Σκύρος Σκύρος - Καλοκαίρι 2017

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλώνω ενθουσιασμένος από το νησί που λέγεται Σκύρος.
Ένα ευχαριστώ για τις πληροφορίες που πήρα μαζί μου απο το φορουμ σε όσους έγραψαν δύο λόγια. Θα προσπαθήσω συνοπτικά να δώσω τη δική μου ματιά, μετά το τετραήμερο που πέρασα.
Αρχικά να πω ότι πολύ σημαντικό ρόλο στο νησί παίζουν οι πτήσεις προς αυτό. Όλοι οι επαγγελματίες περιμένουν αυτές τις ευκαιρίες για να δουλέψουν. Οι αεροπορικές πρέπει να κινηθούν προς αυτή τη κατεύθυνση, ειδικά σε τέτοιου τύπου νησιά που είναι δύσκολη η πρόσβαση γενικώς.
Η πτήση απο Θεσσαλονίκη ξεκούραστη, λίγο περισσότερο απο 30 λεπτά. 2017-08-01 17.43.12.jpg
Το λεωφορείο για τη Χώρα -που ήταν και ο τόπος διαμονής μας- ξεκίνησε αμέσως, και περίπου 15 λεπτά μετά είχαμε φτάσει.

Να συμφωνήσω ότι το μεταφορικό μέσο κρίνεται απαραίτητο, με το οδικό δίκτυο να είναι αρκετά καλό για νησί. Οι αποστάσεις όμως δεν είναι μεγάλες. Γυρίζεται πολύ εύκολα, και μπορεί κάποιος να πάρει πολύ καλή εικόνα του νησιού ακόμα και σε τέσσερις ημέρες. Η απόσταση πάντως Χώρα-Μαγαζιά περπατιέται πολύ ευχάριστα, και ακόμα και στο γυρισμό που μας είχαν τρομάξει, δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα. Οπότε καποιος που επιλέξει διαμονή στα μαγαζιά, είναι εύκολη η πρόσβαση προς τη χώρα περπατώντας. Αλλά νομίζω ότι η χώρα είναι καλύτερη σαν προτεινόμενο μέρος διαμονής. Γούστα είναι αυτά βέβαια, άλλος θέλει να βλέπει θάλασσα, άλλος χώρα...

Στις πολύ θετικές εντυπώσεις επίσης είναι ότι το νησί είναι ακόμα ανόθευτο από το μαζικό τουρισμό. Δε σε βλέπουν σαν χρήμα, και η εξυπηρέτηση παντού ήταν άψογη.

Η Χώρα της Σκύρου πανέμορφη, προσεγμένη και πολύ καθαρή. Το Κυκλαδίτικο στοιχείο έντονο σε κάθε σου βήμα, γεγονός μου έκανε εμάς που αγαπάμε τις Κυκλάδες να αγαπήσουμε και αυτό το νησί!
2017-07-31 00.53.58.jpg 2017-08-01 14.17.42.jpg

Το μοναστήρι που βίσκεται στη κορυφή, και η θέα απο αυτό αξίζουν την επίσκεψη. Γενικότερα περπατιέται σχετικά εύκολα, και ένα μεγάλο κομμάτι είναι καθαρά πεζοδρομημένο.
2017-08-01 14.10.33.jpg

Στις παραλίες τώρα. Δε θα πω ότι μου έκανε κάτι τρομερή εντύπωση. Πεντακάθαρες όλες, και εκμεταλλεύσιμες στο ελάχιστο, γεγονός που μου άρεσε πολύ. Η παραλίες στα μαγαζιά και στη προέκταση στο Μώλο, ήταν οργανωμένες και προσέφεραν πολύ όμορφη θέα στη χώρα.
2017-07-29 18.33.08.jpg 2017-07-31 18.20.18.jpg

Αν κάτι μου άρεσε περισσότερο, ήταν η παραλία του Πεύκου με τα γαλαζοπράσινα νερά και τα πεύκα, όπως και η βοτσαλωτή Καλαμίτσα.
2017-07-30 15.46.04.jpg 2017-07-30 17.12.49.jpg
Η Κυρά Παναγιά απλή, οργανωμένη σε ένα μικρό της κομμάτι. Στον Αγιο Πέτρο κατεβήκαμε το χωματόδρομο εύκολα, αλλά ο αέρας δεν ήταν σύμμαχος μας για τη βουτιά.
2017-07-31 14.44.51.jpg IMG_6862.JPG

Πάμε τώρα σε ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο, όσον αφορά τη γαστρονομία του νησιού.
Δεν έχω συναντήσει πουθενά τέτοια πληθώρα επιλογών. Κάθε γωνιά και ταβέρνα που λέει ο λόγος!
Καμία εκμετάλλευση, αντιθέτως σεβασμός προς τον πελάτη. Όμορφοι χώροι και εξαιρετικά πιάτα. Δοκιμάσαμε τα πάντα σχεδόν, απο κατσικάκι και γίδα, λαδόπιτα, ξινοτύρι, μέχρι γιουβέτσι θαλασσινών και ψάρια. Επίσης πολύ καλές οι τιμές στην αστακομακαρονάδα, κάτω απο 60€/κιλό. Πραγματικά δεν περίμενα επ ουδενί να βρω σε τόσο μικρό νησί ενα γαστρονομικό ''παράδεισο''. Ακόμα και τα πιτόγυρα στη χώρα ήταν κάτι το εκλεκτό. Δικαίως έγραφαν όλοι για τις ''Μουριές'' με το τέλειο περιβάλλον και την υπέροχη σκιά τους, αλλά και για τις ''Ιστορίες του Μπάρμπα'' πάνω απο το κύμα στο Μώλο. Οτι και να πω είναι λίγο...
IMG_6836.JPG IMG_6903.JPG

Το βράδυ τώρα του νησιού, εξίσου καλό και ιδιαίτερο με ωραίο κόσμο. Artistico (κυρίως) & Escobar έκλεψαν τη καρδιά μου.

Κλείνοντας θα πω για μία ακόμα φορά ότι το νησί αξίζει με τα χίλια, και αφήνει ικανοποιημένους όσους ζητάνε διακοπές με υψηλή ποιότητα χωρίς πολυτέλειες. Θα το επισκεφτώ στα σίγουρα ξανά!
IMG_6870.JPG
 

Attachments

Last edited by a moderator:

antigoni_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα, μετά από την πολύ ωραία περιγραφή σου σκέφτομαι οτι πρέπει να είμαι από τα λίγα άτομα που δεν ενθουσιάστηκαν τελικά με το νησί :).
Πήγαμε την ίδια περίοδο. Είναι ένα συμπαθητικό νησάκι, όμως ούτε οι παραλίες, ούτε η εξυπηρέτηση μας άφησαν ευχαριστημένους. Στο Μώλο υπάρχει όντως πολύ όμορφη παραλία. Οι υπόλοιπες μου φάνηκαν λίγο εγκαταλελειμένες..στον Πεύκο π.χ είχε αρκετό φύκι. Το βόρειο τμήμα όμορφο και πράσινο αλλά χωρίς ιδιαίτερες παραλίες κατά τη γνώμη μου.
Τα αρχικά δωμάτια που είχαμε κλείσει ήταν ακριβά, πολύ άσχημα και κλειστοφοβικά, μείναμε λοιπόν Skyros palace που όντως είναι πολύ όμορφο και άνετο ξενοδοχείο.
Δεν θέλω να δυσφημίσω το νησί, καθώς είναι μια ομορφή επιλογή για λίγες μέρες, νομίζω όμως πως έχει λίγο άτσαλα αναπτυχθεί ο τουρισμός τους με ''αρπαχτές'' σε καφέ-ποτό-διαμονή.
Θα ήταν καλό να το φτιάξουν λίγο αυτό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, μετά από την πολύ ωραία περιγραφή σου σκέφτομαι οτι πρέπει να είμαι από τα λίγα άτομα που δεν ενθουσιάστηκαν τελικά με το νησί :).
Πήγαμε την ίδια περίοδο. Είναι ένα συμπαθητικό νησάκι, όμως ούτε οι παραλίες, ούτε η εξυπηρέτηση μας άφησαν ευχαριστημένους. Στο Μώλο υπάρχει όντως πολύ όμορφη παραλία. Οι υπόλοιπες μου φάνηκαν λίγο εγκαταλελειμένες..στον Πεύκο π.χ είχε αρκετό φύκι. Το βόρειο τμήμα όμορφο και πράσινο αλλά χωρίς ιδιαίτερες παραλίες κατά τη γνώμη μου.
Τα αρχικά δωμάτια που είχαμε κλείσει ήταν ακριβά, πολύ άσχημα και κλειστοφοβικά, μείναμε λοιπόν Skyros palace που όντως είναι πολύ όμορφο και άνετο ξενοδοχείο.
Δεν θέλω να δυσφημίσω το νησί, καθώς είναι μια ομορφή επιλογή για λίγες μέρες, νομίζω όμως πως έχει λίγο άτσαλα αναπτυχθεί ο τουρισμός τους με ''αρπαχτές'' σε καφέ-ποτό-διαμονή.
Θα ήταν καλό να το φτιάξουν λίγο αυτό.
Καλησπέρα. Απόψεις είναι αυτές και καλό ειναι να ακούγονται.
Θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή για λίγες μέρες πάντως.
Τα δωμάτια είναι θέμα τύχης και επιλογής του καθενός.
Όπως επίσης και στις παραλίες είναι θέμα τύχης. Αν φυσάει κι έχει φύκια, σίγουρα δε φταίει η παραλία. Και όπως αναφέρω δεν είναι το ατού του νησιού οι παραλίες.
Θέματα εξυπηρέτησης, ναι υπήρχαν αλλά κυρίως από την άγνοια, και λόγω του ότι δε περίμεναν τόσο πολύ κόσμο ίσως. Έχει και αυτό την ομορφιά του όμως και την αυθεντικότητα του. Το προτιμώ απο το αμιγώς τουριστικό "Rooms to let - Breakfast - Moyzakas - Tzatziki - Greek Salad" :haha:
Σίγουρα χωράει βελτίωση σε όλα, με μεθοδικότητα όμως και σεβασμό στο τόπο.
 

antigoni_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα. Απόψεις είναι αυτές και καλό ειναι να ακούγονται.
Θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή για λίγες μέρες πάντως.
Τα δωμάτια είναι θέμα τύχης και επιλογής του καθενός.
Όπως επίσης και στις παραλίες είναι θέμα τύχης. Αν φυσάει κι έχει φύκια, σίγουρα δε φταίει η παραλία. Και όπως αναφέρω δεν είναι το ατού του νησιού οι παραλίες.
Θέματα εξυπηρέτησης, ναι υπήρχαν αλλά κυρίως από την άγνοια, και λόγω του ότι δε περίμεναν τόσο πολύ κόσμο ίσως. Έχει και αυτό την ομορφιά του όμως και την αυθεντικότητα του. Το προτιμώ απο το αμιγώς τουριστικό "Rooms to let - Breakfast - Moyzakas - Tzatziki - Greek Salad" :haha:
Σίγουρα χωράει βελτίωση σε όλα, με μεθοδικότητα όμως και σεβασμό στο τόπο.

Δεν είχα την πρόθεση να κάνω αντίλογο και απολογούμαι αν φάνηκε έτσι. Απλά ήθελα να δώσω τη δική μου εικόνα έπειτα από 7 ημέρες παραμονής στο νησί. Ίσως φταίει το γεγονός ότι είχα μόλις φτάσει στη Σκύρο από Βόρεια Εύβοια όπου θεωρώ πως το σενάριο ''Rooms to let - Breakfast...κλπ, δεν παίζει. Αληθινά όμορφος και ήρεμος προορισμός χρόνια τώρα.
Και εννοώ ότι ένας τόπος καλό είναι να ξέρει τον τουρισμό που θέλει να αξιοποιήσει από νωρίς. Η Σκύρος δεν ανακαλύφθηκε χθες. Εάν οι σκυριανοί θέλουν να προβάλουν έναν εναλλακτικό τουρισμό, καλό είναι να το κάνουν με σεβασμό. Το δωμάτιο 70 ευρώ πριν πας-85 είχαμε πει- με το που φτάσεις με μηδενικό εξαερισμό, χωρίς πρωϊνο δεν δικαιολογείται. Ο καφές 3.00 ευρώ τη μια μέρα, 3.50 την επόμενη στο ίδιο μαγαζί, επίσης.

Το νησί είναι όμορφο, απλά επισήμανα τα σημεία που δεν μου άφησαν καλή εντύπωση. Τα τελευταία χρόνια στη χώρα τα πράγματα είναι δύσκολα και οι αρπαχτές μου χτυπάνε στο μάτι περισσότερο πλέον. Για αυτό και μόνο τα επισήμανα ;)

Καλή συνέχεια διακοπών σε όσους μπορούν και μελλοντικών ταξιδιών σε σένα και όλους μας!
 

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Καλησπέρα, πολύ χρήσιμη η ιστορία σου θα αρπάξω πολλές πληροφορίες καθώς πρόκειται να πάω 20/08.
Όσο αφορά το μεταφορικό μέσο , γυρίζεται εύκολα με μηχανάκι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, πολύ χρήσιμη η ιστορία σου θα αρπάξω πολλές πληροφορίες καθώς πρόκειται να πάω 20/08.
Όσο αφορά το μεταφορικό μέσο , γυρίζεται εύκολα με μηχανάκι;
Καλησπέρα, και σ' ευχαριστώ. Το νησάκι είναι πανέμορφο, θα περάσεις πολύ καλά.
Σε οτι αφορά τα μηχανάκια, δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία μιας και δεν οδηγώ παρά μόνο αυτοκίνητο, ωστοσο αυτό που μπορώ να σου πω και ίσως βοηθήσει είναι πως συναντήσαμε παντού μηχανάκια, και το οδικό δίκτυο είναι αρκετά καλό, συνεπώς πιστεύω οτι ναι γίνεται να το γυρίσει κανείς με ένα νορμαλ μηχανάκι.
 

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Καλησπέρα, και σ' ευχαριστώ. Το νησάκι είναι πανέμορφο, θα περάσεις πολύ καλά.
Σε οτι αφορά τα μηχανάκια, δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία μιας και δεν οδηγώ παρά μόνο αυτοκίνητο, ωστοσο αυτό που μπορώ να σου πω και ίσως βοηθήσει είναι πως συναντήσαμε παντού μηχανάκια, και το οδικό δίκτυο είναι αρκετά καλό, συνεπώς πιστεύω οτι ναι γίνεται να το γυρίσει κανείς με ένα νορμαλ μηχανάκι.
Σ΄ ευχαριστώ πολύ!!!!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όσο αφορά το μεταφορικό μέσο , γυρίζεται εύκολα με μηχανάκι;
Είχα νοικιάσει σκουτεράκι και δεν είχα κανένα πρόβλημα (δεν είχα πάει Καλαμίτσα και πιο νότια).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, πολύ χρήσιμη η ιστορία σου θα αρπάξω πολλές πληροφορίες καθώς πρόκειται να πάω 20/08.
Όσο αφορά το μεταφορικό μέσο , γυρίζεται εύκολα με μηχανάκι;
Ναι,ο στρατός μάλιστα έφτιαξε τους δρόμους και φέτος. Τρομερό και πρωτότυπο φαγητό στον Πέτρο. Δεν αναφέρεται συχνά το ότι το νησί έχει μπόλικο αρχαιολογικό ενδιαφέρον, αλλά το χαιλαιτ είναι το λαογραφικό μουσείο Φαλταιτς. Πάρε οπωσδήποτε ξενάγηση, το βρήκα εκπληκτικό.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ναι,ο στρατός μάλιστα έφτιαξε τους δρόμους και φέτος. Τρομερό και πρωτότυπο φαγητό στον Πέτρο. Δεν αναφέρεται συχνά το ότι το νησί έχει μπόλικο αρχαιολογικό ενδιαφέρον, αλλά το χαιλαιτ είναι το λαογραφικό μουσείο Φαλταιτς. Πάρε οπωσδήποτε ξενάγηση, το βρήκα εκπληκτικό.
Να πού αναφέρεται:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Σκύρος-όχι-Σύρος.50318/
Post #4
Και εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ανασκαφές-πλούσιες-σε-ευρήματα.10532/page-16
Post #187
:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ξέρει κανείς από που βγάζουμε εισιτήρια Κύμη-Σκύρος αν είμαστε Αθήνα; Διάβασα για ένα Alkyon Travel κάπου στο κέντρο Αθήνας. 'Αλλα πρακτορεία βγάζουν στην Αθήνα ή μόνο αυτό;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Μόλις γύρισα! Μπορείς να μπεις στο www.sne.gr να κλείσεις (και να πληρώσεις) τα εισιτήρια και πας εκείνη την ώρα στο λιμάνι με τον κωδικό που θα σου δώσει το σύστμα και στα εκτυπώνουν.
Εκεί θα σου δώσουν και το έντυπο για τον κορώνα που πρέπει να συμπληρώσεις.
Εναλλακτική , αν και δεν το έχω κάνει, να κάνεις τηλεφωνική κράτηση και να πληρώσεις εκεί.

Φανταστικό νησί η Σκύρος, μπήκε κατευθείαν στα αγαπημένα μου νησιά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom