Σερφ! Σερφ! Σερφ!

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Πολύ παλιά η λέξη αυτή μου θύμιζε την καθηγήτρια ισπανικών μας που δεν γνώριζε καλά ελληνικά και όποτε προσπαθούσε να μας εξηγήσει κάτι της έβγαινε κάπως έτσι: «hacer surf, δηλαδή, κάνω σουρφ»!

Πλέον στο μυαλό θα μου έρχεται η Αυστραλία…την Κυριακή το πρωί λοιπόν πήγαμε στην πιο ξακουστή από τις πολλές παραλίες του Σίδνεϋ, την Bondi beach για να παρακολουθήσουμε τον τελικό του πρωταθλήματος σερφ! Τελικά αξίζει μάλλον τον τίτλο ενός από τα πιο κουλ αθλήματα που υπάρχουν…κόσμος πολύς, όπως κάθε Σαββατοκύριακο που έχει καλό καιρό. Πολλοί άραζαν και ξάπλωναν στο γρασίδι δίπλα στην παραλία, άλλοι βρίσκονταν συγκεντρωμένοι κοντά στον σχολιαστή και στα κομμάτια της παραλίας απ’ όπου μπορούσαν να δουν καλύτερα τις προσπάθειες των συμμετεχόντων. Ένα από τα παιδιά της παρέας σχολίαζε το μικρό μέγεθος των κυμάτων ενώ προσπαθούσαμε (ανεπιτυχώς) ν΄αποθανατίσουμε καμιά καλή φιγούρα με τις φωτογραφικές μας που έμοιαζαν φτωχικές δίπλα στα δεκάδες τρίποδα που ήταν στημένα τριγύρω μας. Μετά από κάθε επιτυχημένη προσπάθεια το κοινό χειροκροτούσε και όταν έβγαιναν τελικά οι σέρφερς έξω, ορμούσαν πάνω τους τα πιτσιρίκια γι’ αυτόγραφο…

Μερικές φώτος…

Bondi beach


Αμυδρά φαίνονται οι σέρφερς






Το κοινό



Πιτσιρικάς ζητάει αυτόγραφο


Μελλοντικός σέρφερ



Η διάσημη πισίνα του Iceberg club δίπλα ακριβώς στη θάλασσα


Μερικά από τα γκράφιτι της παραλίας


 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
μπραβο,μπραβο το κοριτσι.θελουμε και αλλα.τι βαρετα που ειναι εκει στο συδνευ,ε?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
ΤΕΛΕΙΑ!!! Και οι φωτος! Οι σερφερ ειναι μονο καλοι στο σουρφ ή και εξωτερικα;:D Κανεναν ναυγασωστη εβγαλες φωτο;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.807
Πόσο διαφορετικά περνάει ο κόσμος τα σ/κ του από χώρα σε χώρα...
Liz, έκανες και παρέες και πάτε βόλτες??? :)
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
ΤΕΛΕΙΑ!!! Και οι φωτος! Οι σερφερ ειναι μονο καλοι στο σουρφ ή και εξωτερικα;:D Κανεναν ναυγασωστη εβγαλες φωτο;
Πολλοί από αυτούς και εξωτερικά:D ναυαγοσώστες θα προσπαθήσω να βγάλω αυτήν την Παρασκευή που θα ξαναπάμε αν έχει καλό καιρό...θα θυσιαστώ για χάρη σας:D

Πόσο διαφορετικά περνάει ο κόσμος τα σ/κ του από χώρα σε χώρα...
Liz, έκανες και παρέες και πάτε βόλτες??? :)
Ναι, από τις πρώτες κιόλας μέρες, θα τα γράψω σε άλλο ποστ:)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Ωραία έχουμε και λέμε περιμένουμε από εσένα φωτογραφίες ναυαγοσώστη και περιγραφές.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Αχ βρε Λιζ, σε καταλαβαίνω και συμπάσχω... κι εγώ ξέρεις τι θυσίες έχω κάνει γι αυτό το ρημάδι το φορουμ... τι κόσμο έχω γνωρίσει, τι μπαράκια, τι βόλτες... κι όλα αυτά για να φέρω σωστή ανταπόκριση! :bleh:

Λέω να αλλάξεις τον τίτλο του τοπικ σε Σέρφερ! Σέρφερ! Σέρφερ! :cool:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
προσκυνωωωωω!!!!!την επομενη φορα κοπελια θελουμε κοντινα...τι σε στειλαμε εκει νομιζεις????
 

petrouts2002

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
U.K.
φοβερές φωτογραφίες μπράβο Λιζ...θα μάθετε κι εσείς σέρφ?
Iceberg club is awesoooomeee!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Lizάκι τέλειες οι φωτό !:clap: Εκείνος ο μελλοντικός σέρφερ, μου έκλεψε την καρδιά...:D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Από τον τίτλο νόμισα ότι άρχισες να μαθαίνεις εσύ ... σουρφ :haha:
τελικά άρχισες άλλο σπορ: παρέα με σέρφερ
Δεν είναι κακό, δεν είναι καθόλου κακό :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom