Σκύρος Σκύρος

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μετα απο πολλα ηρθε η ωρα της Σκυρου ..next week.
Δεν υπαρχουν πολλα για το νησι εδω μεσα.
Τι πληροφοριες εχουμε?
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
H Σκύρος είναι πανέμορφο νησί μακριά από σαχλοτουρίστες... Και οι τουρίστες που έρχονται είναι τακτικοί εδώ και χρόνια, κυρίως από Ολλανδία και Βέλγιο. Το πάνω μέρος του νησιού είναι μέσα στο πευκοδάσος και πανέμορφο. Κακοί δρόμοι βέβαια, αλλά αξίζει να πας στην παραλία Αγίου Πέτρου (βότσαλο) ρώτα για τον καιρό μην έχει κύμα. Ένα μεγάλο κομμάτι το έχει αποκλείσει η Αεροπορία, όπως και ένα μεγάλο κομμάτι του νησιού στα νότια το έχει αποκλείσει το Ναυτικό! Στα νότια το νησί θυμίζει πολύ Κυκλάδες.

Η Χώρα είναι πολύ όμορφη, με τα σοκάκια της, και στο κάστρο έχει πολύ ωραία θέα! Αν κι εγώ θα σου πρότεινα να έμενες στα Μαγαζιά (στους πρόποδες του λόφου που ξεκινάει η Χώρα) για να είσαι πιο κοντά στην κεντρική αμμώδη παραλία. Έχω 6-7 χρόνια να πάω, αλλά θυμάμαι ήταν πολύ ωραία η παραλία αυτή...Έχει και ένα ωραίo beach bar το Juicy.

Σίγουρα must είναι η επίσκεψη της περιοχής του Μώλου με τα αρχαία λατομεία. Μάλιστα σε κάποιο σημείο έχει μια σκαλίτσα που μπορείς να βουτήξεις αν σου αρέσει να φοράς μάσκα και να βλέπεις το βυθό! Άγρια ομορφιά σε αυτό το σημείο... Ο παλιός ανεμόμυλος έχει γίνει νομίζω εστιατόριο εκεί, αξίζει. Επίσης, αν σε ενδιαφέρουν τα αρχαία, έχει γίνει και ανασκαφή μιας αρχαίας πόλης προς τα βόρεια.

Από παραλίες εκτός από την κεντρική στα Μαγαζιά και το Μώλο, μου άρεσε πολύ η κυρά Παναγιά (άμμος με παγωμένο νερά!) και η Καρυφλού (κατσικόδρομος που οδηγεί σε μεγάλη παραλία με βότσαλα, επίσης καλή για μασκοβουτιές και...γυμνισμό τόσο μεγάλη και απομονωμένη που είναι!). Αν μπορείς να βρεις σκάφος έχει και μια παραλία με ένα ναυάγιο αλλά δεν έχω πάει να σου πω λεπτομέρειες.

Από νυχτερινή ζωή χαλαρά πράγματα, στη Χώρα έχει 3-4 μπαράκια (εμένα μου άρεσε το Ηρώων στην πλατεία) και 2 clubs (Σκυροπούλα και ένα στον κεντρικό δρόμο προς τη Χώρα που δε θυμάμαι πώς το λένε, αλλά δύσκολα γεμίζουν!). Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η εικόνα, αλλά δε νομίζω! Από φαγητό θα φας πολυ καλά, αν βρεις αστακομακαρονάδα χτύπα τη, η περιοχή έχει τέλειους αστακούς. Έχει μια παλιά ταβέρνα στη Χώρα και ένα πιο μοντέρνο, Λιακός το λέγανε νομίζω, πολύ καλό φαγητό. Καθώς και στην κεντρική παραλία, στο τέρμα όμως εκεί που ξεκινάει ο Μώλος και το λιμανάκι με τα καϊκια, έχει ωραίο σπιτικό φαγητό (αχ δε θυμάμαι τα ονόματα...).

Γενικά, μιλάμε για χαλαρές διακοπές, θα περάσεις καλά και ξεκούραστα! Οι ντόπιοι έχουν απίστευτη προφορά... να πάρεις και κανένα σκυριανό ξύλινο καρεκλάκι, αξίζει!!!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ομορφο νησακι,για ηρεμες διακοπες!Εχω παει πολλες φορες γιατι ειναι απεναντι μου.Εχει πολλες παραλιες για μπανακια & η χωρα ειναι αυτη που αξιζει περισσοτερο,παραδοσιακα νησιωτικα καλντεριμια!Το φαγητο δεν το συζηταμε.....σουπερ!Η πιο φημισμενη αστακομακαροναδα & το τελειο ντοπιο ξυνοτυρι πανω απο τυροπιταρι!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στα Μωλο εχω κλεισει δωματιο κοντα στα Μαγαζια.
Η Χωρα πανω απο τα Μαγαζια ..μου θυμιζει λιγο γεωγραφικα και σαν στυλ το συνδυασμο Χωρα Κυθηρων-Καψαλι.
Στο νησι Σαρακηνο εντοπισα μια παραλια την Γλυφαδα ,η οποια ειναι των γουστων μου,δηλ τροπικαλ.
Ισχυει?Εχει παει κανεις σας?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πριν χρόνια πηγαίναμε πολύ συχνά σε ένα ψαρομάγαζο στο Παλαιό Φάληρο το οποίο το έχουν Σκυριανοί και το καλοκαίρι λειτουργούν και ταβέρνα στη Σκύρο. Το όνομα και στα δύο μέρη είναι Ψαριώτης. Το φαγητό του καλό και η αστακομακαρονάδα του ανεπανάληπτη.

Σταματήσαμε να πηγαίνουμε όταν έκανε ανακαίνιση και από απλή θαλασσινή διακόσμηση το γύρισε σε λίγο πιο κυριλέ, οπότε μας "χάλασε".

Αν σας βγάλει ο δρόμος στη Σκύρο, δοκιμάστε τον.
http://www.psariotis.gr/index.htm
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ο Ψαριωτης (στο λιμανι της Σκυρου)εχει μακραν την ΚΑΛΥΤΕΡΗ αστακομακαροναδα!!!Στο εστιατοριο του στην Αθηνα ειχαμε παει παλια & θυμαμαι οτι ηταν ολα ολοφρεσκα!Για την παραλια που ρωτας kleopatra δεν την ξερω!Οι κουκουναριες μου αρεσαν πολυ & η μεγαλη που ειναι διπλα απο εκει που εκλεισες δωματια(στα μαγαζια),στο τελος αυτης της παραλιας υπαρχει ενας παλιος μυλος που εχει γινει εδω & χρονια ταβερνα,ειναι πολυ ωραια!Παντως θα δειτε οσοι πατε διαφορες στις τιμες,αλλοι τις εχουν πολυ νορμαλ & αλλοι τα διπλασια!Μην ξεχασετε φευγοντας με το καραβι να ριξετε μια ματια στης Monicas τα κεραμικα(στην Λιναρια),τα φιαχνει μονη της & ειναι πολυ πρωτοτυπα!;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν εχω ιδεα απο Σκυρο Αντωνια, αλλα καλα να περασετε!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.927
Κοίτα! Αν έχεις φετίχ με τους ένστολους το σίγουρο είναι ότι θα έχεις πολλές επιλογές!!! :bleh::D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πριν χρόνια πηγαίναμε πολύ συχνά σε ένα ψαρομάγαζο στο Παλαιό Φάληρο το οποίο το έχουν Σκυριανοί και το καλοκαίρι λειτουργούν και ταβέρνα στη Σκύρο. Το όνομα και στα δύο μέρη είναι Ψαριώτης. Το φαγητό του καλό και η αστακομακαρονάδα του ανεπανάληπτη.

Σταματήσαμε να πηγαίνουμε όταν έκανε ανακαίνιση και από απλή θαλασσινή διακόσμηση το γύρισε σε λίγο πιο κυριλέ, οπότε μας "χάλασε".

Αν σας βγάλει ο δρόμος στη Σκύρο, δοκιμάστε τον.
http://www.psariotis.gr/index.htm
Πολυ ωραιο φαινεται το περιβαλλον απο τις φωτο..θα παμε να το δοκιμασουμε!

Ο Ψαριωτης (στο λιμανι της Σκυρου)εχει μακραν την ΚΑΛΥΤΕΡΗ αστακομακαροναδα!!!Στο εστιατοριο του στην Αθηνα ειχαμε παει παλια & θυμαμαι οτι ηταν ολα ολοφρεσκα!Για την παραλια που ρωτας kleopatra δεν την ξερω!Οι κουκουναριες μου αρεσαν πολυ & η μεγαλη που ειναι διπλα απο εκει που εκλεισες δωματια(στα μαγαζια),στο τελος αυτης της παραλιας υπαρχει ενας παλιος μυλος που εχει γινει εδω & χρονια ταβερνα,ειναι πολυ ωραια!Παντως θα δειτε οσοι πατε διαφορες στις τιμες,αλλοι τις εχουν πολυ νορμαλ & αλλοι τα διπλασια!Μην ξεχασετε φευγοντας με το καραβι να ριξετε μια ματια στης Monicas τα κεραμικα(στην Λιναρια),τα φιαχνει μονη της & ειναι πολυ πρωτοτυπα!;)
Αναφορικα με τον συγκεκριμενο Ψαριωτη στη Λιναρια (γιατι ο αλλος που λεει η αννυ δεν πρεπει να ειναι ο ιδιος -παιζει πολυ το συγκεκριμενο ονομα στο νησι).. δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια απο συγγενη του (ο οποιος μου προτεινε το νησι και ετσι ξεκινησαν ολα).
Σιγουρα θα περασω απο τη Μονικα που μου λες ...μαζευω ηδη λεφτουδακια για κεραμικα για το σπιτι ..και τα λιγουρευομαι!

Δεν εχω ιδεα απο Σκυρο Αντωνια, αλλα καλα να περασετε!!!
Ευχαριστω πολυ Κωστη μου ..και συ καλες δουλιτσες να εχεις!!!

Κοίτα! Αν έχεις φετίχ με τους ένστολους το σίγουρο είναι ότι θα έχεις πολλές επιλογές!!! :bleh::D
Wow!!!Μια χαρα !:bleh::haha:Που με καταλαβες!Ναυτικο-Αεροπορια !ναι μου αρεσουν οι στολες!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αναφορικα με τον συγκεκριμενο Ψαριωτη στη Λιναρια (γιατι ο αλλος που λεει η αννυ δεν πρεπει να ειναι ο ιδιος -παιζει πολυ το συγκεκριμενο ονομα στο νησι).. δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια απο συγγενη του (ο οποιος μου προτεινε το νησι και ετσι ξεκινησαν ολα).
Ναι, αυτός που λέω εγώ, είναι στην περιοχή Ασπούς και όχι στο λιμάνι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι συγγενολοι φανταζομαι..παντως για τον αλλο στο λιμανι δεν εχω ακουσει καλα απο ξαδελφη του.Μου λεει δεν σου συστηνω να πας εκει.
Για αστακομακαροναδα λενε ολοι για το μαγαζι του Στελιου στα Γυρισματα...δεν ξερω τι θα παιζει απο τιμες βεβαια.
Αλλη προταση που μου ειπαν ειναι οι Μουριες στην παραλια Καλαμιτσα..μεγαλες μεριδες βαζουν γενικα στο νησι εμαθα...σλουρπ!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ειναι συγγενολοι φανταζομαι..παντως για τον αλλο στο λιμανι δεν εχω ακουσει καλα απο ξαδελφη του.Μου λεει δεν σου συστηνω να πας εκει.
Για αστακομακαροναδα λενε ολοι για το μαγαζι του Στελιου στα Γυρισματα...δεν ξερω τι θα παιζει απο τιμες βεβαια.
Αλλη προταση που μου ειπαν ειναι οι Μουριες στην παραλια Καλαμιτσα..μεγαλες μεριδες βαζουν γενικα στο νησι εμαθα...σλουρπ!
Κοιτα,κι εγω επειδη πηγαινω απ το 99 σχεδον καθε χρονο,εχω πολλους γνωστους εκει & ο Ψαριωτης στο λιμανι "διωχνει" κοσμο που λεει ο λογος γιατι εχει κανει καλο ονομα & ετσι δεν ειναι τυχαιο!Δεν ξερω τι σου εχει πει ο γνωστος σου αλλα εγω τα αντιθετα εχω ακουσει(και βεβαια εχω & δικια μου αποψη γιατι εχω παει αρκετες φορες!)Τωρα για την αλλη ταβερνα στους Ασπους(που λεγεται Ψαριωτης),δεν εχω φαει εκει & ετσι δεν εχω αποψη!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom