• Εκπομπή Travelstories!! Δείτε το πρώτο επεισόδιο εδώ και το δεύτερο εδώ

Αίγυπτος Σαρμ Ελ Σειχ, πείτε μου την γνώμη σας

Vivianaki

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Καλησπέρα, σκέφτομαι να παω για καλοκαίρι στο Σαρμ Ελ Σειχ. Με τοσα αρνητικα που εχω διαβάσει στο site για την Egypt air έχω φοβηθεί. Υπάρχει άλλα εταιρεία που να πετά για Σαρμ? Δεν νομιζω κ δεν ξερω τι να κανω. :roll: Δευτερον, εχω διαβάσει τόσα πολλά πράγματα για την βρωμιά τους, την συμπεριφορά τους και όλα αυτά. Τα ίδια ισχύουν και για το θέρετρο αυτο? Η μήπως επειδή ειναι πιο τουριστικά,κ παραλιακά είναι καλύτερες οι συνθήκες?

evi01

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Το καλοκαίρι δεν είναι καλή εποχή να επισκεφτείς το Σαρμ Ελ Σειχ. Οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές..., πήγα Δεκέμβριο και είχε 28ο C.
Όσο για τη βρωμιά που αναφέρεις, δεν είδα κάτι που να μου κάνει εντύπωση. Τα καταλύματα είναι τεράστια, σαν ΑΙ, με την ίδια αρχιτεκτονική μπροστά στη θάλασσα. Επισκέφτηκα το Σαρμ σε συνέχεια μιας κρουαζιέρας στο Νείλο και σε καμιά περίπτωση δε θα πρότεινα καλοκαιρινές διακοπές εκεί, και ακόμα περισσότερο να ξεκινήσεις από Ελλάδα μόνο και μόνο να πας στο Σαρμ.
Για την egypt air έχουν γράψει .. οι ειδικοι...:lol:

dimitris70

Member
Καλησπέρα, σκέφτομαι να παω για καλοκαίρι στο Σαρμ Ελ Σειχ. Με τοσα αρνητικα που εχω διαβάσει στο site για την Egypt air έχω φοβηθεί. Υπάρχει άλλα εταιρεία που να πετά για Σαρμ? Δεν νομιζω κ δεν ξερω τι να κανω. :roll: Δευτερον, εχω διαβάσει τόσα πολλά πράγματα για την βρωμιά τους, την συμπεριφορά τους και όλα αυτά. Τα ίδια ισχύουν και για το θέρετρο αυτο? Η μήπως επειδή ειναι πιο τουριστικά,κ παραλιακά είναι καλύτερες οι συνθήκες?
Θα πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου να το αποφύγεις και να προτιμήσεις την Ελλαδίτσα μας.
Για ένα χειμωνιάτικο μπρεικ καλό είναι αλλά τίποτα παραπάνω.
Αν σε ενδιαφέρουν βέβαια οι καταδύσεις τότε είναι παράδεισος!!!!
Όσον αφορά την βρωμιά δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Αίγυπτο, είναι σαν να είσαι σε διαφορετική χώρα......
Ότι και να αποφασίσετε καλά να περάσετε....

Vivianaki

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Dimitri στην Ελλαδίτσα θα παω ουτως η άλλως τον Αυγουστο(ήδη έχω πάει σε πάρα πάρα πολλά μερη),οπότε λογω του ότι έχω κ ένα 6ημερο μέσα στον Ιούλιο, έλεγα να το εκμεταλλευτώ κάπου στο εξωτερικό. Το Σαρμ ελ Σειχ ηταν μέσα στο budget μου απ ότι έψαξα,γιαυτο ρώτησα να μου πειτε περισσότερα. Έχω μπερδευτεί,δεν ξέρω τι να κανω.:roll:

joss

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Εεπειδη διαβαζοντας τοσα πολλα σχολια εδω μεσα θα κοντευεις να τρελλαθεις, απλα λαβε υποψη σου οτι πολλοι γηραφουν σχολια με γνωμονα τα προσωπικα τους θελω. Π.χ. αρκετοι εχουν σουρει ενα σωρο κοσμητικα επιθετα για τα Βαραδερο, τη Πουντα κανα κλπ. απλα και μονο γιατι δεν τους ενδιαφερει το πακετο Α/Ι + ρηλαξ με φτηνο μπατζετ. Το ιδιο ισχυει και για το Σαρμ. Και εξηγουμαι.

1. Ειναι πολυ καθαρο μερος και δεν εχει καμια σχεση με τα περισσοτερα μερη στην Αιγυπτο. Το δε αεροδρομιο του ειναι μικρο μεν αλλα πολυ καθαρο και συγχρονο
2. Ειναι απολυρτα ασφαλες μερος. Υπαρχει σεκιουριτι στην εισοδο του καθε ξενοδοχειου και επισης υπαρχουν πολλα check-points οπου η τοπικη αστυνομια σταματαει τα πουλμαν για ελεγχο. Ολα αυτα βεβαια μετα τα συμβαντα που υπηρξαν εναντιον τουριστων στην Αιγυπτο (κυριως στο Λουξορ)
3. Τα ξενοδοχεια ειναι μονερνα πεντακαθαρα και πολυ καλα για τα λεφτα που δινεις. Το φαγητο σε Α/Ι ειναι πολυ καλο και με ποικιλια. Το μονο προβλημα ειναι οτι επειδη εχουν πολλα δωματια γινεται λιγο χαμος να προλαβεις να πιασεις ξαπλωστρα - το γνωστο προβλημα οπου κυριαρχουν οι Γερμανοι
4. Απο παραλιες, ειναι η αποθεωση της καταδυσης και των χρωματων. Καμια σχεση με τις αποχρωσεις του μπεζ που γλεπεις στις Ελληνικες θαλασσες. Μιλαμε για απιστευτα χρωματα σε βαθυ μπλε φοντο. προσοχη μονο στα μεγαλα ψαρακια με το πτερυγιο στη ραχη. Γι αυτο δεν απομακρυνομαστε απο την ακτη και ακουμε τον δασκαλο καταδυσης
5. Οι τιμες ειναι αρκετα καλες αν θελεις να πας καπου
6. Το μερος ειναι γενικα αμερικανοποιημενο / ευρωπαικου στυλ τουριστικο προιον. Με τα υπερ του και τα κατα του. Εχει Starbucks, Pizza Hut, McDonalds κλπ. και φυσικα Αιγυπτιους κραχτες στα μαγαζια με τα σουβενιρ να σου σπανε τα νευρα (οπως παντου στις βορειοαφρικανικες αραβικες χωρες).
7. Η ζεστη Ιουλιο ειναι αρκετη. Πιο πολυ απ[ο ελλαδα αλλα καμια σχση με το καμινι του Ντουμπαι ή της Ντοχα. Γενικα... παλευεται.
8. Υπαρχει και εκδρομη στις πυραμιδες, αλλα πρεπει να ξυπησετε απο τις 4πμ. Το ταξιδι ειναι περιπου 6 ωρες με πουλμαν και γυριζετε το απογευμα.

Τελος, αν εγω θα ξαναπηγαινα? Ναι, για μια εβδομαδα ρηλαξ με φτηνες τιμες.

Vivianaki

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Joss σε ευχαριστώ πολύ για όλα αυτα που μου έγραψες! Η αληθεια είναι οτι βλεπω ξενοδοχεία 5 αστερων με κριτικες (στο booking) απο 8,8 κ πανω,και με 500-600 ευρώ το δικλινο A/I (για 6 νυχτες) !!!Tο θέμα με την Egypt air παραμένει όμως,την φοβαμαι. Με Εgypt είχες παει κ εσυ,έτσι?

joss

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Με Εgypt είχες παει κ εσυ,έτσι?
Ναι. Δεν ειχα κανενα προβλημα. Παντως υπαρχουν διαφορετικες γνωμες γι αυτη την εταιρεια. παντως πετανε και αλλες εταιρειες για Καιρο.

babaduma

Member
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

Sofianos-13

Member
Ετοιμάζομαι να κλείσω γαμήλιο ταξίδι στην Σαρμ Ελ Σέικχ, καθώς είναι το μοναδικό μέρος που καλύπτει τις προϋποθέσεις που έσω θέσει με την γυναίκα μου. Δηλαδή μπάτζετ, λίγες ώρες πτήσεις και θάλασσα... Πηγαίνοντας σε ταξιδιωτικά γραφεία και παίρνοντας προσφοράς, γύριζα σπίτι και τσέκαρα κριτικές για τα ξενοδοχεία κυρίως στο tripadvisor που έχει και τις περισσότερες.

Το τι έχει διαβάσει δεν λέγεται... Από απόπειρα βιασμού κοριτσιού που είχε μείνει στο δωμάτιο και είχε πάρει roomservice, μέχρι και για ποντίκι που έκοβα βόλτες μεταξύ κρεβατιού και μίνι μπαρ. Τα περί βρωμιάς, κακού φαγητού κτλ, δεν το συζητάω, είναι στάνταρ παντού. Σε κάθε ξενοδοχείο θα βρεις κριτικές που θα έχουν αποτυπωθεί προβλήματα.

Βέβαια, δεν γίνεται να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι από κάτι και για αυτό ζητάω την βοήθειά σας... Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο 5 αστέρων, που όμως μαζί με τα εισιτήρια να μην ξεπερνάει τα 850 ευρώ το συνολικά κόστος;

Από την έρευνα που έχω κάνει μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα Iberotel, Stella Di Mare, Maritim, Hilton waterfalls και Grand Rotana. Το τελευταίο ειδικά μου είπαν από το γραφείο οτι το έχουν πάρει τα Four Seasons, αλλά εκεί είναι που έπαιξε το ποντίκι.

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε και κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέχω ή να πρέπει να κάνω και κάποια που δεν θα πρέπει να κάνω όταν πάω εκεί.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό...

tsolias1979

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εγω ειχα παει 3 μερες και ειχα μεινει στο http://www.booking.com/hotel/eg/sol-y-mar-belvedere.el.html .Παρα πολυ καλο ηταν και το προσωπικο καταπληκτικο.Απο εγκαταστασεις πολυ καλες και παρα πολυ Ιταλοι πηγαινουν εκει,σχεδον ολο το ξενοδοχειο :D .Απλα ειναι πιο εξω απο το κεντρο.Τωρα για τις παραλιες δεν ηταν κατι που τρελαθηκα.Μπορεις να κανεις και καταδυσεις ομως,εγω δεν εκανα και εκανα βλακεια.Να ξερεις οτι λατρευουν τους Ελληνες

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.528
Μέλη
35.363
Νεότερο μέλος
DimitraMnk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom