Σερβία Σερβια

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Μονο πρασινη καρτα. Στη Φυρομ περνας και με ταυτοτητα, αλλα στη Σερβια δεν ξερω. Εμεις εχουμε ουτως η αλλως καινουρια διαβατηρια
Νομίζω πλέον και η Σερβία δέχεται μόνο με ταυτότητα, το διάβαζα σε ένα άρθρο θα ίσχυε από τον προηγούμενο Ιούνιο, για να τονώσουν λέει τον τουρισμό τους και να έρθουν λίγο πιο κοντά στην Ε.Ε. Ωστόσο καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσει όποιος θέλει να πάει και δεν έχει διαβατήριο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μονο πρασινη καρτα. Στη Φυρομ περνας και με ταυτοτητα, αλλα στη Σερβια δεν ξερω. Εμεις εχουμε ουτως η αλλως καινουρια διαβατηρια
Στις αρχες δεκεμβρη τηλεφωνησα στη πρεσβεια της Σερβιας και εδω και λιγους μηνες μπορουμε να μπουμε στη χωρα με ταυτοτητα , νεου τυπου φυσικα, με λατινικους χαρακτηρες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μπηκα με τρενο στις 10 Δεκεμβρη απο Βουδαπεστη και μου ζητησανε το διαβατηριο μου και στα συνορα Ουγγαριας-Σερβιας και στα συνορα Σερβιας-Σκοπια ..
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
παιδια σκεφτομαι να παω για βελιγραδι 25 μαρτιου που γινεται και ενα 4ημερακι καλο.απο θεσσαλονικη το τραινο πηγαινει ή σταματησε???κτελ??αυτοκινητο συμφερει???στα σκοπια θελει διαβατηριο ή απλη ταυτοτητα???δωστε τα φωτα σας!
Για Σκοπια το εχω κανει πολλες φορες απο συνορα Νικης στη Φλωρινα και
δεν θελει τιποτα σχεδον μονο την ταυτοτηατα σου και την πρασινη καρτα του αμαξιου (Πρασινη καρτα λενε μια καρτα που στην παρεχει η ασφαλιστικη σου εταιρια εντελως δωρεαν και στην ουσια ειναι μια καρτα για να ισχυει η ασφαλεια και εκτος συνορων )
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
διαβατηριο σερβια σκοπια δεν ειναι μονο τα συνορα στο δρομο δεν ξέρεις ούτε σε τι μπάτσο θα πέσεις ούτε αν σου συμβεί κάτι-με ταυτότητα δεν βγάζεις άκρη εκεί με τίποτα ειδικά σκοπια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω πλέον και η Σερβία δέχεται μόνο με ταυτότητα, το διάβαζα σε ένα άρθρο θα ίσχυε από τον προηγούμενο Ιούνιο, για να τονώσουν λέει τον τουρισμό τους και να έρθουν λίγο πιο κοντά στην Ε.Ε. Ωστόσο καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσει όποιος θέλει να πάει και δεν έχει διαβατήριο.
Όχι, το μέτρο ήταν προσωρινό για λίγους μήνες μόνο, και έχει λήξει πλέον.
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ξέρει κάποιος αν την πράσινη κάρτα την βγάζουμε μέσω ασφαλιστικής ή από την ΕΛΠΑ?
Ευχαριστώ πολύ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.725
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα την βγάλεις από την ασφαλιστική σου.
 

dshmarina

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κατω Χωρες
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Θα συμφωνησω οτι καλυτερα ειναι να παρεις καποιες προφυλαξεις αν κ εγω δε θα το εκανα αυτο το ταξιδι με το αμαξι μου αλλα ειτε με αεροπλανο ή με λεωφορειο που πηγαινει Βελιγραδι ή από Αθηνα ή απο Θεσ/νικη
Το Νοβισαντ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ειναι κατι αναμεσα σε Γερμανικη πολη κ Βαλκανια.Το Νις ειναι ακομη λιγοτερο ενδιαφερον.προτεινω να μεινεις Βελιγραδι ολες τις μερες κ αν αποφασισεις να πας Νοβισαντ να πας με ενα τοπικο λεωφορειο καποιας ελληνικης ιδιωτ εταιρειας που δραστηριοποιειται εκει οπως ειναι πχ Alamanis tours,Siamos tours,Koδριγκτωνος 10& Πατησιων και Πατρικαλος Ασκληπιου 3.
 

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Να κάνω κι εγώ το πρώτο μου post, για να λύσω τις απορίες που (εγώ) είχα πριν κάνω το ταξίδι.
Πήγα Novi Sad και Βελιγράδι την προηγούμενη εβδομάδα.
Λοιπόν, για Σερβία θέλουμε διαβατήριο και Πράσινη Κάρτα, όπωσδίποτε.
Δίεθνές Δίπλωμα απο την ΕΛΠΑ, εγώ δεν έβγαλα, και δεν μου το ζήτησε και κανένας στα σύνορα.
Τώρα, σε έλεγχο τροχαίας δεν πέσαμε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινόταν εκει...
Στο σύνορα με Σερβία είναι "επαγγελματίες"...και το εννοώ αυτό. Δίνεις διαβατήρια, τα σφραγίζουν, σε ρωτάν αν έχεις κάτι να δηλώσεις...άντε να ρήξουν και μια ματιά στα πράγματα σου, και φεύγεις.
Στα Σκόπια βέβαια, η αλητεία τους δεν έχει όριο.:mad: Με πολύ μεγάλη άνεση, για να μην πω θράσος, σου λέει να του δώσεις 5 ευρώ. Όρεξη να χεις να φας την ώρα σου (και τη δικιά τους)...΄Γιατι αμα δεν τα δώσεις...θα σε έχουν εκει και θα σε...'ελεγχουν'...:shock:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στα Σκόπια βέβαια, η αλητεία τους δεν έχει όριο.:mad: Με πολύ μεγάλη άνεση, για να μην πω θράσος, σου λέει να του δώσεις 5 ευρώ. Όρεξη να χεις να φας την ώρα σου (και τη δικιά τους)...΄Γιατι αμα δεν τα δώσεις...θα σε έχουν εκει και θα σε...'ελεγχουν'...:shock:
εμας πριν 5 μερες παντως δε μας ζητησαν τπτ και ηταν ευγενεστατοι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom