Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ'αρχην για μένα Σλοβενία=Μπλεντ! Η επίσκεψη επιβάλλεται έτσι κι αλλιώς. 2-3 διανυκτερεύσεις είναι ίσως too much αν και φαντάζομαι θες να την έχεις ως βάση για τις εκδρομές τριγύρω. Όμως εφόσον δεν θα πάτε στο φαράγγι και στα σπήλαια δεν ξέρω ποια εκδρομή έχεις υπόψιν σου κοντά στη Μπλεντ. Μόνο τη λίμνη Bohinj?

Θα σου έλεγα σίγουρα μια διανυκτέρευση στη Μπλεντ. Η ανάβαση στο κάστρο έχει λίγα σκαλιά οπότε δεν νομίζω να σας κουράσει. Αξίζει και για τη θέα άλλωστε μη το χάσετε. Από κει και πέρα ο περίπατος γύρω από τη λίμνη δεν θα σας κουράσει καθόλου, δεν υπάρχει κανένας βαθμός δυσκολίας! Επειδή όπως είπα 3 διανυκτερεύσεις τις θεωρώ πολλές, θα μπορούσατε μια μέρα να τη διαθέσετε για τις γραφικές πόλεις της Αδριατικής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
Επελεξα το Μαριμπορ για διανυκτερευση και επισκεψη στο γειτονικο μεσαιωνικο Ptuj. Διαβασα και για αμπελωνες και θερμαλ σπα εκει γυρω.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επελεξα το Μαριμπορ για διανυκτερευση και επισκεψη στο γειτονικο μεσαιωνικο Ptuj. Διαβασα και για αμπελωνες και θερμαλ σπα εκει γυρω.
Ωραία, αναμένουμε εντυπώσεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ζητήσω και εγώ γνώμες για ενδεικτικό πρόγραμμα στην Σλοβενία. Εμένα σε αντίθεση με την @paefstra (η οποία είναι και η αιτία που μου έβαλε την ιδέα αυτού του ταξιδιού) με ενδιαφέρει η λίμνη Bled και η ύπαιθρος της Σλοβενίας.
Άφιξη και αναχώρηση από Βενετία 7 διανυκτερεύσεις και 6,5 μέρες.
Ενδεικτικά σκέφτομαι:
Φτάνω Βενετία στις 12 και 10 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για λίμνη Μπλέντ για 2-3 διανυκτερεύσεις. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια αυτών που έχουν επισκεφθεί την λίμνη (@giannismits, @Grerena ) και την περιοχή αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί και αν μπορεί να γίνει βάση για 1-2 ημερήσιες εξορμήσεις στην γύρω περιοχή.
Λιουμπλιάνα 2 διανυκτερεύσεις και τέλος Βενετία 2 διανυκτερεύσεις. Αναχώρηση την 8η μέρα στις 7 και 25 το πρωί.
Το χωριό στο Bled είναι ένα μάτσο χάλια. Μη μείνεις εκεί. Ημερήσια μόνο..
Δες για διαμονή στο Koper όμως.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
@makisg με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Κι εγώ θα σου πρότεινα εκτός από Μπλεντ τη λίμνη Bohinj απ'όπου με τελεφερικ μπορείς να πας Ιουλιανές Άλπεις. Όπως επίσης και το γραφικό φαράγγι Vintgar. Δεν είδα όμως στα πλάνα σου Koper, Izola και Piran. Θα είστε εκεί καλοκαίρι, θα έχετε αυτοκίνητο και θεωρώ κρίμα να μην επισκεφτείτε το εξαιρετικό Piran.
Αν έπρεπε να επιλέξετε μεταξύ Μαριμπόρ και θάλασσας, τι θα προτιμούσατε; Για αρχές καλοκαιριού. Επίσης, θα πρότεινες στάση και στις τρεις πόλεις που ανέφερες και διανυκτέρευση Piran;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν έπρεπε να επιλέξετε μεταξύ Μαριμπόρ και θάλασσας, τι θα προτιμούσατε; Για αρχές καλοκαιριού. Επίσης, θα πρότεινες στάση και στις τρεις πόλεις που ανέφερες και διανυκτέρευση Piran;
Τη Μαριμπορ δεν την έχω μελετήσει ιδιαίτερα και δεν την επισκέφτηκα οπότε δεν έχω άποψη. Από τα λίγα που είχα δει δεν με είχε εντυπωσιάσει ιδιαίτερα. Η Λιουμπλιάνα θα σε αποζημιώσει. Λοιπόν εννοείται ειδικά για καλοκαίρι προτείνω εξόρμηση στην Αδριατική σε αυτές τις πόλεις που έχουν άρωμα Ιταλίας. Για διανυκτέρευση θα προτιμούσα το Piran αν και το Koper είναι επίσης ωραίο. Βέβαια είναι μικρές πόλεις που τις βλέπεις όλες σε μια γεμάτη μέρα ειδικά αν έχεις αυτοκίνητο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Επαναφέρω και εγώ το θέμα προσπαθώντας να κάνω τον προγραμματισμό και την κατανομή των διανυκτερεύσεων στο κλεισμένο ταξίδι μας με άφιξη στην Βενετία από Θεσσαλονίκη με την νέα σύνδεση της Easyjet για τους καλοκαιρινούς μήνες. Οι διανυκτερεύσεις θα είναι 7 με την τελευταία οπωσδήποτε κοντά στο αεροδρόμιο της Βενετίας γιατί η πτήση επιστροφής είναι στις 7;25 το πρωί.
Έχω στο μυαλό μου δύο πλάνα.
1. Οι 2 πρώτες διανυκτερεύσεις να γίνουν στην Βενετία (αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι το πόσο κουραστικό και περίπλοκο είναι από το αεροδρόμιο να φτάσεις σε κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο της Βενετίας).
Οι επόμενες 2 διανυκτερεύσεις να γίνουν στην λίμνη Bled με μια ημερήσια εκδρομή και στην λίμνη Bohinj.
Οι επόμενες 2 διαν/σεις να γίνουν στην Λιουμπλιάνα με μια ημερήσια εκδρομή ή Σκόφια Λόκα ή Κόπερ -Ιζολα - Πιράν.
ή
2. 2 διαν/σεις Κλανγκερφουρτ ( Worthsea)
2 διαν/σεις λίμνη Bled
2 διαν/σεις Λιουμπλιάνα
με τις αντίστοιχες ημερήσιες.
όλες οι μετακινήσεις θα γίνουν με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Βενετίας.
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια και την άποψη όσων έχουν κάνει κάτι παρόμοιο και γνωρίζουν τα προαναφερθέντα μέρη, όπως και τα μέλη που συνέτυχαν στις παραπάνω συζητήσεις. όπως οι @interted , @giannismits , @dimaq , @vasiliss ώστε να κάνω και τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μάκη ωραία και τα δύο πλάνα αν και είναι κρίμα να αφήσεις απ'έξω τη Βενετία εκτός κι αν έχεις πάει στο παρελθόν. Αν και δεν γνωρίζω, δεν νομίζω να είναι κάτι πολύπλοκο η μετάβαση από το αεροδρόμιο Marco Polo στη Βενετία. Από εκεί θα έχετε το αυτοκίνητο? Οπότε θα το αφήσεις σε κάποιο από τα πάρκινγκ κοντά στην Piazzale Roma?

Εγώ συμφωνώ με το πρώτο πλάνο, και όπως είχα πει προτείνω από τη Λιουμπλιάνα να κάνετε ημερήσια σε Κόπερ -Ιζολα - Πιράν. Η καλύτερη καλοκαιρινή εξόρμηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
Για τις μετακινησεις απο το αεροδρομιο βλεπω λεωφορειο και φερι.
Το λεωφορειο τερματιζει στην Piazzale Roma.
Το φερι τερματιζει στη Madonna del Orto στο Canarregio.
Δεν εχετε παρα να ψαξετε ξενοδοχειο πολυ κοντα σε ενα απο τα δυο ενδεχομενα τερματα και δεν θα ταλαιπωρηθειτε.
Αυτο εφοσον δεν εχετε την προθεση να νοικιασετε αυτοκινητο και για τις μερες της Βενετιας.
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Μακη,εγω παλι ειμαι υπερ του 2ου πλανου, με ισως μια δυο μικρο αλλαγες. Βενετια θα εβαζα μια ή δυο διανυκτερευσεις στο τελος του ταξιδιου.Λιμνη μπλεντ θα βαζα μια διανυκτερευση. Θεωρω λιγο υπερβολικες τις 2 μερες.Ημερησιες απο λουμπλιανα οπωσδηποτε σκοφια λοκα που ειναι και κοντα. Αν και τη δευτερη μερα θελετε να πατε καπου,αυτο που προτεινει ο Γιαννης ειναι πολυ καλο.
Η φυση στη Σλοβενια ειναι το κατι αλλο (και στην Αυστρια βεβαια).
Για Λουμπλιανα διαμονη προτεινω το city hotel, αν βρεις καλη τιμη ειναι ιδανικο,γιατι εισαι στο κεντρο, αλλα και κοντα στον αυτοκινητοδρομο,οποτε ευυκολα και γρηγορα πας τις εκδρομες που θες.
Αν τελικα επιλεξεις το πρωτο πλανο βαλε,για μενα, με μια προσαρμογη,το Κλανγκερφουρτ και τη λιμνη διπλα.Αξιζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Είμαι έξω τώρα και θα δω τις προτάσεις σας μολις γυρίσω σπίτι
για να πω τα σχόλια μου
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάκη ωραία και τα δύο πλάνα αν και είναι κρίμα να αφήσεις απ'έξω τη Βενετία εκτός κι αν έχεις πάει στο παρελθόν. Αν και δεν γνωρίζω, δεν νομίζω να είναι κάτι πολύπλοκο η μετάβαση από το αεροδρόμιο Marco Polo στη Βενετία. Από εκεί θα έχετε το αυτοκίνητο? Οπότε θα το αφήσεις σε κάποιο από τα πάρκινγκ κοντά στην Piazzale Roma?

Εγώ συμφωνώ με το πρώτο πλάνο, και όπως είχα πει προτείνω από τη Λιουμπλιάνα να κάνετε ημερήσια σε Κόπερ -Ιζολα - Πιράν. Η καλύτερη καλοκαιρινή εξόρμηση.
Γιάννη περίμενα ότι θα έδινες ακριβώς αυτή την απάντηση. Στην Βενετία βρέθηκα και εγώ πριν πολλά χρόνια σε ημερήσια εκδρομή με τρένο από το Μιλάνο και θέλω πολύ να ξαναπάω. Αυτό που σκέφτομαι όμως, είναι ότι μήπως η μιάμιση μέρα είναι λίγη και η ταλαιπωρία με το κουβαλημα των αποσκευών και τα ανέβα κατέβα στα λεωφορεία και τα βαπορετα μέχρι να βρούμε το ξενοδοχείο, θά είναι μεγάλη,με κάνει να το σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να αφήσω την Βενετία για άλλη φορά αφιερώνοντας περισσότερες μέρες μόνο για εκεί. Το αυτοκίνητο, ναι θα το πάρω από το αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom