρο θα μείνουμε στη Χώρα.
Σοφή επιλογή! Είναι μονόδρομος η διαμονή στη πανέμορφη αυτή Χώρα.
Αν έχετε οποιεσδήποτε προτάσεις
Αρκετές πληροφορίες εδώ:
Νησιά Αιγαίου

Η δική μου περσινή επίσκεψη στο νησί εδώ:
Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει Σαντορίνη/Φολέγανδρο και γύρισε το νησί οδικώς να πει δυο λόγια για το οδικό δίκτυο?
Συστήνεται για νέους οδηγούς που έχουν πάρει δίπλωμα στο εξωτερικό?
Έχει παραλίες προσβάσιμες και για μικρά αυτοκίνητα?
Σε εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων υπάρχει εύκολα η επιλογή για αυτόματο αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Αναστασία
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει Σαντορίνη/Φολέγανδρο και γύρισε το νησί οδικώς να πει δυο λόγια για το οδικό δίκτυο?
Ένα τυπικό οδικό δίκτυο νησιού για τη Σαντορίνη, με μεγάλη κίνηση τους μήνες αιχμής και παραδοσιακά επικίνδυνη οδήγηση από τους ντόπιους επαγγελματίες, συν τους τουρίστες που βγαίνουν από παντού με τα μηχανάκια τους. Μεγάλη προσοχή και όλα θα πάνε καλά. Πιο πολύ να σε προβληματίζει το πάρκινγκ.
Για τη Φολέγανδρο δεν έχω να πω πολλά, το οδικό δίκτυο είναι μικρό και προσωπικά θεωρώ περιττή την ύπαρξη αυτοκινήτου, αλλά οκ, γούστα και ανέσεις είναι αυτές.
Συστήνεται για νέους οδηγούς που έχουν πάρει δίπλωμα στο εξωτερικό?
Δε ξέρω τι διαφορά μπορεί να έχει, πάντως η προσοχή πρέπει να είναι αυξημένη οπως είπα.
Έχει παραλίες προσβάσιμες και για μικρά αυτοκίνητα?
Ναι και στα δύο.
Σε εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων υπάρχει εύκολα η επιλογή για αυτόματο αυτοκίνητο?
Δε μου χει τύχει να χρειαστεί, αλλά υπάρχει η δυνατότητα, σίγουρα στη Σαντορίνη μιας και οι επιλογές είναι πολλές.
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Η Σαντορίνη έχει πολύ καλό οδικό δίκτυο. προσοχή θα χρειαστείς από την άποψη ότι έχει αρκετή κίνηση.
Αντιθέτως το δίκτυο της Φολεγάνδρου για τις παραλίες δεν είναι και τόσο καλό καθώς έχει χωματόδρομο και ειδικά στην επιστροφή από τις παραλίες ο δρόμος είναι ανηφορικός μέχρι να βγεις στην άσφαλτο. Για το Αγκάλι και το Λιβάδι πάει άσφαλτος όποτε για εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.
Έγω ένα nissan micra είχα νοικιάσει πέρυσι στην Φολέγανδρο και πήγαινε πολύ καλά στο χώμα.
Για αυτόματο δε γνωρίζω. Πάρε κανένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει Σαντορίνη/Φολέγανδρο και γύρισε το νησί οδικώς να πει δυο λόγια για το οδικό δίκτυο?
Συστήνεται για νέους οδηγούς που έχουν πάρει δίπλωμα στο εξωτερικό?
Έχει παραλίες προσβάσιμες και για μικρά αυτοκίνητα?
Σε εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων υπάρχει εύκολα η επιλογή για αυτόματο αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Αναστασία
Στη Σαντορίνη υπάρχει σίγουρα επιλογή για αυτόματο αυτοκίνητο. Το δύσκολο κατά τη γνώμη μου είναι το παρκάρισμα, θέλει πολύ υπομονή και τύχη.
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Για τη Φολέγανδρο δεν έχω να πω πολλά, το οδικό δίκτυο είναι μικρό και προσωπικά θεωρώ περιττή την ύπαρξη αυτοκινήτου, αλλά οκ, γούστα και ανέσεις είναι αυτές.
Από ποια άποψη? έχει καλό δίκτυο λεωφορείων ή απλά γυρνιέται και με τα πόδια?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Από ποια άποψη? έχει καλό δίκτυο λεωφορείων ή απλά γυρνιέται και με τα πόδια?
Έχει καλή πρόσβαση με το δίκτυο των λεωφορείων, οι αποστάσεις στο νησί είναι ιδιαίτερα μικρές, αλλά υπάρχει και η δυνατότητα μετάβασης με καραβάκι ή με τα πόδια, για παράδειγμα από Αγκάλη για τις υπόλοιπες παραλίες ή απο Καραβοστάσι για το Κάτεργο.
Θεωρώ το αυτοκίνητο περιττό έξοδο στο νησί. Όχι ότι δεν είναι βολικό ή δεν εξυηπηρετεί, αλλά γίνεται και χωρίς αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom