Ινδονησία Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη-Μπαλί-Λομπόκ

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
Χαίρετε...
Έχω λοιπόν 5 μέρες που έχω γυρίσει από το ταξίδι αυτό,και έτσι που τα έχω ακόμα φρέσκα στο κεφάλι μου αποφάσισα και γω να γράψω την δική μου εμπειρία...από το ταξιδι που έκανα...

Αποφασίσαμε λοιπόν με το αγόρι μου το Μάρτιο που μας πέρασε να κάνουμε και μεις ένα ταξίδι λίγο πιο μακρινό...καθώς είχα μια φίλη που δούλευε σε ταξιδιωτικό γραφείο στην Αθήνα είπα να την πάρω τηλ. και να την συμβουλευτώ.Η τιμή που μου έδωσε λοιπόν ήταν 1580ευρώ το άτομο συμπεριλαμβανομένου τα αεροπορικά εισητήρια Αθήνα-Σιγκαπούρη, 2διανυκτερεύσεις στη Σιγκαπούρη με transfer από και προς το αεροδρόμιο, city-tour μισής ημέρας στη Σιγκαπούρη,αεροπορικά εισητήρια Σιγκαπούρη-Μπαλί,transfer από και προς το αεροδρόμιο,5 διανυκτερεύσεις σε 3στερο ξενοδοχείο με πρωινό και βραδινό, δυο tours το ένα μισής μέρας και το άλλο ολοκληρης χωρίς γεύμα,αεροπορικά εισητήρια Μπαλί-Λομπόκ,transfer από και προς το αεροδρόμιο, 5διανυχτερεύσεις σε 4στερο ξενοδοχείο με πρωινό, και δυο μέρες ξενάγησης η μία μισή και η άλλη ολόκληρης με γεύμα, και τέλος αεροπορικά εισητήρια επιστροφής Λομποκ-Σιγκαπούρη και στα καπάκια Σιγκαπούρη-Αθήνα..

Ο λόγος βέβαια που ήθελα να επισκεφτώ ασιατικές χώρες ήταν επειδή το 2008 ειχα επισκεφτεί για 1,5μήνα την Ταιλάνδη και ήμουν υπέρ ευχαρισμένη με αυτό που είχα δει.Έτσι συμφώνησε και ο Κώστας να πάμε εκεί...και κλείσαμε από την φίλη μου αυτό το ατομικό πακέτο..

Φτάνουμε λοιπόν στην Σιγκαπούρη..έρχεται ο οδηγός μας μας παιρνει από το φανταστικό αυτό αεροδρόμιο και μας πάει στο ξενοδοχείο μας το οποίο λεγόταν dickson 81 που βρισκόταν στην περιοχή της μικρής ινδίας..η ώρα 5 και κάτι το πρωι δική τους ώρα, φυσικά μου ζήτησαν να πληρώσω 75λίρες επειδή μπήκαμε στο δωμάτιο πριν τις 12,πράγμα το οποίο δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό οπότε δεν ειχα καν δικά τους λεφτά πάνω μου και έτσι κάναμε μια συμφωνία να τους πληρώσω σε ευρώ(50ευρώ) και μόλις θα άλλαζα λεφτά να τους δώσω τις λίρες και να μου δώσουν πίσω τα ευρώ.οπότε κουρασμένοι και μεις από την πολύωρη πτήση μπήκαμε στο δωμάτιο το οποίο ήταν ένα κουτί στην κυριολεξία χωρις παράθυρο χωρίς τπτ Αλάσκα από το κρύο αφού το air-condition ήταν στους 19βαθμούς και δεν χαμήλωνε παρα μόνο από την reception και την πέσαμε για ύπνο...λίγες ώρες αργότερα μας ξύπνησε το τηλ. ήταν απο την ρεσεψιον και μου ζητούσαν τις 75λίρες που φυσικά δεν είχα κάνει ακόμη.. τους το εκλεισα στα μούτρα βγηκαμε από την πίσω πορτα του ξενοδοχείου ώστε να μην μας δουν, ειπαμε να μην εκνευριστούμε από την πρώτη μας μέρα και έτσι ξεκινήσαμε τις διακοπές μας...

Για να μην σας πρίξω θα σας πω με λίγα λόγια τις εντυπώσεις μας από το κάθε μέρος
Σιγκαπούρη- Ξενοδοχείο dickson 81 -0-Απαράδεκτο από όλες τις μεριές και τις απόψεις(το μόνο θετικό,βρισκόταν κοντά σε στάση του μετρό), η υγρασία φτανει το 89% σε σημείο να μην μπορείς ουτε να αναπνεύσεις οπότε παρακαλάς να βρίσκεσαι μέσα που έχουν όλοι το air-contdition στα τέρματα, πολύ καθαρή πόλη σπάνια να δεις ανθρώπους να καπνίζουν στο δρόμο οπότε καλύτερα να το αποφύγεις, οι τιμές λίγο έως πολύ το ίδιο με την Ελλάδα αλλά για να περάσεις καλά και να τα δεις όλα φρόντισε να έχεις αρκετά πάνω σου, επισκεφτήκαμε μεσα σε δυομιση μέρες το night safari και το ζωολογικό κήπο που είναι διπλα δίπλα,και το bird park και άξιζαν και τα τρία φυσικά τον κόπο.(πληρώσαμε μια είσοδο και για τα τρία πάρκα και το εισητήριο αυτό κρατάει 30μέρες και το αγοράζεις από εκεί)(οπότε γλιτώνεις αρκετά)Οι άνθρωποι θα μπορούσα να πω ότι μου ήταν αδιάφοροι ούτε και φιλόξενοι αλλά ούτε και το αντίθετο, αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι όλοι τους είχαν κινητά Ι-phone και όλοι μέσα στο μετρό εστελναν μηνήματα αλλά κανένας δεν μιλούσε στο τηλέφωνο.Αν μιλας αγγλικά μπορείς να γυρίσεις με το μετρό και τα λεωφορεία όλη τη Σιγκαπούρη μόνος σου αφού όλα είναι γραμμένα στα αγγλικά πρώτα και είναι πολύ εύκολο να κατατοπιστείς.Μετανιώσαμε που είχαμε πληρώσει από εδώ την μεταφορά μας αφού το μετρό πήγαινε και μέχρι το αεροδρόμιο..επίσης μετανιώσαμε που οι μέρες μας στη Σιγκαπούρη δεν ήταν περισσότερες. Χώρα που θα την ξαναεπισκεπτόμουνα χωρίς κανένα πρόβλημα αφού το μόνο αρνητικό που είδα ήταν το κλίμα-υγρασία- και το ξενοδοχείο που φυσικά ούτε κατα διάνοια δεν θα ξαναπατούσα το ουτε το μικρό μου δαχτυλάκι...

Μπαλί- Χαμογελαστοί,φιλόξενοι μιλάν πολύ. Μας ξέρουν εμας τους Έλληνες ως UNANI δηλ.ίωνες και την Αθήνα ως Ατένα. Μειναμε στο CASA PADMA ένα ξενοδοχείο αρκετά καλό όπου μας υποδέχτηκαν πολύ καλά και το προσωπικό του ξενοδοχείου ήταν πολύ εξυπηρετικό. Το φαγητό στο ξενοδοχείο ήταν φανταστικό και οι τιμές αρκετα καλές. 12380ρούπιες ισούται με 1ευρώ. Για να φάμε δύο ατομα και να πιούμε από ένα αναψυκτικό στο ξενοδοχείο πληρώναμε περίπου 15ευρώ.οκ!Για να μπούμε στη χώρα πληρώσαμε βίζα στο αεροδρόμιο περίπου στα 20ευρώ το άτομο και όταν φυγαμε από την χώρα πάλι πληρώσαμε περίπου τα ίδια.Να πω ότι το μόνο αρνητικό με το ξενοδοχείο ήταν ότι βρισκόταν στην κούτα μια τουριστική περιοχή με πολύ κίνηση και αρκετά μαγαζιά που είχε βουλιάξει στην κυριολεξία από τους Αυστραλούς κάτι παρόμοιο με τα δικά μας τα νησιά εδώ και τα αγγλάκια που πίνουν και κάνουν μαλακίες οπότε δίπλα στις τιμές τους είχε τα πάντα και σε δολλάρια και φυσικά έτσι προσπαθούσαν να σε κλέψουν.Η Κούτα είναι μια περιοχή πανάκριβη πλεον οπότε τα ψώνια τα ξεχασαμε, επίσης οι ινδονήσιοι έχουν πλέον μαγκέψει και εκμεταλέυονται οτι δεν υπάρχει δημόσια συγκοινωνία και σου παίρνουν από οτι ρωτήσαμε γυρω στα 35ευρώ ο οδηγός για 8ώρες αλλα για να σε πάει σε ΜΙΑ κατευθυνση, οπότε πάλι καλά που ειχα κλείσει τα tour από Ελλάδα και την μεταφορά μας από και προς το αεροδρομιο το οποίο ήταν περίπου 2ώρες απο κει που μείναμε. Βλακεία μας που ενώ είχαμε διπλωμα για μηχανάκι δεν εβγαλα την πρασινη κάρτα ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε μόνοι μας τις 2μέρες που είχαμε ελεύθερες.Αν πήγαινα ξανά πολύ πιθανόν να επέλεγα να μείνω στο Ουμπουνγκ ένα χωριο πιο βόρεια πανέμορφο και όχι τόσο τουριστικό.αλλά ετσι ήμαστε εμείς έτσι...οποτε αυτό εξαρτάται από τα γούστα που έχει ο καθένας..Τα tour που καναμε ηταν φοβερά είδαμε 2 ναούς τους πιο γνωστούς του Μπαλί και πάθαμε την πλάκα μας και με τους δυο.Αν επισκεφτείται τον έναν που ονομάζεται Tahan Lot μην παραλείψεται να επισκεφτείται και το snake park που είναι εκει διπλα όπου ένας τύπος εχει γυρω στους 8τεράστιους πυθωνες(50κιλά ο ένας) και πληρώνεις για να σε φωτογραφίσει να κρατας εσύ το φίδι!!!φανταστικό..Ο ξεναγός μας ο Μπαμς ήταν φοβερός και μας προειδοποίεισαι απο την πρώτη στιγμή που φτάσαμε, εδώ στο Μπαλί τπτ δεν είναι τζάμπα όλα και όλοι πληρώνονται,όλα γίνονται για τα λεφτά αχ!!και πόσο δίκαιο είχε για πολλά που είπε τελικά.Θέλει γενικότερα πολύ προσοχή με τα χρήματα εμένα πηγε μια να μου παρει 75ευρω για τρία κολιε΄και το καταλαβα τελευταία στιγμή..και έφυγα..γενικότερα κάνεις παζαρι αλλά και πάλι είναι ακριβά για μας...στην φάση που βρίσκεται η Ελλάδα αυτή τη στιγμη.αυτό που αξίζει είναι το μασαζ και ότι έχει να κάνει με την εμφάνιση μαλλιά,νύχια καθαρισμός προσώπου..κ.α βεβαια δεν ξέρουν να κουρεύουν αφού με κούρεψε στραβα αλλά για 3ευρω που μου πήρε δεν της είπα και κάτι..τι να έλεγα..Ο καιρός ηταν πολύ ζεστός είχε υγρασία αλλά όχι το χάλι της σιγκαπούρης παλευόταν και έτσι με τα λίγα και τα πολλά φύγαμε για Λομπόκ..

Λομπόκ- σε αντίθεση με το Μπαλί οι περισσότεροι ινδονήσιοι που ζουν εδώ είναι μουσουλμάνοι και όχι ινδουιστές. Όπως μας είχε ενημερώσει ο Μπαμς ο ξεναγός που είχαμε στο Μπαλί οι μουσουλμάνοι ινδονήσιοι δεν είναι τόσο φιλικοί όσο οι μπαλινέζοι και είχε δίκαιο...εδώ τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά.Οι άνθρωποι πεινούσαν και μας έςβλεπαν καθαρά και μόνο σαν χρήμα..βασικά βλέπαν μόνο τις τσέπες μας σε σημείο να αισθάνεσαι ασχημα..ήσουν αναγκασμένος να αγοράσεις και όταν δεν αγόραζες σε βρίζαν μεταξύ τους στη δική τους γλώσσα και σε αγριοκοιτούσαν.Σε κάποια χωριά που επισκεφτήκαμε με τον ξεναγό μας τον Σαμ είμαστε αναγκασμένοι να δώσουμε δωρεα για το χωριό..Βέβαια οι ξεναγοί σε πάνε όπου θέλουν αυτοί και φυσικά όπως υποθέτω κάτι θα πέρνουν για αυτό.έτσι? Πάλι καλά το ξενοδοχείο ήταν η εκπληξη! Ενα ξενοδοχείο φανταστικό με όλα τα κομφορ και έτσι και ξεκουραστήκαμε και αράξαμε εκεί για 2 μερούλες χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα..στο Λομποκ ουτως η άλλως δεν είχε και κάτι διαφορετικό να δούμε η κάτι τουριστικό να κάνεις..πέρα απο τα νησία Gili που σου ζηταν 120ευρώ το άτομο για λιγες ώρες..και φυσικά δεν πήγαμε..έτσι και δω δημόσια συγκοινωνία δεν υπήρχε οπότε...Με τα λιγα και τα πολλά δεν θα ξαναπήγαινα στο Λομποκ για κανέναν λόγο και θεωρώ οτι αντί για το Λομπόκ το Μπαλι είχε πολύ περισσότερη και ομορφιά και διασκέδαση αλλα και περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις...δεν με χαλασε φυσικά ετσι ηταν και αυτό μια εμπειρία...οποτε μετα απο όλα αυτά γυρισαμε στην Ελλάδα εγω ξεμεινα απο δουλεια και μου φαινεται σαν ονειρο οτι πριν 5 μερες μου δόθηκε η δυνατότητα να φτάσω τόσο μακρια
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το λομποκ το αδικησες πολυ!!
δεν ξερω σε ποιες περιοχές κινηθηκατε αλλα προπερσι που το εζησα για μια βδομαδα -μεμονωμένα -με νοικιασμενο μηχανακι,εχω διαφορετικη αντιληψη για τον τοπο και τους ανθρωπους του...
any way ο ταξιδιωτης αναλογα μεταφερει με τα δικα του ματια και νου τις εμπειρίες του.
να ειστε καλα και να ταξιδευετε.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
πέρα απο τα νησία Gili που σου ζηταν 120ευρώ το άτομο για λιγες ώρες..και φυσικά δεν πήγαμε..έτσι και δω δημόσια συγκοινωνία δεν υπήρχε οπότε...
:haha::haha::haha:120 ευρω το ατομο για να πατε στα gilli !!!!!:haha::haha::haha:


Eνα ευρω ειναι 12.500 ρουπιες....τωρα μπες στο απο κατω σαιτ να δεις ποσο στοιχιζει για να πας Gilli !!!!!!

Πας και με 2 ευρω!!!!!

Transport to the Gilis, how to get there,fast and slow boats | The Gili Islands

Συνφωνω με Ρενατα οτι το Λομποκ το αδικησες...οχι οτι ειναι τοσο ωραιο οσο το Μπαλι,αλλα δεν ειναι και χαλια.:clap:

Αν μου δωθει η ευκαιρια ξαναπαω μερικες μερες να ριξω και μερικες βουτιες...!!!!:D
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Χαίρετε...
στο ξενοδοχείο μας το οποίο λεγόταν dickson 81 που βρισκόταν στην περιοχή της μικρής ινδίας..η ώρα 5 και κάτι το πρωι δική τους ώρα, φυσικά μου ζήτησαν να πληρώσω 75λίρες επειδή μπήκαμε στο δωμάτιο πριν τις 12,
75 λίρες ???? τι λίρες ???
Προφανώς εννοείς 75 Δολάρια Σιγκαπούρης.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
σωστα 75σιγκαπουρεζικα δολαρια συγνωμη για το λαθος
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
κοιταξτε οταν δεν εχεις δικο σου μεσο ειναι αλλιως τα πραγματα!!!δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο οταν πηγατε εσεις αλλα πολλα πραγματα που διαβασα εδω στο φορουμ δεν ηταν οπως τα περιεγραφαν πριν καποια χρονια....λογικο ετσι????
φανταζομαι οτι παιζει και που θα πεσεις φυσικα...οποτε....αν δεν πας ο ιδιος δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος με τι εχεις να κανεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το λομποκ το αδικησες πολυ!!
Ενώ τα υπόλοιπα... Το όχι τόσο τουριστικό Ούμπουγκ, οι φοβερές δραστηριότητες και στη Σιγκαπούρη και στο Μπαλί, τα φαγητά στο ξενοδοχείο, το πάρκο φιδιών, η ευελιξία μέσων πληρωμής, η αναχώρηση από το αεροδρόμιο χωρίς συνάλλαγμα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom