Σε νησί με παιδί

Nikoleta4

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα σας. Επιστροφή από την Αθήνα και προετοιμασία για το ταξίδι του καλοκαιριού. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Θέλουμε να πάμε σε νησί για μια βδομάδα. Είμαστε μεταξύ Μήλο, Φολέγανδρο, Αστυπάλαια, Ικαρία και Σπέτσες. Δεν θα έχουμε αμάξι και θέλουμε κάπου για ξεκούραση. Ποιο νησί είναι καλύτερο; Και σε ποια περιοχή του νησιού είναι καλά για διαμονή; Ευχαριστώ
 

mmarina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα σας! :)

Θα ήθελα να πάμε φέτος διακοπές με την 2.5 χρ(το καλοκαίρι) κόρη μας και ιδανικά ψάχνω ένα νησάκι μικρό που να μην χρειάζεται αυτοκίνητο στην μετακίνηση.
Κοιτούσα για παράδειγμα τη σχοινούσα, αλλά έβλεπα οτι αν μένεις στην παραλία, η απόσταση απο την χώρα δεν είναι τόσο εύκολη με τα πόδια με μικρό παιδί.
Θα μου δώσετε τα φώτα σας?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπέρα σας! :)

Θα ήθελα να πάμε φέτος διακοπές με την 2.5 χρ(το καλοκαίρι) κόρη μας και ιδανικά ψάχνω ένα νησάκι μικρό που να μην χρειάζεται αυτοκίνητο στην μετακίνηση.
Κοιτούσα για παράδειγμα τη σχοινούσα, αλλά έβλεπα οτι αν μένεις στην παραλία, η απόσταση απο την χώρα δεν είναι τόσο εύκολη με τα πόδια με μικρό παιδί.
Θα μου δώσετε τα φώτα σας?
Καλησπέρα. Ηρακλειά: Πολύ μικρό νησί, με δυο βασικές παραλίες. Η μια εκεί που θα μένετε και η άλλη στα 10' περπάτημα. Η "χώρα" δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Θα πάτε μια φορά για φαγητό με το βανάκι του νησιού ή και καθόλου.
Για τόσο μικρό παιδί και χωρίς αυτοκίνητο θα ήταν ίσως μια λύση να κοιτάξετε για μέρη (σε νησιά ή όχι) με ωραίες και φιλικές (άμμος, ζεστές, όχι κύμα) παραλίες, με κάποιον οικισμό πολύ κοντά που να παρέχει μια ποικιλία ως προς την εστίαση και να παραθερίσετε εκεί, χωρίς πολλές μετακινήσεις σε χώρες και χωριά.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να μου προτείνετε νησί για ήρεμες διακοπές με μικρό παιδί 2 ετών, για τέλος Ιουλίου, με παραλίες κατάλληλες για μικρά παιδιά αλλά και όμορφη χώρα, για βόλτα, φαγητό, κτλ.
Μένουμε στη Θεσσαλία και θα προτιμούσαμε να μην έχουμε μεγάλο ταξίδι με πολλές ώρες στο αμάξι και στο καράβι.(Πέρυσι πήγαμε Σκόπελο και μας άρεσε πολύ). Ευχαριστώ!
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να μου προτείνετε νησί για ήρεμες διακοπές με μικρό παιδί 2 ετών, για τέλος Ιουλίου, με παραλίες κατάλληλες για μικρά παιδιά αλλά και όμορφη χώρα, για βόλτα, φαγητό, κτλ.
Μένουμε στη Θεσσαλία και θα προτιμούσαμε να μην έχουμε μεγάλο ταξίδι με πολλές ώρες στο αμάξι και στο καράβι.(Πέρυσι πήγαμε Σκόπελο και μας άρεσε πολύ). Ευχαριστώ!
Αλόννησος που είναι ωραία,Πάργα και αν θέλετε αεροπλάνο η Λήμνος (πτήση από Θεσσαλονίκη)είναι ακριβώς ότι περιγράφεις.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Αλόννησος που είναι ωραία,Πάργα και αν θέλετε αεροπλάνο η Λήμνος (πτήση από Θεσσαλονίκη)είναι ακριβώς ότι περιγράφεις.
Για Αλόννησο σκεφτόμασταν κι εμείς, αλλά μας απέτρεψαν γνωστοί μας που έχουν πάει, λέγοντας ότι δεν ενδείκνυται για διακοπές με μικρά παιδιά...
Το αεροπλάνο απορρίπτεται, θέλουμε να έχουμε και το αυτοκίνητό μας μαζί.
 

Nikoleta4

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα σας.
Είμαστε στο ψάξιμο για τις καλοκαιρινες μας διακοπές. Έχουμε 2 αγόρια (ζιζάνια) ηλικίας 5 και 3 ετών. Θέλουμε να πάμε σε κάποιο νησί όμως θέλουμε ένα νησί που να έχει ωραίες παραλίες για μωρά, να είναι ήσυχο νησί και να μην χρειαζόμαστε αυτοκίνητο.
Πριν 4 χρόνια πήγαμε στο Αγκίστρι περιοχή Σκάλα και ήταν ότι καλύτερο, ξενοδοχείο, θάλασσα και ησυχία. Κάτι τέτοιο ψάχνουμε.
Αναμένω τις εισηγήσεις σας 😊
 

nasiagk

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα σας.
Είμαστε στο ψάξιμο για τις καλοκαιρινες μας διακοπές. Έχουμε 2 αγόρια (ζιζάνια) ηλικίας 5 και 3 ετών. Θέλουμε να πάμε σε κάποιο νησί όμως θέλουμε ένα νησί που να έχει ωραίες παραλίες για μωρά, να είναι ήσυχο νησί και να μην χρειαζόμαστε αυτοκίνητο.
Πριν 4 χρόνια πήγαμε στο Αγκίστρι περιοχή Σκάλα και ήταν ότι καλύτερο, ξενοδοχείο, θάλασσα και ησυχία. Κάτι τέτοιο ψάχνουμε.
Αναμένω τις εισηγήσεις σας 😊
γεια σας εγώ θα πρότεινα Κεφαλονιά πήγαμε το καλοκαίρι που μας πέρασε με τον μικρού μας 5 χρόνων οικογενειακά ρυχες και οργανωμένες παραλίες δεν κουραστήκαμε καθόλου και μείναμε στην χώρα της Κεφαλονιάς που έχει πεζόδρομο και πλατείες για βόλτες με ταβερνάκια καφετέριες και έκανε πατίνι ο μικρός του άρεσε πολύ!
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Θα ήθελα προτάσεις για διακοπές με παιδί ενός έτους. Ιδανικά μικρό νησί. Υπάρχει καμία πρόταση; Σκέφτομαι και τη λύση του all inclusive.
 
Last edited:

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σας θέλω να πάω μες στον Ιούλιο διακοπές με τον άντρα μου και την τρεισιμιση χρόνων κορούλα μας..ποιο από αυτά τα νησιά λέτε να είναι καλύτερα με το παιδί; Και ποιο θεωρείτε πιο ωραία σε τοπίο; Ειμαστε ανάμεσα σε Αστυπάλαια Σιφνο και Τηνο..Θέλω να πάω κάπου να χορτάσει το μάτι μου ομορφιά μπλε και παραλίες.. ευχαριστώ πολυ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και η Σίφνος και η Τήνος μου ακούγονται μια χαρά για ζευγάρι με μικρό παιδί. Για την Αστυπάλαια ίσως να ήμουν λλλιιιιγο περισσότερο επιφυλακτικος λόγω απόστασης και "καροδρομων" (δυστυχώς σε μεγάλο κομμάτι του νησιού). Όχι φυσικά ότι δεν είναι ομοίως πανέμορφη.
Μεταξύ Σίφνου κ Τήνου δείτε εσάς ως γονείς ποια σας κάνει περισσότερο κλικ
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Και η Σίφνος και η Τήνος μου ακούγονται μια χαρά για ζευγάρι με μικρό παιδί. Για την Αστυπάλαια ίσως να ήμουν λλλιιιιγο περισσότερο επιφυλακτικος λόγω απόστασης και "καροδρομων" (δυστυχώς σε μεγάλο κομμάτι του νησιού). Όχι φυσικά ότι δεν είναι ομοίως πανέμορφη.
Μεταξύ Σίφνου κ Τήνου δείτε εσάς ως γονείς ποια σας κάνει περισσότερο κλικ
Ναι για τη Αστυπάλαια το έψαξα κι εγώ ότι είναι πιο δύσκολο για παιδί..αν πάμε Τήνο να μείνουμε στη χώρα η σε κάποιο χωριό; Τι είναι πιο βολικό ; Και τα χωριά εχουν θάλασσες κοντά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom