Αλβανία Π.Γ.Δ.Μ. Σκόπια - Αλβανία με νοικιασμένο αυτοκίνητο

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαίρεται,

Σκέφτομαι από Αθήνα να πάω με έναν φίλο μου αεροπορικώς Θεσσαλονίκη, με πούλμαν Σκόπια και από εκεί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Θα ήθελα να νοικιάσω αμάξι από Θεσσαλονίκη αλλά ψάχνοντας τους όρους ενοικίασης πολλές εταιρείες αναφέρουν ότι δεν επιτρέπεται η έξοδος αυτοκινήτου εκτός Ελλάδας κλπ. Επίσης σκεφτήκαμε καλύτερα να έχουμε αυτοκίνητο με ντόπιες πινακίδες.
Το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσουμε για τις μετακινήσεις μας εντός της πόλης των Σκοπίων, που θα μείνουμε 2-3 μέρες (και στις γύρω περιοχές), θα πάμε Οχρίδα, που επίσης θα μείνουμε 2-3 μέρες και λέμε, μια και τα σύνορα με Αλβανία είναι κοντά, να πάμε και Πόγραδετς και από εκεί Κορυτσά για μία νύχτα.
Μπορεί σε κάποιους που κάνουν road trips τέτοια ταξίδια να είναι παιχνιδάκι αλλά επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ στο εξωτερικό, αν και έχω πολλά χρόνια δίπλωμα, θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει να προσέχω κάτι σε αυτές τις περιοχές, δηλαδή την κατάσταση των δρόμων, αν είναι καλή, την οδική συμπεριφορά των υπόλοιπων οδηγών, την ασφάλεια του αυτοκινήτου, το οποίο αν και νοικιασμένο, δε θα ήθελα να το βρω σπασμένο ή κλεμμένο. Επίσης αν ισχύουν διάφορα που έχω ακούσει ότι μπορεί να σε σταματήσουν για το παραμικρό, να θέλουν μπαξίσι οι αστυνομικοί για να σε αφήσουν να περάσεις κλπ. Θα έχω φροντίσει να βγάλω και διεθνές δίπλωμα οδήγησης από την ΕΛΠΑ, αλλά γενικά η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λιγάκι με το θέμα της οδήγησης.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εχω πάει τα 2 τελευταια καλοκαίρια στα Μπίτολα, Οχρίδα, Ναούμ με ελληνικο αυτοκινητο και δεν ειχα κανενα προβλημα. Υπάρχουν αυτοκίνητα απο πολλές χώρες, δεν πάμε μονο Ελληνες σε αυτα τα μέρη. Εχει τουρισμό, ιδίως στην Οχρίδα απο πολλές χώρες της Ευρώπης. Δεν ξέρω στον αυτοκινητόδρομο για Σκόπια πως είναι τα πράγματα, γιατί πηγαίνω απο το συνοριακό σταθμό της Νίκης, μετα τη Φλώρινα δηλαδή, και μετά ειναι επαρχιακό το δίκτυο. Θέλει προσοχή, όσο και ένας επαρχιακός ελληνικός δρόμος, έχει στροφές κλπ αλλά η διαδρομή ειναι πολύ ωραία. Αν θέλεις βοήθεια για Οχρίδα, πες μου.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι συναφές. Έχουμε κανονίσει να πάμε στη νοτιοδυτική γωνιά της ΠΓΔΜ για 4 μέρες. Την τελευταία μέρα σύμφωνα με το μέχρι τώρα πλάνο θα γίνει η επιστροφή από την Οχρίδα στην Αθήνα. Σκέφτομαι όμως μήπως εναλλακτικά κάνουμε τη διαδρομή Οχρίδα-Μπεράτ-Αργυρόκαστρο με σκοπό να δούμε αυτές τις δύο αλβανικές πόλεις και να επιστρέψουμε την επόμενη μέρα από το Αργυρόκαστρο στην Αθήνα. Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδρομή; Φαντάζομαι ότι οι δρόμοι στην Αλβανία θα είναι με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση και φοβάμαι μήπως η διαδρομή μάς φανεί ατέλειωτη και κουραστική, δεδομένου ότι θα έχουμε διάφορες ηλικίες στο αυτοκίνητο. Ευχαριστώ.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Στην Αλβανία οι δρομοι σαν οδοστρωμα δεν ειναι απογοητευτικοί τουλάχιστον απο Κρυσταλλοπηγη -Μαυροβουνιο που περασα εγω . Το θεμα ειναι οτι σε μια διαδρομή π.χ. 200χλμ τα 150 θα πας με 60 καποια με 20 και λίγα με 80!!! Άρα να υπολογίζεις πολλή ωρα μη το σκεφτεσαι οπως Ελλάδα. !!!!Εχει καποια ενδιαφέροντα σημεία αλλά μεχρι εκεί!Εγω προσωπικά ήθελα να δω κάποια πράγματα και επέλεξα να παω απο εκει. Έχω ζήσει πολλά χρόνια στα σύνορα οποτε ηξερα τι να περιμένω και απο ΠΓΔΜ και απο Αλβανία
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Χαίρεται,

δηλαδή την κατάσταση των δρόμων, αν είναι καλή, την οδική συμπεριφορά των υπόλοιπων οδηγών, την ασφάλεια του αυτοκινήτου, το οποίο αν και νοικιασμένο, δε θα ήθελα να το βρω σπασμένο ή κλεμμένο. Επίσης αν ισχύουν διάφορα που έχω ακούσει ότι μπορεί να σε σταματήσουν για το παραμικρό,
Στην Αλβανία οδηγουν πολύ επιθετικά με κατι προσπεράσεις που κανεις τον σταυρό σου... μεσα στις πόλεις κατι χωσίματα απίστευτα..... αλλά ολοι το ξερουν και δεν ανησυχούν. Εγω απλώς ήμουν πιο προσεκτική περίμενα λιγο παραπάνω κτλ. Κατα τα άλλα δεν θα κινδυνέψεις απο τίποτα !!! Με οτι αυτοκίνητο θελεις πήγαινε δεν θα εχεις προβλήμα. Πρασινη καρτα να εχεις το διπλωμα της ΕΛΠΑ δεν το ζητάνε πουθενα ενω την καρτα παντου!!!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια @skoumpi! Κάπως έτσι φαντάζομαι κι εγώ τα πράγματα όσον αφορά τους δρόμους και την ταχύτητα που μπορείς να αναπτύξεις. Πριν μερικά χρόνια είχαμε κάνει τη διαδρομή μέχρι το Μαυροβούνιο με πούλμαν και δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία, αλλά φέτος θα είμαστε με το αυτοκίνητο, γι'αυτό είμαι λίγο πιο επιφυλακτικός.
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Μιας και υπάρχει αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο...μπορώ να ταξιδέψω κανονικά με το ροζ δίπλωμα οδηγησης που ειχα βγάλει το 1999; Επίσης τι γίνεται με την άδεια κυκλοφορίας, είναι στη γνωστή κόλλα Α4, θα πρέπει να πάω να ζητήσω αλλαγή στο πράσινο τρίπτυχο; Θα πάω Κροατία, μέσω Αλβανίας-Μαυροβουνίου
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μιας και υπάρχει αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο...μπορώ να ταξιδέψω κανονικά με το ροζ δίπλωμα οδηγησης που ειχα βγάλει το 1999; Επίσης τι γίνεται με την άδεια κυκλοφορίας, είναι στη γνωστή κόλλα Α4, θα πρέπει να πάω να ζητήσω αλλαγή στο πράσινο τρίπτυχο; Θα πάω Κροατία, μέσω Αλβανίας-Μαυροβουνίου
Εγω εχω το νεο διπλωμα (σαν πιστωτική) Δεν μου το ζήτησε κανενας!!! Στα συνορα Κροατία- Σλοβενία που περασα απο ενα χωρίο που δεν υπήρχε ψυχή τους δυσκολεψαν οι ταυτότητες μας (ξερεις πως ειναι καπως χαλασμενες οι ελληνικες ταυτότητες) και μου ζητησαν τα εγγραφα του αυτοκινητου. Στο τελος τους ειπα πως εχω μαζί μου διαβατήριο και ετσι λυθηκε το θέμα!!! Στη θέση σου θα άλλαζα το δίπλωμα.... Οσο για το περιστατικό στα συνορα μας ειπαν πως πρωτη φορά ειδαν Hellenic ID card χα χα χα!!!!
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Λοιπόν, πήγα στο τοπικό γραφείο συγκοινωνιών και μου αλλαξαν την άδεια κυκλοφορίας που ηταν τυπωμένη σε Α4 σε αυτη που ηταν παλια, το πράσινο χαρτονακι. Δεν μου ζήτησαν τιποτα,απλα τους είπα ότι θα πάω εξωτερικό. Μου ειπαν οτι με το ροζ δίπλωμα κυκλοφορώ κανονικά στην Ευρώπη κι ας μην εχει λατινικούς χαρακτήρες..ετσι κι αλλιως δεν προλαβαινα να το αλλάξω τωρα γιατι στις 6 Αυγούστου φεύγουμε...Επισης,οταν εβγαλα την πράσινη καρτα για την ασφάλεια αυτοκινήτου ειχα τη δυνατότητα να δηλώσω και το όνομα του 2ου οδηγού που θα οδηγήσει το αυτοκίνητό μου.
 

Chrikolo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας, έχω κανονίσει ταξίδι πρωτοχρονιάς στην Μπιτολα-Οχρίδα. Θα ήθελα να ρωτήσω Εάν μπορώ να ταξιδέψω με το νέου τύπου δίπλωμα ευρωπαικου ή Εάν χρειάζομαι Διεθνές δίπλωμα. Επίσης είναι ασφαλείς πόλεις ή θα πρέπει να ανησυχώ για τυχόν ζημιές και κλεψιές.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σας, έχω κανονίσει ταξίδι πρωτοχρονιάς στην Μπιτολα-Οχρίδα. Θα ήθελα να ρωτήσω Εάν μπορώ να ταξιδέψω με το νέου τύπου δίπλωμα ευρωπαικου ή Εάν χρειάζομαι Διεθνές δίπλωμα. Επίσης είναι ασφαλείς πόλεις ή θα πρέπει να ανησυχώ για τυχόν ζημιές και κλεψιές.
Το δίπλωμά σου αρκεί. Να έχεις και την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου.
Και οι δύο πόλεις μου φάνηκαν ασφαλέστατες. Στη Μπίτολα είχα παρκάρει σε ένα μεγάλο πάρκινγκ-αλάνα και στην Οχρίδα λίγο έξω από την παλιά πόλη, γιατί μέσα δεν επιτρέπεται. Κανένα πρόβλημα. Και γενικά απ' όσο θυμάμαι κανένας δεν έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα για την ασφάλεια των αυτοκινήτων σε αυτές τις πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom