Τουρκία Σμύρνη

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια πολλά :icon_biggrin:, ανοιξα τελικα καινουριο θέμα γιατι στο άλλο έγραφα τσεσμε η αλατσατα ενω τελικα καταληξαμε σμυρνη. Είπαμε μιας και ειμαστε εδω διπλα στη Τουρκια να παρουμε μια μικρη ανασα απο τις δουλειες μας και να παμε ενα δυημερο 4/1 εως 6/1 σμυρνη ετσι απλα για μια βολτα. Θέλουμε πληροφοριες για φαγητο κυριος,κανενα ωραιο καφε, ξενοδοχεια αν εχετε καποια γνωμη μαλλον. Θα κλεισουμε στο met hotel φαινετε πολυ καλο και κοντα σε όλα οποιος θελει ας μου πει τη γνωμη.http://www.booking.com/hotel/tr/met...id=1951fc13f5c8cfb904a1a7cd31d216c013d28352X1 αυτο εδω ειναι. Θα ήθελα επισης αν εχει καποιο αξιοθεατο να δω μιας και θα παμε.Αυτααα :icon_lol: περιμενω την βοηθεια σας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Με μια τελείως παρορμητική κίνηση λόγω πολύ καλής προσφοράς εισιτηρίων Ηρακλειο-Σμυρνη ..μόνο 127 ευρώ ( σχεδόν τόσα πληρώνουμε Ηρακλειο-Αθηνα συνήθως) έκλεισα ένα τριημερακι γεμάτο για Αύγουστο..21-24.... Από τα πρώτα ψαξίματα που έκανα στο google-youtube δεν είχα και τις θετικότερες των εντυπώσεων για την πόλη αν και ξέρω ότι είναι στους Τοπ προορισμούς των τουριστικών γραφείων απο Ελλάδα...Έψαξα και εδώ και δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον... έχει πάει κάποιος πρόσφατα να μπορεί να δώσει καμιά πληροφορία...?
 

stelios357

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Πηγα πριν 2 χρόνια και οι εντυπωσεις μου ηταν οι καλυτερες.Καλα ξενοδοχεια καλο φαγητο και εντος και εκτος ξενοδοχειου,πολλες αρχαιοτητες,πολλα μερη να επισκεφτεις κοντα στην Σμυρνη
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πηγα πριν 2 χρόνια και οι εντυπωσεις μου ηταν οι καλυτερες.Καλα ξενοδοχεια καλο φαγητο και εντος και εκτος ξενοδοχειου,πολλες αρχαιοτητες,πολλα μερη να επισκεφτεις κοντα στην Σμυρνη
:) Aegean + μίλια... Οταν λες μερη να επισκεφτεις κοντα? εκτος απο αρχαιοτητες ,που εννοεις? γραψε κανα δυο ονοματα και θα τα βρω στο google..
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Τελευταία φορά πήγα τον Αύγουστο που μας πέρασε. Τι θα ήθελες να μάθεις;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τελευταία φορά πήγα τον Αύγουστο που μας πέρασε. Τι θα ήθελες να μάθεις;
θα μεινω http://www.booking.com/hotel/tr/karaca-otel.el.html?sid=d9d6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=1 ειναι βολικη η περιοχή?
Τι πρεπει να δεις/επισκεφτεις στη Σμυρνη...?Ισως καποιο προάστιο που εχει κατι ιδιαίτερο.?( εκτός απο αρχαιολογικούς χώρους Έφεσος πχ)...Υπαρχει εισιτήριο διαρκειας /καρτα για λεωφορεια ..υπάρχει ενδιαφερον να κανεις κοντινο ταξιδακι/επισκεψη με καραβάκι ..καπου?
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Απ τα κλασσικά που θα δεις μέσα στην πόλη είναι:
η πλατεία Konak,
το Kadifekale (απ όπου θα βγάλεις πολύ ωραίες πανοραμικές φώτο την πόλη),
την Αρχαία αγορά,
το Κορδελιό ( νυν Karsiyaka, να παρεις το καραβακι, αν και φυσικά έχει κ οδική συγκοινωνία, διαρκεί γύρω στα 20 λεπτά η διαδρομή και κοστίζει λιγότερο από 2 ευρώ, αν γυρίσεις εντός 2 ωρών δεν χρεώνεσαι την επιστροφή),
το Alsancak (είναι τίγκα σε ψαροταβερνες, καφετεριες κ μπαρακια, θα ακουσεις και λαικά ελληνικά),
την μεγάλη ανοιχτή αγορά (οι τιμές είναι στο 1/3 των τιμών της πόλης, βουρ για μπαχαρικά κι ότι άλλο θέλησεις).
ο Αγιος Πολύκαρπος.
η Αγία Φωτεινή (εις αντικατασταση της Αγίας φωτεινης που καηκε το '22. Αν είσαι τυχερός κι έχει τυχει να πάει κανα γκρουπ εκείνη την μέρα ή πετυχεις παπά από την Μυτιλήνη θα καταφέρεις να την επισκεφτείς)
Στο Βasmane κι όσο κατηφορίζεις τη Fevzi Pasa blv για το Konak μετά τις 12 το βράδυ γίνεται λίγο της πόπης (ελπιζω να μην φαω ban γιαυτο το σχολιο) :cool:
α! η βλάσφημη παραλίγο να ξεχάσω το αρχαιολογικό μουσείο!!!

Αν σ αρεσουν τα λουκούμια μόνο απ το Tuqba. Αν σου αρέσει το κοκορέτσι tell me για μορ ινφο.
Η άχρηστη πληροφορία: το ξενοδοχείο Hilton είναι το ψηλότερο κτήριο της πόλης, φαίνεται από παντού.

Έχει κάρτες να πάρεις για τα ΜΜΜ, την οποία φορτώνεις μ όσα χρήματα θέλεις.
Μια χαρά είναι η τοποθεσία του.
Ολο κ κατι θα ξεχναω, οποια άλλη απορία έχεις μου λες.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
α! να περπατήσεις βόρεια της εισόδου της αρχαιας αγοράς, τιγκα στην αναρχη δόμηση κ αρκετή βρωμιά, ωστόσο υπάρχουν εγκαταλελημένα αρχοντικά ή κατοικημένα αλλά ασυντήρητα, στα σοκάκια ξυπόλητα ή με φθαρμένες παντόφλες παιδάκια, στους καφενεδες οι μουστακαλήδες να παιζουν ταβλι...γενικά βγάζει μια παρακμή η περιξ περιοχή αλλα έχει αφθονες εικόνες για φωτογραφιες! Πήγαινε απόγευμα πριν πεσει ο ηλιος στην αρχαια αγορά κ μετά κανε μια βόλτα στα στενα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Απ τα κλασσικά που θα δεις μέσα στην πόλη είναι:
η πλατεία Konak,
το Kadifekale (απ όπου θα βγάλεις πολύ ωραίες πανοραμικές φώτο την πόλη),
την Αρχαία αγορά,
το Κορδελιό ( νυν Karsiyaka, να παρεις το καραβακι, αν και φυσικά έχει κ οδική συγκοινωνία, διαρκεί γύρω στα 20 λεπτά η διαδρομή και κοστίζει λιγότερο από 2 ευρώ, αν γυρίσεις εντός 2 ωρών δεν χρεώνεσαι την επιστροφή),
το Alsancak (είναι τίγκα σε ψαροταβερνες, καφετεριες κ μπαρακια, θα ακουσεις και λαικά ελληνικά),
την μεγάλη ανοιχτή αγορά (οι τιμές είναι στο 1/3 των τιμών της πόλης, βουρ για μπαχαρικά κι ότι άλλο θέλησεις).
ο Αγιος Πολύκαρπος.
η Αγία Φωτεινή (εις αντικατασταση της Αγίας φωτεινης που καηκε το '22. Αν είσαι τυχερός κι έχει τυχει να πάει κανα γκρουπ εκείνη την μέρα ή πετυχεις παπά από την Μυτιλήνη θα καταφέρεις να την επισκεφτείς)
Στο Βasmane κι όσο κατηφορίζεις τη Fevzi Pasa blv για το Konak μετά τις 12 το βράδυ γίνεται λίγο της πόπης (ελπιζω να μην φαω ban γιαυτο το σχολιο) :cool:
α! η βλάσφημη παραλίγο να ξεχάσω το αρχαιολογικό μουσείο!!!

Αν σ αρεσουν τα λουκούμια μόνο απ το Tuqba. Αν σου αρέσει το κοκορέτσι tell me για μορ ινφο.
Η άχρηστη πληροφορία: το ξενοδοχείο Hilton είναι το ψηλότερο κτήριο της πόλης, φαίνεται από παντού.

Έχει κάρτες να πάρεις για τα ΜΜΜ, την οποία φορτώνεις μ όσα χρήματα θέλεις.
Μια χαρά είναι η τοποθεσία του.
Ολο κ κατι θα ξεχναω, οποια άλλη απορία έχεις μου λες.
Μια χαρα..!!!σαν να αρχιζει να μ'αρεσει ..η Σμυρνη...εννοειτε Κοκορετσι!!! tell me more..tell me more!!!:xalara::xalara:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
επειδή την κοιταζω κι εγω τη σμύρνη,την έχω στο μυαλο μου για δυο βραδια ....είναι αρκετά πιστεύεις?(χωρις την έφεσσο εννοοώ,γιατι αν θελει κανεις να παει και εφεσσο,νομιζω οτι καλα θα ήταν τα τρια βραδια....)α,και κάπου ειδα οτι υπαρχει τρένο για την Έφεσσο....ισχύει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom