Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες με πέντε αισθήσεις...

kag

Member
Μηνύματα
37
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Mexico
Ταξινομώντας τις φωτογραφίες από Μπαλί, έπεσα πάνω σε αυτές των Σεϋχελλών. Πριν ξεθωριάσουν περισσότερο οι μνήμες, θα ήθελα να τις αποτυπώσω εδώ. Το οφείλω στον εαυτό μου και σ'αυτό το κομμάτι της Εδέμ με το όνομα Seychelles...

Βλέπω: Πράσινο, φοίνικες, τεράστιους γρανιτένιους βράχους, το γαλάζιο σε όλες του τις αποχρώσεις, τεράστιες χελώνες, μυθικές-από άλλη εποχή, σούρουπο-μωβ ουρανός, πράσινο ξανά-παντού, χαμόγελα, χρώματα, πουλιά, ψάρια-όλα με χρώματα, καβουράκια άσπρα, ένα με την άμμο, και πάλι πράσινο, και γαλάζιο, και τυρκουάζ...η θάλασσα.

Ακούω: Κιθάρες, γαλλικά-όχι, δεν είναι γαλλικά είναι κρεόλ, καρύδες να σπάνε, τα κύματα και τα πουλιά και χίλια-δυο πλάσματα κρυμμένα, τη βροχή, τις ρόδες των ποδηλάτων στο χώμα...

Οσφρίζομαι: τη θάλασσα, τα δέντρα, τον καφέ το πρωί, ψάρια να ψήνονται, τη βρεγμένη άμμο...

Γεύομαι: φρούτα, χυμό από καρύδα, ψάρι, το τσιγάρο έχει άλλη γεύση, όλα έχουν άλλη γεύση εδώ...

Νιώθω: τη λευκή άμμο μαλακή σαν αλεύρι, με τα χέρια, με τα πόδια μου, με όλο μου το σώμα,τα ψάρια να με ακουμπούν, νιώθω τα δυνατά θαλάσσια ρεύματα να με αρπάζουν και φοβάμαι, νιώθω τη φύση να αναπνέει...
 

Attachments

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
για τρέλλες;;;;;; Μέσααααα.. Προσοχή μόνο στους καρχαρίες!!! Καραδοκούν!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Επ, εσύ παιδάκι μου είσαι δική μας! :clap::clap::clap:

Προσέξτε στη πρώτη φωτό στο φόντο, πίσω από τις καρύδες έχει γηπεδάκι τένις :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.371
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι γλυκά πλάσματα που είναι οι χελώνες :)
 

kag

Member
Μηνύματα
37
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Mexico
Canf ο καφές πάντα σηματοδοτεί την αρχή μιας περιπέτειας;).
Τάδε έφη έτερη καφεϊνομανής...
GTS... μα πόσο παρατηρητικός???
Νιώθω πάντα θαυμασμό και φόβο μπροστά στη φύση και μπορώ να πω ότι στις Σεϋχέλλες τα συναισθήματα αυτά με συντρόφευαν διαρκώς΄ η φύση ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος... Εστω και αν ξεφύτρωναν γήπεδα tennis ενίοτε :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Έχω φωτογραφηθεί μέσα στο γήπεδο, γι'αυτό....:haha: Φοβερές οι Σεϋχέλλες, με ή άνευ καρχαριών :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι παράδεισος! Είστε τυχεροί όσοι βρεθήκατε εκεί. Όλες οι φωτογραφίες σου kag είναι πανέμορφες :clap: Το βουναλάκι με τις καρύδες , οι χελώνες γίγας και ο τυχερός σευχελλέζος σκύλος :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom