Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Χρόνια πολλά!
Σχεδιάζουμε να πάμε τον Ιούνιο στη Βενετία και να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο από εκεί για να επισκεφθούμε και τα γύρω μέρη εκεί. Θα θέλαμε να μείνουμε και στη Σλοβενία. Ποια μέρη θα μου προτείνατε να επισκεφθώ στις γύρω περιοχές και σε ποια θα άξιζε να μείνω και να δούμε περνώντας πιστεύετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Σωστός ο greg_thess, θα πρέπει να ξέρουμε μέρες.Σίγουρα κοντά στην Βενετία, είναι η Βερόνα, η Βιτσέντζα και η Πάδοβα που αξίζει να επισκεφθείς, αλλά εγώ έχω φίλο που μαζί με Βενετία γύρισε Ρώμη, Σιένα και Φλωρεντία. Είναι θέμα ημερών, αντοχής και προτιμήσεων σας.
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Σας ευχαριστώ παιδιά, έχετε δίκιο. Μια εβδομάδα θα μείνουμε.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μπορείς να μείνεις όλη τη βδομάδα Βενετία και να κάνεις εκδρομές στα νησάκια,Πάντοβα,Βερόνα όπως είπε η Estet.Με το τρένο είναι πανεύκολα.Αλλιώς μείνε 3 μέρες Βενετία,2 Βερόνα που έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα και 2 κάπου αλλού.Αλλά το αυτοκίνητο δεν νομίζω να είναι απαραίτητο για κάτι τέτοιο.
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Ευχαριστώ πολύ. Θα πάμε σίγουρα Βενετία και Σλοβενία προς Ιζόλα ίσως. Μήπως ξέρετε αν έχει κάποια ενδιαφέροντα μέρη για στάσεις στο ενδιάμεσο ή και στα πέριξ, αν αξίζει να μείνουμε ή να δούμε καμία πολή ή χωριό?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Να ζητήσω και εγώ γνώμες για ενδεικτικό πρόγραμμα στην Σλοβενία. Εμένα σε αντίθεση με την @paefstra (η οποία είναι και η αιτία που μου έβαλε την ιδέα αυτού του ταξιδιού) με ενδιαφέρει η λίμνη Bled και η ύπαιθρος της Σλοβενίας.
Άφιξη και αναχώρηση από Βενετία 7 διανυκτερεύσεις και 6,5 μέρες.
Ενδεικτικά σκέφτομαι:
Φτάνω Βενετία στις 12 και 10 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια αυτών που έχουν επισκεφθεί την λίμνη (@giannismits, @Grerena ) και την περιοχή αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί και αν μπορεί να γίνει βάση για 1-2 ημερήσιες εξορμήσεις στην γύρω περιοχή.
Λιουμπλιάνα 2 διανυκτερεύσεις και τέλος Βενετία 2 διανυκτερεύσεις. Αναχώρηση την 8η μέρα στις 7 και 25 το πρωί.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να ζητήσω και εγώ γνώμες για ενδεικτικό πρόγραμμα στην Σλοβενία. Εμένα σε αντίθεση με την @paefstra (η οποία είναι και η αιτία που μου έβαλε την ιδέα αυτού του ταξιδιού) με ενδιαφέρει η λίμνη Bled και η ύπαιθρος της Σλοβενίας.
Άφιξη και αναχώρηση από Βενετία 7 διανυκτερεύσεις και 6,5 μέρες.
Ενδεικτικά σκέφτομαι:
Φτάνω Βενετία στις 12 και 10 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια αυτών που έχουν επισκεφθεί την λίμνη (@giannismits, @Grerena ) και την περιοχή αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί και αν μπορεί να γίνει βάση για 1-2 ημερήσιες εξορμήσεις στην γύρω περιοχή.
Λιουμπλιάνα 2 διανυκτερεύσεις και τέλος Βενετία 2 διανυκτερεύσεις. Αναχώρηση την 8η μέρα στις 7 και 25 το πρωί.
Στη λίμνη Bled εμείς δε μείναμε, ένα πέρασμα κάναμε.
Εφόσον θέλεις ύπαιθρο, θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια τα εξής: Σπήλαιο Skocjan, Vipava και όλη την περιοχή τριγύρω, πολύ ωραία χωριά, αμπελώνες, και φοβερά τοπία για οδήγηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Να ζητήσω και εγώ γνώμες για ενδεικτικό πρόγραμμα στην Σλοβενία. Εμένα σε αντίθεση με την @paefstra (η οποία είναι και η αιτία που μου έβαλε την ιδέα αυτού του ταξιδιού) με ενδιαφέρει η λίμνη Bled και η ύπαιθρος της Σλοβενίας.
Άφιξη και αναχώρηση από Βενετία 7 διανυκτερεύσεις και 6,5 μέρες.
Ενδεικτικά σκέφτομαι:
Φτάνω Βενετία στις 12 και 10 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια αυτών που έχουν επισκεφθεί την λίμνη (@giannismits, @Grerena ) και την περιοχή αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί και αν μπορεί να γίνει βάση για 1-2 ημερήσιες εξορμήσεις στην γύρω περιοχή.
Λιουμπλιάνα 2 διανυκτερεύσεις και τέλος Βενετία 2 διανυκτερεύσεις. Αναχώρηση την 8η μέρα στις 7 και 25 το πρωί.
Κατι μου λεει οτι κλεισατε απ' ευθειας πτησεις ΘεσσαλονικηΒενετια, κατι που συζητησαμε κιολας και με καθιστα υπευθυνη εις διπλουν :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στη λίμνη Bled εμείς δε μείναμε, ένα πέρασμα κάναμε.
Εφόσον θέλεις ύπαιθρο, θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια τα εξής: Σπήλαιο Skocjan, Vipava και όλη την περιοχή τριγύρω, πολύ ωραία χωριά, αμπελώνες, και φοβερά τοπία για οδήγηση.
Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λές φοβερά τοπία για οδήγηση, εννοείς τις διαδρομές μεταξύ των χωριών?? Αξίζει να κάνω 1-2 διανυκτερεύσεις στην Vipava??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Κατι μου λεει οτι κλεισατε απ' ευθειας πτησεις ΘεσσαλονικηΒενετια, κατι που συζητησαμε κιολας και με καθιστα υπευθυνη εις διπλουν :)

Δεν τα έκλεισα ακόμα, αλλά θα γίνει άμεσα.:):)
λες στην μπλάκ φραιντει να έχει καλύτερες τιμές???
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εμείς στη Vipava μείναμε για δύο μέρες, τη μία οδηγήσαμε στο σπήλαιο και στο χωριό Lipiza (εκεί εκτρέφονται τα ομώνυμα άλογα) και την άλλη μέρα οδήγηση στα χωριά νότια και δυτικά της Vipava (έφτασα καταλάθος στα σύνορα με Ιταλία, σε ένα δρομάκι στο πουθενα, χαχαχα)
Αμπέλια πολλά, κρασιά, πράσινο εννοείται. Και οδήγηση μόνο σε επαρχιακούς δρόμους, κι ας είχαμε βινιετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom