Σλοβενία Σλοβενία

fank

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Γεια σας παιδιά. Γράφω πρώτη φορά και είμαι σχετικά άπειρος στα ταξίδια από Ελλάδα. Θέλω να πάω το καλοκαίρι ή πιο μετά στη Σλοβενία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Γιατί αυτή τη στιγμή είμαι Λιθουανία -εδώ και 3-4 μήνες- και έκανα μια αναζήτηση για διεθνή λεοφορεία ή τρένα στην Ελλάδα και δεν βρίσκω τίποτα. Είναι δυνατόν? Στην Λιθουανία μπορείς να πας πανεύκολα σχεδόν όπου θες με τρένο ή λεωφορεία. Ειδικά για τις γύρω χώρες είναι πάμφθηνα (πχ 25 ευρώ Λετονία πήγαινε έλα). Όπως είδα σε μία περιγραφή στο φόρουμ, μπορείς να πας σλοβενία απο θεσσαλονίκη. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ξέρει πόση ώρα, τιμή, αλλαγές, τρένο 'η λεωφορείο? Ή αν παίζει καμια φθηνή αεροπορική εταιρεία, (ή άλλο μέσο τέλοσπάντων) γιατί είδα τις τιμές της λουφτχάνσα και έπαθα σοκ. Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθήσει.
 

fank

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Κανείς δεν ξέρει κάτι για Σλοβενία? Μήπως λέω κάτι λάθος? Τουλάχιστον για Βαλκάνια (Σερβία, Κροατία κλπ) γενικότερα και από κει ίσως για Σλοβενία?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου , καλώς ήρθες.

τίποτα λάθος δεν κάνεις, απλά αυτές οι μέρες όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολες, ο κόσμος λείπει και όσοι έμειναν πίσω έχουν... βαρυστομαχιά. :LOL:

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά αύριο που είναι εργάσιμη θα εμφανιστεί ο κόσμος πιστεύω. ;)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς ήλθες κι από μένα!
Το 2003 πήγα Σλοβενία με το δικό μου αυτοκίνητο και γύρισα ένα μεγάλο κομμάτι της. Σκοπεύω μόλις βρώ καιρό να γράψω τη σχετική ιστορία. Επειδή όμως δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου Μ.Μ. συγκοινωνίας δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά. Για ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου από το Σαββατοκύριακο που θα γυρίσω.
 

Danny

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Αθήνα για Σλοβενία με τρένο 2005

Έβγαλα το εισιτήριο από Αθήνα για Σλοβενία (Λιουμπλιάνα) και κόστισε γύρο στα 86 ευρώ . Αθήνα >> Θεσσαλονίκη >> Σκοπιά (FYROM) >> Βελιγράδι (Serbia) όπου εκεί αλλάζεις τρένο και κάνει στάση 2 ώρες >> Ζάγκρεμπ (Croatia) >> και τέλος Λιουμπλιάνα !! Συνολικός χρόνος ταξιδίου 36 – 40 ΩΡΕΣ. Όταν αλλάζεις σύνορα είναι αρκετά ενοχλητικοί οι συνοριοφίλακες οπου δεν γνωρίζουν αγγλικά καλά και έχουν και αρκετό τσαμπουκά , υπομονή και χαμόγελο το καλύτερο για να τους αντιμετώπισης. ΠΟΛΛΥ σημαντικό είναι να πάρεις και τρόφιμα – νερό – και προϊόντα προσωπικής υγιεινής γιατί το τρένο δεν έχει τίποτα μέσα για να αγοράσεις - ΤΙΠΟΤΑ!! Το ταξίδι είναι τέλειο – αχ να ξαναπήγαινα με τρένο ¨-).
Έμενα Σλοβενία για 1 χρόνο περίπου - Μάριμπορ
Αν θέλεις να μάθεις τίποτα άλλο σχετικά pm me θα χαρώ πολύ να σου πω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλο θα ειναι τετοιες πληροφοριες ταξιδιωτικες να μη δινονται μεσω πιεμ γιατι υπαρχουν κι αλλοι που μπορει να ενδιαφερονται. Ας τις μοιραζομαστε με ολους τους μελλοντικους ταξιδιωτες λοιπον.

Ευχαριστουμε Danny για τα tips που μοιραστηκες μαζι μας και οποτε μπορεσεις πες μας και κατι περισσοτερο για αυτο το ταξιδι.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τρένο από Θεσσαλονίκη υπάρχει, περισσότερες πληροφορίες στο ose.gr
Για αεροπλάνα, προφανώς μέσω Γερμανίας με LUfthansa είναι πανάκριβα. Δοκίμασε κάποια low-cost, πχ μέσω Μπρατισλάβας, κλπ
 

Danny

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Όσες φορές έχω κοιτάξει για αεροπορικά εισιτήρια πάντα τα έχω βρει πάνω από 300 ++ ευρώ. Από Ελλάδα >> Σλοβενία αεροπορικός βολεύει να πας και μέσω Αυστρίας Βιέννη ή Γκραζ και από εκεί να πάρεις τρένο. Η από Ουγγαρία προς Σλοβενία. Το καλοκαίρι μπορείς να πας με καράβι από την Πάτρα >> Βενετία , περίπου στα 60 ευρώ κατάστρωμα (36 + ώρες ταξίδι )και από εκεί με τρένο Λιουμπλιάνα άλλα 30 ευρώ (6+ ώρες ταξίδι), Πάντως ότι και αν διαλέξεις πάρε τηλ. Και μάθε αν τα δρομολόγια // τρένα - καραβιά ισχύουν. Η ιστοσελίδα του www.ose.gr δεν ενημερώνεται άμεσα .
Δοκίμασε και με eazyjet όπου έχει γραμμή για Σλοβενία -Λιουμπλιάνα .
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πριν 2 χρόνια, Ιανουάριο, με Easyjet one-way Ljubljana-Athens είχα πληρώσει 40 ευρώ τελική τιμή. Τα είχα κλείσει ένα μήνα πριν.
 

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Γειά σας παιδιά,
Είμαι καινούρια στη παρέα σας,Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα ταξίδι που σκαίφτομαι να κάνω..Τα χριστούγεννα θέλουμε με το φίλο μου να πάμε στη Σλοβενία..Έχω κάνει αρκετή έρευνα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας γιατι ειναι το πρώτο μου ταξίδι!Μάλλον με αεροπλάνο θα πάμε ή μάλλον έτσι σκεφτόμασταν μέχρι που ρώτησα για αμάξι να ενοικιάσουμε και μου είπαν οτι το κατώτατο όριο για να ενοικιάσεις είναι 23 και εγώ είμαι 21 και ο φίλος μου το ίδιο!!!Και χρειαζόμαστε αμάξι γιατί θα κάτσουμε μια βδομάδα και θέλαμε να γυρίσουμε ολη τη Σλοβενία.Θα μείνουμε στη Λουμπλιάνα!Αν δεν βρούμε αμάξι να ενοικιάσουμε θα πρέπει να πάμε με καράβι για να πάρουμε το αμάξι μας...Σκεφτόμασταν να πάμε οδηκός αλλά είναι πολλά τα χιλιόμετρα και επίσης δεν έχουμε ξαναβγεί απο την Ελλάδα και δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε,θα είναι δύσκολα για εμάς στα σύνορα και ο δρόμος!!Οπότε οδηκός οχι.Μετά σκεφτήκαμε να παρούμε το καράβι από Πάτρα για Βενετία να μείνουμε μία νύχτα εκεί και μέτα να πάμε με το αμάξι μας στη Σλοβενία..Το καλυτερο για εμάς θα ήταν να πάμε με το αεροπλάνο να ενοικιάσουμε ένα αμάξι εκεί και όλα μια χαρά αλλά δεν γίνεται δυστυχώς!!!!!!!Αλλα και από την άλλη αν πάμε μέσω Βενετίας θα δούμε πιο πολλά μέρη αφού θα είμαστε με το αμάξι μας...Και κάτι ακόμα...χρειάζεται διαβατήριο ή μόνο η ταυτότητα????Εσείς τι προτείνετε?
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
Εγω θα σας προτεινα να πατε με αυτοκινητο.Χωρις αυτοκινητο δεν θα δειτε τιποτα.
Μονο με ταυτοτητα θα πατε και εχει πολυ καλο οδικο δικτυο.Το εχω ξαναπει οτι η Σλοβενια ειναι παρα πολυ μικρη και σε 3 ωρες απο Λιουμπλιανα μπορεις να πας παντου.Μην ξεχασεται να πατε στο Bled και να μεινετε κιολας,ειδικα αν ειστε και ζευγαρι ειναι ιδανικος προορισμος.
Αν μπορω να βοηθησω σε κατι ρωτα με,ειμουν τον Μαιο και εμεινα στο Bled οποτε κατι θυμαμαι...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Γειά σας παιδιά,
Είμαι καινούρια στη παρέα σας,Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα ταξίδι που σκαίφτομαι να κάνω..Τα χριστούγεννα θέλουμε με το φίλο μου να πάμε στη Σλοβενία..Έχω κάνει αρκετή έρευνα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας γιατι ειναι το πρώτο μου ταξίδι!Μάλλον με αεροπλάνο θα πάμε ή μάλλον έτσι σκεφτόμασταν μέχρι που ρώτησα για αμάξι να ενοικιάσουμε και μου είπαν οτι το κατώτατο όριο για να ενοικιάσεις είναι 23 και εγώ είμαι 21 και ο φίλος μου το ίδιο!!!Και χρειαζόμαστε αμάξι γιατί θα κάτσουμε μια βδομάδα και θέλαμε να γυρίσουμε ολη τη Σλοβενία.Θα μείνουμε στη Λουμπλιάνα!Αν δεν βρούμε αμάξι να ενοικιάσουμε θα πρέπει να πάμε με καράβι για να πάρουμε το αμάξι μας...Σκεφτόμασταν να πάμε οδηκός αλλά είναι πολλά τα χιλιόμετρα και επίσης δεν έχουμε ξαναβγεί απο την Ελλάδα και δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε,θα είναι δύσκολα για εμάς στα σύνορα και ο δρόμος!!Οπότε οδηκός οχι.Μετά σκεφτήκαμε να παρούμε το καράβι από Πάτρα για Βενετία να μείνουμε μία νύχτα εκεί και μέτα να πάμε με το αμάξι μας στη Σλοβενία..Το καλυτερο για εμάς θα ήταν να πάμε με το αεροπλάνο να ενοικιάσουμε ένα αμάξι εκεί και όλα μια χαρά αλλά δεν γίνεται δυστυχώς!!!!!!!Αλλα και από την άλλη αν πάμε μέσω Βενετίας θα δούμε πιο πολλά μέρη αφού θα είμαστε με το αμάξι μας...Και κάτι ακόμα...χρειάζεται διαβατήριο ή μόνο η ταυτότητα????Εσείς τι προτείνετε?
Να'μαι κι εγώ...Δευτέρα γύρισα απο το πολυπόθητο ταξίδι Ιταλία-Σλοβενία-Κροατία...
Γιάννη εχεις δίκιο,είναι μικρή η Σλοβενία και επίσης χωρίς αμάξι δεν αξίζει τον κόπο θαρρώ!
Εμείς NIKIFOROULA περάσαμε με καράβι μέσω Βενετίας-ετοιμάζω την ιστορία μου αλλά καταλαβαίνετε θέλει τον χρόνο του-μειναμε 2 βραδια Μεστρε σε χοτελ με γκαραζ και μετακινουμασταν με λεωφορειο.Λοιπόν,η οδήγηση στο εξωτερικό είναι πολύ πιο απλή,κάναμε αρκετα χλμ μέχρι Δαλματικές,πουθενά δεν αισθανθήκαμε τον κίνδυνο παρά μόνο στην εθνική Πάτρας-Αθήνας ότν επιστρέφαμε το βράδυ αργά.
Οι δρόμοι καταπληκτικοί στη Σλοβενία,οι Σλοβένοι πολύ προσεκτικοί οδηγοί.Μπαίνοντας στη χώρα θα πάρετε το λεγόμενο road tax-vinjet-της μιας βδομάδας,με 15ευρώ και στα διόδια θα περνάτε ελεύθερα με αυτό.Για παρκάρισμα μέσα στην πόλη-κεντρο- υπάρχει ένα θεματακι,βρισκεις ή σε φυλασσόμενο παρκινγκ ή με park-meter το οποίο σημαίνει κάθε μιαμιση ώρα ανανέωση...Όμως μετά τις 6 είναι free.Θα την βρειτε την ακρη μην ανησυχείτε-γνωριζουν σχεδον ολοι καλα Αγγλικα!!Τέλειο μέρος να πας είναι η skofja loka μια μεσαιωνικη πόλη,πανέμορφη και η BLED βεβαια την οποια δεν προλαβαμε να δουμε γιατι ειχαμε μονο 2 μερες μπροστα μας...Τελεια τοπια,τακτοποιημενοι χωροι,φοβερα καφε στο ποταμι κοντα-κεντρο Λιουμπλιανας-και πολυ ομορφα χωρια.Μεναμε εξω απο την πολη 10 λεπτα-στο Medvode-και μας αρεσε πολυ!!!
Οτι θες και μπορω να βοηθησω ρωτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom