Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μερικοί συγγενείς στο Σίδνευ (Sydney) ήταν η αφορμή για να βρεθώ για πρώτη φορά στο νότιο ημισφαίριο, down under. Χρόνο είχα αρκετό και έτσι αποφάσισα να κάτσω για 50 περίπου ημέρες. Ένα stopover στη Σιγκαπούρη (Singapore) ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα όταν οργάνωσα το ταξίδι. Φυσικά πέταξα με Singapore airlines, πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο αεροσκάφος, σε κάθε κάθισμα οθόνη που μπορούσες να δεις ταινίες, να παίξεις παιχνίδια και πολλά άλλα πράγματα για να μη βαρεθείς στο πολύωρο αυτό ταξίδι.

Η άφιξη στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης θα εντυπωσίαζε και τον πιο αδιάφορο ταξιδιώτη. Ατελείωτοι κυλιόμενοι διάδρομοι, μοκέτες, μικρές οάσεις με τρεχούμενα νερά και δέντρα, αίθουσες για internet και τηλεοράσεις και καθόλου αναμονή για τις βαλίτσες! Και ο εντυπωσιασμός συνεχίζεται. Με το πούλμαν της αεροπορικής εταιρείας κατευθυνόμαστε στα ξενοδοχεία μας. Σε όλη τη διαδρομή απολαμβάνουμε πρωτόγνωρη βλάστηση. Η υγρασία και το τροπικό κλίμα κάνουν κάθετί τριγύρω πράσινο. Η υγρασία συγκεκριμένα όμως θα μου μείνει αξέχαστη. Μόλις βγεις για πρώτη φορά έξω από τους κλιματιζόμενους χώρους, νιώθεις πολύ παράξενα. Αισθάνεσαι στην υγρασία στον αέρα που αναπνέεις, αισθάνεσαι να κολλάς και να θες μπάνιο κάθε 10 λεπτά. Η αναζήτηση κλιματιζόμενων χώρων σε τακτά χρονικά διαστήματα είναι αναγκαία.

Η άφιξη στην πόλη ήταν νωρίς το πρωί. Ο μόνος τρόπος για να καταπολεμήσεις το jet lag είναι να περιμένεις να κοιμηθείς το βράδυ. Έτσι και έκανα. Βγήκα έξω για βόλτα. Οι πρώτες εικόνες μου θύμισαν αυτά που βλέπουμε για την Ιαπωνία. Διαφημιστικές μεγάλες οθόνες και υπερβολές σε χρήση φωτεινών πινακίδων με νέον, κλπ. Η πόλη πεντακάθαρη, όπως είχα διαβάσει, οι τσίχλες απαγορεύονται και τα πρόστιμα για ρύπανση πολύ μεγάλα. Ήταν η πρώτη φορά που βρισκόμουν εντελώς μόνος σε μια ξένη χώρα, αλλά ήμουν καλά διαβασμένος και ήξερα πώς να κινηθώ και τι θα συναντήσω. Μια από τις πρώτες κινήσεις μου ήταν να αγοράσω και την πρώτη μου ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Τα εμπορικά καταστήματα εντυπωσιακά κι αυτά. Πέρασα το πρωινό με μια πρώτη γνωριμία με τα σημαντικότερα σημεία της πόλης και λίγα ψώνια. Το απόγευμα είχα κανονίσει να πάω για νυχτερινό "σαφάρι" στο ζωολογικό κήπο. Φοβερή εμπειρία. Με αθόρυβα ανοιχτά τρενάκια περνάγαμε σε ελάχιστη απόσταση από άγρια ζώα κάτω από χαμηλό φωτισμό.

Την επόμενη μέρα συνέχισα την περιπλάνησή μου στην πόλη. Η συνύπαρξη κινέζικου, ινδικού και μουσουλμανικού στοιχείου κάνει τη Σιγκαπούρη πολύ διαφορετική από οτιδήποτε είχα δει και πολύ ενδιαφέρουσα. Χάρις στο τροπικό κλίμα είχα την τύχη να δοκιμάσω και μερικά πολύ γευστικά φρούτα και χυμούς. Περιπλανήθηκα στην ινδική γειτονιά και μετά στην Arab street στη μουσουλμανική γειτονιά. Πέρασα από το ποτάμι που διασχίζει την πόλη και χάζευα τους ουρανοξύστες. Το απόγευμα είχα κανονίσει τη δεύτερη εκδρομή. Πήγα στο Sentosa island. Ξεκινήσαμε με το τελεφερίκ, απ' όπου είχαμε μια φοβερή θέα στην πόλη. Πήγαμε στο υποθαλάσσιο ενυδρείο, μια καταπληκτική εμπειρία και μετά με το monorail το γύρο του νησιού. Εγώ εν τω μεταξύ είχα μείνει άναυδος με την έντονη τροπική βλάστηση που επικρατούσε γύρω. Στο τέλος παρακολουθήσαμε μια παράσταση με νερά, φώτα και ήχους, ένα εντυπωσιακό show.

Την τρίτη μέρα έκανα λίγες βόλτες στην κινέζικη γειτονιά μέχρι το μεσημέρι, όπότε και πήρα το δρόμο για το αεροδρόμιο. Σε λίγο θα πέρναγα τη γραμμή του ισημερινού!

Η συνέχεια στην Αυστραλία ..



(αρχικό άρθρο: http://www.periplanisi.com/travel/world/singapore.html )
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom