Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
@makisg δεν εχω ιδεα. Εκλεισα ολες τις πτησεις πριν απο τη black friday γιατι βρηκα τιμες ηδη ελκυστικες για την περιοδο που θελω. Δεν εχω εικονα τι θα γινει εκεινη τη μερα απο ποια αεροπορικη, ποιο ταξιδιωτικο και τι εκπτωση θα δωσει και για ποια περιοδο ταξιδιου που μπορει να μη με αφορα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@makisg δεν εχω ιδεα. Εκλεισα ολες τις πτησεις πριν απο τη black friday γιατι βρηκα τιμες ηδη ελκυστικες για την περιοδο που θελω. Δεν εχω εικονα τι θα γινει εκεινη τη μερα απο ποια αεροπορικη, ποιο ταξιδιωτικο και τι εκπτωση θα δωσει και για ποια περιοδο ταξιδιου που μπορει να μη με αφορα.
Έχεις δίκιο. Αυτή την στιγμή η τιμή είναι στα 72 ευρώ το άτομο πήγανε έλα. Πόσο να πέσει άλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Έχεις δίκιο. Αυτή την στιγμή η τιμή είναι στα 72 ευρώ το άτομο πήγανε έλα. Πόσο να πέσει άλλο.
Οταν μπαινει στο ταξιδι διανυκτερευση στη Βενετια, το ζητημα ειναι το κοστος του ξενοδοχειου. 10-20 ευρω στο αεροπορικο δεν κανουν τη διαφορα. Επισης αν προσεξατε, οι τιμες της Easy ειναι πιο κατω απο την προηγουμενη εβδομαδα. Με βαλιτσα χωρις οριο κιλων η easy ειναι πολυ καλυτερη απο αλλες low cost που επιτρεπουν σχολικη τσαντα. Κλειστε τωρα, λοιπον.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Από την Μπλεντ μπορείτε εύκολα να πάτε και στην λίμνη Bohinj . Ποιο μεγάλη, πιο δραματικό τοπίο, μου άρεσε. Για κάπως πιο μακρυά τσέκαρε τη Velika Planina με χωριάτικη αρχιτεκτονικη, από τις φωτο φαίνεται πολύ όμορφη.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Να ζητήσω και εγώ γνώμες για ενδεικτικό πρόγραμμα στην Σλοβενία. Εμένα σε αντίθεση με την @paefstra (η οποία είναι και η αιτία που μου έβαλε την ιδέα αυτού του ταξιδιού) με ενδιαφέρει η λίμνη Bled και η ύπαιθρος της Σλοβενίας.
Άφιξη και αναχώρηση από Βενετία 7 διανυκτερεύσεις και 6,5 μέρες.
Ενδεικτικά σκέφτομαι:
Φτάνω Βενετία στις 12 και 10 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια αυτών που έχουν επισκεφθεί την λίμνη (@giannismits, @Grerena ) και την περιοχή αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί και αν μπορεί να γίνει βάση για 1-2 ημερήσιες εξορμήσεις στην γύρω περιοχή.
Λιουμπλιάνα 2 διανυκτερεύσεις και τέλος Βενετία 2 διανυκτερεύσεις. Αναχώρηση την 8η μέρα στις 7 και 25 το πρωί.
Άνετα η περιοχή γύρω από την Bled μπορεί να σου γεμίσει δύο φυσιολατρικές ημέρες.
Συμφωνώ για την Βοhinj, εκεί κοντά έχει και τον καταρράκτη Savica και δίπλα από την Bled το φαράγγι Soteska Vintgar.
Μία πολύ όμορφη ορεινή διαδρομή που βρίσκεται εκεί κοντά και σου προτείνω είναι η παρακάτω.
111.JPG


Περνάει από τρία εκπληκτικά ορεινά περάσματα,
Predil - Mangart - Vrsic
με ωραιότερο όλων το Mangart. Δεν ξέρω τι εποχή σκέφτεσαι να πας, γιατί ίσως για το Mangart η πρόσβαση χειμώνα να είναι αδύνατη, καθώς ο δρόμος είναι πολύ στενός και σε ορισμένα σημεία ίσα που χωρά ένα αυτοκίνητο. Την υπόλοιπη διαδρομή φαντάζομαι ότι θα μπορείς να την κάνεις κυκλικά και να γυρίσεις Bled από Ratece.
Φεύγοντας από Λιουμπλιάνα για Βενετία, μπορείς να πας και σε ένα από τα δύο διάσημα σπήλαια, εμείς πήγαμε στο Skocjan και πολύ μας άρεσε.
Μιά γενική διαπίστωση που έκανα πάντως είναι ότι όπου και να πας στη Σλοβενία, η φύση της δεν θα σε απογοητεύσει. ;)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Οντως η φυση της Σλοβενιας δεν θα σε απογοητευσει οπου και να πας. Μην χασεις τη Σκοφια Λοκα,μιση ωρα απο τη Λιουμπλιανα.
Βαζω μια ενδεικτικη φωτογραφια που την αδικει ομως.
20190815_131756.jpg

Προτεινω επισης ανεπιφυλακτα,αν εχεις αυτοκινητο, να πας Κλανγκερφουρτ απο τη Λουμπλιανα και ισως να κανεις μια διανυκτερευση εκει.
Η διαδρομη ειναι μεσα στο βουνο,στο πρασινο,απο τις πιο ομορφες που εχω παει ποτε.Στο Κλανγκερφουρτ διπλα υπαρχει η λιμνη worth sea που ειναι πολυ ωραια η ολη περιοχη τριγυρω.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@vasiliss και @dimaq ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, οπότε @vasiliss δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τους δρόμους.
Διαπιστώνω και εγώ ότι η ύπαιθρος της Σλοβενίας είναι πολύ όμορφη και ότι και η εποχή που θα πάω θα είναι η κατάλληλη. Δεν με ενδιαφέρουν τα σπήλαια και οι δύσκολες διαβάσεις. Πιθανόν να αφιερώσω όλο το ταξίδι στην Σλοβενία. Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιστροφή του αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο της Βενετίας επειδή η πτήση είναι πρωινή.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Αν διανυκτερευσετε το τελευταιο βραδυ σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο, θα το παραδωσετε εκει την προηγουμενη μερα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αν διανυκτερευσετε το τελευταιο βραδυ σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο, θα το παραδωσετε εκει την προηγουμενη μερα.

Ναι, κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Είτε κάνω μία είτε δύο διανυκτερεύσεις στην Βενετία, το αυτοκίνητο θα το παραδώσω από πρίν.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@makisg με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Κι εγώ θα σου πρότεινα εκτός από Μπλεντ τη λίμνη Bohinj απ'όπου με τελεφερικ μπορείς να πας Ιουλιανές Άλπεις. Όπως επίσης και το γραφικό φαράγγι Vintgar. Δεν είδα όμως στα πλάνα σου Koper, Izola και Piran. Θα είστε εκεί καλοκαίρι, θα έχετε αυτοκίνητο και θεωρώ κρίμα να μην επισκεφτείτε το εξαιρετικό Piran.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@makisg με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Κι εγώ θα σου πρότεινα εκτός από Μπλεντ τη λίμνη Bohinj απ'όπου με τελεφερικ μπορείς να πας Ιουλιανές Άλπεις. Όπως επίσης και το γραφικό φαράγγι Vintgar. Δεν είδα όμως στα πλάνα σου Koper, Izola και Piran. Θα είστε εκεί καλοκαίρι, θα έχετε αυτοκίνητο και θεωρώ κρίμα να μην επισκεφτείτε το εξαιρετικό Piran.

Γιάννη, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις προτάσεις σου. Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να πάμε παντού.Εάν στο τελικό πρόγραμμα βγάλω εκτός την Βενετία και θα έχω περισσότερες μέρες στην διάθεση μου μόνο στην Σλοβενία, τότε ναι θα βάλω και τις πόλεις που αναφέρεις σε ημερήσια από Λιουμπλιάνα.
Δεν μου λές όμως, αξίζει η λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις ???
Να προσθέσω ότι δεν είμαστε για δύσκολους περιπάτους και διαδρομές οπότε δεν βάζω στο πρόγραμμα φαράγγια κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom