Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Οταν το εκλεισα ημουνα σιγουρη. Τωρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα...
Λες να μην μπορουν να κανουν τιποτα? Ειμαι διατεθειμενη να πληρωσω οποιαδηποτε επιβαρυνση γιατι το ποσο ηταν μεγαλο οποτε οσο καταφερω να γλυτωσω ακομα καλυτερα προκειμενου να χασω χιλια ευρω.Βεβαια το εκλεισα στην κατηγορια που δεν μπορεις να κανεις καμια αλλαγη. Αλλα μου ειπανε οτι ουτε κατηγορια μπορω να αλλαξω με το αναλογο κοστος βεβαια για να μπορω να αλλαξω τις ημερομηνιες μετα. Τι να πω? Δεν ειχα τυχη αυτη τη φορα...

Δεν υπαρχει κανεις που να ειχε αναλογη εμπειρια?
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Ναι Taver. Η πρωτη ηταν economy basic παναθεμα με. Ειναι για λατινικη αμερικη.
Δεν λεω εχεις δικιο για τετοια αποσταση καλη ηταν η τιμη, αν πηγαινα....τωρα ομως τοσα λεφτα τσαμπα ειναι πολλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ηταν φτηνο το εισιτηριο. Πανω απο χιλια ευρω εδωσα. μαλλον η πολιτικη της εταιριας αυτης ειναι ετσι.
φυσικά και δεν είναι αυτή η πολιτική της εταιρείας. 4 κατηγορίες τιμών υπάρχουν για την οικονομική, διάλεξες τη φτηνότερη και υπόκεισαι στις συνέπειες του ναύλου που επέλεξες. διάβασε τι λεει ο taver, τα ξέρει πάρα πολύ καλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οταν το εκλεισα ημουνα σιγουρη. Τωρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα...
Λες να μην μπορουν να κανουν τιποτα? Ειμαι διατεθειμενη να πληρωσω οποιαδηποτε επιβαρυνση γιατι το ποσο ηταν μεγαλο οποτε οσο καταφερω να γλυτωσω ακομα καλυτερα προκειμενου να χασω χιλια ευρω.Βεβαια το εκλεισα στην κατηγορια που δεν μπορεις να κανεις καμια αλλαγη. Αλλα μου ειπανε οτι ουτε κατηγορια μπορω να αλλαξω με το αναλογο κοστος βεβαια για να μπορω να αλλαξω τις ημερομηνιες μετα. Τι να πω? Δεν ειχα τυχη αυτη τη φορα...

Δεν υπαρχει κανεις που να ειχε αναλογη εμπειρια?
Δε μπορείς. Ή πετάς ή τα χάνεις. Καμμία αλλαγή σημαίνει καμμία αλλαγή (ούτε καν κατηγορίας).
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Samion
δεν κατηγορησα την εταιρια. Απλα οτι εχει αυτη την πολιτικη. Τον εαυτο μου κατηγορω και ψαχνω μηπως και υπαρχει καποια λυση. Αν υπαρξει καλως αν δεν υπαρξει τοτε θα τα χασω.
Ρωτησα μηπως καποιος ηξερε κατι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πας για άλλα... το μόνο που θα πάρεις πίσω είναι οι φόροι... το ναύλο γύρω στο χιλιάρικο για Λ.Αμερική το καλοκαίρι είναι λογικότατη τιμή...
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Ναι ειναι καλη τιμη γι αυτο και το εκλεισα.Εχω ξαναπαει και δεν το εχω βρει πιο φτηνο ποτε.
Τελος παντων για να ξερετε, εκατο ευρω επιστρεφουν :(
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Oύτε να το πουλήσεις μπορείς, ούτε να αλλάξεις το όνομα... Δυστυχώς το τσέκαρα πρόσφατα με alitalia :p
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Το έχω ξαναπεί και με λέτε περίεργο... το παιχνίδι παίζεται ακριβώς έτσι... αν δεν είστε σίγουροι απλά μην κλείνετε ή πηγαίνετε να σας κλείσει τα εισιτήρια ένας πράκτορας, δεν είναι ντροπή... αν είχες κλείσει από ένα πρακτορείο τώρα θα έτρεχε αυτός για σένα...

Μπα...πάλι εσύ τρέχεις και ως γνωστό δε φτάνεις.
Μας έτυχε πέρσι,που είχαμε κλείσει τα εισιτήρια μέσω πράκτορα.
Περίπου ένα μήνα πριν , μία κοπέλα απ την παρέα δεν μπορούσε ν ακολουθήσει .
Σας πληροφορώ ότι δεν πήρε τίποτα πίσω σε σχέση μ αυτά που χε πληρώσει.
Αν η μνήμη μου δε με απατά,απ τα 400 και κάτι ψιλά πήρε 100 ευρώ επιστροφή.
Πολιτική της αεροπορικής είπε ο πράκτορας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μια απρόσμενη πρόσκληση για την Αβινιόν και μια ευκαιρία για εορτασμό γενεθλίων στη Νίκαια με οδήγησαν να κλεισω ένα εισητήριο (μέσω Ρώμης) από Θεσσαλονίκη με την Alitalia. Η τιμη σχετικά καλή (167 ευρώ) και οι ανταποκρίσεις καλές.
Σήμερα πληροφορήθηκα από τον Τράβελλερ οτι οι πτήσεις της alitalia από το σουκουτζου σταματούν. Φυσικά μαιλ δεν μου ήρθε οπότε τηλεφωνώ στην εταιρεία. Μια απίστευτη κυρία (τα στοιχεία της υπάρχουν) με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να με προωθησει γιατί η KLM και η AIRFRANCE δεν πετάνε από Θεσσαλονίκη. Στην επισημανσή μου ότι πετάνε άλλες εταιρίες, μου απάντησε ότι δεν συνεργάζονται με αυτές.
Με ζήτησε τέλος συγγνώμη (σε μια γλώσσα ακατανόητη) και μου είπε το εξής καταπληκτικό: Εχετε δικαίωμα να ακυρώσετε το εισητήριο σας και να πάρετε τα χρήματά σας πίσω
Έμεινα με το τηλ κάγκελο. Δηλαδή είναι ικανοί να ακυρώνουν πτήσεις 15 μέρες πριν και να μην επιστρέφουν τα χρήματα?
Αυτη είναι εταιρία που πετάει στην Ευρώπη?
Για να μη τα πολυλογώ, έκλεισα εισητήριο με ήζυ στα 65 ευρώ και θα έχω τη χαρα να ξαναδώ τη Γένοβα μετά από πολλά χρόνια και να μείνω Μιλάνο ένα βράδυ με ότι αυτό συνεπάγεται.
ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΤΗΝ ΑΛΙΤΑΡΙΑ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom