Γαλλία Ιταλία Σαρδηνία - Κορσική

Dimitra-p

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
mmmm.....????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
'Ηθελα πάντα να γράψω για ένα ταξίδι που ξεκίνησε τυχαία, αλλά μου άφησε έναν αέρα αρχοντιάς όταν το ολοκλήρωσα. Αυτά, (και χιλιάδες άλλα μαγικά) μπορεί να κάνει το εξαιρετικό μίγμα της Ιταλίας με την Γαλλία!!!
Πολύ κοντά στην Ρώμη (κάπου 80χλμ) βρίσκεται ένα λιμάνι που ονομάζεται Τσιβιταβέκια, από κει που λες, περνάς στο νησί που ανήκει στην Ιταλία, την μαγευτική Σαρδηνία. Η αναγέννηση είναι παρούσα! Σε περιμένει! Το Σάσσαρι είναι ο πιο κοντινός τόπος διαμονής, ακόμα τίποτα δεν σε προιδεάζει για ότι θα ακολουθήσει.
Από εκεί λίγα χλμ σε χωρίζουν από το Κάλιαρι που είναι η πρωτεύουσα της Σαρδηνίας και είναι τέλεια για να ξεκινήσεις την περιήγηση σου στις βορειοανατολικές ακτές του νησιού που βρίσκονται τα καλύτερα θέρετρα της μεσογείου, Costa Esmeralda & Portο Chervo!!! Δεν υπάρχουν λόγια για τα ειδυλλιακά τοπία που αντικρύζεις.
ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ... αποφασίζεις ότι θα πάρεις το F/B (1 ώρα) για να περάσεις στην Κορσική (νησί που ανήκει στη Γαλλία) μέσω του ομορφότερου φιόρδ στο λιμάνι του Μπονιφάτσιο!!! Η λέξη "λιμάνι" δεν έχει σχέση με τον πίνακα ζωγραφικής που έχεις μπροστά στα μάτια σου, μια κρεμαστή πόλη βγαλμένη από παραμύθι!!!
Ετσι είναι όλη η Κορσική! 'Ενα παραμυθένιο μέρος. 'Οταν ακόμα ήμασταν Σαρδηνία κάτι Ιταλοί μας είχαν πει ότι οι θάλασσες της Κορσικής μοιάζουν με της Ταυλάνδης! Γελάσαμε τότε, έχοντας πλήρη εικόνα της Ταυλανδης που είχαμε πρόσφατα περάσει 25 μέρες!! ΑΤΙΜΟΙ ΙΤΑΛΟΙ!!! Είχαν δίκιο!!! Σε έπιανε τρέλλα!! Τέτοιος παράδεισος στην Μεσόγειο??? Ajacsio, Piana, Bastia μαγικά!
Είναι καλή πρόταση! Θα πάω ξανά μια μέρα....:cool:
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εντυπωσιακο.
Εχουμε μια Ταυλανδη κοντα μας και δεν το ξεραμε :shock::shock::shock:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γιατι τοσο συντομο?:(
 

Dimitra-p

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
mmmm.....????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Δεν είμαι και ο πιο περιγραφικός τύπος!:D 'Εγραψα για μέρη που θεώρησα οτι έλειπαν απο την λίστα.
Θα γίνω καλύτερη στην πορεία... υπόσχομαι!
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Κοιτα να δεις συμπτωση, χθες μιλαγα με έναν φίλο στο τηλ. και μου λεγε πως σχεδιαζει ταξιδακι τον Ιουνιο στην Κορσικη!:roll:
Δήμητρα απο τιμες τι λέει εκει?Ακριβά να υποθέσω?!
 

Dimitra-p

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
mmmm.....????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Είναι πολύ ακριβά, πράγματι! Εμείς ξεφύγαμε τελείως από τον προυπολογισμό!! Είναι 3 χρόνια τώρα, αλλά ακόμα θυμόμαστε τους 2 espresso που κόστισαν 21euro!!
 

Dimitra-p

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
mmmm.....????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
χε-χε! Καλά μην τρελλαίνεσαι! Εγώ είχα πάει Αύγουστο! Δεν ξέρω τι γίνεται τον Ιούνιο με τα ξενοδοχεία.
Και φυσικά δεν ενδείκνυται η διαδρομή που έκανα για να πάει κανείς μόνο Κορσική. Υπάρχουν πτήσεις μόνο από Γαλλία όπου είναι πανάκριβες. Όλα πάντα στο τέλος με οδηγούν στην Ταυλάνδη!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
2 espresso 21 euro?:shock:
Δηλαδη η ομοιοτητα με την Ταυλανδη αρχιζει και τελειωνει στο χρωμα του νερου και μονο. ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μήπως είσαι λιγουλάκι υπερβολική? Τρια χρόνια πριν και ο espresso έκανε 10,5 euro??
Tόσο δεν τον ήπια ούτε στη Μόσχα , ούτε στο Λονδίνο, ούτε στο Παρίσι , ούτε στο Μόντε Κάρλο, ούτε στο Κάπρι, ούτε στο Τόκιο... ούτε καν καλοκαίρι στην Πλατεία των Δόγηδων με συνοδεία μουσικής... και κοστίζει τόσο στην Κορσική?? Μήπως πήρατε και τίποτε άλλο και δεν το θυμάσαι???

Anyway, Κορσική δεν έχω πάει και δεν έχω γνώμη, αλλά Σαρδηνία είναι ένα ποιήμα... Η Costa Esmeralda είναι απιστεύτου αλλά δυστυχώς πανάκριβη... Νερά, φύση, αρχιτεκτονική, φαγητό... κλασσική Ιταλία, απλά η ωραιότερη χώρα του κόσμου...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ για Σαρδηνία έχω ακούσει ακριβώς αυτό που λες, ότι είναι μαγευτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.175
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom