Αυστρία Κροατία Σερβία Σλοβενία Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Αυστρία οδικώς

moneftsis

Member
Μηνύματα
9
Likes
21
Φετος πραγματοποιησα το ταξιδι ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ οδικως μεσω ΣΕΡΒΙΑΣ και θα προσπαθησω να σας περιγραψω τις συνθηκες που επικρατουν οσο πιο καλα μπορω.

Καταρχην θα πω οτι κατοικω στην θεσσαλονικη και καθε χρονο ( τα τελευταια 4 χρονια ) την περιοδο των χριστουγενιατικων διακοπών ή λιγο αργοτερα, κανω ενα ταξιδι μιας εβδομαδας στην αυστρια με δικο μου αυτοκινητο. ( Να δουμε μια ασπρη μερα βρε αδερφε ) Μαζι μου ειναι η συζυγος και το ενα παιδι μας ,8 χρονων.

Τα προηγουμενα χρονια πηγαινα μεσω Ανκονας. Ο ναυλος για ολους μας εβγαινε 550 ευρω. Και τα χιλιομετρα που επρεπε να κανω μεχρι αυστρια ηταν περιπου 1200.
Φετος που η τιμη του πετρελαιου ειναι πολυ πιο χαμηλη απο τα προηγουμενα χρονια , ηθελα 750 !! ευρω. Επισης θελω να πω οτι ο ναυλος για αυτον που ταξιδευει απο Πατρα ειναι ιδιος με αυτον που ταξιδευει απο Ηγουμενιτσα. ( γιατι ? )
Ολα αυτα και το γεγονος οτι περσι σε ενα ιταλικο βενζιναδικο στην autostrada καποιος προσπαθησε να μου ανοιξει το αυτοκινητο ,με οδηγησαν στην αλλη διαδρομή. Δηλαδη και στην Ιταλια δεν υπαρχει η απολυτη ασφαλεια.

Η αποσταση απο Θεσσαλονικη για αυστρια μεσω βελιγραδιου ειναι 1300 χιλ.
Ετσι σκεφτηκα οτι αντι να κοιμηθω στο πλοιο θα κοιμηθω σε ξενοδοχειο του βελιγραδιου . ( Δεν κουναει κιολας) Το βελιγραδι βρισκεται ακριβως στη μεση της διαδρομης.
Η διαδρομη μπορει να γινει και μονομιας , θελει τουλαχιστον 13 ωρες , κατι που σημαινει οτι πρεπει να ξεκινησεις 4 ή 5 το πρωι. Ετσι γλιτωνεις και το κοστος του ξενοδοχειου. Εγω ομως αφου ηταν και η πρωτη μου φορα αποφασισα να διανυκτερευσω στο Βελιγραδι.

Σαν συμπερασμα θα σας πω οτι δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ σ'αυτη τη διαδρομή . Το ταξιδι μου ηταν πιο ανετο και εκτος απροόπτου τα πλοια θα κανουν πολυ καιρο να με ξαναδουν.

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Καταρχην δεν χρειαζεται να κανετε συναλλαγμα . Ευρω και παλι ευρω.
Χρειαζεσται ομως Πρασινη καρτα για το αυτοκινητο και ( τυπικα ) Διεθνες διπλωμα .
Δεν μου το ζητησε κανενας αλλα επειδη περνατε απο χωρες που δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση , καλο ειναι να το εχετε. Το βγαζει η ΕΛΠΑ.

Ξεκινησα 9 το πρωι απο θεσσαλονικη. Ο δρομος μεχρι τους Ευζωνους ειναι γνωστος.
Εθνικη οδος , φαρδια , με λιγη κινηση αλλα διπλης κατευθυνσης.
Ευζωνοι- Συνορα Ελλαδας - FYROM
H καθυστερηση ειναι πεντε λεπτα .
Βλεπουν τα διαβατηρια , οι Σκοπιανοι τα σφραγιζουν και καλο ταξιδι.:clap:
Στα σκοπια ο δρομος στην αρχη ειναι διπλης κατευθυνσης . Νομιζω κανενα μισαωρο. Μετα γινεται αυτοκινητοδρομος. Κινηση πολυ μικρη. Γενικα δεν κυκλοφορουν πολλες νταλικες. Αυτο που οταν βγαινεις απο την Ανκονα , εχεις να περασεις 1000 νταλικες, καμια σχεση.
Διοδια υπαρχουν τρια . Απο ενα ευρω στο καθενα.
Γενικα κανενα προβλημα.
Συνορα Σερβιας. Διαβατηρια , Σφραγιδες, ( που πατε ?? για σκι. Καλο ταξιδι )
Στην σερβια το πρωτο κομματι ειναι διπλης κατευθυνσης . Καμια ωρα.
Μετα αυτοκινητοδρομος με δυο λωριδες και μια τριτη ασφαλειας. Φαρδυς δρομος.
Ατελειωτες ευθειες. Ο δρομος αυτος φτανει μεχρι την Σλοβενια.!! Το οριο ειναι 120 .
Εγω εβαλα στο trip 140 ( ειχα και τα σκι πανω ) και με προσπερασαν μερικοι με 170. Ρανταρ δεν ειδα πουθενα. Ειδα 2 , 3 περιπολικα σταματημενα .
Κινηση δεν υπαρχει , νταλικες μετρημενες στα δαχτυλα.
Διοδια . Στην αρχη περνουμε χαρτακι και πληρωνουμε Βελιγραδι. Νομιζω 8 ευρω . Εδωσα 10 και μου εδωσαν ρεστα 2 ευρω.!!!
Τα βενζιναδικα ειναι πολυ καλα. Ειναι εταιριες ευρωπαικες. Υπαρχουν και ΕΚΟ.
Το κοστος βγαινει σε δυναρια. Μπορειτε να πληρωσετε σε ευρω αλλα θα πρεπει να δεχτηται την ισοτιμια που θα σας πουν. ( Εδω μπορει καποιος να σας φαει ) Τελευταια λυση η πιστωτικη καρτα που λυνει το προβλημα. Ειναι ασφαλής.
Γενικα η μετακινηση ηταν ασφαλής, μονο μερικοι σε κοιτουν σαν αξιοθεατο! Η διαδρομη δεν ειναι και πολυ ομορφη μεχρι εδω καθως πολλα σπιτια ειναι με τα τουβλα. Σαν βουλγαρια ενα πραγμα. Πολεμο ειχαν , τι να κανουμε.

Στο βελιγραδι εφτασα 3 η ωρα. 6 ωρες συνολο.Ειναι νωρις και μπορει κανεις να κανει και τουρισμο στην πόλη.

Επομενη μερα . Πρωινο βασιλικο ( οχι το σελφ σερβις του πλοιου ) :rolleyes:
Ξεκιναμε . Αυτοκινητοδρομος Ε70 , Διοδια με χαρτακι. Το βελιγραδι ειναι μεγαλουπολη . Πολυς κοσμος , κινηση , πολιτισμος ( Touareg , Cayenn κλπ )

Παλι με 140 για καμια ωρα.
Συνορα Κροατιας. Μικρη καθυστερηση , Σφραγιδες. Γενικα πουθενα δεν ανοιγουν πορτμπαγκαζ.
Στην κροατια παλι αυτοκινητοδρομος αλλα εδω υπαρχει κινηση.Τσεχοι , Ιταλοι ,Γερμανοι, και αλλοι. Αλλωστε ειναι περιοδος γιορτων και πολλοι πανε οπως εμεις αυστρια για σκι. Τα βενζιναδικα τους δεν ειναι πολυ καλα. Γενικα μοιαζει πιο φτωχη χωρα απο την Σερβια. Διοδια νομιζω πληρωσα 15 ευρω.

Συνορα Κροατιας - Σλοβενιας. Εισοδος δηλ στην Ευρωπη .
Ηταν Σαββατο 12 η ωρα , μεσα στις γιορτες. Πετυχα πολυ κοσμο. Διακοπες βλεπεται.
Καθυστερηση περιπου 1 ωρα αλλα λογο των πολλων αυτοκινητων, εκατονταδες.
Στην Σλοβενια δεν υπαρχουν διοδια . Εχουν αντικατασταθει απο το Vigniete.
Σαν τελη κυκλοφοριας . Αγοραζεται απο βενζιναδικο. 15 ευρω για 1 εβδομαδα.
Στην αρχη παλι ο δρομος ειναι διπλης κατευθυνσης. γινονται εργα στο αλλο ρευμα.
Μετα παλι αυτοκινητοδρομος κατσε καλα. Με 140 και παλι. Κινηση ομως υπαρχει.
Εδω το τοπιο ειναι αλλιως . Ευρωπη , σαν αυστρια. Ομορφα σπιτια , τοπιο πιο βορεινο, βουναλακια κλπ.
Οταν περναμε ενα τουνελ 8 χιλιομετρα, βρισκομαστε στην ΑΥΣΤΡΙΑ.
Συνολο αλλες 7 ωρες. Και εδω θελει Vigniete. Μονο ομως για τους αυτοκινητοδρομους. Εφτασα στο ξενοδοχειο μου 5 το απογευμα , ενω με το πλοιο εφτανα 9 ή 10 το βραδυ.

Σαν συμπερασμα θα πω οτι ηταν πολυ ανετο ταξιδι. Αν και εγινε με συνθηκες κυριως βροχής αλλα και χιονια κοντα στην αυστρια. Οι ανθρωποι μας εβλεπαν φιλικα. Εξαλλου οι ταξιδιωτες αφηνουν και λεφτα. Νομιζω πρεπει να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε τον δρομο αυτο ολο και πιο πολλοι. Ιδιως οσοι μενουμε στην βορειο Ελλαδα.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου... Πιστεύεις ότι με μηχανή θα είναι ασφαλές αυτό το ταξίδι?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
1. Είσαι ο πολοστός που λέει οτι τα πράγματα μέσω πρώην Γιουγκοσλαβίας φτιάξανε και νομίζω οτι στο επόμενο οδικό προς βοριοανατολικά θα κινηθώ κι εγώ έτσι. Νάσαι καλά και πάντα τέτοια.
2. Επειδή έιμαστε αρκετοί εδώ μέσα που γουστάρουμε τα οδικά ταξίδια έχουμε φτιάξει ανάλογο γκρουπ. Για δέστο λίγο.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Φαίνεται ενδιαφέρον ταξίδι!
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Ευχαριστούμε πολύ....κι ότι έχω κανονίσει να πάμε Βελιγράδι- Πάσχα- κι είχα πολλά χρόνια να κάνω αυτή την διαδρομή...Επειδή κι εμείς θα έχουμε παιδιά,για φαγητό υπάρχει τίποτα στο δρόμο για Βελιγράδι?
Α,και κάτι άλλο:αυτό με τη σφραγίδα που λένε,σε σχέση με την αναγραφή της λέξης "μακεδονία",τι κάνατε?
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Μια χαρά μας τα είπες όλα φίλε moneftsis, στο μόνο που θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου είναι ότι η Κροατία έχει χειρότερη οικονομική κατάσταση από τη Σερβία. Δεν ξέρω από ποιες περιοχές πέρασες στην Κροατία, πάντως η οικονομική κατάσταση τόσο των κατοίκων μεμονομένα όσο και του κράτους είναι κλάσεις ανώτερη!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ευχαριστούμε πολύ....κι ότι έχω κανονίσει να πάμε Βελιγράδι- Πάσχα- κι είχα πολλά χρόνια να κάνω αυτή την διαδρομή...Επειδή κι εμείς θα έχουμε παιδιά,για φαγητό υπάρχει τίποτα στο δρόμο για Βελιγράδι?
Α,και κάτι άλλο:αυτό με τη σφραγίδα που λένε,σε σχέση με την αναγραφή της λέξης "μακεδονία",τι κάνατε?
για φαγητό παρα πολλές επιλογές-υπάρχουν στο δρόμο αρκετά plaza με παρα πολύ καλο φαγητό-καθαρά-αλλα και στο στενό της κλεισούρας αριστερά ύπαρχη ένα πολύ καλο σερβικο για φαγητό και γνωρίζουν και ελληνικά-και κάτι ακόμα πληρώνοντας στα διόδια με το δικό τους νόμισμα έχει διαφορα-για την σφραγίδα που λες αστα γεματο το φλαμιγκο-καζινο-απο μακεδομαχους καθε βραδυ:mad:
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Φετος πραγματοποιησα το ταξιδι ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ οδικως μεσω ΣΕΡΒΙΑΣ και θα προσπαθησω να σας περιγραψω τις συνθηκες που επικρατουν οσο πιο καλα μπορω..............................κ.λ.π.
moneftsis σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Εδώ και πολύ
καιρό προσπαθώ να συγκεντρώσω αξιόπιστες πληροφορίες για τις συνθήκες που
επικρατούν κατά τη διέλευση από τη Fyrom, γιατί πολλοί μιλούν για αυστηρούς
ελέγχους στα σύνορα, όταν το αυτοκίνητο είναι Ελληνικό, με κωλυσιεργίες και
καθυστερήσεις, καθώς και για αναίτιους ελέγχους στον δρόμο από τροχονόμους.
Με την ευκαιρία θα σε παρακαλούσα να με πληροφορήσεις, αν φυσικά υπέπεσε στην
αντίληψή σου για το εξής. Όταν από το 1975 μέχρι τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας περνούσα από αυτήν, κάθε φορά που πήγαινα στην Ευρώπη, ξεκινούσα πρωί από την Αθήνα και διανυκτέρευα σε ένα πολύ καλό Μοτέλ, επάνω στον κεντρικό δρόμο έξω από το Βελιγράδι, με φυλασσόμενο όλο το 24ωρο παρκινγκ. Το Μοτέλ αυτό είχε μπροστά πολύ μεγάλα βαρέλια, ορατά από τους διερχόμενους, που ήταν δίκλινα δωμάτια με τουαλέτα. Πολύ θα ήθελα να μάθω αν συνεχίζει να υπάρχει, εφόσον βέβαια το πρόσεξες , γιατί ήταν πολύ χαρακτηριστικό. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Όπως έγραψε και οdimosf , υπάρχει γκρουπ «Ταξιδευτές με αυτοκίνητο ΙΧ»
και μάλιστα θέμα για < Περιγραφές δρομολογίων και πληροφορίες που τα αφορούν >
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom