Μαυρίκιος Σεϋχέλλες Σευχελλες-Μαλδιβες η Αγιος Μαυρικιος?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αγαπητοι συμφορουμιτες/σες ζητω την αποψη-φωτα σας σχετικα με αυτους τους 3 προορισμους. Σε ποιο απο τα 3 θα διαλεγατε να πατε και γιατι?Επειδη σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι σε τροπικο νησι ,ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερη περιπτωση οσον αφορα φυσικη ομορφια,παραλιες,τιμες,διαμονη κλπ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κατ'αρχήν δεν υφίσταται "Άγιος Μαυρίκιος" αλλά σκέτο Μαυρίκιος.

Χωρίς νάχω πάει Σευχέλλες/Μαλδίβες, είμαι βέβαιος ότι Μαυρίκιος + Σευχέλλες δεν έχουν καμία μα καμία σχέση σε φυσική ομορφιά με τις μαλδίβες. Νομίζω πως όσοι έχουν πάει θα το επιβεβαιώσουν.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Σωστός ο Δεφκαλίων! Μαυρίκιο πήγαμε εμείς πέρυσι το Μάρτιο 2008 σε συνδυασμό με Ντουμπάι και περάσαμε πολύ όμορφα. Καταρχάς θα πρέπει να μας πεις πόσα διαθέτεις και ποιο μήνα θες να πας. Στα τροπικά μέρη δε λέει να πας και να έχει μουσώνες! Εχε υπόψιν ότι στις Μαλδίβες θα μένεις σ' ένα νησάκι - resort, όπου θα κάνεις δραστηριότητες που αφορούν τη θάλασσα κ τίποτα άλλο. Στον Μαυρίκιο έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις, όπως και στις Σεϋχέλλες. Μόνο που οι τελευταίες είναι κάπως ακριβούτσικες σας προορισμός. Ρίξε μια ματιά στις ταξιδιωτικές ιστορίες, έχει και για τους 3 προορισμούς!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σκεφτομουν να παμε του χρονου Μαιο-Ιουνιο και να διαθεσουμε γυρω στα 1000-1200 το ατομο για 2 ατομα.Εχω δει οτι οι τιμες τα Χριστουγεννα ανεβαινουν παρα πολυ.Φανταζομαι θα εχει να κανει με τον καιρο αυτο.Εχω ριξει μια μικρη ματια στο trip advisor αλλα μου αρεσαν οι Μαλδιβες περισσοτερο .Ομως θα διαβασω και τις ταξιδιωτικες ιστοριες για να βγαλω και αλλα συμπερασματα.Οποιαδηποτε γνωμη και των λοιπων φιλων ειναι ευπροσδεκτη.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν είμαι ειδικός επί αυτών των προορισμών και δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχω την εντύπωση ότι με αυτό το μπάτζετ δεν θα βγούν. Θα σου πρότεινα Ταύλάνδη, με τα ίδια χρήματα περνάς πολύ περισσότερες μέρες.
 

dimitra

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Seyhelles

Κλεοπάτρα μου καλημέρα και καλά ταξίδια!! Σεϋχέλλες πήγα πέρυσι τον Αύγουστο. Το μόνο που θα σου πω με απόλυτη βεβαιότητα είναι πως τα χρήματα που σχεδιάζεις να διαθέσεις δεν φτάνουν με τίποτα! Το νησί ε'ιναι ο αρισμός της ακρίβειας..
Φυσικά το τοπίο θα σε μαγέψει... Γρανιτένοι βράχοι, φοίνικες, απέραντες αμμουδίες κτλ..
Αν το επιλέξεις ως προορισμό διάλλεξε να έίνει σε κάποιο άλλο νησι όπως το Praslin η το La Digue, καθώς το τοπίο εκεί σε συναρπάζει.. Θα δς πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.. Ό,τι άλλο θέλλεις...εδώ είμαστε..
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου
Σκεφτομουν να παμε του χρονου Μαιο-Ιουνιο και να διαθεσουμε γυρω στα 1000-1200 το ατομο για 2 ατομα.Εχω δει οτι οι τιμες τα Χριστουγεννα ανεβαινουν παρα πολυ.Φανταζομαι θα εχει να κανει με τον καιρο αυτο.Εχω ριξει μια μικρη ματια στο trip advisor αλλα μου αρεσαν οι Μαλδιβες περισσοτερο .Ομως θα διαβασω και τις ταξιδιωτικες ιστοριες για να βγαλω και αλλα συμπερασματα.Οποιαδηποτε γνωμη και των λοιπων φιλων ειναι ευπροσδεκτη.
γεια σου κλεοπατρα.εγω μπορω να σε βοηθησω οσο αφορα τις μαλδιβες.πηγα περυσι με την γυναικα μου τελος αυγουστου σιγκεκριμενα και μας εκανε πολυ καλο καιρο μονο 3 βραδια που εριξε κατι μπορες.οι μαλδιβες ειναι μικρα νησακια ας το πουμε.εμας μας πηγε 1200 το ατομο με 7 διανυκτερευσεις.μπορεις να δεις τιμες σε ολα τα νησακια και να διαλεξεις που θελεις.αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις.μπες σε κανα ταξιδιωτικο γραφειο και δεν γενικα τιμες.παντως σε οποιο νησακι και να επιλεξεις ειναι παρα πολυ ομορφα και μην νομιζεις λιγο πολυ μοιαζουνε μεταξυ τους.οτι χρειαστεις πες μου.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κατ'αρχήν δεν υφίσταται "Άγιος Μαυρίκιος" αλλά σκέτο Μαυρίκιος.
Πως δεν υφίσταται, μια χαρά υφίσταται και ο Άγιος Μαυρίκιος (εκτός από το σκετο Μαυρίκιο). Απλώς δεν είναι νησάκι στον Ινδικό, αλλά άγιος της χριστιανικής εκκλησίας (και προστάτης των αλπινιστών....). Τον ξέρουμε κι ως St. Moritz, Saint Maurice, San Maurizio...
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Καλημέρα Κλεοπάτρα, Μαυρίκιο πήγαμε Οκτώβρη πριν 2 χρόνια και είμασταν κι εμείς τότε ανάμεσα σε Μαυρίκιο και Σευχέλλες. Το ψάξαμε πολύ και σε αυτό που καταλήξαμε έπειτα από συζήτηση με φίλη που είναι διευθύντρια σε μεγάλο ταξιδ. γραφείο και έχει επισκευθεί για εκπαιδευτικά και τα δυο μέρη ήταν ότι οι Σευχέλλες είναι πιο ακριβές αλλά με ίδιο ίσως και πιο χαμηλό service. Επίσης θέλει προσοχή σε πιο ξενοδοχείο θα πας διότι ενώ εμάς δεν μας έκανε καθόλου βροχές, σε άλλα σημεία του νησιού έβρεχε. Μείναμε 10 ημέρες, ηρεμήσαμε και ξεκουραστήκαμε απόλυτα. Κάναμε και 3 εκδρομές εκτός ξενοδοχείου που άξιζαν πάρα πολύ. Όσον αφορά τις Μαλδίβες, θα σου πούμε στην επιστροφή ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πως δεν υφίσταται, μια χαρά υφίσταται και ο Άγιος Μαυρίκιος (εκτός από το σκετο Μαυρίκιο). Απλώς δεν είναι νησάκι στον Ινδικό, αλλά άγιος της χριστιανικής εκκλησίας (και προστάτης των αλπινιστών....). Τον ξέρουμε κι ως St. Moritz, Saint Maurice, San Maurizio...
Ο Δευκαλιων εχει δικιο παντως για το ονομα αν και το εψαξα στο google και επικρατει στον κοσμο και η λανθασμενη αποψη οτι ειναι Αγιος Μαυρικιος το νησι.Ειδα προσφορες απο ταξιδιωτικα πρακτορια και καποια αλλα αρθρα η blogs να γραφουν Αγιος Μαυρικιος αντι για Μαυρικιος.

Καλημέρα Κλεοπάτρα, Μαυρίκιο πήγαμε Οκτώβρη πριν 2 χρόνια και είμασταν κι εμείς τότε ανάμεσα σε Μαυρίκιο και Σευχέλλες. Το ψάξαμε πολύ και σε αυτό που καταλήξαμε έπειτα από συζήτηση με φίλη που είναι διευθύντρια σε μεγάλο ταξιδ. γραφείο και έχει επισκευθεί για εκπαιδευτικά και τα δυο μέρη ήταν ότι οι Σευχέλλες είναι πιο ακριβές αλλά με ίδιο ίσως και πιο χαμηλό service. Επίσης θέλει προσοχή σε πιο ξενοδοχείο θα πας διότι ενώ εμάς δεν μας έκανε καθόλου βροχές, σε άλλα σημεία του νησιού έβρεχε. Μείναμε 10 ημέρες, ηρεμήσαμε και ξεκουραστήκαμε απόλυτα. Κάναμε και 3 εκδρομές εκτός ξενοδοχείου που άξιζαν πάρα πολύ. Όσον αφορά τις Μαλδίβες, θα σου πούμε στην επιστροφή ;)
Παιδια ειστε οι ανθρωποι μου!
Οταν γυρισετε απο Μαλδιβες θα εχετε σφαιρικοτατη αποψη πλεον.Μην με ξεχασετε.Ποτε αναχωρειτε για κει?
Επισης θελω να διευκρινισω οσον αφορα το budget οτι 1200 το ατομο βαζω μονο το πακετο οχι ολο το ταξιδι κομπλε.Βαζω μετα και αλλα 1000 για τα σουπα -μουπες..σουρτα ..φερτα
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Φεύγουμε 9 Αυγούστου και επιστρέφουμε 22. Οσον αφορά τα χρήματα και άλλες πληροφορίες, τα έχουμε γράψει στο θέμα "ταξιδομανια" στα νέα μέλη. Όμως σχετικό είναι αυτό, όταν ψάξαμε για να το κλείσουμε είδαμε ότι για κάθε τσέπη υπάρχει λύση, βοηθάει και το γεγονός να βρεις άνθρωπο σε πρακτορείο που να ενδιαφέρεται να βοηθήσει και να ασχοληθεί μαζί σου και με αυτό που θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom