Σίκινος Σικινος

StavrosA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλησπερα!

μιας και δεν βρηκα καποιο thread για την Σικινο θα ηθελα να μου πειτε τι γνωριζετε για το συγκεκριμενο νησι

προκειται να παω με την κοπελα μου και ψαχνουμε ενα ηρεμο νησι χωρις να μας νοιαζει η νυχτερινη του ζωη

οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη (δωματια, παραλιες κτλ)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
καλησπερα!

μιας και δεν βρηκα καποιο thread για την Σικινο θα ηθελα να μου πειτε τι γνωριζετε για το συγκεκριμενο νησι

προκειται να παω με την κοπελα μου και ψαχνουμε ενα ηρεμο νησι χωρις να μας νοιαζει η νυχτερινη του ζωη

οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη (δωματια, παραλιες κτλ)
Εχω κανει 3 φορες διακοπες στη Σικινο,καταπληκτικο νησι,ειναι ο,τι ακριβως ζητας!Μενω παντα στα δωματια Γαληνη,200 μετρα απο το λιμανι.Για μπανιο πολυ καλη η παραλια του λιμανιου και στον Αγιο Γεωργιο,τα νερα τους ειναι λιγο κρυα ομως.Φοβερο ηλιοβασιλεμα στο εκκλησακι των Αγιων Αναργυρων οπως και στο Οινοποιειο μετα τη Χωρα.Τελος,εξαιρετικο φαγητο στην Κληματαρια στη Χωρα.
 

StavrosA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

ήθελα να ρωτήσω
έχει τουλάχιστον 3-4 αξιόλογες παραλίες ;
σκεφτόμαστε να το συνδυάσουμε 4 ημέρες σικινο και 4 ημέρες φολεγανδρο
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

ήθελα να ρωτήσω
έχει τουλάχιστον 3-4 αξιόλογες παραλίες ;
σκεφτόμαστε να το συνδυάσουμε 4 ημέρες σικινο και 4 ημέρες φολεγανδρο
Εκτος απο αυτες που προανεφερα και που ειναι οι μονες προσβασιμες οδικως,σε συνεννοηση με το Δημητρη σας πηγαινει με τη βαρκα του στο Διαλισκαρι,στο Μαλτα και στα υπεροχα Ελληνικα,ολες πεντακαθαρες.Πλην της παραλιας του λιμανιου που σημειωτεον ειναι εξαιρετικη και αμμωδης,οι υπολοιπες ειναι με βοτσαλο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πήγα πέρυσι στη Σίκινο και μου άρεσε πολύ. Ποικιλία παραλιών δεν θα βρεις, είναι αλήθεια. Η παραλία στο λιμάνι είναι μια χαρά και πολύ βολική. Στις υπόλοιπες να φανταστείς (Αγ. Γεώργιος που πάει δρόμος, και σε αυτές που πας μόνο με βάρκα) δεν πήγαμε! Αυτό που μας εντυπωσίασε στη Σίκινο ήταν η Χώρα της. Θεωρώ ότι είναι από τις λίγες Χώρες σε κυκλαδονήσι που έχει διατηρήσει την αυθεντικότητά της σε ικανοποιητικό ποσοστό. Αποτελείται από δυο οικισμούς: το Κάστρο, όπου είναι μαζεμένες και όλες οι ταβέρνες και τα μπαρ και το Χωριό που δεν έχει τίποτα για διασκέδαση, όμως πρέπει οπωσδήποτε να το περπατήσετε.
Άλλη επιβεβλημένη επίσκεψη είναι στο ναό της Επισκοπής. Επιλέξτε να πάτε κατά το ηλιοβασίλεμα και θα με θυμηθείτε. Μετά μπορείτε να κάνετε στάση στο οινοποιείο και να πιείτε το κρασί σας με απίστευτη θέα (δυστυχώς εμείς δεν προλαβαίναμε την στάση και μου έμεινε απωθημένο).
Είχαμε κλείσει (και εμείς) στα ενοικιαζόμενα Γαλήνη και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Και λίγο θάψιμο για τη Φολέγανδρο: έλλειψη παραλιών, υποτίθεται γραφική χώρα που για εμένα είναι εντελώς κατεστραμμένη εκτός από ένα δρομάκι (αυτό στις καρτ-ποστάλ) και πολύ ακρίβεια.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες
Στα φημισμενα ηλιοβασιλεματα της Σικινου προσθετω εκεινο απο το μοναστηρι της Ζωοδοχου Πηγης,αξιζει η αναβαση!
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα,

Φέτος προσανατολιζόμαστε για χαλαρές διακοπές και ηρεμία.
Η Σίκινος δείχνει να είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Διάβασα όλα τα πόστ σχετικά με το νησί και ανυπομονώ να το γνωρίσω και από κοντά.
Πιστεύετε είναι προτιμότερο να μείνει κάποιος στη χώρα ή στην Αλοπρόνοια? Γνωρίζετε επίσης κατι σχετικά με το εαν υπάρχει κάποια συγκοινωνία για τις μετακινήσεις ανάμεσα στους δύο οικισμούς?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Τα περισσοτερα δωματια ειναι στο λιμανι.Υπαρχει συγκοινωνια με τη Χωρα που τη βρηκα πολυ βολικη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είναι πολύ κοντά και υπάρχει λεοφωρείο Αλοπρόνοια-Χώρα μέχρι τη μία το βράδυ νομίζω.
Ασε που αν ξεμείνεις κατεβαίνεις και με το πόδι...Αξέχαστη θα μου μείνει αυτή η εμπειρία!!
Εξαρτάται πάντως τι θέλεις.
Εγώ έψαχνα για χώρα γιατί το πρότιμώ πάντα, αλλά δεν έβρισκα και έμεινα αλοπρόνοια σε ενα εκπληκτικό δωμάτιο!!
Αν θες θέα στη θάλασσα να κλείσεις εκεί, αν θέλεις γραφικό περιβάλλον ψάξε για χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom