Αίγυπτος Σαρμ Ελ Σεΐχ - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Sofianos-13

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ετοιμάζομαι να κλείσω γαμήλιο ταξίδι στην Σαρμ Ελ Σέικχ, καθώς είναι το μοναδικό μέρος που καλύπτει τις προϋποθέσεις που έσω θέσει με την γυναίκα μου. Δηλαδή μπάτζετ, λίγες ώρες πτήσεις και θάλασσα... Πηγαίνοντας σε ταξιδιωτικά γραφεία και παίρνοντας προσφοράς, γύριζα σπίτι και τσέκαρα κριτικές για τα ξενοδοχεία κυρίως στο tripadvisor που έχει και τις περισσότερες.

Το τι έχει διαβάσει δεν λέγεται... Από απόπειρα βιασμού κοριτσιού που είχε μείνει στο δωμάτιο και είχε πάρει roomservice, μέχρι και για ποντίκι που έκοβα βόλτες μεταξύ κρεβατιού και μίνι μπαρ. Τα περί βρωμιάς, κακού φαγητού κτλ, δεν το συζητάω, είναι στάνταρ παντού. Σε κάθε ξενοδοχείο θα βρεις κριτικές που θα έχουν αποτυπωθεί προβλήματα.

Βέβαια, δεν γίνεται να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι από κάτι και για αυτό ζητάω την βοήθειά σας... Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο 5 αστέρων, που όμως μαζί με τα εισιτήρια να μην ξεπερνάει τα 850 ευρώ το συνολικά κόστος;

Από την έρευνα που έχω κάνει μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα Iberotel, Stella Di Mare, Maritim, Hilton waterfalls και Grand Rotana. Το τελευταίο ειδικά μου είπαν από το γραφείο οτι το έχουν πάρει τα Four Seasons, αλλά εκεί είναι που έπαιξε το ποντίκι.

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε και κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέχω ή να πρέπει να κάνω και κάποια που δεν θα πρέπει να κάνω όταν πάω εκεί.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εγω ειχα παει 3 μερες και ειχα μεινει στο http://www.booking.com/hotel/eg/sol-y-mar-belvedere.el.html .Παρα πολυ καλο ηταν και το προσωπικο καταπληκτικο.Απο εγκαταστασεις πολυ καλες και παρα πολυ Ιταλοι πηγαινουν εκει,σχεδον ολο το ξενοδοχειο :D .Απλα ειναι πιο εξω απο το κεντρο.Τωρα για τις παραλιες δεν ηταν κατι που τρελαθηκα.Μπορεις να κανεις και καταδυσεις ομως,εγω δεν εκανα και εκανα βλακεια.Να ξερεις οτι λατρευουν τους Ελληνες
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Δεν μας ειπες ποσες μερες θελεις,αν και δυσκολο με τοσα χρηματα και για 5* εκτος αν πας για μια μερα :D :p
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να πάω τώρα τέλος Μαϊου στο Σαρμ και ψάχνω ότι πιο πρόσφατη πληροφορία υπάρχει ( καλύτερη περιοχή για διαμονή + κατάδυση), μαγαζιά, δραστηριότητες κτλ.. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα και να μπορεί να δώσει πληροφορίες? Ευχαριστώ πολύ!!
 

sinos

Member
Μηνύματα
54
Likes
79
καλησπερα σκεφτομαι να παω τελος αυγουστου στο Σαρμ Ελ Σέιχ , εχει παει καποιος εκει τον τελευταιο χρονο να μου πει για τα μετρα κατο του covid 19 κατα ποσο τηρουνται?
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Καλησπέρα πήγα το Πάσχα σαρμ Ελ Σέιχ
Τα μέτρα ήταν χαλαρά όπως και σε όλη την Αίγυπτο. Μόνο οι υπάλληλοι που συναναστρέφονται με τουρίστες φοράνε μάσκα κτλ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Επειδή έχω ταξιδέψει την Ερυθρά θάλασσα από το Σουέζ μέχρι την έξοδο της στο Άντεν ποτέ δεν θα βουτούσα παραπάνω από τα γόνατα στα παράλια της Αιγύπτου στη Ερυθρά, εκτός κι αν προστατεύονται με υποθαλάσσιο δίκτυ.
Τουριστικά θέρετρα δίπλα στα σαγόνια των καρχαριών και οι επιχειρηματίες να κάνουν τους ανήξερους.
Φταίνε όμως και οι Αιγύπτιοι. Δεν τους φθάνουν οι πολυάριθμες αρχαιότητες και ο Νείλος αλλά θέλουν και παραθεριστές χωρίς να τους λένε τους κινδύνους.

Διαβάστε και τούτο που βρήκα στη Βικιπαίδεια.

Ερυθρά Θάλασσα - Βικιπαίδεια

" Η δημοφιλής τουριστική παραλία του Σαρμ ελ-Σέιχ έκλεισε για όλους τους κολυμβητές το Δεκέμβριο του 2010 καθώς παρατηρήθηκαν διάφορες σοβαρές επιθέσεις καρχαριών, συμπεριλαμβανομένου ενός θανατηφόρου δυστηχήματος. Το Δεκέμβριο του 2010, οι επιστήμονες που ερευνούσαν τις επιθέσεις είχαν εντοπίσει χωρίς επαλήθευση, πολλές πιθανές αιτίες για αυτό το φαινόμενο. Υπεραλίευση, η οποία προκαλεί μεγάλους καρχαρίες να κυνηγούν πιο κοντά στην ακτή, φορείς τουριστικών σκάφών που διοργανώνουν υπεράκτιες εκδρομές για φωτογράφιση καρχαρία αλλά και αναφορές για πλοία που ρίχνουν νεκρά ζώα στη θάλασσα. Η στενότητα της θάλασσας, το σημαντικό βάθος και το υφαλοπρανές, συνδυάζονται για να σχηματίσουν μια γεωγραφία όπου οι μεγάλοι καρχαρίες βαθέων υδάτων μπορούν να περιφέρονται σε εκατοντάδες μέτρα νερού, αλλά ταυτόχρονα σε ακτίνα εκατό μέτρων από τις περιοχές κολύμβησης. "
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Επειδή έχω ταξιδέψει την Ερυθρά θάλασσα από το Σουέζ μέχρι την έξοδο της στο Άντεν ποτέ δεν θα βουτούσα παραπάνω από τα γόνατα στα παράλια της Αιγύπτου στη Ερυθρά, εκτός κι αν προστατεύονται με υποθαλάσσιο δίκτυ.
Τουριστικά θέρετρα δίπλα στα σαγόνια των καρχαριών και οι επιχειρηματίες να κάνουν τους ανήξερους.
Φταίνε όμως και οι Αιγύπτιοι. Δεν τους φθάνουν οι πολυάριθμες αρχαιότητες και ο Νείλος αλλά θέλουν και παραθεριστές χωρίς να τους λένε τους κινδύνους.

Διαβάστε και τούτο που βρήκα στη Βικιπαίδεια.

Ερυθρά Θάλασσα - Βικιπαίδεια

" Η δημοφιλής τουριστική παραλία του Σαρμ ελ-Σέιχ έκλεισε για όλους τους κολυμβητές το Δεκέμβριο του 2010 καθώς παρατηρήθηκαν διάφορες σοβαρές επιθέσεις καρχαριών, συμπεριλαμβανομένου ενός θανατηφόρου δυστηχήματος. Το Δεκέμβριο του 2010, οι επιστήμονες που ερευνούσαν τις επιθέσεις είχαν εντοπίσει χωρίς επαλήθευση, πολλές πιθανές αιτίες για αυτό το φαινόμενο. Υπεραλίευση, η οποία προκαλεί μεγάλους καρχαρίες να κυνηγούν πιο κοντά στην ακτή, φορείς τουριστικών σκάφών που διοργανώνουν υπεράκτιες εκδρομές για φωτογράφιση καρχαρία αλλά και αναφορές για πλοία που ρίχνουν νεκρά ζώα στη θάλασσα. Η στενότητα της θάλασσας, το σημαντικό βάθος και το υφαλοπρανές, συνδυάζονται για να σχηματίσουν μια γεωγραφία όπου οι μεγάλοι καρχαρίες βαθέων υδάτων μπορούν να περιφέρονται σε εκατοντάδες μέτρα νερού, αλλά ταυτόχρονα σε ακτίνα εκατό μέτρων από τις περιοχές κολύμβησης. "
Τραγική επιβεβαίωση...

Επίθεση καρχαρία στη Χουργκάντα: Τα λείψανα του άτυχου Ρώσου βρέθηκαν στο στομάχι του αρπακτικού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom